کاردستی برای کودکان از سیر تا پیاز+11 ویدیو آموزشی😍

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 10 دقیقه
4.3/5 - (28 امتیاز)

کاردستی برای کودکان از سیر تا پیاز

کاردستی برای کودکان

اگر دنبال مقاله ای یا آموزشی هستید که در مورد کاردستی برای کودکان بسیار جامع باشد درست آمدید این مقاله جامع ترین مقاله در سطح گوگل در مورد کاردستی میباشد پس با خیال راحت این مقاله را تا انتها با حوصله بخوانید و اجرا کنید.

راستی یکی از درس هایی که در دوره رایگان ابرکودک قرار گرفته مربوط میشود به معجزات کاردستی برای کودکان که جتما پیشنهاد میکنم گوش بدید. برای دریافت این دوره روی نوشته آبی پایین کلیک کنید.

دوره رایگان فرزندپروری

در فایل زیر هم یک دقیقه از این فایلی که در دوره رایگان قرار گرفته را میتوانید گوش کنید.

در این مقاله در ابتدا چند نکته کوتاه در مورد کاردستی گفته میشود و بعد فیلم های آموزشی ساخت کاردستی برای کودکان قرار داده شده و بعد از این فیلم ها در ادامه نکات مهم دیگری در مورد کاردستی به شما عزیزان گفته میشود.

یک مقاله بینظیر یا در واقع یه شاهکار دیگه از سایت ابرکودک منتظر شماست…👌😍

در زیر فهرستی را میبینید که تیترهای اصلی این مقاله در آن آمده تا قبل از اینکه وارد متن مقاله شوید یک تصویر کلی از این مقاله داشته باشید و بدانید در مورد چه چیزهایی قرار است صحبت شود.

مقدمه ای کوتاه

کاردستی برای کودکان می تواند به عنوان یک ابزار مهم در رشد و پرورش و خلاقیت آنان عمل کند. ساخت کاردستی برای کودکان به تمرکز فکری و رشد و شکوفایی خلاقیت انان کمک می کند. ابرکودک در این مقاله به بررسی نقش فعالیت و ساخت کاردستی بر روی هوش کودکان و همچنین شکوفایی و پرورش فکری انان می پردازد.

این مقاله می تواند برای والدین و مدرسین و مربیان مهد بسیار مفید و مثمر ثمر واق شود. با نویسندگان ابرکودک تا انتهای مطلب همراه باشید بدون شک با نکات جالب و شگفت انگیزی روبرو خواهید شد.

 

وظیفه مدرسین، مربیان و والدین

کاردستی برای کودکان

در طول یک روز مدرسه فرصت های زیادی برای دانش آموزان و به خصوص کودکان زیر ۱۲ سال وجود دارد تا بتوانند از مهارت های اجرایی استفاده کنند. انها علاوه بر فعالیت های درسی و آموزشهای رفتاری نیاز دارند یادبگیرند که چگونه خلاقیت را در ذهنشان جرقه بزنند و روشن کنند و درادامه چطور بتوانند این خلاقیت را حفظ و رشد و پرورش دهند.

در رشد و پرورش خلاقیت و همینطور جرقه خلاقیت در ذهن کودکان، مدرسین، مربیان و والدین نقش بسزایی خواهند داشت. نقشی که آنان می توانند ایفا کنند به این صورت است که شرایط و امکانات را برایشان مهیا کنند به گونه ای که اطراف آنان نشان از یک محیط پویا و خلاق باشد و آنان را به ساخت کاردستی های مختلف تشویق کنند.

خصوصا معلمین و والدین باید بدانند نقش کاردستی برای کودکان فقط سرگرمی نیست بلکه فواید زیادی میتواند داشته باشد از جمله:

 • تقویت اعتماد به نفس
 • تقویت زندگی اجتماعی و کار گروهی(اگر به صورت گروهی صورت گیرد)
 • تقویت خلاقیت کودکان
 • خوشحال و سرزنده شدن کودکان
 • و…

تاثیر انجام کاردستی برای کودکان در رشد خلاقیت آنان

اکثر والدین دوست دارند فرزندان خلاق و خوش فکری پرورش دهند. پرورش خلاقیت در کودکان در دنیای امروزی نقش مهمی در ساخت آینده آن ها خواهد داشت، انسان های خلاق راه حل های جدید برای مشکل شان پیدا می کنند به همین دلیل شادترند و در زندگی موفق ترند.

 

چطور ساخت کاردستی باعث افزایش خلاقیت کودکان میشود؟

همانطور که گفته شد یکی از روش های افزایش خلاقیت کودکان ساخت کاردستی های کودکانه است. ساخت کاردستی در ابتدا ممکن است با تقلید بسیار همراه باشد یعنی کودک شما سعی کند از شما یا فیلم و… در ساخت کاردستی تقلید کند اما این مورد هیچ ایرادی ندارد چون او در شروع کار است. و اینکه دارد تقلید میکند یه امر ضروری است.

 

تصمیمی که باعث شروع خلاقیت های بزرگ در کودکان میشود

بهتر است شما به عنوان بزرگتر بعد از مدتی که کودک توانست در تقلید کردن حرفه ای شود و کاردستی های مختلف را با دیدن فیلم و… به شکل خوبی آماده کند او را تشویق کنید که با ذهن خود و با توجه به مواد اولیه ای که دارد هر کاردستی ای که دوست دارد را خلق کند و با کاردستی های قبل فرق کند.

البته شما در اینجا دو راه دارید اول اینکه به او مواد اولیه ای بدهید و بگوید با این مواد هرچه که میخواد خلق کند.

دوم اینکه به او بگوید فکر کند دوست دارد چه چیز جدیدی را آماده کند و با توجه به چیزی که میخواهد آماده کند خودش بگوید که چه وسایلی نیاز دارد و شما آن وسایل را برایش فراهم کنید.

در ابتدا ممکن است کاردستی هایی که با ذهن خود خلق میکند آن زیبایی که باید را نداشته باشند اما آیا اولین آثار هنرمندان بزرگ زیبا بود؟ با تلاش و ممارست این آثار و کاردستی ها و… میتوانند زیباتر و پیچیده تر شوند.

کاردستی برای کودکان

 

یک اشتباه بزرگ از بزرگترها

درست است که کاردستی برای کودکان معجزه میکند و باعث افزایش خلاقیت میشود اما میتواند سبب کشته شدن خلاقیت کودکان هم شود!

میدانید چرا و کی این اتفاق میافتد؟

زمانی که دائما از ایده های او و کاردستی های کودکانه ای که آماده میکند ایراد بگیرید. در این صورت شما دارید اعتماد به نفس او را میکشید او را برای هرگونه خلاقیت و نوآوری دیگر ناامید میکنید.

شما باید او را در حال تشویق کنید تا بتواند پیشرفت کند و همانطور که گفتم تمام هنرمندان بزرگ همان ابتدا هنرمندان بزرگی نبودند و زمان و ممارست لازم است.

پس لطفا صبور باشد.

 

قبل از ساخت کاردستی های کودکانه وسایل را معرفی کنید!

سعی کنید قبل از شروع کار کودک را با وسایلی که قرار است کاردستی ای بسازد آشنا کنید.

البته همیشه بهتر است اول نظر کودک را بپرسید تا او را وادار کنید که فکر کند نه اینکه مستقیما به او بگوید این کاغذ رنگش آبیه و این سبز! بهتره بپرسید که بنظرت چطور از این استفاده میکنن و کاربردش چی میتونه باشه؟ یا این کاغذ چه رنگیه؟ یا…

اجازه بدید کودک شما فکر کند و اگر سریع گفت نمیدانم به او بگوید که بیشتر فکر کند و تشویقش کنید به فکر کردن. این یکی از راه های بینظیر برای تقویت خلاقیت و تفکر کودک شما می باشد.

اگه کودک شما درست گفت تشویق کنید و اگر غلط گفت واکنش بد و منفی نشان ندید و فقط آن وسیله را با مهربانی معرفی کنید.

کاردستی برای کودکان

 

اوریگامی چیست؟

قبل از اینکه وارد قسمت آموزش کاردستی بشویم میخواهم شما را با یک واژه که از این به بعد در این مقاله خواهید شنید آشنا کنم. آن واژه اوریگامی می باشد.

بر اساس توضیحاتی که در ویکی پدیا آمده:

کلمهٔ “Origami”متشکل از دو کلمهٔ “ori” و “gami” است، که”ori” به معنای تاکردن و “gami” تغییر یافتهٔ کلمهٔ “kami” به معنای کاغذ است. بنابراین اریگامی هنر و اندیشهٔ تا دادن کاغذ برای خلق شکل‌های مختلف می‌باشد. این شکل‌ها تعداد زیادی ازحیوانات، پرندگان، ماهی‌ها، وسایل بازی و… شامل میشود.

این مقدار توضیح برای این مقاله کافی است پس وارد بخش ویدیوهای آموزشی ساخت کاردستی برای کودکان میشویم.

 

آموزش ساخت 11 مدل زیبا از  کاردستی برای کودکان:

در این مقاله 11 مدل کاردستی بسیار زیبا در ویدیو آموزش داده میشود.

در صورتی قصد دارید این ویدیوها را دانلود کنید کافی است به قسمت پایین همین صفحه یعنی پایان این مقاله مراجعه کنید و تمام 11 فیلم آموزشی موجود در این مقاله را دانلود کنید.

 

1)ویدیو آموزشی ساخت کاردستی ماهی (اوریگامی ماهی)

اولین کاردستی جذابی که برای شما انتخاب کردیم کاردستی ماهی (اوریگامی ماهی) میباشد. این کاردستی برای کودکان شما ساده و جذاب است و اگر معلم هستید در کلاس هم میتوانید به کودکانتان این کاردستی ماهی (اوریگامی ماهی) را آموزش دهید.

 

2)ویدیو آموزشی ساخت کاردستی ماهی2 (اوریگامی ماهی2)

 

3)ویدیو آموزشی ساخت کاردستی اردک  (اوریگامی اردک)

 

4)ویدیو آموزشی ساخت کاردستی قورباغه (اوریگامی قورباغه)

 

5)ویدیو آموزشی ساخت کاردستی پرنده (اوریگامی پرنده)

 

6)ویدیو آموزشی ساخت کاردستی قو (اوریگامی قو)

 

7)ویدیو آموزشی ساخت کاردستی طاووس (اوریگامی طاووس)

 

8)ویدیو آموزشی ساخت کاردستی پروانه (اوریگامی پروانه)

 

9)ویدیو آموزشی ساخت کاردستی چتر (اوریگامی چتر)

 

10)ویدیو آموزشی ساخت کاردستی خرگوش (اوریگامی خرگوش)

 

11)ویدیو آموزشی ساخت کاردستی کرم خاکی (اوریگامی کرم خاکی)

 

توانایی‌های کودکان ۵ تا ۶ ساله در ساخت کاردستی

کودکان توانایی زیادی در ایجاد کاردستی دارند. کودکان ۵تا ۶سال می‌توانند با دقت بر روی کارهای خود متمرکز شوند.

کودکان ۵ تا ۶ ساله می توانند کاردستی های فراوانی ایجاد کنند. کودکان به ساختن وسایل حجم‌دار علاقه نشان می‌دهند. آنها می‌توانند بیش‌تر اشکال را نقاشی کنند، کار برش را انجام دهند، گره بزنند، کارهای تاکردنی انجام بدهند ، از عهده‌ی کارهای دوخت نیز بر می‌آیند.

 

ساخت کاردستی برای کودکان سبب تقویت حواس و ایجاد هماهنگی بین اندام‌های مختلف بدن میشود 

باید در انجام کاردستی برای کودکان کلیه‌ی حواس کودک تحریک و به کار گرفته شود، بخصوص حواس (لامسه ، بینائی و شنوائی ).

برای مثال اگر ماده‌ای که برای ساخت کاردستی انتخاب می‌شود کاغذ است. ابتدا لازمست کودک آن را لمس کند، به رنگ و شکل آن توجه کند، حتی می‌تواند کاغذ را به حرکت درآورد و به صدای آن گوش دهد. ساخت کاردستی باعث ایجاد دقت و تمرکز و هماهنگی بین اندام‌های مختلف بدن  کودکان می‌شود.

انجام کاردستی توسط کودکان به عقیده کارشناسان امر آموزش و روانشناسان، کودک را تحریک می کند تا اعضای مختلف بدن به کار بیفتد و از حواس هایش استفاده کند تا موجب رشد و شکوفایی استعدادهایش گردد.

 

ساخت کاردستی برای کودکان و برانگیختن احساسات و افکار

یکی از ویژگی‌های کاردستی این است که شور و شوق فعالیت را در کودک به وجود آورد. هر چه قدر محیط، شرایط و موضوع فعالیت و شیوه‌ی اجرای آن تازگی و تنوع داشته باشد، کودکان به انجام آن بیش‌تر علاقه نشان می‌دهند و این امر باعث احساس رضایت و خشنودی در آنان می‌شود و با این احساس اقدام به ساخت کاردستی می‌نمایند.

کاردستی برای کودکان

 

ساخت کاردستی و تقویت دقت ‌تمرکز و پرورش خلاقیت در کودکان

جهت پرورش خلاقیت می‌توان مواد و وسایل مختلف را در اختیار کودک قرار داده تا با ارائه پیش زمینه‌ی مناسب (مشاهده و ایجاد کنجکاوی )، توجه شان به شکل ، اندازه ،رنگ ، جنسیت و مواد جلب گردد. تا کودک ضمن کار یاد بگیرد و خواص مواد را بشناسد و آماده شود تا شکل‌های جدید و متنوع‌تری با فکر خود بسازد.

کاردستی به کودک کمک می‌کند تا خوب مشاهده کند ، فکر کند، کشف کند، طبیعت و دنیای اطراف خود را بشناسد و در نهایت تفاوت بین ساختن و نقاشی کردن را تجربه نماید. هرچه قدر مکانات و مواد بیش‌تری در اختیار قرار گیرد امکان ساخت و تولید بیش‌تر و متنوع برای او فراهم می‌شود .

 

ساخت کاردستی و تقویت مشارکت در کارهای گروهی

میتوانید شما ایده ای دهید یا اینکه کودکان ایده ای بدهند و بصورت یک گروه که هدف یکسانی دارند شروع به ساخت یک کاردستی کنند.

این موضوع باعث میشود تا کودکان علاوه بر ساخت کاردستی که فواید زیادی دارد کار گروهی و زندگی اجتماعی را هم یاد بگیرند.

با این کار شما با یک تیر چند نشان زدید و این عالی است.

 

توجه به آزادی عمل با کاردستی برای کودکان

کودکان در اجرای فعالیت باید آزادی عمل داشته باشند و کسی به جای آنان کار نکند. بدین معنا که خود کاردستی را کامل کنند (به طور مثل ابتدا شکل را نقاشی کنند، قیچی کنند، سرهم کنند، وصل کنند، بچسبانند ، گره بزنند و کامل کنند.) آزادی عمل کودکان نباید محدود شود.

در ساخت کاردستی کودکان آنچه مهم است کار کودکان است نه زیبائی کارشان.

 

کاردستی برای کودکان

 

هنر برای سلامت روح لازم است

«برای تربیت شهروند سالم نیاز به انجام کارهای هنری از جمله موسیقی، نقاشی، کاردستی و… نیاز می باشد و هدف موزیسین و… نیست و هدف نهایی تربیت شخصیت سالم از جنبه های روحی و روانی می باشد و تربیت هنری یعنی:

۱- ایجاد فضایی که کودکان به دور از معیارها و چارچوب های بزرگسالان آزادانه تخیل و اندیشه کنند.

۲- حواس آنها تقویت شود و ظرفیت های نهفته هوش و تفکر آنها پرورش یابد و احساسات آنها توسعه پیدا کند.»

اینکه شرایط ساخت کاردستی برای کودکان را فراهم کنید جز حداقل کارهایی است که در زمینه هنری برای کودکانتان میتوانید بکنید.

 

ارتباط عجیب اعتماد به نفس و ساخت کاردستی کودکان

زمانی که کودک شما شروع به ساخت کاردستی میکند در ابتدا خوب نیست اما وقتی شما او را تشویق میکند تا او پله پله رشد کند همینطور سبب میشود تا اعتماد به نفس او هم پله پله رشد کند.

کودک بعد از مدتی این اطمینان را پیدا میکند که توانا است و اگر در زمینه ی کاردستی توانسته است تا این حد پیشرفت کند پس قطعا در کارهای دیگر هم میتواند.

کاردستی در زندگی کودکان فراتر از آن چیزی است که می اندیشید.

کاردستی برای کودکان

 

کاردستی برای کودکان یعنی میانبری برای داشتن کودکان شاد

کودکان معمولا عاشق ساخت کاردستی هستند و همینجا میخواهم به شما بگویم که یک راه ساده برای اینکه کودکان شادی داشته باشید این است که آنها را تشویق به ساخت کاردستی کنید.

زمانی که کودک کاردستی را ساخت آنگاه آنقدر خوشحال است که در پوست خود نمیگنجد و چندتا کار میشناسید که کودک شما را تا این اندازه خوشحال و سرزنده کند؟

نگاه کلی به آنچه در این مقاله با موضوع کاردستی برای کودکان خواندید

 • کاردستی در به کارگیری عضلات و حواس مختلف کودکان کمک می کند.
 • بریدن کاغذ با قیچی و چسباندن آنها به هم هماهنگی دست ها و چشم ها نیاز دارد.
 • ایجاد هماهنگی بین دست ها و چشم ها موجب افزایش دقت کودک می شود.
 • کاردستی در به وجود آوردن شناخت و افزایش دادن مهارت های کودکان منجر می شود.
 • کاردستی به شناخت و افزایش مهارتهای جسمی، حسی و روانی و ذهنی کودکان کمک میکند.
 • مربیان باید در برانگیختن خلاقیت در کودکان تلاش بیشتری کنند.
 • هدف از ساخت کاردستی در نهایت این است که کودکان سالم و خلاق تر تربیت شود.
 • در انجام و ساخت کاردستی بیش از آنکه نتیجه و محصول کار جالب باشد، اجرای آن اهمیت دارد.
 • چون کودک احساس میکند کاری مربوط به خودش را انجام میدهد به قدرت و توانایی خود پی خواهد برد.
 • ساخت کاردستی را جزئی از زندگی کودکان قرار دهید.
 • در صورت اشتباه از طرف کودک، آنان را راهنمایی و تشویق کنید.
 • با چیزهای دور ریختنی و بی استفاده کاردستی لذت بخش تهیه کنید.
 • اولیاء با مهیا کردن وسایل کاردستی کودکان را جهت تجربیات جدید پرورش دهند.
 • مربیان با هدایت خلاقانه خود، کودکان را برای تجربه های تازه آماده کنند.
 • کمک اولیاء و مربیان در صورتی که واقعا نیاز باشد میتواند انجام شود.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

بازی فکری کودکان را متناسب سن انتخاب کنید!

بازی های مضر کودکان را بشناسید و بر بازی کودکان نظارت کنید

بازی با کودکان از تولد تا 12 سالگی،معجزه بازی که نمیدانید (جامع)

4.3/5 - (28 امتیاز)
6
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

6 دیدگاه

 • سیدعلی
  2 سال پیش

  به نظر شما برای مقطع اول دبستان میتوان از قیچی استفاده کرد؟

  • سیدحسین قاسم تبار
   2 سال پیش

   سلام
   بله بزرگوار.
   بدرخشی

 • @sarabanoo
  2 سال پیش

  سلام چجوری می تونم فیلم کاردستی ها رو دانلود کنم؟

  • سیدحسین قاسم تبار
   2 سال پیش

   سلام
   کافیه به پایین همین مقاله مراجعه کنی.

 • Farjad moayedi
  2 سال پیش

  فوق العاده ست

  • سیدحسین قاسم تبار
   2 سال پیش

   سلام
   الهی شکر
   ممنون از نظر شما