کودکان پرحرف را چگونه از شکل گیری عادت پرحرفی حفظ کنیم؟

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 8 دقیقه
Rate this post

کودکان پرحرف موضوع مقاله این مطلب سایت ابرکودک است. کودک تا قبل از سن سه سالگی فقط از طریق حسی و حرکتی و لامسه با دنیای بیرون ارتباط برقرار میکند و آگاهیش را بالا میبرد. اما پس از سه سالگی که دایره واژگان کودک وسیعتر میشود و جمله سازی به توانایی های کلامی اش افزوده می شود، ارتباط کلامی را با نزدیک ترین کسانش یعنی والدین برقرار می کند. کودکان پرحرف می توانند پرحرفی را قبل از تبدیل شدن به یک عادت در خودشان از بین ببرند. این کار نیاز به کمک والدین و بزرگترها دارد. اگر با کودکان پرحرف مواجه هستید نگران نباشید گرچه شاید گاهی برایتان سخت باشد میتوانید با کمک به او این مشکل را رفع کنید.

 

کودکان پرحرف میتوانند هوش بالایی داشته باشند

درواقع تسلط بر تکلم هرچه زودتر در کودک اتفاق بیفتد نشان از هوش بالای او دارد. به زبان ساده تر کودک هرچه زودتر زبان باز کند استعدادهای ارتباطی و شناختی او هم سریعتر رشد خواهد کرد. و خبر خوب برای والدین کودکان پرحرف این که اصولا کودکان پر حرف از مهارت های اجتماعی بهتری برخوردارند. اما گاهی این ارتباط زبانی و کلامی به پرحرفی در کودک منجر میشود که برای اکثر والدین باعث بروز مشکلاتی خواهد شد. زیرا معمولاً وقت گذاشتن برای پاسخ به سوالات مدام از طرف یک کودک برای پدر یا مادری که مشغله فراوان دارد. کاری است سخت و گاه طاقت فرسا! و همین باعث راندن کودک و سرکوب این ارتباط خواهد شد.

 

کودکان پرحرف را چگونه از شکل گیری عادت پرحرفی حفظ کنیم؟

 

برای کودکان پرحرف وقت کافی برای صحبت کردن بگذارید

درحالیکه والدین باید به حد کافی برای فرزند وقت بگذارند و حداقل یک ساعت در روز وقت اختصاصی به کودک بدهند و با او سرکنند. در کنار این وقت گذاشتن باید به دنبال ریشه این قضیه باشند. کودکان دنیای معصومی دارند و درکی از حریم خصوصی ندارند. پس طبیعی است که با بمباران سوالات و حرف های بی سروته آرامش را از پدر و مادر بگیرند. پرحرفی در کودکان ریشه روانی دارد. آنها درواقع مشکل خاصی ندارند بلکه تنها کنجکاو و برونگرا هستند.

 

حس کنجکاوی میتواند کودکان پرحرف را وادار به پرحرفی کند

برخی کودکان با سوالات پشت سر هم و گاهی سوالات عجیب، حوصله والدین را سر میبرند. آنها به دلیل داشتن حس بالای کنجکاوی و تمایل بسیار به دانستن همه چیز، مدام والدین و معلم و اطرافیان را سوال پیچ میکنند. در برخورد با این کودکان باید والدین با صبر و حوصله به یک یک سوالات او پاسخ درست بدهند و روحیه کنجکاوی و پرسشگری و کاوش را در کودک تقویت کنند، نه سرکوب. حتی اگر جواب سوالی را نمیدانند با کمک کتاب یا اینترنت یا کسانی که در آن موضوع سررشته دارند، جواب درستی به سوال کودک بدهند تا اطلاعات غلط وارد ذهن کودک نشود.

 

کودکان پرحرف را چگونه از شکل گیری عادت پرحرفی حفظ کنیم؟

 

جلب توجه عامل دیگر پرحرفی کودکان پرحرف است

یکی دیگر از ریشه های پرحرفی، جلب توجه است. کودکانی که در پی به دنیا آمدن فرزند جدید در خانواده شان، حس حسادت در وجودشان پررنگ میشود، با زیاد صحبت کردن و سوالات مدام، سعی در جلب توجه والدین دارند. مثلاً ممکن است در یک مهمانی درست هنگامی که مادر یا پدر مشغول صحبت با میزبان است، کودک سربرسد و با صحبت و سوالات بی وقفه، باعث عصبانیت پدرومادر شود. این رفتار کودک دقیقاً معنایش این است که من را هم ببینید.

 

ترس در کودکان پرحرف یک دلیل و عامل پرحرفی است

یکی دیگر از علل زیاد صحبت کردن کودک می تواند ترس او باشد. کودکان کم سن وقتی با برخی ترس ها مواجه می شوند سعی دارند از طریق صحبت کردن با پدر و مادر، آنها را بیشتر در کنار خود داشته باشند. مثلاً شب هنگام که کودک مجبور است در اتاقش تنها بخوابد، از پدر یا مادر خواهش میکند که در کنارش بماند و با او حرف بزند. یا کودکی که از صدای رعد و برق میترسد، به محض ابری شدن هوا سعی دارد با سوالات مختلف درباره ابر و باران و صدای بلند برخورد ابرها به هم، به گونه ای رعد و برق را نشنود!

 

کودکان پرحرف را چگونه از شکل گیری عادت پرحرفی حفظ کنیم؟

 

گاهی وقت ها پرحرفی در کودکان را به بیش فعالی میتوان نسبت داد

حتی پرحرفی در کودک را می توان به بیش فعالی او منسوب کرد. کودکی که بیش از حد حرف می زند و وسط حرف بزرگترها میپرد ممکن است دچار بیش فعالی باشد که با درمان این بیش فعالی، پرحرفی او نیز به مرور درمان خواهد شد. یکی دیگر از ریشه های پرحرفی در کودکان، داشتن والدین پرحرف است. بله! شاید خنده دار باشد اما واقعیت دارد. برخی والدین خود دچار این معضل هستند و همین پرحرفی الگویی خواهد شد برای کودک. در این موارد تنها راه که بسیار هم ساده است اصلاح رفتار والدینش است.

 

حتی برخی روانشناسان دلیل پرحرفی در برخی کودکان را افسردگی میدانند.

انگیزه صحبت کردن زیاد در کودک وقتی با هدف جلب توجه باشد، از طریق وقت گذاشتن والدین به صورت اختصاصی به حداقل میرسد. اگر هدف کودک از پرحرفی جلب توجه پدر و مادر باشد، وقتی حداقل یک ساعت با آنها وقت بگذراند و به بازی و تفریح بپردازد تا حد زیادی پرحرفی اش کاسته میشود.
البته این پرحرفی میتواند مزایایی داشته باشد.

 

کودکان پرحرف را چگونه از شکل گیری عادت پرحرفی حفظ کنیم؟

 

تخلیه درونی در کودکان با پرحرفی شکل میگیرد نگران نباشید

به والدین این کودکان میتوان نوید داد که مطمئن باشند کودکشان آنچه در ذهن و قلبش میگذرد برایشان خواهد گفت. این تخلیه درونی با سلامت روانی کودک میتواند ارتباط مستقیم داشته باشد. حتی به پدر و مادرهایی که فرزند پرحرف دارند میتوان گفت آنها در آینده یاد می گیرند نظر خود را در موضوعات مختلف در موقعیت های گوناگون اجتماع، بیان کنند و این ابراز عقیده قدرتی است که بسیاری از افراد با فقدان آن در جامعه دچار مشکلات عدیده هستند.

 

والدین نگران کودکان پرحرف نباشند

والدین کودکان پرحرف باید بدانند که ابداً نگران این مسئله نباشند و این هشدارها را در نظر داشته باشند که هرگز از الفاظی مانند خسته شدم، چقدر حرف میزنی، حوصله ام سررفت، خیلی پرچانه ای، وراج، و… استفاده نکنند. این کلمات و عبارات به شدت سلامت روانی کودک را تحت تاثیر قرار میدهد.

 

کودکان پرحرف را چگونه از شکل گیری عادت پرحرفی حفظ کنیم؟

 

به گفتگو با کودکان پرحرف اهمیت ویزه بدهید

همانطور که گفته شد ساعتی در روز را به گفتگو با کودک اختصاص دهند و همزمان تماس چشمی با فرزندشان داشته باشند. بازخورد گاه گاه در زمان حرف زدن کودک میتواند بسیار موثر باشد همانند «جدی میگی؟»، «چه جالب»، «واقعاً؟ خب بعدش چی شد؟» و از این دست عبارات. پدر و مادر از حساسیت بیش از حد و تذکر افراصی و مداوم به کودک شدیداً خودداری نمایند. حتی تخلیه بخشی از این انرژی با انجام فعالیت های تفریحی و ورزشی روزانه در کنار بازی میتواند بسیار کمک کننده باشد. بالا بردن سطح تحمل هم میتواند به خودشان کمک کند.

 

چه کاری باید انجام شود وقتی فرزند شما صحبت را متوقف نکرد

ضرب المثل قدیمی “بچه ها باید دیده شوند و شنیده نشوند” دقیقاً همین است ، یک حرف قدیمی است. اما برای برخی از والدینی که فرزندانشان از صبح تا شب بدون توقف صحبت می کنند ، حس و حال خاصی به این عبارت وجود دارد. به خصوص هنگامی که معلم یادداشتی را به خانه می فرستد که می گوید صحبت جیانی باعث اختلال در کلاس می شود ، یا وقتی او به زن موجود در فروشگاه مواد غذایی می گوید درباره شب گذشته اختلاف نظر شما با همسرتان را نشان می دهد.

همه والدین فرزندان خود را تشویق می کنند خودشان را بیان کنند.

اما چه موقع زیاد است؟

 

کودکان پرحرف را چگونه از شکل گیری عادت پرحرفی حفظ کنیم؟

 

چگونه می توانید پرحرفی کودک کوچک خود را متوقف کنید؟

یک مددکار اجتماعی می گوید : این یک مشکل بسیار ساده به نظر می رسد. اما والدین باید “لایه ها را برگردانند” از آنچه اتفاق می افتد و مشخص می کنند چه چیزی در پشت صحبت کودک لازم است. “آیا این کودکی است که به دلیل گرسنگی توجه او را گرسنه می کند؟ آیا این فقط یک راه شرارت آور برای سوء رفتار است؟ یا آیا بیولوژیکی در مغز کودک اتفاق می افتد؟ لوبهای جلو ما ترمزهای ما را کنترل می کنند – آیا اتفاقی از نظر عصبی رخ می دهد ، بنابراین ترمزها کار نمی کنند؟ ” کودکان پرحرف را چگونه از شکل گیری عادت پرحرفی حفظ کنیم؟

 

کودکان پرحرف را چگونه از شکل گیری عادت پرحرفی حفظ کنیم؟

 

از لحاظ رشدی ، کودکان در حدود سه یا چهار سالگی شروع به سؤالهای زیادی می کنند.

“آنها شروع به استفاده از آن کلمه مخوف سه نامه ای -” چرا “می کنند و نمی توانند راضی شوند.

این یک رفتار طبیعی رشد است.

اما در سن پنج سالگی ، آنها معمولاً بر کنوانسیون های اجتماعی یک مکالمه تسلط دارند:

صحبت کردن و گوش دادن به نوبت.

اگر تا سن هفت یا هشت سالگی کودک همچنان در انحصار پرحرفی گفتگوها باشد

یا به قطع کردن و صحبت کردن با افراد باشد

این امر می تواند کاری بیش از تحریک والدینش انجام دهد.

این می تواند از نظر اجتماعی و دانشگاهی فاجعه بار باشد.

این مدل کودکان پرحرف می تواند معلم را ناامید کند

همه بزرگسالان را که از کودک عصبانی و ناامید هستند اداره کنند.

 

کودکان پرحرف را چگونه از شکل گیری عادت پرحرفی حفظ کنیم؟

 

چه موقع باید والدین نگران شوند؟

“هنگامی که روش های معمول والدین کار نمی کنند ، مسئله به وجود می آید. اگر با کودک صحبت کرده اید ، کودک را مورد هراس قرار داده اید ، سعی کرده اید کودک را تربیت کنید و این رفتار همچنان ادامه دارد ، ممکن است اتفاق دیگری رخ دهد. این زمانی است که مشورت با یک متخصص رفتار معقول باشد. “

 

کودکان پرحرف را چگونه از شکل گیری عادت پرحرفی حفظ کنیم؟

 

یک سیستم پاداش و عواقب نیز می تواند مفید باشد

اگر دلیل زیربنایی وجود ندارد ، با فرزند خود بنشینید.

در مورد صحبت های بیش از حد او صادقانه صحبت کنید.

برنامه ای را برای هشدار دادن به او هنگام وقوع ارائه دهید.

یک سیگنال جسمی یا تصویری به کودکان پرحرف کمک میکند.

مثل اینکه شما دست خود را روی پشت خود قرار می دهید

یا ساکت انگشت خود را روی لب های خود قرار می دهید

می تواند به او کمک کند در هنگام انحصار گفتگو یا قطع کردن افراد از او آگاهی یابد.

یک سیستم پاداش و عواقب نیز می تواند مفید باشد

آماده می شود که وقتی او محدودیت نشان می دهد

بازخورد مثبت زیادی را به شما بدهد.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

تنبیه کودکان و اثرات مثبت و منفی آن بر رفتارهای کودکان

کودک آزاری جنسی یکی از مشکلات جوامع مدرن امروزی

تقویت مثبت اندیشی در کودکان با ۱۰ راهکار ابرکودک

علاقه مند کردن کودکان به کتاب با ابر روش کتابخوانی ابرکودک

Rate this post
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه