کودک آزاری جنسی یکی از مشکلات جوامع مدرن امروزی

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 9 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

یکی از مشکلاتی که اکثر جوامع امروزی شاهد آن می باشند مسائلی چون کودک آزاری و کودک آزاری جنسی می باشد. تقریبا تمام جوامع این مشکل را دارند که در برخی جوامع کودک آزاری جنسی بیشتر و در برخی جوامع کمتر است. در این مقاله ابرکودک به بیان نکاتی در خصوص کودک آزاری جنسی خواهیم پرداخت. امیدواریم که این مطالب به بهبود فرآیند حل مشکلات کودکان کمک نماید. تا انتهای مطلب همراه ابرکودک باشید.

 

الف ) باید برای جلوگیری از بحران شدن کودک آزاری جنسی راه کارهای لازم درنظرگرفته شود

تقریبا حدود ۷۰ درصد کودک آزاری جنسی در جوامع و در خانواده‌ها اتفاق می‌افتد این یکی از آمارهایی است که از کودک آزاری جنسی ارائه شده است. البته من از میزان صحت آن به طور دقیق اطلاعی ندارم آما این آماری است که به گفته کارشناسان منتشر شده است. و اینکه بر روی چه جامعه ای این آمارگیری صورت گرفته باشد بطور دقیق بی اطلاع می باشم. اما طبق بررسی های صورت گرفته در این مورد یک نیاز اساسی احساس می شود که همان آموزش می باشد. نقش آموزش در کمرنگ کردن کودک آزاری جنسی بسیار زیاد است. در این میان نقش والدین کودک و پدرمادرها بسیار حائز اهمیت است. والدین باید آموزش ببینند و اموزش های لازم را به کودکان منتقل کنند.

 

کودک آزاری جنسی یکی از مشکلات جوامع مدرن امروزی

 

ب ) وجود حفره های قانونی بسیار در مساله کودک آزاری جنسی مورد دیگری است که واقعا نیاز به رسیدگی دارد

در سال 1377 یک لایحه توسط انجمن حمایت از قانون کودکان تهیه و تدوین گردیدکه این لایحه با ارائه آن توانست در سال 1381 به عنوان یک قانون تصویب شود که بر طبق این قانون کودک آزاری جنسی به عنوان یک جرم عمومی تلقی شود و نیازی هم به شاکی خصوصی ندارد. اما انتقادهایی به این قانون نیز وارد می باشد که به گفته کارشناسان مهمترین انتقاد به این قانون این است که جرایم پیش بینی شده با مجازات های آن تناسبی ندارد و طبق نظر کارشناسان باید برای جرایم مجازات های بیشتری تعیین شود. کارشناسان اعتقاد دارند که علاه بر اینکه مجازات های کودک آزاری جنسی کم می باشد بسیاری از آنها ممکن است مورد تخفیف هم قرار بگیرند. که این امر ممکن است به تکرار کودک آزاری جنسی نیز بشود.

 

پ ) اهمیت بالای آموزش والدین و انتقال دانش و آگاهی به کودکان از طریق پدرومادرها با برگزاری همایش های تخصصی و عمومی در زیمنه کودک آزاری جنسی

درتقویم میلادی 19نوامبر، روز جهانی مبارزه با کودک‌آزاری (از جمله کودک آزاری جنسی ) است. معمولا در این روز همایش هایی در زمینه کودک آزاری برگزار می شود که در ان صاحبنظران به بررسی و رویکر این مشکل می پردازند و همچنین مشک کودک آزاری جنسی نیز مورد بررسی قرار می گیرد و صاحبنظران به بررسی و بیان نظراتشان در این زمینه می پردازند. این امر بسیار خوب است اما باید این آموزش ها فراگیر نیز بشود تا پدرومادرها نیز به آگاهی لازم در این زمینه دست پیدا کنند. آموزش دیدن والدین و افزایش سطح معلومات آنها نقش بسیار پررنگی در کاهش این مشکل خواهد داشت زیرا این آموزش ها توسط والدین به کودکان انتقال داده می شود و درنتیجه آن شاهد کاهش کودک آزاری بخصوص کودک آزاری جنسی خواهیم بود.

کودک آزاری‌ها قرار بگیرد چرا که اگر پدر و مادر با هم دعوا کنند کودک دچار سوء رفتار عاطفی می‌شود و در ادامه چون والدین عصبانی هستند کودک را کتک می‌زنند یا به او ناسزا می‌گویند یا به مسائل روحی و روانی کودک توجه نمی‌کنند و غفلت و سوء رفتار فیزیکی نیز در مورد کودک اعمال می‌شود.

 

کودک آزاری جنسی یکی از مشکلات جوامع مدرن امروزی

 

ت ) یک عامل افزایش اختلال ها در کودکان می تواند تعداد زیاد فرزندان می باشد

البته این مورد بدون شک در همه خانواده ها درست نمی باشد اما یک امری که در نتایج و تحقیقات به اثبات رسیده است این است که با افزایش تعداد فرزندان و کودکان در یک خانواده اختلاات رفتاری در کودکان بیشتر می شود که یک دلیل آن میتواند عدم رسیدگی کامل به همه کودکان از جانب والدین باشد زیرا طبیعتا در خانواده های پرجمعیت والدین وقت کافی برای رسیدگی به همه فرزندان به طور مساوی را نخواهند داشت. و حتی ممکن است فرصت رسیدگی به آنها را نداشته باشند. یکی از متخصصین در این زمینه میگوید: در خانواده‌های پر جمعیت و خانواده‌هایی که بیش از ۳ فرزند دارند انواع اختلال‌های روانی و سوء رفتار با کودکان دیده می‌شود که در این بین خانواده‌های کم فرزند کمترین سوء رفتار را با کودک دارند.

بیشترین موارد سوء رفتار با کودکان را مراقبان اصلی کودک اعم از پدر و مادر یا جانشین والد یا نزدیکان انجام می‌دهند و ۱۰ تا ۲۰ درصد سوء رفتارها را غریبه‌ها انجام می‌دهند. یشتر کودکانی که در معرض سوء رفتار هستند از اختلال‌های جسمی و روانی رنج می‌برند؛ همچنین هرگونه اختلال جسمی یا روانی والدین به همراه فقر و بیکاری و عدم شناخت نیازهای سنی کودک و بلد نبودن مهارت فرزند پروری در خانواده‌های دارای سه فرزند به بالا می‌تواند زمینه سوء رفتار با کودکان را بیش از پیش ایجاد کند

 

ث ) شاید به جرات بتوان گفت که در ازدواج کودکان در جوامع امروزی برای کودکان هیچگونه مصلحتی وجود ندارد.

ازدواج کودکان که به گفته ثریا عزیزپناه، عضو هیأت مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان، زیرمجموعه خشونت علیه کودکان است، تبعات جبران‌ناپذیر بسیاری دارد. کودک قبل از ازدواج هیچ‌گونه آمادگی‌ای چه از نظر جسمی و فیزیکی و چه از لحاظ روانی ندارد و فشار زیادی به فرد تحمیل می‌کند؛ به‌ویژه رابطه‌ای که زودرس است تبعات منفی بسیاری دارد؛ البته سن ازدواج در چند سال گذشته در قوانین ما ٩ سال بود که خوشبختانه با همکاری مراجع به ١٣ سال رسید و باز هم محل صحبت و گفت‌وگو است، زیرا در جامعه ما کودک ١٣ ساله آمادگی شروع زندگی مشترک و ازدواج را ندارد.

 

کودک آزاری جنسی یکی از مشکلات جوامع مدرن امروزی

 

ح ) شاید بتوان گفت رویکرد قرآن و روایات در خصوص مساله ازدواج کودکان تشویق آمیز نیست

یکی از کارشناسان در این زمینه می‌گوید:

وقتی از خشونت جنسی علیه کودکان یا کودک‌آزاری جنسی صحبت می‌شود ذهنمان سراغ مفهومی می‌رود که هنوز در برخی متون رسمی ما پذیرفته شده و آن جوازتشکیل زندگی با کودکان است.

این مساله می‌تواندخشونت نرم علیه کودکان قلمداد شود و احیانا زمینه خشونت‌های جنسی را فراهم ‌کند.

او با اشاره به اینکه در بخشی از جامعه ما ، ازدواج با کودک جایز بود، تاکید می‌کند:

اگر قرآن دلالت بر این امر داشته باشد، رویکرد آن به این مسئله تشویق‌آمیز نیست؛

البته در این میان به روایاتی هم استناد می‌شود.

با توجه به این روایات در زمان ما تجویز ازدواج برای کودکان جایز نیست.

دلیل اول این است که ازدواج یک نهاد عقلانی و اجتماعی است

و در زمان ما این مسئله را نمی‌پذیرند

آن‌چنان که در زمان گذشته می‌پذیرفتند.

در جوامع روستایی و حتی شهری، ناف‌چین‌کردن دختر برای پسر در ۱۰، ۱۵ سالگی رواج داشت

اما در حال‌ حاضر این مسئله پذیرفته نیست.

 

خ ) در بحث کودک آزاری فقط کودک آزاری جنسی نیست که کودک را آزار می دهد

بگذارید صحبت های متخصصین این امر را براتیان بیان کنیم :

متأسفانه برای پدر و مادر‌شدن هیچ آموزشی وجود ندارد. جای این مورد خیلی خالی است. قرار است انسانی تربیت شود با میلیاردها دکمه که پدر و مادر ندانسته آنها را می‌زنند و آسیب‌های زیادی به کودکان وارد می‌شود. پدر و مادر باید صلاحیت داشته باشند و رشد کنند که به سطح مناسب روانی برسند تا وقتی با ناملایمات کودکشان مواجه می‌شوند، خودشان فرو نریزند.

اولین سؤال من همیشه از پدر و مادرها این است که :

چقدر آموزش دیده‌اید؟

در بحث کودک‌ آزاری علاوه‌بر آزار جنسی، موارد دیگری هم وجود دارد که کودک را آزار می‌دهد.

به‌عنوان مثال، درددل‌کردن مادر با کودک و تعریف از مشکلات خانوادگی و مسائل مالی، فشاری معادل با آزار جنسی به کودک وارد می‌کند. در حال‌ حاضر به بچه‌ها آموزش می‌دهند اعضای خصوصی‌شان را به کسی نشان ندهند اما این مسئله بسیار زمانبر است و با گفتن یک جمله که اعضای خصوصی‌ات را به کسی نشان نده، کودک آموزش نمی‌بیند. هشت سال تمام به طرق مختلف به ما آموزش دادند که از کمربند ایمنی استفاده کنیم و حالا فقط ۶۳ درصد مردم از کمربند ایمنی استفاده می‌کنند.

 

کودک آزاری جنسی یکی از مشکلات جوامع مدرن امروزی

 

ط ) غفلت عامل ۷۰ درصد کودک آزاری‌ها است مصادیق آزار جنسی کودکان چیست

غفلت از کودک زمانی است که :

 • افرادی که کودک برای ادامه حیات به آنها وابسته است
 • نه به دلیل فقر بلکه عمداً از فراهم کردن غذا، لباس مراقبت پزشکی، آموزش و … برای او خودداری میکنند.
 • والدین این کودکان به قدری غرق در نیازهای خودشان هستند
 • بنظر می‌رسد که نمیتوانند نیازهای فرزندشان را تشخیص دهند.
 • آزار جسمی اغلب نتیجه کتک زدن بی دلیل یا تنبیه بدنی است 
 • شدت آن با اهمیت اشتباهی که کودک مرتکب شده است تناسب ندارد.
 • گاهی آزار جسمی نوعی واکنش والدین نسبت به استرس است.

 

کودک آزاری جنسی چه زمانی ممکن است رخ دهد

آزار جنسی زمانی رخ می‌دهد که یک بزرگسال یا کودکِ بزرگتر از قدرت و تسلطش بر کودک استفاده می‌کند تا او را در فعالیت‌های جنسی درگیر کند. در این وضعیت فرد آزاردهنده، یک متعرض یا مزاحم جنسی به شمار می‌رود. فرد مزاحم از حقه، رشوه، فشار، تهدید یا زور برای شرکت دادن کودک در فعالیت جنسی استفاده می‌کند.

آزار جنسی فقط به تماس فیزیکی با کودک محدود نمی‌شود

بطور کلی هر نوع فعالیتی را که به قصد ارضای جنسی فرد متعرض انجام می‌شود دربرمی‌گیرد.

همه انواع کودک آزاری ناخوشایند هستند و پیامدهای منفی آنها گریبان گیر سلامت فرد و جامعه خواهد بود

اما آزار جنسی کودکان به دو دلیل از اهمیت مضاعفی برخوردار است:

اول، آزار جنسی در دوره‌ای از زندگی به وقوع می پیوندد که کودک هنوز قادر به درک رابطه جنسی نیست و فعالیت جنسی بدون توجه به میزان قدرت درک کودک از اهمیت رضایت داشتن به برقراری این روابط بر او تحمیل می‌شود

دلیل دوم اینکه آثار این نوع کودک‌ آزاری مخرب‌تر و ماندگارتر از سایر انواع است.

 

کودک آزاری جنسی یکی از مشکلات جوامع مدرن امروزی

 

کودک آزاری بخشی از الگوی خشونت در خانواده است

کودک آزاری وضعیتی است که در آن کودک از سوی کسی که مسۆول مراقبت از سلامت اوست نادیده گرفته می‌شود و یا به شکل نامناسبی با او رفتار می‌شود که در هر دو حالت کودک از لحاظ جسمی، روانی یا هر دو آسیب می‌بیند. مطالعات نشان می‌دهند که بسیاری از والدینِ بدرفتار خود در کودکی قربانی آزار بوده‌اند و به نظر می‌رسد که با آزار دادن کودکان این الگو تداوم می‌یابد. البته این یافته در مورد همه قربانیان کودک آزاری مطلق نیست اما در مواردی که شرایط زندگی با فشارهایی مانند وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی سخت می‌شود احتمال ظهور و بروز آن بیشتر می‌شود.

بطور کلی می‌توان گفت :

 • کودک آزاری بخشی از الگوی خشونت در خانواده است
 • فرض بر این است که والدین خشمی را که نسبت به یکدیگر دارند بر سر کودک خالی میکنند.

 

این والدین در مقایسه با والدینی که به خوبی از عهده فرزندپروری بر می‌آیند:

 • کم‌هوشتر و پرخاشگرترند
 • حالت دفاعی بیشتری دارند
 • تحریک‌پذیرتر و نابالغ‌ترند
 • توقع زیادی از خود برای داشتن ارتباط خوب با کودک ندارند
 • معمولاً به هنگام انضباط کودک رفتاری غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهند
 • در برابر رفتار خوب و رفتار بد کودک به یک شکل واکنش نشان می‌دهند

گویی رفتار خوب و بد کودک برایشان فرقی نمی‌کند.

در خانواده‌های کودک آزار در مقایسه با خانواده‌های معمولی:

خواهران و برادران نسبت به یکدیگر رفتار خصومت آمیزتری دارند.

 

کودک آزاری جنسی یکی از مشکلات جوامع مدرن امروزی

 

چ ) یک عضو هیئت علمی دانشگاه و فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان در خصوص بحث کودک آزاری و کودک آزاری جنسی گفت:

غفلت اعم از عاطفی و فیزیکی ۶۰ تا ۷۰ درصد سوء رفتار با کودکان را تشکیل می‌دهد.

خشونت فیزیکی ۲۰ درصد آمار کودک آزاری‌ها را به خود اختصاص می‌دهد

سوء رفتار جنسی نیز ۱۰ درصد آمار کودک آزاری‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

سوءرفتار همان کودک آزاری است که می‌تواند به صورت غفلت، سوء رفتار فیزیکی، سوء رفتار عاطفی و سوء رفتار جنسی بروز پیدا کند. نادیده گرفتن یا غفلت از کودک می‌تواند خود دارای دو جنبه فیزیکی و عاطفی باشد. نیازهای کودک اعم از لباس و پوشاک مناسب، غذا و خوراک، محل زندگی امن، مدرسه، آموزش و پرورش از جمله جنبه‌های فیزیکی است که اگر برآورده نشود می‌توان گفت غفلت فیزیکی رخ داده است. نیاز به حمایت روانی، محبت؛ همچنین پرورش اخلاقی و روانی کودک از جمله نیازهای عاطفی کودک است که اگر این نیازها و حمایت ها انجام نشود به غفلت روانی از کودک منجر می‌شود.

 

دعواهای پدر و مادر و نزدیکان با هم نیز مصداق سوء رفتار عاطفی‌اند.

سوء رفتار جنسی می‌تواند اعم از نگاه جنسی، لمس، دست کشیدن تا هرگونه رفتار جنسی توسط یک فرد بزرگتر با کودک باشد. ممکن است هیچ گونه رفتار جنسی با کودک انجام نشود اما کودک در معرض رفتارهای جنسی باشد یعنی یا شاهد این رفتارها باشد یا اینکه فیلم و عکس رفتارهای جنسی را ببیند که در محدوده سنی کودک نیست که این نمونه‌ها نیز مصداق سوء رفتار جنسی هستند.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

تنبیه کودکان و اثرات مثبت و منفی آن بر رفتارهای کودکان

کودکان پرحرف را چگونه از شکل گیری عادت پرحرفی حفظ کنیم؟

تقویت مثبت اندیشی در کودکان با ۱۰ راهکار ابرکودک

علاقه مند کردن کودکان به کتاب با ابر روش کتابخوانی ابرکودک

5/5 - (1 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه