کودکان خوشبین و روشهای خانگی حذف بدبینی در کودکان

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 12 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

کودکان خوشبین در مباحث روان‌شناسی در حوزه مثبت گرایی قرار می گیرند. در آزمایشات و تحقیقاتی که بر روی کودکان خوشبین انجام گرفته است و نتایج بررسی های رفتاری که در مورد کودکان خوشبین منتشر شده است شاید این نکته را بتوان مشترک در بین همه کودکان خوشبین بیان کرد که این کودکان در یک دنیایی متمایز از سایر کودکان زندگی می کنند. در تحقیقات صورت گرفته در جوامع اروپایی روی کودکان خوشبین در کودکان دبستانی ، والدین و مربیان آنها نیز مورد بررسی قرار گرفتند. راه حلی که در برخورد با کودکان خوشبین ضروری در نظر گرفته شده خارج کردن آنها از خوشبینی بیش از حدشان بوده که توانست تا حدی آنها را به سمت دنیای واقع گرایانه هدایت کند. به نوعی خوش بینی کودکان خوشبین را کاهش داد.

 

کودکان خوشبین و روشهای خانگی حذف بدبینی در کودکان

 

هدف از بررسی کودکان خوشبین آموزش دیدگاه واقع گرایانه به آنهاست

هدف از بررسی کودکان خوشبین این بوده است که به کودکان خوشبین آموخته شود تا دیدگاهی واقع گرایانه از خود پیدا کنند و خوش بینی صحیح را آموزش ببینند. در این مقاله از سایت ابرکودک نویسندگان ابرکودک تصمیم به تهیه و گردآوری مهمترین نکات رفتاری که والدین و پدرومادرها و معلمین و مدرسین و مسولین حوزه کودکان برای برخورد با کودکان خوشبین باید بدانند و به آن توجه کنند می نمایند.اگر مطالب قبلی ابرکودک را دنبال کرده باشید حتما می دانید که یکی از راه کاری تدوین مقالات ابرکودک بهره گیری از نکات ارائه شده توسط کاربران و مخاطبان سایت می باشد که همواره نیز ابرکودک از کاربران می خواهد تا در این زمینه فعال باشند.

 

شاید کودکان خوشبین بیشتر از سایر کودکان دچار افسردگی در کودکی شوند

در گذشته به نظر می رسید که افسردگی فقط در بزرگسالان وجود دارد و در واقع اینطور فرض می شد و فکر و عمل می شد. اما تحقیقات و پزوهش ها در کشورهای اروپایی نشان داده ات که افسردگی مختص سنین بزرگسالی نیست. بلکه کودکان در سنین پایین نیز می توانند دچار افسردگی شوند. اشتباه نکنید در این مطلب قرار نیست در خصوص افسردگی حرف بزنیم و مطلب بنویسیم بلکه می خواهیم به شما بگوییم که اگر خوشبینی در کودکان خوشبین به طرز صحیح خود هدایت و کنترل نشود می تواند منجر به افسردگی در کودکان شود.

اما چرا؟ زیرا دنیایی که کودکان خوشبین در آن سیر می کنند کاملا متفاوت از دنیای واقعی کودکان دیگر می باشد چه برسد به واقعیت دنیای ما. بنابراین ممکن است در رفتارهای خود بعد از گذشت مدتی و تحلیل آنها توسط خودشان و با نوع تحلیل خاص خودشان که ناشی از خوشبینی می باشد مغایرت هایی را احساس و درک کنند که برایشان در آن سن کودکی زیاد مناسب نباشد و همین امر باعث شود که آنها بعد از گذشت زمانی از عنوانی به نام کودکان خوشبین به کودکان افسرده تبدل شوند.

۱- مشخص ساختن افکار کودکان خوشبین توسط خودشان

۲- جستجو برای یافتن دلیل ها و علتهایی با نوع فکری خودشان

۳- پیداکردن گزینه هایی جایگزین که ناشی از خوش بینی شان می باشد

اینها مسائلی است که می تواند در کودکان خوشبین در مواجه با دنیای واقعی تا حد خاصی رخ دهد.

 

کودکان خوشبین و روشهای خانگی حذف بدبینی در کودکان

 

کودکان خوشبین نیاز ضروری جامعه ما می باشند

کودک خوش بین نیاز امروز جامعه ماست. در عین حالی که ما باید تلاش کنیم تا یک دید واقع گرایانه در کودکان خوشبین ایجاد نماییم باید بدانیم که یکی از نیازهای امروز جامعه ما شاید کودکان خوشبین باشد.

 

چرا کودکان خوشبین نیاز امروز جامعه ما هستند ؟

مشکلات زندگی دنیای امروز در این برهه زمانی در کشورمان خانواده ها و والدین را با چالش هیی روبرو کرده که تقریبا همه خانواده ها با آن دست و پنجه نرم می کنند به طوری که دارد به سمت طبیعی شدن پیش می رود. بنابراین با تاثیری که مشکلات اقتصادی جامعه بر روی خانواده می گذارد بدون شک کودکان نیز در امان نخواهند بود. درنتیجه لازم است که مدرسه یا معلمین و والدین بر روی بدبینی های کودکان آگاهی داشته باشند. در این وضعیت اگر کودکان خوشبین باشند تا حد بسیار زیادی خیال والدین از جانب آنها راحتتر است. شاید این به نفع رشد و پیشرفت خود کودکان نیز باشد.

قبل از انکه بخواهیم در خصوص بحث خوشبینی در کودکان و علل نیاز به کودکان خوشبین برایتان مطالبی بنویسیم لازم دانستم مطلبی کلی را برایتان در خصوص احساسات کودکان بیان کنم.

 

برای تربیت کودکان خوشبین منعطف برخورد کنید

والدین گرامی توجه کنید که بن افکار و خواسته ها و تطابق آنچه که شما می خواهید تفاوت بسیاری وجود دارد. وقتی کودکان در تلاش هستند که به دنبال آن چیزی باشند که شما می خواهید انها خواسته های خود را در واقع با خواته های شما تطبیق می دهند. شاید کودک شما خوشبین باشد اما شما دوست داشته باشید واقع گرایانه رفتار و فکر کند. یا اینکه شاید کودکان بدبین داشته باشید ولی دوست داشته باشید که آنها را تبدیل به کودکان خوشبین کنید.

در ادامه وقتی انها خواسته هایشان را مطرح نمی کنند و یا اینکه انها را انکار می کنند در واقع دارند نیازهای درونی و احاسات خود را سرکوب می کنند . فط دنبال و پیرو حرف شما حرکت می کنند این نوع از تسلیم شدن باعث می شود غرور و اراده کودکان خصوصا کودکان خوش بین شکسته شود.وقتی شما از یک اسب سرکش یک اسب رام می سازید او فرمانبردار شما خواهد بود.اما دیگر آن روحیه آزادی و احساس خوبی که قبلا داشت را نخواهد داشت. کودکان نیز تا حدی اینگونه هستند.

در خصوص موضوع کودکان خوشبین و بحث خوش بینی در کودکان نیز این امر در یرخی خانواده ها و والدین شاید پیش بیاید. نکته ای که شما باید به آن توجه کنید این است که همواره سعی داشته باشید در برخورد با منفی نگری ها و یا مثبت اندیشی کودکان منعطف عمل و برخورد کنید. برای ایجاد کودکان خوشبین از کودکان خود روحیه آنها و احساس درونیشان را فدا و سرکوب نکنید.

 

کودکان خوشبین و روشهای خانگی حذف بدبینی در کودکان

 

نیاز به کودکان خوشبین

ما نیازمند کودک خوش بین هستیم. کودکان خوشبین که مهارت های لازم برای خوب عمل کردن در شرایط دشوار را بیاموزند و یا آموخته باشند. اینجاست که اهمیت کودکان خوشبین و آموزش مهارت های لازم زندگی به او می تواند بسیار مفید و تاثیر گذار باشد. کودکان خوش بین باید مهارت های زندگی بیاموزند انها می توانند به جای یأس و انفعال و تعبیر و تفسیرهای بدبینانه هنگام رخ دادهای تلخ و دشوار، واکنشی سازنده داشته باشند.

کودکان خوشبین می توانند کودکانی باشند که با باورهای بدبینانه خود مقابله کرده و در پی یافتن درک درست تری برای علت شکست های خود برآیند. کودکان خوش بین می توانند هنگام مواجه با شکست، افسرده و دلتنگ نشوند و از تلاش کردن دست برندارند. ما نیازمند کودکان خوشبین هستیم که بیاموزند، افکار، قابل چون و چرا و قابل تغییرند و ضرورت ندارد نخستین اندیشه ای را که به ذهنشان می رسد بپذیرند.

کودکان خوش بین باید نحوه مواجه شدن با اختلاف های خود را با دیگران و نیز حل مسائل اجتماعی را آموخته باشند.

کودکان خوشبین که بدون خشونت و با اشتیاق در مدرسه حضور یابند واقعا نیاز جامعه امروز هستند.

کودکان خوش بین باید یاد بگیرند که افکار و احساسات و رفتار شان را بهتر بشناسند

کودکان خوش بین باید مهارت حل مسئله را بیاموزند

 

شکست افسردگی در کودکان خوشبین با مهارت های زندگی

در این صورت کودک خوش بین ما در برابر افسردگی مختومی که شکست ها و فاجعه ها زندگی با خود به همراه می آورند ایستادگی کرده و می تواند موفقیت بیشتری در زمین بازی، در مدرسه و در محیط کار کسب کند. همچنین وضعیت سلامتی بهتر و طول عمر بیشتری خواهد داشت. مطالعه مقالات نوشته شده در مورد کودکان خوشبین به والدین و مربیان مدارس توصیه می شود، همچنین به آنها پیشنهاد و توصیه می شود که دانش و آگاهی خود را نسبت به کودکان خوشبین بالا ببرند زیرا:

۱-مهارتهایی را می آموزید که باعث پیدایش سبک ایجاد تفکرخوش بینانه می شوند.

۲- می آموزید که چگونه فرزندان خود را در به مجادله کشاندن افکار بدبینانه خود ماهر سازید.

۳- مهارت های اجتماعی قابل استفاده در مقابله با افسردگی را می آموزید.

 

کودکان خوشبین و روشهای خانگی حذف بدبینی در کودکان

 

بهترین روش ها برای تربیت کودکان خوشبین

اکثر ما می دانیم که خصلت تقلید در همه کودکان وجود دارد و به نوعی می توان گفت که کودکان خصوصا کودکان خوشبین خیلی موارد را با تقلید می آموزند. در کودکان خوشبین معمولا خوش بینی ریشه های خانوادگی دارد. یعنی کودکان خوش بین فرزند یک پدرومادر خوشبین هستند. بنابراین اگر می خواهید کودک خوشبین داشته باشید باید از خود شروع کنید. خودتا خوشبین باشید یا حداقل بدبین نباشید تا کودکان خوشبین نصیبتان شود. این را هم می دانیم که خوش بینی تا یک حدی لازم و مناشب است بیش از حد خوب نیست.

والدین و پدر و مادرها دوست دارند که کودکان خوشبین را بار بیاورند که مثبت اندیش باشند و منفی نگر نباشند.زیرا منفی نگری بیش از هر چیز به خود کودک لطمه و صدمه می زند . اما اینجا یک سوال مهم برایمان پیش می آید. شاید برای شما هم این سوال مهم پیش آید.

 

چرا مثبت اندیشی و خوش بینی کودکان اهمیت دارد؟

با ابرکودک همراه باشید تا پاسخ این سوال را دریابید. اول اینکه باید بگویم در مطالب بالا تا حدی به این سوال پاسخ داده شد. در ادامه باید گفت که خوش بینی و مثبت اندیشی اثرات بسیار طولانی در زندگی کودکان خوشبین دارد و موجب می شود رضایتمندی بیشتری از زندگی داشته باشند. کودکان خوشبین و مثبت اندیش دارای سلامت فکری هستند که این امر سلامت جسمی آنها را نیز تضمین می کند. آنها عمر طولانی تری خواهند داشت این را من نمی گویم بلکه تحقیقات ثابت کرده که حتی عمر کودکان خوشبین به مراتب بسیار بیشتر از کودکان بدبین و منفی نگر است.

 

احساس لذت از زندگی در کودکان خوشبین

علاوه بر مطالب فوق خوش بینی در کودکان سبب احساس خوشبختی و لذت بردن از زندگی می شود. کودکان خوشبین رفاه مالی بیشتری را تجربه می کنند و از بیشتر روابط و ارتباطات خود با دیگران راضی می باشند و لذت می برند. اما این نکته را هم توجه کنید و غافل نشوید که باید مهارت های زندگی واقع گرایانه که در ابتدای مطلب هم گفتیم به آنها آموزش داده شود. خوش بینی در کودکان خوشبین آنها را قادر می سازد تا درک بهتری در مواجه با سختی ها و مشکلات داشته باشند در عین حال بدبینی می تواند موجبات افسردگی را در کودکان فراهم کند.

 

کودکان خوشبین و روشهای خانگی حذف بدبینی در کودکان

 

انتقال بدبینی از والدین به کودکان

همانطور که گفتیم:

نارضایتی والدین از شرایط اقتصادی، سیاسی، حکومتی، ‌آموزشی و … به کودکان‌ منتقل می‌شود.

در واقع باعث می‌شود که آنها از همان خردسالی با تمام این موارد رشد کنند.

بنابراین لازمه رشد آنها این است که خودتان در حضور کودکان:

بدبینانه به این قضایا نگاه نکنید تا زمینه رشد و پیشرفت شان نسوزد.

 

بهترین روش ها برای تربیت کودکان خوشبین:

 

۱- والدین باید اولین الگوی خوش‌بینی و مثبت‌اندیشی باشند

اگر می‌خواهید کودکان خوش بین بار بیاورید لازم است از خودتان شروع کنید

کمی در افکار خود تجدید نظر نمایید. دست از شکایت کردن و نق زدن‌ بردارید.

سعی کنید روی نکات مثبت‌ زندگی تمرکز کنید و نکات منفی را مقابل کودک نادیده بگیرید.

امیدواری را هر روز به خانه و خانواده خود هدیه کنید. و آن را به کودکان منتقل کنید.

با کودکان خوشبین یا بدبین تان زیاد گفتگو کنید و درگفتگوها کلمات منفی را نابود کنید.

اجازه دهید آنها متوجه شوند که شما با تفکرات و افکار مثبت مشکلات را حل می کنید.

 

کودکان خوشبین و روشهای خانگی حذف بدبینی در کودکان

 

۲- به کلمات و گفتار خود و کودکان توجه ویزه داشته باشید

سعی کنید به کلماتی که کودکان استفاده می کنند اهمیت دهید. مثبت یا منفی بودن.

اگر کودکان شما بدبین هستند و از کلمات منفی استفاده می کنند کلمات جایگزین مثبت را به آنان بیاموزید.

تا جایی که می توانید بار منفی کلمات او را را کاهش دهید و بار مثبت کلماتش را افزایش دهید

والدین باید به کلمات و گفتار خودتان هم توجه کنید. کلمات مثبت را به جای کلمات منفی بکار بگیرید.

 

۳- مشوق کودکان خوشبین باشید و آنها را تشویق کنید

به کودکان خود کمک کنید تا افکاری که به او در زندگی کمک می‌کند یاد بگیرد

به کودکان خود کمک کنید تا دغدغه‌های ذهن شان را کاهش دهند ‌

در کاهش افکار منفی تا جایی که امکان دارد به او آموزش دهید و خودتان نیز کمک کنید.

کمک شما بدون شک بسیار موثر خواهد بود. نیازهای کودکان خوش بین را رفع کنید.

کودکان خوش بین بیشتر از هر چیز و هر کس به کمک شما نیاز دارند.

 

کودکان خوشبین و روشهای خانگی حذف بدبینی در کودکان

 

۴- داستان پردازی و قصه گویی به تربیت کودکان خوشبین کمک می کند

قصه‌ها و داستان‌های افرادی مثبت‌اندیش و خوش‌بین را برای کودکان بیان کنید

به کودکان بگویید که چطور افرادمهم با خوش بینی سرانجام مشکلات را کنار شکست دادند و موفق شدند.

می‌توانید داستان زندگی خودتان را برایش تعریف کنید و مثبت و منفی هایش را تحلیل کنید.

به اوبگویید رسیدن به موفقیت نیاز به تلاش زیاد دارد و تلاش افراد و کودکان خوشبین بیشتر است.

توجه او را به افراد موفق با قدرت‌ها و توانایی‌های مثبت‌اندیشی جلب کنید.

 

۵- به کودکان خوشبین خود اعتماد کنید و به آنها بفهمانید که به او ایمان دارید

این نکته خیلی اهمیت دارد. یکی از بهترین هدیه‌هایی که والدین می توانند به کودکان خود بدهند این است که به آنها روحیه خوب مثبت‌اندیشی دهند.

اگر لازم است زیاد بیان کنید و کلمات مثبت را تکرار نمایید تا جایی که به خودباوری برسند.

به هیچ عنوان به جملات منفی که دیگران و یا والدین به شما گفته اند فکر نکنید.

والدین باید کودکان خوشبین را باور کنند و حتی به انها بگویند که باورشان دارند

خیلی واضح و رسا به او بفهمانید که اور را باور دارید و به او اعتماد دارید.

 

۶- برای تربیت کودکان خوش بین خشم خود را همواره کنترل و مدیریت کنید تا بتوانید خشم کودکان را نیز براحتی کنترل کنید

در خصوص کنترل خشم در کودکان در سایت ابرکودک مقاله جامع و کاملی منتشر کردیم که می توانید آن را هم بخوانید. اما در اینجا باید گفت که خشم نیز یک نوع حس و احساس می باشد که ناشی از هر چیزی می تواند باشد از جمله شکست و یا نرسیدن به یک خواسته و از این قبیل دلایل که خیلی از ما می دانیم چون تجربه داشته ایم.

گاهی اوقات یک نفر دیگر در یک جای دیگر دلیل خشم می‌شود.

خشم می تواند کودکان خوشبین را به کودکان بدبین تبدیل کند.

خشم در کودکان می تواند مثبت اندیشی و خوشبینی را به مرور زمان کاهش دهد.

همواره یکی از عوامل منفی نگری در کودکان و می تواند خشم باشد

کودکان خوشبین با حس خشم می توانند شروع به سرزنش کردن خود کنند.

بنابراین باید به کودکان کمک کنید که خشم خود شان را کنترل کنند همانگونه که خودتان مدیریت می کنید به آنها بیاموزید این کار را انجام دهند. اگر به او کمک کنید که خشمش را کنترل کند،‌ تمام احساسات منفی که در نهایت منجر به بدبینی و منفی‌نگری می‌شود، در او کاهش می‌یابد و یا کنترل می‌شود.

نتیجه کنترل خشم در کودکان از جمله کودکان بدبین مثبت اندیشی و خوشبینی خواهد شد.

 

کودکان خوشبین و روشهای خانگی حذف بدبینی در کودکان

 

آموزش خوش بین کردن کودکان بدبین : روشهای تبدیل کودکان بدبین به کودکان خوشبین

خوشبینی یک باور اعتقادی و فکری است که انسان را به سمت موفقیت هل می دهد هیچ ‏کاری بدون داشتن امید و اعتماد به نفس به سرانجام نمی‏رسد اهمیت و ارزش خوش‏بین بودن در زندگی از دوران کودکی شکل می گیرد. تحقیقات نشان می‏دهد که کودکان خوش‏بین کمتر افسرده می شوند کمتر استرس می گیرند کمتر دچار خشم می شوند و برخی موارد دیگر نظیر اینها. برعکس کودکان بدبین همین موارد را بیشتر تجربه می کنند.

بنابراین برای آنکه بتوانید از یک کودک منفی نگر بدبین یک کودک خوش بین مثبت اندیش بسازید باید به این ویژگی ها و احساسات درونی و همینطور مشکلات رفتاری توجه ویزه داشته باشید. از آنجایی که بخش زیادی از مثبت نگری یا منفی نگری تفکر کودکان در کلام و صحبت شان مشخص و بروز می کند بنابراین شما باید بر روی کلام و بیان کودکان نیز توجه و تمرکز ویژه ای داشته باشید. در مجموع با اصلاح مشکلات و روحیات منفی کودکان و همینگونه اصلاح بیان بدبینانه کودکان می توان آنها را به کودکان خوش بین تبدیل نمود.

 

چند روش رایج تبدیل کودکان بدبین به کودکان خوشبین

به کودکان واضح و رسا بفهمانید و نشان دهید که آنها را دوست دارید

اولین الگوی مثبت کودکان خود شوید کودکان از شما تقلید می کنند.

به کودکان در حیطه خانه مسولیت بدهید و اجازه دهید تا موفقیت را تجربه کند

مهارت های عملی را با صبر و حوصله آموزش دهید

اولین پناهگاه برای استرس کودکان باشید. آنگاه کودکان خوش بین خواهید داشت.

مثبت اندیشی را در آنها تبدیل به عادت کنید.خواهید دید کودکان خوشبین می سازید.

انها را با مفاهیم برخی واقعیت های تلخ بزرگسالی آشنا کنید

حمایت کردن و گفتگو و گوش دادن به مشکلات کودکان بدبین.

از خوراکی برای آرام کردن و از بین بردن نگرانی کودکان بدبین استفاده نکنید.

اتفاق های خوشایندی را به عنوان بخشی از زندگی خانوادگی قرار دهید .

بعضی مواقع آنها را در بازی کردن و تصمیم گیری تنها بگذارید تا اعتماد به توانایی خودشان بالارود.

 

کودکان خوشبین و روشهای خانگی حذف بدبینی در کودکان

 

سخن پایانی در خصوص تربیت کودکان

تربیت و پرورش کودکان کار سخت و درعین حال جالبی می باشد. پدر یا مادر بودن مسولیتی بزرگ درعین حال کاری ارزشمند می باشد. در صورتی که از اصول رفتاری و تربیتی جدید استفاده کنید می توانید با شهامت تمام به مرزهای جدید موفقیت کودکان خود برسید . مهمتر از همه اینکه این امکان را برای کودکان خود فراهم می کنید که افرادی بزرگ و برجسته در آینده و بزرگسالی شوند. به خاطر داشته باشید می توانید به بهترین شکل ممکن به کودکان کمک کنیدتا به خواسته هایشان برسند و آرزوهای خودشان و شما را برآورده کنند.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

کنترل خشم در کودکان – ترفندهای کنترل عصبانیت در کودکان

کودکان شاد یک موهبت الهی ،چگونه کودکان شاد تربیت کنیم؟

تربیت جنسی کودکان با افزایش آگاهی و دانش والدین با این نکات

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

5/5 - (2 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه