کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 12 دقیقه
4.4/5 - (12 امتیاز)

دادن اختیار و آزادی عمل به کودکان امر خوبی می باشد. به شرط آنکه این کار در حد مناسب خودش انجام شود. اما اگر کودکان را به حال خودشان رها کنیم و آزادی عمل کاملی به آنها بدهیم عواقب منفی درپی خواهد داشت. یکی از اثرات منفی این کار این می باشد که کودکان ما به کودکان بی ادب تبدیل خواهند شد. کودکان بی ادب اگر کنترل نشوند ممکن است برایتان مشکلاتی ایجاد کنند. کودکان همواره برای رسیدن به خواسته هایشان از روشهای متفاوت استفاده می کنند. اگر بخاهیم کودکان بی ادب را کنترل و تربیت کنیم باید در مورد نحوه رفتار با کودکان بی ادب آگاهی لازم را بدست آوریم.

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

ما در این مقاله کار شما را آسان کرده ایم. در این مطلب از سایت اَبَرکودک نویسندگان سایت ابرکودک اقدام به تحقیق و گردآوری فراوانی در مورد نحوه کنترل کودکان بی ادب ، نحوه برخورد و رفتار با کودکان بی ادب ، روشهای برخورد با کودکان بی ادب ، روشهای تربیتی جدید کودکان بی ادب و موارد بسیار دیگری نمودند. حاصل این تحقیق نوشتن یک مقاله مرجع و کامل برای رفع تمام نیاز افرادی که به نحوی با کودکان بی ادب در ارتباط هستند می باشد.

از این جهت ما کار شما را آسان نموده ایم که با خواندن این مقاله که خود خلاصه یک کتاب کامل می باشد نیاز به مطالعه دیگر منابع را از شما سلب نموده ایم. با ابرکودک تا انتهای این مقاله همراه شوید و با بکارگیری نکات گفته شده در مورد کودکان بی ادب ، کودکان بی ادب که به نحوی گاها با انها در ارتباط هستید را تبدیل به کودکان مودب کنید.

همه پدرها و مادرها تلاش می کنند کودک خود را به گونه ای تربیت کنند که رفتارش بی نقص و همراه با احترام و ادب باشد. کودکان بعد از سن خردسالی و وارد شدن به محیط های مختلف از جمله محیط مهدکودک و مدرسه در بازه های زمانی مختلف ممکن است رفتارهای ناشایست و بی ادبانه از خود نشان دهند. رفتار پدر و مادر در مواجه با چنین کودکی چگونه باید باشد؟ چه نکاتی را به عنوان پدر یا مادر باید بدانید تا در مسیر تربیت فرزند دچار اشتباه و لغزش نشوید؟ با این مطلب همراه خانومانه باشید تا روش های کارآمد و موثری برای کنترل کودکانی که ادب را رعایت نمی کنند برای شما بازگو کنیم.

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟

۱- به کودکان بی ادب اجازه کودکی بدهید سخت گیر نباشید.

والدین سخت گیر با کودک موجب ایجاد رفتارهایی متقابل از طرف کودک می شوند زیرا آنها می خواهند در حضور دیگران محدودیت نداشته باشند آنها ممکن است بخواهند رفتار پدرومادر را تلافی کنند.

۲- در مهمانی ها چند ساعت آزادی آنها بدهید.

بعضی از کودکان فقط جلب توجه والدین را می خواهند. تفاوتی ندارد این توجه چگونه باشد. با خشم باشد یا مهربانی. بنابراین زمانی که مهمان می آید یا به مهمانی می رود ، در حضور دیگران آداب را رعایت نمی کند. زیرا می داند والدین هم در حضور دیگران با او برخورد همیشگی را نمی کنند و از این فرصت برای آزادی و نشان دادن توانایی خود استفاده می کند.

 

۳- با کودکان بی ادب هم جدی هم مهربان باشید

ابتدا باید دلیل رفتار کودکتان را بیابید. سپس این مشکل را ریشه یابی کنید. و بعد برای اصلاح آن تلاش کنید و بهترین برخورد را با کودکان داشته باشید. رفتار والدین باید قاطعانه توام با مهربانی باشد. یعنی نه به کودک باج دهند و نه با او سخت گیر باشند جوری که تصور کند دیگر کسی دوستش ندارد . اگر کودک احساس کند که دیگران دوستش ندارند و یا تحقیر شود عزت نفسش پایین می آید. بنابراین انگیزه اش را برای مودب بودن از دست می دهد.

 

۴- کودکان بی ادب را دوست کوچولوی تان بدانید.

والدین باید با کودکانشان صمیمی باشند و مانند یک دوست خوب آنها را راهنمایی کنند. همچنین والدین نباید آنقدر خشن باشند که بچه بترسد و مشکلش را بیان نکند . اگر کودک نتواند مشکلش را در مقابل خانواده اش ابراز کند به افراد دیگر پناه می برد و این می تواند بسیار مخرب باشد.

 

۵- تنبیه کودکان بی ادب ممنوع

اگر کودکان بی ادب رفتار زشتی را انجام دادند نباید به آن توجه کنید زیرا با دیدن توجه بزرگتر ها شرطی می شوند و رفتارشان را تکرار می کنند. در این مواقع باید به انها کم توجهی کنید تا بفهمند کارشان اشتباه است. برخی از والدین در این مواقع کودک را تنبیه می کنند اما تنبیه و سختگیری این رفتارها را در کودکان تقویت می کند. تنبیه و سختگیری موجب تکرار این رفتارهای ناشایست می شود.

 

۶- به کودکان بی ادب اخطار قبلی ندهید

اگر والدین قبل از برگزاری مهمانی کودک خود را از کاری منع کنند ، کودک از این طریق به حساسیت والدینش پی می برد و ذهنش به محض ورود به جمع، به سمت آن رفتار می رود. کودک بر اساس رفتار پدر و مادرش، باید فرض را بر این بگیرد که امکان بروز رفتارهای مخرب در مهمانی وجود ندارد.

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

کودکان بی ادب را چگونه کنترل کنیم؟

مدرسین و مربیانی که با کودکان سرو کار دارند روزانه شاهد رفتارهای متفاوت از جانب کودکان هستند. روشهایی که در این مطلب برای شما نام برده می شود راه هایی است که مربیان و معلمان کودک در مهد کودک ها و مدرسه از آن برای تربیت درست کودکان استفاده می کنند.

 

۱- کودکان یی ادب را سرگرم کنید

معلمان و مشاورهای تخصصی کودک می گویند رفتار بی ادبانه نشانه ای از خستگی و بی حوصلگی می باشد. طول زمان توجه یک کودک به طور کلی مساوی با سن کودک بعلاوه پنج دقیقه است. برای مثال کودک ۱۰ ساله حدود ۱۵ دقیقه می تواند تمرکز عالی داشته باشد. اگر کودک مضطرب و بی قرار است زمان آن فرا رسیده است که کار جدیدی را به او پیشنهاد داده یا او را به محل دیگری ببرید. به عنوان مثال کودکی که روی صندلی نشسته را روی میز یا روی زمین قرار دهید تا موقعیت مکانی او تغییر کند.

 

۲- به کودکان بی ادب کمک رفتارهای خوب را معرفی کنید

به کمک یک نمودار می توانید به کودک خود کمک کنید که رفتار خوب و بد خود را تشخیص داده و برای انجام رفتارهای خوب او را تشویق کنید. نموداری از رفتارهای خوب و بد را همراه کودک کشیده و برای هر کار خوب ستاره یا برچسبی به او بدهید یا جلوی آن علامت بگذارید. این کار را می توانید به صورت کاردستی با مقوا یا نمد درست کرده و رفتارهای خوب را به صورت پله ای به قسمت بالای نمودار برده و رفتارهای بد را به سمت پایین آن حرکت دهید. با هر حرکت از کودک بخواهید راجع به رفتار خود فکر کند. فکر کردن کودک به رفتارها و عواقب ناشی از آنها باعث رفتار بهتر کودک در آینده خواهد شد.

 

۳- در رفتارتان ثابت قدم باشید.

در رفتار خود ثبات داشته باشید. این بدین معنی است که یک بار نسبت به یک رفتار کودک بی تفاوت عمل نکنید و روز دیگر همان رفتار را با تنبیه پاسخ دهید. اگر رفتاری از نظر شما زشت و بد بود همیشه در برابر آن رفتار ثابتی داشته باشید. این ثابت قدم بودن شما به کودک در تشخیص و انجام رفتار درست کمک می کند.

 

۴- برای رفتارهای خوب به کودکان بی ادب پاداش دهید.

به نظر مربیان کودک توجه داشتن به کودکان در کاهش رفتار زشت و بی ادبی کودکان تاثیر زیادی دارد. متخصصان کودک می گویند در نظر گرفتن جایزه برای رفتار خوب کودک در مقابل انجام تنبیه برای رفتار بد کودک بسیار موثرتر عمل می کند. اگر به کودکی که در حال انجام رفتار درست است توجه کنید کودک سعی در انجام رفتار درست خواهد داشت. دادن جایزه و پاداش هم مانند توجه کردن می تواند تاثیر خوبی در کودکانی که رفتار خوبی ندارند داشته باشد.

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

۵- رفتار خود را درست کنید تا کودکان بی ادب از شما یاد بگیرند.

به کودک خود بیاموزید که چه زمانی از کلمات متشکرم و ممنونم، معذرت می خواهم و ببخشید و لطفا استفاده کنند. این کار را با به کار بردن این کلمات در رفتار روزانه خود به کودک نشان دهید و به صورت مکرر از این گونه کلمات در مکلمات خود استفاده کنید. استفاده از اینگونه کلمات نه تنها باعث ارتباط بهتر کودک با سایرین می شود بلکه به تقویت اعتماد به نفس او نیز کمک زیادی خواهد کرد.

 

۶- از رفتارهای خوب برای کودکان بازی بسازید.

هیچ چیز به اندازه یک همکاری دوستانه برای کودکان هیجان انگیز نیست. به جای پیشنهاد جایزه و پاداش، از بازی برای تشویق کودک به رفتار خوب استفاده کنید. معلم یکی از مدارس می گوید من وقتی از دانش آموزان چیزی را در زمان مشخص بخواهم آنها بدون انتظار پاداش یا جایزه تلاش می کنند آن کار را در زمان مشخص به پایان برسانند و اغلب موفق می شوند. پس می توان برای انجام رفتارهای خوب از بازی استفاده کرد.

 

۷- سوالات خود را از کودک درست مطرح کنید.

کارشناسان کودک می گویند پرسیدن سوال از کودکان باید به درستی انجام شود. به عنوان مثال از کودک بپرسید “دوست داری کاپشنت را خودت بپوشی یا من کمکت کنم؟” این سوال را به این صورت مطرح نکنید: “دوست داری کاپشنت را بپوشی؟” همچنین از کودکان زیر سه سال هیچ وقت سوال هایی که جوابشان “نه” است را نپرسید.

 

۸- خودتان را جای کودکان بی ادب بگذارید.

در نهایت برای آموزش و ماندگار کردن رفتارهای خوب در کودکانی که ادب را در رفتارشان رعایت نمی کنند سعی کنید خود را جای کودک خود گذاشته و به این فکر کنید که آیا دوست دارید در آن لحظه چه رفتاری با شما شود؟ تنبیه و آموزش رفتار درست به صورت مستقیم تاثیر خوبی روی کودک نخواهد گذاشت و نتیجه مطلوب را به شما نمی دهد

 

۹- به کودکانان بی ادب مسئولیت بدهید.

دادن مسئولیت های واقعی به کودک می تواند در تقویت رفتار او کمک کند. روانشناسان می گویند واگذاری مسئولیت در خانه می تواند در کاهش رفتارهای بد او تاثیر زیادی داشته باشد. کودک با این روش بهتر داوری می کند و نسبت به نیازهای دیگران آگاهی بیشتری پیدا خواهد کرد. مراقبت از یک حیوان خانگی و دادن غذا به او، یا خرید و انتخاب از فروشگاه مواد غذایی می تواند راه های ساده ای برای دادن مسئولیت به کودک باشد.

پیشنهاد ویژه: دوره رایگان فرزندپروری

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

این رفتارها را هرگز انجام دهید ، رفتارهایی که موجب می شود کودکان بی ادب بار بیایند

اولین سالهای زندگی یک کودک مهمترین دوران زندگی او می باشد. آنچه که یک کودک در دوران اول زندگی خود می آموزد زمینه ساز شخصیت او در آینده می باشد. در این بین نقش پدرومادرها و مدرسین و آموزگاران مهد بدون شک تعیین کننده است. گاهی بعضی از رفتارهای آنان اگرچه از روی خیرخواهی است، اما نتایج معکوسی دارد. این رفتارها سبب می‌شود کودکان بی‌ادب بار بیایند.

رفتارهای زیر را در برخورد با کودکان هرگز انجام ندهید زیرا کودکان را بی ادب بار می آورد

۱- هرگز از کودک نخواهید به‌خاطر شما دروغ بگوید

رفتار اشتباه: اگه عمه زنگ زد بگو فردا میریم مسافرت

پدرومادرها مدام کودکان را تشویق می‌کنند که صادق و راستگو باشند. بااین‌حال، هنگامی‌که دلشان نمی‌خواهد کسی را ملاقات کنند یا با او تلفنی صحبت کنند، از کودک انتظار دارند دروغ بگوید. این کار باعث می‌شود تمام رشته‌هایتان پنبه شود و هر چه در این‌باره به او آموخته‌اید بی‌فایده باشد. 100 گفتار چو یک کردار نیست.

چه کار باید بکنید؟ دروغ نگویید تا به او دروغگویی نیاموزید. زیرا فردا روزی که بزرگ شد به اولین فردی که دروغ خواهد گفت خود شمایید.

۲- هرگز کودکان را با یکدیگر مقایسه نکنید

رفتار اشتباه: مثل بچه فلانی باش ،

در هیچ شرایی مقایسه درست نیست . مقایسه کودکان با یکدیگر نیز کار اشتباهی است. کودک خود را با سایر کودکان مقایسه نکنید. این کار در بلند مدت کودان را به کودکان بی ادب تبدیل می کند.

۳- کودکان را تحقیر نکنید

رفتار اشتباه: چقد اذیت میکنی کاش به دنیا نمیومدی

چطور می‌توانید به یک کودک چنین چیزی بگویید؟ این جمله ممکن است حقیقت داشته باشد، زیرا با تولد هر فرزند، زندگی خانواده‌ها از برخی جهات دشوارتر می‌شود، اما شما نباید هرگز این جمله را به کودکان‌تان بگویید.

۴- کاری نکنید کودک احساس گناه کند

رفتار اشتباه: «تو خیلی خودخواه هستی».

اگر کودک کار اشتباهی کرد مدام او را به خاطر اشتباهش سرزنش نکنید. با این کار او مدام احساس گناه خواهد کرد. این احساس بر روی رفتار او با سایر کودکان و افراد تاثیر می گذارد. موجب می شود کودکان بی ادب تر از گذشته شوند.

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

5- خودپسندی را در کودکان تقویت نکنید.

رفتارهای اشتباه: فقط به خودت فکر کن. نمیخاد نگران بقیه باشی ، تو در همه‌حال حق داری

معمولا نگرش حق‌به‌جانب از همان اوایلِ کودکی شروع می‌شود. اگر به کودکان‌تان بگویید که در همه‌حال حق با آنهاست، بعدها این موضوع سبب ناامیدی، خشونت و بی‌ادبی‌شان خواهد شد. آنچه شما خواهید داشت کودکان بی ادب می باشد. با رعایت این نکته به راحتی کودکانتان را مودب نگه دارید.

۶- به کار یا رفتار زشت کودک نخندید و او را تشویق نکنید ، کودکان بی ادب می شوند

رفتار اشتباه: عجب کاری کردی آفرین! در حالی که کودک رفتار ناشایستی انجام داده است.

تشویق یا توجیه رفتارهای بد کودک، سبب می‌شود بی‌ادب بار بیاید. والدین باید حس خندیدن یا عذرخواهی کردن در چنین موقعیت‌هایی را در خود کنترل کنند. به‌جای آن، باید سریع کودک را از موقعیت خارج کنند، کاری را که از او انتظار دارند برایش تکرار کنند و منتظر بمانند تا کودک قبل از آنکه به او اجازه دهند برگردد، آرام شود.

۷- هر چیزی را به کودک ترجیح ندهید

مکالمه تلفنی یا ارسال پیام را به کودک‌تان ترجیح ندهید

رفتار اشتباه: می‌بینی که دارم با گوشی حرف می زنم

والدینی که کودکان‌شان را به‌دلیل مکالمه‌ی تلفنی نادیده می‌گیرند، باید کمی هم به پیامدهای جدی این کار فکر کنند.

هنگام شام یا هنگامی‌که دارید با فرزندتان وقت می‌گذرانید، تلفن را روی پیغام‌گیر بگذارید یا اینکه به شخص بگویید بعدا با او تماس می‌گیرید. مجبور نیستید پیام‌های متنی را نیز بلافاصله پاسخ بدهید، آنها می‌توانند منتظر بمانند تا فرزند دلبند شما راحت بخوابد یا لحظه‌های آرامی را در اتاقش سپری کند.

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

انجام دهید ، نکاتی که باید انجام دهید تا کودکان بی ادب بار نیایند

چند توصیه زیر به شما کمک می‌کند در تربیت کودک خود تاثیرگذارتر و موفق‌تر باشید

1- مؤدب بودن را در منزلتان تمرین کنید

مؤدب بودن را به جای تذکر و تصحیح رفتار کودکتان با مثال زدن به او یاد دهید.

کودکان آنچه را می بینند و می شنوند الگو خود می کنند.

2- با کودکتان مؤدبانه رفتار کنید

اگر اعضای خانواده نسبت به هم مؤدب باشند آموزش مؤدب بودن به کودکان آسانتر می گردد.

3- روش پاسخگویی به تلفن را به کودکتان بیاموزید

به او یاد دهید پشت تلفن با بقیه چطور صحبت کند.

چگونه پیغام بگیرد. چگونه خداحافظی کند و تلفن را قطع نماید.

4- کمک کردن به دیگران را به فرزندتان آموزش دهید

نمونه های خوب و قابل اجرایی از احترام گذاشتن به دیگران به کودکتان بیاموزید.

5- از دیگر اعضای خانواده کمک بگیرید.

والدین باید در خصوص نحوه رفتار با کودک با یکدیگر به گفتگو و تبادل نظر بپردازند و به یک موضع واحد برسند. هر یک از والدین به تنهایی قادر به انجام کار نخواهند بود. در خصوص این که آموزش کدام رفتار یا گفتار ارجح تر است به توافق برسید تا کودک دچار دوگانگی و بلاتکلیفی نشود.

6- صبور باشید

کودکان نمی توانند بطور کامل و صحیح تمام روش های آموزش داده شده را به خاطر بیاورند.

گاهی برخلاف روند همیشگی و مورد انتظار والدین کاری را با ظاهری نه چندان مؤدبانه انجام می دهند.

در این گونه موارد به جای آشفتگی، پرخاشگری و یا تهدید و کتک کاری سعی کنید با ملایمت رفتار مورد نظر و آنچه را که فراموش کرده یا نادیده گرفته است به او گوشزد و یادآوری کنید.

7- تشویق را فراموش نکنید

هرگاه فرزند شما از خود رفتاری مؤدبانه بروز می دهد. او را مورد تشویق قرار دهید.

یک روش تشویقی دادن هدایایی مناسب می باشد.

این موضوع حتی می تواند در بهبود رفتار نوجوانان هم مؤثر باشد.

مثلاً به شخصی که می بیند سلام می کند

بخاطر غذایی که برایش تهیه کرده اید تشکر می کند.

یا به دوستان خود احترام می گذارد.

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

قوانین 7 گانه اصلاح و تربیت کودکان بی ادب

هیچ کس کودکان بی ادب را دوست ندارد.

برای همین همه برای تربیت فرزندان شان علاقمند هستند.

هیچ‌کس دوست ندارد کودکان بی‌ادب داشته باشد.

این راه‌ها البته همیشه موفقیت‌آمیز نیستند.

گاهی اسباب‌ شرمندگی و عصبانیت والدین را فراهم می‌کنند.

این روشها به شما کمک می کند که اشتباهات تربیتی خود را تا حدی جبران کنید.

اشتباهاتی که هر فردی در تربیت کودکان ممکن است انجام دهد.

1- خودتان مودب باشید

2- «لطفا» و «متشکرم» از دهانتان نیفتد

3- بگذارید تلفن را او جواب بدهد

4- از ۳سالگی تربیت‌تان را هدفمند کنید!

5- آداب معاشرت را به او بیاموزید

6- توضیح بدهید، دستور ندهید

۷- او را با کسی مقایسه نکنید

 

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

برای کودکان بی ادب چه تنبیهی موثر است؟

مهم نیست از چه روش تنبیهی استفاده می‌کنید.

مثلا کودک را از اسباب‌بازی‌هایش دور می‌کنید

یا او را از حضور در جمع محروم می‌کنید

یا اجازه تماشای کارتون را به خاطر رفتار بدش به او نمی‌دهید.

مهم این است که تنبیه شما موثر باشد و او متوجه عملکردش شود.

حساب شده عمل کنید

در صورتی که والدین از شیوه محروم کردن کودک از اسباب‌بازی‌هایش استفاده می‌کنند

بهتر است برای 2تا 3 ساعت این روند را ادامه دهند.

در پایان به‌طور مستقیم اسباب‌بازی را به کودک ندهند چون ممکن است آن را پرت کند.

باید اسباب‌بازی را در اتاقش گذاشت تا خودش سراغش رود.

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

سخن پایانی

کودکان گاهی اوقات که در شرایطی قرار می گیرند که دوست ندارند، ممکن است بی احترامی کنند. گاهی اوقات بچه ها فقط می خواهند توجه شما را جلب کنند و یا حد و حدود را آزمایش کنند. مهم ترین چیزی که می بایستی به یاد داشته باشید این است که خونسردی خود را حفظ کنید و با آن ها با احترام برخورد کنید. سعی کنید بفهمید چرا فلان عمل ویژه را انجام می دهند و با شیوه ای بزرگمنشانه با آن ها صحبت کنید.

برخورد صحیح و درست با کودکان بی ادب دارای اهمیت بسیار است والدینی که می دانند چگونه با کودک خود برخورد کنند و روش صحیح مقابله ای به کار بگیرند دارای کودکانی سالم تر و مؤدب تر هستند. همچنین این راهکارهای واکنشی درست برای معلمان و مربیان نیز باید مورد توجه باشد و در برخورد با این دسته از کودکان باید از این راهکارها استفاده کنند.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

پرخاشگری کودکان ، از علت ها و انواع پرخاشگری تا معالجه آن

کودکان لوس ، اصلاح الگوهای رفتاری و روشهای برخورد با آنها

لجبازی در کودکان را با رعایت ۶ نکته ساده از بین ببریم

حسادت در کودکان و روشهای تربیت و برخورد با کودکان حسود

4.4/5 - (12 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه