کارتون درمانی و تاثیرات کارتون در معالجه رفتارهای ناهنجار کودکان

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 12 دقیقه
4/5 - (1 امتیاز)

هر فرد بزرگسالی در کودکی به تعدادی خاص از کارتون های تلویزیون علاقمند بوده و به تماشای آنها می پرداخته است. اما شاید شما هم مثلل من برای بار اول برایتان سخت باشد که در درمان و معالجه کودکان گاهی از کارتون کمک گرفته می شود که به این مدل درمان کارتون درمانی هم می گویند. کارتون درمانی درواقع فرآیندی می باشد که در آن رفتارهای منفی کودکان ازطریق علاقمند کردن آنها به یک کارتون مثبت و متناسب با آن ویژگی منفی کودک شکل می گیرد. امروزه در کشورهای اروپایی به مراتب از کارتون درمانی برای بهبود رفتارهای ناهنجار کودک بهره گرفته میشود. کارتون درمانی همچنین یک روش برای بهبود و بهتر کردن رابطه بین والدین و کودکان نیز می باشد که دراین فرآیند کودکان و والدین درکنارهم به تماشای یک کارتون خانوادگی می نشینند و سعی میشود که لحظات شادی برای کودکان رقم زده شود.

 

الف ) کارتون درمانی کودکان

کارتون درمانی یکی از شیوه های فرزندپروری مثبت نیز می باشد. در روش فرزندپروری مثبت با کارتون درمانی می توان به رشد استعدادها و پروررش و شکوفایی فرزندان مثبت اندیش و مثبت نگر نیز کمک کرد و با تربیت فرزندان مثبت به کمک کارتون درمانی و انیمیشن باعث ایجاد و افزایش توانایی های کودکان شد.

کودکان از طریق عشق ورزی و آموزش و الگوگرفتن و تجربه یاد می گیرند که چگونه در تنهایی و درجمع رفتار کنند. حال ممکن است بعضی کودکان رفتار مناسبی در تنهایی و خلوت و یا درمیان جمع دوستان و خانواده و سایر اجتماعات کوچک و بزرگ از خود نشان ندهند. در این حالت یکی از روشهای پیشنهادی توسط کارشناسان علوم تربیتی کودکان استفاده از کارتون برای اصلاح و یا به اصطلاح درمان کودک یا همان کارتون درمانی می باشد. به عنوان مثال کودکی که در جمع رفتار خشن و تندی از خود نشان می دهد را با علاقمند کردن به یک کارتون که در آن شخصیت اصلی کارتون رفتار کاملا درستی و یا تا حد زیادی درست در بین جمع خانواده یا دوستان و یا درمدرسه و محل زندگی از خود نشان می دهد تربیت و اصلاح می کنند.

 

 کارتون درمانی و تاثیرات کارتون در معالجه رفتارهای ناهنجار کودکان

 

۱- کاررتون درمانی در دنیای تبلیغات و تکنولوژی یک امر ضروری می باشد.

در دنیای امروز که به عصر تکنولوژی و رایانه و تبلیغات نیز لقب گرفته است و اکثر کودکان علاقمند به تماشای انیمیشن و کارتون و بازی رایانه ای می باشند والدین و کارشناسان تربیتی راهی جز کمک گرفتن از علایق مدرن کودکان نخواهند داشت البته نه اینکه این روش تنها راه حل باشد اما لازم و ضرورت دارد که والدین و مربیان پرورشی کودکان نسبت به افزایش دانش و آگاهی خود در خصوص علایق نسل جدید حتما اقدام کنند که در غیر اینصورت شاید کار برایشان کمی سخت تر شود.

 

۲- تاثیرگذاری روی فطرت کودکان با کارتون درمانی از نوع مثبت

به گفته بعضی کارشناسان و محققان در اروپا کودکان به طور فطری دچار اختلال تکانشی می باشند بدین معنی که آنها هیچ وقت از افکار و ارزشها یا همدلی با دیگران برای کنترل هیجانات خود استفاده نمی کنند بلکه بصورت مستقیم هیجانات شان را به عنوان یک عمل بروز می دهند و درواقع بدون هیچ عامل مداخله کننده ای نظیر فکر کردن هیجان شان را به اعمال خود پیوند می زنند. کودکان خیلی از فتارهای خود را درخانه یاد میگیرند چون بیشتر وقت شان را در خانه سپری می کنند.

 

۳- در فرآیند کارتون درمانی همراه کودکان باشید

والدین می توانند با انیمیشن ها و کارتون هایی که در خصوص آنها تحقیق لازم را به عمل آورده باشند اقدام به سرگرم کردن کودکان با کارتون و انیمیشن برای زمان هایی که در خانه هستند نمایند. البته لازم است که خودشان یا قبلا یکبار آن را تماشا کرده باشند یا اینکه همراه کودک به تماشای کارتون برای درمان رفتارهای نادرست او بپردازند. در اینصورت بدون شک فرآیند کارتون درمانی تاثیر منفی که نخواهد داشت هیچ تاثیر مثبتی بر روی عملکرد کودک خواهد گذاشت

 

۴- کارتون درمانی چگونه می تواند رابطه کودکان و والدین را بهبود ببخشد

همانگونه که در بالا گفتیم و همه شما هم می دانید امروزه کارتون و انیمیشین یک بخش مهم از علایق هر کودکی می باشد بطوریکه که تقریبا اجتناب از تماشای کارتون و انیمیشن برای کودکان غیر ممکن می باشد. این امر گرچه به ظاهر شاید نکته منفی از دید برخی والدین به نظر آید اما می توان از آن به عنوان یک فاکتور مثبت و قوی جهت تربیت مثبت فرزندان در بحث فرزند پروری استفاده نمود. اما کارتون درمانی در بحث بهبود ارتباط بین فرزندان و کودکان چیست ؟ یکی از مواردی که تقریبا ارتباط هر فردی را با کودکان خوب خواهد کرد برآورده کردن یکی از نیازها و علایق کودکان می باشد.

حتی اگر شما به کودکی که فرزند خودتان نباشد یکی از چیزهای موررد علاقه اش را هدیه بدهید آن کودک ارتباط خیلی خوبی بعد از آن با شما خواهد گرفت. بنابراین والدین می توانند ببا تهیه یک کارتون مناسب جهت کارتون درمانی و نشستن همراه کودک به تماشای کودک ارتباط عاطفی بهتری را با آنها برقرار کنند که تکرار همین مساله علاوه بر بهبود و اصلاح رفتارهای نادرست می تواند به سرعت رابطه والدین و فرزندان را به یک رابطه صمیمانه تبدیل کند. مخصوصا اگر به تماشای کارتون یا انیمیشنی با کودکان بنشینید که دران شخصیت های کارتونی کودکان انیمیشن و کارتون رابطه مناسبی با والدین شان داشته باشند.

 

۵- اعمال کارتون درمانی روی طیف گسترده ای از رفتارهای مشکل ساز کودکان

روشهای درمانی رفتاری برای کودکان و نوجوانان بسیار متفاوت است ، اما همه آنها در درجه اول روی این نکته متمرکز هستند که چگونه بعضی از افکار مشکل ساز یا رفتارهای منفی ممکن است ناخودآگاه یا ناخواسته در محیط یک فرد “پاداش” بگیرند. این پاداش ها یا تقویت ها غالباً در افزایش فراوانی این افکار و رفتارهای نامطلوب نقش دارند. کارتون درمانی می تواند در طیف گسترده ای از علائم روانشناختی در بین نوجوانان و کودکان اعمال شود.

 

 کارتون درمانی و تاثیرات کارتون در معالجه رفتارهای ناهنجار کودکان

 

۸ مورد از اثرات مثبت انیمیشن ها و کارتون‌ها روی افکار کودکان :

۱- افزایش احترام به والدین : کودکان را به احترام گذاشتن به والدین و بزرگترها راغب‌تر می‌کند

۲- آموزش بیان و زبان جدید : نحوه صحبت کردن یا آموزش یک زبان جدید را به کودکان می‌آموزد

۳- افزایش توان بصری : قدرت مشاهده و کاوشگری کودکان را با مشاهده افزایش میدهد

۴- شناخت تصویری : به یادگیری بصری و شناخت رنگها و ابزارها و… کمک میکند

۵- افزایش نبوغ و خلاقیت : باعث فعال‌تر شدن و بروز نبوغ بچه‌ها می‌شود

۶- گسترش آگاهی کودکان : به یادگیری چیزهای جدید کمک می‌کند

۷- کاهش استرس کودکان : باعث کاهش استرس کودکان میشود

۸- رشد و پرورش کودکان : استعداد کودکان را افزایش می‌دهد

 

 

 

ب ) کارتون درمانی با شیوه ای متفاوت

شخصیت های کارتونی واقعاً ابزارهای منحصر به فردی هستند . کارتون ها علاوه بر کمک به ارائه شواهد ، مشاوره ای در زمینه بهداشت روان برای کودکان که دچار خشونت شده اند نیز راه حل می دهند. این شخصیت ها بیش از یک دهه در کشور مکزیک به عنوان یک ابزار درمانی مورد استفاده قرار گرفته اند . از طریق این روش ، بیماران در جلسات چهره به چهره مستقیماً با صفحه رایانه صحبت می کنند و کارتون ها به سرعت اعتماد به نفس خود را بدست می آورند ، کاری که روانشناسان خبره اغلب قادر به انجام آن نیستند.

 

کارتون درمانی با گرفتن یک راه حل از کارتون ها

با این وجود استفاده از کارتون در مکزیک جنجال برانگیز بوده است. برخی از کارشناسان ابراز نگرانی کرده اند که کودکان هنگام گفتگو با یک شخصیت انیمیشن ، داستان ها را اختراع می کنند. برخی دیگر خاطرنشان كردند كه علیرغم اینكه در حال حاضر از آنها برای جمع آوری مدارك استفاده می شود ، هیچ مطالعه ای درباره اثربخشی كارتون ها انجام نشده است. یک کارشناس امریکایی در این زمینه استدلال می کند که شخصیت های متحرک ابزاری قدرتمند برای مقابله با سطوح مزاحم خشونت استفاده است. کارتون در حال حاضر در بیمارستان ها و موسسات خیریه که به قربانیان سوختگی ، بیماران سرطانی یا کودکان معلول خدمت می کنند ، درمانی ارائه می شود.

 

کارتون درمانی برای افسردگی کودکان

در یکی از بررسی ها در اروپا تعداد زیادی از کودکان بیماری که غربالگری گسترده نشان داد افسردگی دارند. یکی از کارشناسان و همکارانش لیستی از گزینه های درمانی را ارائه دادند. یکی از راه های رنگارنگ برای ارسال پیام های درمانی بالقوه به این کودکان در قالب کارتون است. کارتون ها و انیمیشن ها از این مزیت برخوردارند که برای کسی که انگیزه کم داشته باشد به احتمال زیاد به یاد ماندنی تر باشند ، نگاه کردن آسانتر است.

 

 کارتون درمانی و تاثیرات کارتون در معالجه رفتارهای ناهنجار کودکان

 

پ ) محبوب ترین سرگرمی کودکان یک تیغ دولبه

کارتون ها محبوب ترین سرگرمی کودکان است. در حال حاضر کانال های تلویزیونی زیادی وجود دارند که کارتون های مختلفی را برای کودکان بدون توقف پخش می کنند. در حالی که قبلاً کودکان وقت خود را صرف فعالیت در فضای باز با همسایگان خود می کردند و از بازی های مختلفی لذت می بردند ، اکنون ترجیح می دهند شخصیت های مورد علاقه خود را از طریق تلویزیون تماشا کنند و ساعات طولانی در مقابل تلویزیون در خانه گیر کنند. در سال های اخیر کودکان به کارتون علاقه بیشتری پیدا کرده اند و این تبدیل به سرگرمی اصلی برای آنها شده است. اکثرا کودکان از اوایل شش ماهگی شروع به تماشای کارتون در تلویزیون می کنند و تا سن دو یا سه سالگی کودکان بیننده مشتاق می شوند.

 

1- رعایت اعتدال در تماشای کارتون ها و کارتون درمانی

در حقیقت ، تماشای تلویزیون در اعتدال می تواند یک چیز خوب باشد: کودکان پیش دبستانی می توانند در یادگیری الفبای در تلویزیون های عمومی کمک بگیرند ، بچه های مدرسه ای می توانند درباره برنامه های حیات وحش در برنامه های طبیعت اطلاعاتی کسب کنند و والدین می توانند با تماشای اخبار عصرانه ، از وقایع فعلی بگذرند. بدون شک در این باره ، تلویزیون می تواند یک مربی و سرگرمی عالی باشد. اما با وجود مزایای آن ، تلویزیون بیش از حد می تواند مضر باشد: کودکانی که به طور مداوم بیش از 4 ساعت در روز را به تماشای تلویزیون می گذرانند ، احتمالاً دچار اضافه وزن می شوند.

 

2- کارتون درمانی برای معالجه رفتارهای خشونت آمیز کودکان

کودکانی که شاهد اعمال خشونت آمیز هستند ، احتمالاً رفتارهای پرخاشگرانه خود را نشان می دهند ، همچنین ممکن است ترس داشته باشند که جهان ترسناک است و اتفاق بدی برای آنها خواهد افتاد. شخصیت های تلویزیون اغلب رفتارهای پرخطر مانند سیگار کشیدن و آشامیدن را به نمایش می گذارند ، همچنین ممکن است کلیشه های نقش جنسیت و نژادی را تقویت کنند. کارتونها چگونه بر روانشناسی بچه ها تأثیر می گذارند؟ این سرگرمی رنگارنگ چگونه تهدیدی برای کودکان ایجاد می کند؟ متأسفانه باید پذیرفت که این مسئله امروزه به یک مشکل روانی بزرگ تبدیل شده است. معمولاً کودکان بیش از حد تلویزیون را تماشا می کنند و این باعث می شود معتاد شوند.

 

 کارتون درمانی و تاثیرات کارتون در معالجه رفتارهای ناهنجار کودکان

 

3- تغذیه آسانتر با تماشای کارتون از نگاه برخی والدین

ساعت های طولانی کودکان وقت خود را در مقابل تلویزیون می گذرانند. آنها حتی در هنگام غذا خوردن کارتون تماشا می کنند ، زیرا برخی والدین معتقدند تغذیه کودکانی که از تلویزیون دیدن می کنند ، آسانتر می شود.

 

4- اثر منفی کاریکاتورهای کارتون ها روی کودکان

روانشناسان تأثیر منفی کاریکاتورها روی کودکان را تأکید می کنند. طبق نتیجه گیری آنها ، کودکانی که روزانه 3-4 ساعت کارتون تماشا می کنند مستعد خشونت هستند. علاوه بر این ، حاشیه سازی عملکردهای شناختی ، واگرایی از واقعیت ها و افزایش رفتار منفی ممکن است در طی زمان توسعه یابد. طبق مطالعات ، نوزادان در سن 18 ماهگی و بالاتر شروع به علاقه کوتاه مدت به تلویزیون می کنند. با این حال ، پس از 30 ماه (2.5 سال) آنها ممکن است “بیننده” فعال شناخته شوند. آنها توانایی تقلید از رفتار و رویدادهایی را که هر روز با آن روبرو می شوند به دست می آورند. بنابراین ، مطمئناً می توانیم تأیید کنیم که شخصیتهای رنگارنگ از کارتونهای “معصوم” ممکن است به مدلهای نقش تبدیل شوند که بر وضعیت روانی کودک تأثیر می گذارد.

 

5- تاثیر زیاد کارتون درمانی روی کودکان 3 تا 6 سال

تلویزیون برای کودکان 3-6 ساله نقش مهمی را ایفا می کند. بینندگان كوچك نه تنها مانند گذشته تلویزیون را تماشا می كنند ، بلكه شروع به “گرفتن” آنچه می بینند می گیرند و اطلاعات را به دست می آورند. والدین در واقع غالباً از شدت اوضاع آگاه نیستند. آنها هنگامی که مشغول کارهای داخلی یا کارهای روزمره هستند ، راهی آسان برای سرگرمی فرزندان خود انتخاب می کنند. بدون نظارت والدین ، ​​کودکان تمایل دارند تمام روز کارتون تماشا کنند. ممکن است بزرگسالان کاملاً از این امر آگاه نباشند که این ممکن است تأثیر خاصی در رشد روانشناختی کودک داشته باشد.

 

6- نتیجه معکوس با کارتون درمانی

کارشناسان نتیجه می گیرند که بچه هایی که کارتون هایی پر از خشونت تماشا می کنند ، عصبی ، پرخاشگرانه و جنگجو هستند. علاوه بر این ، این کودکان بی تاب و نافرمان هستند. سه اثر اصلی کارتون وجود دارد که مربوط به خشونت در کودکان است:

1- آنها نسبت به درد و اندوه دیگران بی حس می شوند

2- کودکان درزندگی واقعی از هیچ وجهی از خشونت های اطراف خود احساس ناراحتی نمی کنند.

3- کودکان مستعد پرخاشگری هستند. واکنش ها و رفتارهای خشونت آمیز

بسیاری از کارتون ها که کودکان تماشا می کنند شامل خشونت است. بنابراین ، بچه ها با ادراک والایی از دوستان خنده دار خود قهر می کنند.

 

 کارتون درمانی و تاثیرات کارتون در معالجه رفتارهای ناهنجار کودکان

 

7- یک مثال برای کارتون درمانی : کارتون تام و جری مثبت یا منفی

به عنوان مثال ، “تام و جری” ، جایی که یک گربه و موش یکدیگر را تعقیب می کنند.

بهتر است که به مردم اطلاع دهیم که چرا این کارتون دارای روند نزولی است.

تام و جری یک کارتون بسیار محبوب است. تام و جری شخصیت های داستانی هستند.

جری بسیار باهوش است و تام کمی احمق است.

در این کارتون هر دو با ابزارهای مختلفی مبارزه می کنند که به نظر جالب می رسد.

اما برای یک کودک خطرناک است زیرا

دراین سن کودکان فعالیت ها را از کارتون می آموزند و می خواهند از آنها درزندگی واقعی استفاده کنند.

 

8- تاثیر منفی کارتون ها هشداری برای کارتون درمانی

اما تأثیر منفی کارتون ها می تواند کودکان ما را خراب کند.

کارتون ها همچنان در فرهنگ عامه نقش مهمی دارند و آینده ای باشکوه دارند.

در دهه 1970 چندین کارتون کلاسیک هنگام پخش از تلویزیون سانسور شدند

زیرا از نظر آنها تأثیر بدی بر کودکان به حساب می آمد.

به عنوان مثال ، تام و جری در بعضی از کشورها از حذف شدند

زیرا این کارتون غالباً انفجار شلیک گلوله تغییر شکل بدنی و سلاح را نشان میداد.

 

 کارتون درمانی و تاثیرات کارتون در معالجه رفتارهای ناهنجار کودکان

 

9- مهمترین تاثیر منفی کارتون ها شاید پرخاشگری و خشونت باشد

اما شخصیت های کارتونی همیشه از این اقدامات جان سالم به در می برند که از نظر منتقدین ، ​​پیام غیرواقعی برای کودکانی است که ممکن است اعتقاد داشته باشند وقتی کسی را صدمه می زنید یا می کشید ، وی بی ضرر می ماند. این امر پرخاشگری و رفتار ضد اجتماعی را تشویق می کند ، باعث می شود کودکان نسبت به خشونت و قربانیان خشونت حساسیت کمتری داشته و اشتهای آنها را برای خشونت بیشتر در سرگرمی و زندگی واقعی افزایش دهند. خشونت کارتون برای کودکان آسیب می زند زیرا آنها نمی توانند تفاوت بین زندگی واقعی و داستان را بیان کنند. امروز در بسیاری از کارتون ها می بینید که شخصیت های آن در حال پریدن ، غواصی و سقوط از ارتفاعات هستند و سپس بدون اینکه صدمه ببینند به زمین می روند.

به نظر می رسد والدین از این امر خوشحال هستند

زیرا کارتون رابطه جنسی یا هر نوع خشونت ایجاد نمی کند.

 

 کارتون درمانی و تاثیرات کارتون در معالجه رفتارهای ناهنجار کودکان

 

10- نتایج تحقیقات آکادمی اطففالل آمریکا در مورد کارتون ها و کاررتون درمانی

مدتهاست که تلویزیون به دلیل تأثیرگذاری بر کودکان مورد انتقاد قرار می گیرد.

مردم شکایت دارند که برخی از برنامه های تلویزیونی و کارتون تأثیرات منفی برروی فرزندان خود دارد.

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) و آکادمی آمریکایی روانپزشکی کودک و نوجوان (AACAP) معتقدند که:

تلویزیون بر رفتار کودکان در سن یک سال تأثیر می گذارد.

این اکادمی می گوید:

“کودکانی که نمایش هایی را مشاهده می کنند که :

خشونت بسیار واقع بینانه ، مرتباً تکرار یا مجازات نشده است

بیشتر از آنچه می بینند تقلید می کنند.

این صحبت برای ذهن قابل تحسین کودکان است ، که هنوز در حال یادگیری ذهن و بدن خود هستند

و احتمالاً از آنچه می بینند تقلید می کنند.

آنها همچنین بر لزوم توجه والدین به تماشای تماشای فرزندانشان تأکید می کنند.”

 

 کارتون درمانی و تاثیرات کارتون در معالجه رفتارهای ناهنجار کودکان

 

سخن پایانی : کارتون درمانی را با رعایت نکات مثبت میتوان برای کودکان به یک سرگرمی مفرح تبدیل کرد

برای اینکه کارتون ها به یک سرگرمی سالم و یک منبع یادگیری خوب و موثر برای فرزندان تبدیل شوند:

باید توجه بیشتری به تهیه کارتون های منتخب برای فرزندانشان داشته باشد که:

می تواند تأثیر مثبتی بر روی آنها داشته باشد.

والدین باید زمانی را که کودکان در تماشای تلویزیون می گذرانند کنترل کنند.

آنها می توانند کارتون های مناسبی را برای فرزندان خود انتخاب کنند.

بهتر است والدین نیز به طور مرتب شخصیت های کارتون را با کودکان تماشا و گفتگو کنند.

به این ترتیب آنها نه تنها فرزندان خود را از خشونت دور می کنند

بلکه آنها را به سمت فعالیت های مختلف سوق می دهند.

بیایید فرزندان خود را از تأثیر منفی رسانه ها محافظت کنیم!

زیرا کودکان سالم به معنای آینده ای گرم هستند!

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

بازی های رایانه ای برای کودکان به خصوص زیر ۱۲ سال ممنوع شد

بازی درمانی کودکان با معرفی 5 نوع بازی درمانی

اسباب بازی مناسب کودکان را با توجه به سن شان انتخاب کنید

4/5 - (1 امتیاز)
0
برچسب ها :
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه