کودکان لوس ، اصلاح الگوهای رفتاری و روشهای برخورد با آنها

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 12 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

آیا کودکان لوس در اطرافتان دارید؟ اگر اینگونه می باشد با انها برخورد مناسبی داشته باشید. لوس شدن کودکان آنها را تبدیل به افرادی قانون گریز می کند. اگر کودکان لوس شوند تبدیل به افذاد بی مسولیتی می شوند. اشخاصی که مسولیت کار خود را نمی پذیرند. اینهاد از عواقب لوس شدن کودکان در سنین بزرگسالی می باشد. در این مقاله از سایت ابرکودک شما را با ویژگی های رفتاری کودکان لوس آشنا می کنیم. همچنین نحوه برخورد با این کودکان و برخی روشهای اصلاح آنها را نیز ذکر خواهیم کرد .

کودکان لوس ، اصلاح الگوهای رفتاری و روشهای برخورد با آنها

بنابراین به همه شما کاربران ابرکودک پیشنهاد میکنم این مقاله را از دست ندهید. خواندن این مقاله همچنین به تمام پدرومادرها و مدرسین مهد و مسولین این حوزه و تمام کسانی که به نوعی با انواع مختلف کودکان در ارتباط می باشند پینهاد می شود. این مقاله مرجع حاصل زحمت نویسندگان ابرکودک می باشد. بنابراین بدون شک خالی از ایراد و اشکال نمی باشد. لذا از همه شما خوانندگان عزیز جهت بهبود کیفی مطالب و محتوای سایت خواهشمندیم در انتها نظر و دیدگاه خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. بدون شک نظرات شما چراغ ما در ادامه این مسیر می باشد.

اگر نمی خواهید کودکان لوس و بی مسئولیت داشته باشید. باید رفتار مناسب و روش تربیت کودکان لوس را بدانید. و تلاش کنید تا جایی که ممکن می باشد اصولی پیش بروید. گر چه همیشه هم نمی توان طبق اصول رفتار کرد. ادامه مطلب را با من و ابرکودک همراه باشید.

کودکان لوس چگونه هستند؟ دلایل اصلی ، رفتار و علامت های بارز یک کودک لوس

یک چرخه خشم

همه کودکان می دانند چگونه خشم خود را منتقل کنند.

زیرا در بیشتر مواقع آنها هر چیزی را که می خواهند از همین راه بدست می آورند.

به ویژه، این رفتار باعث می شود که یک بزرگسال احساس شرم و گناه کند.

مثالی برایتان ذکر می کنم:

کودکی در فصل زمستان همراه با پدرومادر به یک فروشگاه وارد می شود. کودک درخواست خرید بستنی از والدین می کند. جواب “نه” از پدرومادر می شنود. کودک اصرار می کند. اما متوجه می شود که آنها نمی خواهند برایش بستنی بخرند. بنابراین، شروع به داد و فریاد و لگد زدن و ابراز خشم می کند. وقتی مادر یا پدر این صحنه را ببیند، کودک با نگاه کردن به والدین واکنش نشان می دهد. آنها احساس گناه می کنند. وشاید از خجالت سرخ شوند. در جواب می گویند:”خوب، فقط این بار می توانی بستنی برداری به شرط اینکه دوباره تکرار نشود.

در اینجا واقعا چه اتفاقی افتاد؟ فرزند توانسته است پدر و مادر خود را وادار کند و آنها احساس گناه و شرم کنند. در همین حین، والدین اختیار خود را از دست داده اند، و چون فرزندشان را درست تربیت نکرده اند. این امر می تواند به واکنش های مشابهی منجر شود.

کودکان لوس ، اصلاح الگوهای رفتاری و روشهای برخورد با آنها

چرا کودکان لوس می شوند؟

یکی از علتهای لوس شدن کودکان روشهای غیرقابل قبول پدرومادر به لحاظ تربیتی است. پدرومادری که در ابراز محبت افراطی عمل می کنند. آنها در واقع به معیارهای تربیتی و روش های یادگیری اهمیت نمی دهند. این والدین با محبت بیش از حد مانع اجتماعی شدن رفتارهای کودکان می شوند. در نتیجه این کودکان لوس می شوند. کودکان لوس معنای صبر و تحمل را در زندگی نمی دانند. آنها معمولا انسان هایی عجول و با شخصیتی متزلزل بار خواهند آمد.

علائم کودکان لوس چیست؟

  1. خود محور هستند و میخواهند تمام خواسته‌هایشان بدون قید و شرط اجابت شود.
  2. خشنود نگه داشتن کودک لوس بسیار سخت است.
  3. قوانین برایشان معنا ندارد و به آن احترام نمی‌گذارند و حاضر به سازش نیستند.
  4. خواسته‌های غیر منطقی دارند.
  5. تلاش می‌کند اطرافیان خود را طبق خواست خود کنترل کند.
  6. کم حوصله هستند ومدام شکایت می‌کنند.
  7. مفهوم کار سخت و «نه» را درک نمی‌کند.
  8. معمولا بی‌ادب می باشند.
  9. از انجام کمتر کاری لذت می‌برد.

کودکان لوس ، اصلاح الگوهای رفتاری و روشهای برخورد با آنها

الف ) الگوهای رفتاری غلط که سبب لوس شدن کودکان می شود : بزرگترین مشکلات کودکان لوس

۱- اگر کودکتان را از هرچیزی مهمتر بدانید

اگر شما تامین خواسته فرزندتان را بر همه چیز اولویت بدهید. در واقع به او می گویید که از همه مهمتر است. و به نوعی دنیای شما حول محور او میگردد. درنتیجه او نمیتواند به خواسته ها و نیازهای دیگران توجه کند. کودکان باید بفهمند که دربرابر انجام کاری مثبت برای دیگران خدمت یا محبت دریافت میکنند. و چون مدام بقیه به آنها خدمت میکنند و آنها برای دیگران کاری انجام نمی دهند. دچار کمبود شخصیت می شوند.

۲- اگر به رفتارهای خوب کودک توجه کافی نداشته باشید

بسیاری از والدین به رفتارهای خوب و درست فرزندان اهمیت نمی دهند. فقط رفتارهای نادرست را نکوهش می کنند. اگر شما این روش را به کار ببرید کودک تان نمی فهمد که کدام رفتارش مثبت و قابل تقدیر است . بنابراین نمی تواند آن رفتارها را تقویت کند.

۳- اگر به رفتارهای منفی به شکل تصادفی پاداش دهید

کارشناسان می گویند اکثر پدرومادرها دچار اشتباه می شوند. آنها نه تنها به رفتار درست پاداش نمی دهند بلکه به رفتار منفی پاداش می دهند. اگر شما وقتی کودک تان گریه می کند. جیغ و فریاد می کشد. بهانه می گیرد. به او توجه کنید. کودک متوجه می شود که این گونه رفتارها ابزار خوبی برای جلب توجه است. مرتب این کار را تکرار می کند.

۴- اگر رفتارهای او را راهنمایی نکنید

اگر شما کار غلط و درست را برای کودک متمایز نکنید. به طور قطع او نخواهد توانست درست رفتار کند و بی ادب و ناسپاس بار خواهد آمد. یادتان باشد کودک شما به خودی خود خوب را از بد تشخیص نمی دهد. این وظیفه والدین می باشد که خوب و بد را برایش مشخص کنند.

۵- اگر قوانین درستی برای رفتار کودک وضع نکرده باشید و اصول درست را اجرا نکنید

برخی از پدرومادرها برای رفتار فرزندان شان قانون وضع نمی کنند. حد و مرزی برای او قائل نیستند. عده ای دیگر این قوانین را وضع می کنند. اما اجرایشان نمی کنند این زمانی رخ می دهد که شما به او دستور می دهید: «این کار را نکن!» ولی برای اینکه مانع از انجام دادن آن شوید کاری نمی کنید و کودک تان آن کار را انجام می دهد.

کودک نباید بفهمد که اصول رفتاری شما جدی نیست. زیرا می تواند از آنها تخطی کند. بنابراین دیگر به راحتی نمی توانید او را به رعایت اصول وادارید.

برای مثال، اگر یک روز به او اجازه دهید که مسواک نزده بخوابد و شب دیگر او را مجبور به مسواک زدن کنید، او درخواهد یافت که قانون مسواک پیش از خواب خیلی مهم نیست.

۶- اگر بحث هایی به راه اندازید که در آنها شکست بخورید

شما می توانید خواسته کودکی که پیش از ناهار شیرینی می خواهد را اجابت نکنید. اما نمی توانید کودک را مجبور کنید که کلم بروکلی بخورد. او یا دهانش را باز نمی کند یا آن را تف می کند. ضرر این اتفاق بیشتر از یک کلم بروکلی است. او با این اتفاق متوجه میشود که می تواند رو در روی شما بایستد. یا از انجام کارهایی که می گویید، سرباز زند.

۷- اگر او را مسؤول رفتارهایش ندانید

اگر فرزندتان را مسؤول رفتارهای اشتباهش ندانید و او را مقصر ندانید. او اینگونه برداشت می کند که هیچ وقت اشتباه نمی کند و کار اشتباهی انجام نمی دهد. بنابراین او متوجه می شود که می تواند از زیر بار مسؤولیت نادرست شانه خالی کند. با این کار او بقیه را مقصر میداند.

کودکان لوس ، اصلاح الگوهای رفتاری و روشهای برخورد با آنها

۸- اگر به هر دلیل نادرست به او هدیه دهید

کارشناسان میگویند چیزی که برای فرزند هدیه می خرید به اندازه علت خرید اهمیت ندارد. خیلی مهم است که برای علت صحیحی به فرزندتان هدیه دهید. برای مثال، اگر برای فرزندتان به این علت که از دوچرخه قبلی اش خسته شده دوچرخه بدهید، کار اشتباهی انجام داده اید.

بدتر از این گونه هدیه خریدن، وقتی است که به خاطر رهایی از احساس گناه برایش هدیه می خرید. برای مثال، اگر او به شما گفت: «تو بدترین مادر روی زمین هستی …» زمانی مناسب برای خرید کادو نیست.

۹- اگر در مقابل بدخلقی های او تسلیم شوید

این بدترین کاری است که می توانید انجام دهید. اگر وقتی او بهانه می گیرد و برای چیزی جیغ و داد راه می اندازد، او را به خواسته اش برسانید؛ به بدترین وجه به رفتار بدش پاداش داده اید کودک به طور آگاهانه و با هوشیاری این را می فهمد و در بقیه اوقات هم از همین حربه استفاده خواهد کرد.

۱۰- اگر خودتان مثل کودکان لوس رفتار کنید

بدانید که رفتار شما با دیگران الگوی رفتار کودک تان با بقیه است، پس اگر مدام جلوی فرزندتان از دیگران عیب جویی کنید، ایراد یا بهانه بگیرید؛ انتظار نداشته باشید که فرزندتان این کارها را نکند. یکی از بزرگترین مشکلات کودکان لوس این است که آنها همه چیز را راحت به دست آورده اند و برای داشتن چیزی انتظار و زحمت نکشیده اند.

آنها از روش های نادرست به خواسته شان می رسند و اگر این رفتار ادامه پیدا کند، در بزرگسالی در رابطه شان با افراد دچار مشکل می شوند. شاید سال ها طول بکشد تا این الگوهای نادرست رفتاری اصلاح شود.

بچه‌ها رفتار شما را تکرار می‌کنند، پس خودتان اولین مجری باشید.

همچنین فراموش نکنید که تشویق‌ها و تنبیه‌ها باید بجا و اصولی و در حد سن و سال کودک باشد.

 

کودکان لوس ، اصلاح الگوهای رفتاری و روشهای برخورد با آنها

ب) با کودکان لوس چگونه برخورد کنیم ؟ چرا کودکان لوس می شوند؟ جلوگیری از لوس شدن کودک

تنظیم مرز در خانه توسط والدین به این معنی است که: والدین باید با فرزندانشان جدی باشند و قوانین خود را دنبال کنند. باید مرزی قائل باشند و سپس کودک را ملزم به احترام گذاشتن به آن مرزها کنند. والدین باید تصمیماتی را که دارند قاطعانه انجام دهند. اگر در هر لحظه تسلیم شوند کل ماجرا بی فایده خواهد بود. مرزها بسیار ضروری هستند.

با کودکان لوس چگونه برخورد کنیم؟

کودکان‌ براساس‌ این‌ که‌ در سال‌های‌ اولیه‌ زندگی‌ چگونه‌ تربیت‌ شوند و آموزش‌ ببینند. سبک‌ خاص‌ رفتاری‌ پیدا می‌ کنند. این‌ سبک‌ رفتاری‌ الگویی‌ تقریباً ثابت‌ و دائمی‌ برای‌ آنها به‌ وجود می‌آورد، و تعیین‌ کنندهِ نحوه‌ ارتباطات‌ و برخوردهای‌ آنان‌ نیز می ‌باشد. هر خانواده‌ در ارتباط‌ با فرزندان‌ شیوه‌ خاص‌ خود را دارد؛ و این‌ نحوه‌ برخورد، در تلاقی‌ با ساختار ژنتیکی‌ هر فرد، باعث‌ می‌ شود که‌ شخصیت‌هایی‌ بسیار متفاوت‌ و متمایز شکل‌ بگیرند.

چنانچه‌ کودک‌ کار اشتباهی‌ مرتکب‌ شود یا این‌ که‌ بخواهد تعیین ‌کننده‌ باشد و به‌ والدین‌ خود دستور دهد یا این‌ که‌ با داد و فریاد و عصبانیت‌ حرف‌ خود را به‌ کرسی‌ بنشاند، در این‌ خانواده‌ هیچ‌ گونه‌ روش‌ مناسبی‌ برای‌ جلوگیری‌ از این‌ رفتارها و جهت ‌دهی‌ به‌ آنها وجود ندارد. خانواده‌هایی‌ که‌ بی ‌نهایت‌ توجه، محبت‌ و محافظت‌ در مورد فرزندان‌ خود دارند و در عین‌ حال‌ آنها را برای‌ انجام‌ هرگونه‌ عملی‌ آزاد می ‌گذارند.

کودکان لوس ، اصلاح الگوهای رفتاری و روشهای برخورد با آنها

رشد اجتماعی‌ کودکان لوس

رشد اجتماعی‌ کودکان‌ دقیقاً به‌ ما نشان‌ می ‌دهد آیا فرزند مطابق‌ با سن‌ شناسنامه ‌ای‌ خود رفتار می ‌کند یا خیر؟ اگر مطابق‌ با سن‌ شناسنامه‌ ای‌ رفتار نمی‌ کند چه‌ دلایلی‌ دارد؟ رفتارهای‌ او چگونه‌ شکل‌ گرفته‌ است؟ یکی‌ از روشهای نادرست رفتاری‌ کودکان، ناتوانی‌ در ایجاد و برقراری‌ رابطه‌ سالم‌ با همسالان‌ است. کودکانی‌ وجود دارند که‌ روشهای برقراری‌ ارتباط‌ سالم‌ را نمی‌ دانند. این‌ گروه‌ از کودکان‌ گاها” تحت‌ عنوان‌ «کودکان‌ لوس» نامگذاری‌ می‌شوند.

اگر پدرمادرها از روش‌های‌ غلط دست‌ بردارند. در مورد فرزندان‌ خود قوانین‌ تربیتی‌ درستی‌ را اعمال‌ کنند. به‌ شرط‌ آن‌ که‌ روش‌های‌ جدید ثابت‌ و مستمر باشد، می‌ توان‌ امید داشت‌ که‌ این‌ روش‌ها به تدریج‌ مؤثر واقع‌ شوند.

تاثیر تنبیه‌ و تشویق‌ درکودکان

تشویق‌ و تنبیه‌ دو روش‌ متفاوت‌ تربیتی‌ هستند.
بنابراین باید به شکل صحیح اجرا شوند تا مؤثر باشند.
اگر این‌ دو روش‌ به‌ موقع‌ و با اصول‌ درست‌ اعمال‌ شود، می ‌توانند مانع ایجاد کودکان‌ لوس‌ شوند.
بیشتر کودکان‌ لوس، والدین‌ تسلیم‌ شونده‌ دارند.
آنها در مقابل‌ خواسته‌ های‌ کودک‌ خیلی زود تسلیم‌ می‌شوند.
هر آن‌ چه‌ او می خواهد برایش‌ فراهم‌ می‌کنند.
در خانواده‌ای‌ که‌ کودک‌ لوس‌ پرورش‌ داده‌ می‌شود، اثری‌ از روشهای‌ تنبیهی‌ مناسب‌ نیست.
این‌ نوع‌ خانواده‌ها از لحاظ‌ روان شناسی به‌ خانواده‌های‌ محبت‌ کننده افراطی آزاد گذارنده‌ معروف اند.
خانواده‌هایی‌ که‌ بی ‌نهایت‌ محبت‌ و محافظت‌ در مورد فرزندان‌ خود دارند.
در عین‌ حال‌ آنها را برای‌ انجام‌ هرگونه‌ عملی‌ آزاد می ‌گذارند.

کودکان لوس ، اصلاح الگوهای رفتاری و روشهای برخورد با آنها

قاطع‌ محبت‌ کنیم

وقتی‌ صحبت‌ از قاطع ‌بودن‌ به‌ میان‌ می ‌آید، برخی‌ از والدین‌ تصور می‌کنند که‌ جدی‌ و قاطع‌ بودن‌ به‌ این‌ معناست‌ که‌ مثلاً پرخاشگر هم‌ باشیم‌ و یا این‌ که‌ چنانچه‌ فرزندمان‌ از ما پیروی‌ نکرد، با زور و خشونت‌ مواردی‌ را به‌ او تحمیل‌ کنیم. حال‌ آن‌ که‌ در مقوله‌ های‌ تربیتی، قاطع‌ و جدی‌ بودن‌ به‌ این‌ معناست‌ که‌ از اصولی‌ پیروی‌ کنیم‌ و قوانینی‌ برای‌ فرزندانمان‌ داشته‌ باشیم، به‌ علاوه، اصرار به‌ اجرای‌ آن‌ قوانین‌ در خانواده‌ وجود داشته‌ باشد. ثبات‌ خُلق‌ و ثبات‌ اندیشه‌ و رفتار در والدین‌ ضروری‌ است. چنانچه‌ اصول‌ تربیتی‌ خود را تغییر دهیم‌ و به‌ گفته‌ های‌ خود چندان‌ اعتقادی‌ نداشته‌ باشیم، فرزندان‌ به‌ اصول‌ و قوانین‌ خانواده‌ پایبند نخواهند شد. پس‌ جدی‌ و قاطع‌ بودن‌ به‌ معنای‌ آن‌ است‌ که‌ در اجرای‌ اصول‌ و قوانین‌ خانواده‌ باری‌ به‌ هر جهت‌ رفتار نکنیم.

نکته ۱: همه‌ چیز به‌ موقع‌ و در زمان‌ خود بایستی‌ انجام‌ پذیرد

نکته۲: یادآوری‌ نکات‌ تربیتی‌ و قوانین‌ مورد نظر به‌ کودک‌ بایستی‌ در منزل‌ و به‌ طور خصوصی‌ صورت‌ گیرد.

نکته ۳: والدین‌ محبت‌ کننده افراطی‌ که‌ معیارهای‌ تربیتی‌ و روش‌های‌ یادگیری‌ را در نظر نمی‌ گیرند و صرفاً با محبت‌های‌ بی‌ حد و حساب‌ مانع‌ اجتماعی ‌شدن‌ رفتارهای‌ کودکان‌ می‌ شوند. چنین‌ کودکانی‌ معنای‌ صبر و تحمل‌ را در زندگی‌ نمی‌آموزند و انسان‌هایی‌ عجول‌ و شخصیت‌هایی‌ متزلزل‌ بار خواهند آمد.

اهمیت‌ دانستن‌ این مطالب‌ و نکات‌ این است‌ که‌:

به‌ والدین‌ شناخت‌ می دهد تابه‌ انتظارات‌ خود نگاه‌ مجددی داشته‌ باشند.

اگر انتظارات‌ آنها بیش‌ از حد توان‌ فرزندان‌ است‌ تغییر رفتار دهند

یا اگر خواسته‌هایشان‌ کمتر از توانمندی‌ کودکان‌ است، رفتار خود را اصلاح‌ کنند.

باید به‌ کودکان‌ اجازه داده‌ ‌شود در جمع‌ همسالان‌ خود قرار بگیرند.

این کار موجب می ‌شود با هم‌ ارتباط‌ برقرار کنند.

درنتیجه خیلی از رفتارهای‌ اجتماعی‌ را از یکدیگر یاد میگیرند.

کودکان لوس ، اصلاح الگوهای رفتاری و روشهای برخورد با آنها

ج) راههای اصلاح رفتار کودکان لوس ؛ پیشنهاد هایی برای والدینی که فرزند لوس دارند

۱- در صورت سروصدا او را به اتاقش ببرید و مجبور کنید آنجا بماند تا پوزش کند.
۲- ایستادن در یک گوشه، ماندن در اتاق، محروم شدن از برنامه مورد علاقه یا ابزار بازی از تنبیهات مناسب است که می توانید به کار ببندید.
۳- تلاش کنید امکانات را تنها در شرایط مناسب و مطابق معیارهای پذیرفته شده درخواست به آنها بدهید.
۴- اگر گریه بچه برای نیاز است، سریعاً نیازش را رفع کنید. اما گریه متاثر از کج خلقی کودک باید نادیده گرفته شود.
۵- وسایل را تنها وقتی برایشان بخرید که سزاواری آن را داشته باشند و برایش کاری کرده باشند.
۶- انضباط اتاق، مسواک زدن و زمان خواب را مانند یک قانون تغییرناپذیر از او بخواهید.
۷- فرزند شما به شما اشتیاق دارد، حتی اگر گاهی به او سخت بگیرید. دلواپس این نباشید که قاطعیت، شما را در نظر او نفرت آمیز نمایش دهد.

به یاد داشته باشید:

یک روز کودک بزرگ می شود. از شما به دلیل تربیت درست تان تشکر می کند.
شما را دلیل تمام موفقیت هایش می داند.
همان طور که اگر کودکان لوس و ضعیف تربیت شوند
مدام باید از او پشتیبانی کنید. تا وقتی که زنده هستید او کودک لوس شماست.
شما را برای این مشکل مقصر می داند.

پیشنهاد ویژه: دوره رایگان فرزندپروری

کودکان لوس ، اصلاح الگوهای رفتاری و روشهای برخورد با آنها

اصلاح رفتار کودکان لوس : بهترین برخورد با بچه لوس چگونه می باشد؟

با کودک خود بحث و لجبازی نکنید.
تنها قانون را یادآوری کنید.
تنبیه مناسب با قانون شکنی او را اجرا کنید.

نکته: کودکان زیر ۴ سال چیز زیادی از قانون نمی فهمند. پس از ۴ سالگی با بهانه جویی از انجام تکالیف خود طفره می روند. اما با آغاز ۶ سالگی می توانند بانشاط قوانین را دنبال کنند.
نکته: شما اسباب بازی تمام وقت کودک نیستید. او باید بیاموزد خود را سرگرم کند. ساعاتی را در تنهایی خویش بگذراند. باید صبر و انتظار و تلاش برای بدست آمدن نتیجه را بیاموزد.
نکته : بچه ها رفتار شما را تکرار می کنند، پس خود اولین مجری قوانین باشید.
نکته : به دلیل قلدری، قدرناشناس بودن و رفتار طلبکارانه هرگز برایش هدیه نگیرید. زیرا رفتارهای بد او را تقویت می کند.

گاهی اوقات ممکن است کودکان برای رسیدن به نتایج دلخواه والدین خود را اذیت کنند. ممکن است بخواهند واکنش آنها را سنجیده و آستانه تحمل‌شان را بیابند. بنابراین، والدین باید نقش تربیتی خود را به درستی ایفا کنند. در نتیجه فرزندان‌شان روابط مناسبی در منزل، مدرسه و غیره با دیگر دوستان و افراد جامعه داشته خواهند داشت. برای این کار والدین باید رابطه‌ای دوستانه، نزدیک و صمیمی با کودکان خویش داشته باشند.

۶ توصیه برای برخورد با کودکان لوس

۱- برای خاتمه دادن به لوس کردن کودک تصمیم قاطع بگیرید
۲- تهدیدهای توخالی را با دستورالعمل‌های شفاف، کوتاه و آرام عوض کنید
۳- نظم دایمی ایجاد کنید و عواقب آن را توضیح دهید
۴- از کودک خود بیش از حد حمایت نکنید
۵- برای فرزند خویش بیش از حد خرید نکنید
۶- ثابت قدم باشید

کودکان لوس ، اصلاح الگوهای رفتاری و روشهای برخورد با آنها

نتیجه‌ گیری‌

در همه خانواده ها قوانین مخصوص خود وجود دارد.
مهمترین علت لوس شدن کودکان نقض قوانین در محیط خانواده است.
هر خانه‌ای با توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و اقتصادی خود مقررات خاص خود را دارد.
گاهی اوقات کودکان با پافشاری و تکرار خواسته خود و یا با گریه یا هر رفتار اشتباه دیگر این قوانین را نقض می کنند.
هنگامی که کودک می‌بیند می‌تواند قوانین را به دلخواه خود عوض کند.
یاد می‌گیرد همه جا از این ترفندها به نفع خودش بهره ببرد.

تحقیقات نشان داده اکثر کودکان لوس، والدین تسلیم‌شونده دارند.
این والدین در مقابل خواسته‌های کودک‌شان فورا تسلیم می‌شوند.
آنچه را که کودک می‌خواهد برایش فراهم می‌کنند.
متاسفانه اسم این رفتار خود را به اشتباه محبت می‌گذارند.

درنتیجه تسلیم شدن والدین یکی از علتهای اصلی شکل گیری کودکان لوس است.

رفتارهای کودکان تا حد زیادی نشان دهنده سبک زندگی آنان است. این رفتارها هم آموختنی‌ و هم اکتسابی‌ هستند. خانواده و محیط نقش فراوان و تاثیرگداری هم در خصوص آنچه آموختنی است و هم در مورد موارد اکتسابی‌ دارند. بنابراین‌ چیزهایی که ما در مورد شخصیت، عادات، تجربه ها و یادگیری‌ کودکان‌ مشاهده‌ می‌ کنیم، همه‌ به نوعی از محیط کودکان برخاسته و درواقع تأثیرپذیری محیط‌ زندگیشان‌ است. روشهایی تربیتی و غیرتربیتی که‌ پدرمادرها برای کودکان و فرزندان اعمال‌ می‌کنند، در ساختار فکری‌ و شکل گیری تفکر کودکان‌ و رفتارهای‌ آنان‌ بسیار مؤثر است. از جمله‌ این روشها که ما نیز در مورد آن بیان کردیم روش‌های‌ تشویقی‌ و تنبیهی، قوانین‌ و مقررات‌ در خانواده، نحوه‌ اجرای‌ قوانین‌ خانواده، انعطاف‌ داشتن، سختگیر، قاطع‌ و یا تسلیم‌ شونده‌ بودن‌ می باشد.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

پرخاشگری کودکان ، از علت ها و انواع پرخاشگری تا معالجه آن

لجبازی در کودکان را با رعایت ۶ نکته ساده از بین ببریم

حسادت در کودکان و روشهای تربیت و برخورد با کودکان حسود

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

5/5 - (1 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه