چرا کودکان دروغگو دروغ میگویند؟ با کودکان دروغگو چه کنیم؟

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 12 دقیقه
Rate this post

چرا بچه ها دروغ می گویند؟ و اصولا دلیل دروغ گفتن کودکان دروغگو چیست ؟ اگر شما هم با کودکانی برخورد کرده اید که دروغ میگویند و برایتان علت دروغ گفتن این کودکان جای سوال دارد میتوانید این مطلب سایت ابرکودک را بخوانید به احتمال زیاد جواب سوالتان را پیدا خواهید کرد. اگر هم شما بر اساس تجربه علت و یا علت های دیگری را برای دروغ گفتن کودکان دروغگو می شناسید بسیار خوب است اگر در انتهای مطلب و بخش نظرات با ابرکودک به اشتراک بگذارید.

الف – کودکان دروغگو دروغ می گویند زیرا ممکن است دروغ بگویند که:

چیزی را بپوشانند تا دچار مشکل نشوند
ببینید شما چگونه پاسخ خواهید داد
داستانی را هیجان انگیز تر کنند
آزمایش – به عنوان مثال : با تظاهر کردن چیزی که در یک داستان واقعی اتفاق افتاده است
توجه شما را جلب کنند یا خود را بهتر نشان دهند
چیزی را که می خواهند بدست آورند – به عنوان مثال ، “مادر به من اجازه می دهد تا قبل از شام لیز بخورم”
از صدمه زدن به احساسات شخصی خودداری کنند – این نوع دروغ ها اغلب “دروغ سفید” خوانده می شوند.

 

چرا کودکان دروغگو دروغ میگویند؟ با کودکان دروغگو چه کنیم؟

 

چه زمانی کودکان شروع به دروغ گفتن می کنند؟

1- سن 3 سالگی : کودکان می توانند یاد بگیرند که دروغ را از سنین پایین ، معمولاً در حدود سه سالگی ، بیان کنند. این زمانی است که کودک شما متوجه می شود که شما خواننده ذهن نیستید ، بنابراین می تواند چیزهایی بگوید که صحیح نیست بدون اینکه همیشه بدانید.

2- سن 4تا 6 سالگی: کودکان در سن 4-6 سال بیشتر دروغ می گویند. ممکن است کودک شما با مطابقت با صورت و لحن صدای او به آنچه می گوید ، دروغ بگوید. اگر از او بخواهید آنچه را که می گوید توضیح دهد ، معمولاً مالک آن است.

3- بیستر از 6 سالگی : با بزرگتر شدن کودکان ، آنها می توانند با موفقیت بیشتری دروغ بگویند بدون اینکه گرفتار شوند. دروغها همچنین پیچیده تر می شوند ، زیرا کودکان کلمات بیشتری دارند و بهتر است درک کنند که دیگران چگونه فکر می کنند.

در بزرگسالی ، کودکان به طور منظم برای جلوگیری از صدمه زدن به احساسات خود و دیگران دروغ های سفید می گویند.

 

چرا کودکان دروغگو دروغ میگویند؟ با کودکان دروغگو چه کنیم؟

 

ب – راه کارهای گاهش دروغ در کودکان دروغگو

تشویق کودکان به گفتن حقیقت : هنگامی که کودکان به اندازه کافی بزرگ می شوند تا تفاوت بین واقعیت و دروغ را درک کنند خوب است که آنها را در گفتن حقیقت تشویق و حمایت کنند. شما می توانید این کار را با تأکید بر اهمیت صداقت در خانواده و کمک به کودکان در درک آنچه می تواند در صورت دروغ گفتن رخ دهد ، انجام دهید.

در اینجا چند نکته از ابرکودک آورده شده است که می تواند مفید باشد:

1- در مورد دروغ گفتن و گفتن حقیقت با فرزندان خود صحبت کنید.

به عنوان مثال ، “اگر پدر به او دروغ می گوید ، مادر چه احساسی خواهد داشت؟” یا “وقتی شما به معلم دروغ می گویید چه اتفاقی می افتد؟”

2- به کودک خود کمک کنید تا از موقعیت هایی که احساس لزوم دروغگویی دارد جلوگیری کند.

به عنوان مثال : اگر از فرزندتان می پرسید که آیا شیر خود را ریخته است ممکن است وسوسه شود که دروغ بگوید. برای جلوگیری از این وضعیت ، فقط می توانید بگویید ، “من می بینم که تصادف با شیر رخ داده است. بیایید آن را تمیز کنیم.

3- وقتی فرزند خود را به انجام کار اشتباهی سپرد ، فرزند خود را ستایش کنید.

به عنوان مثال ، ‘من بسیار خوشحالم که شما به من گفتید چه اتفاقی افتاده است. بیایید با هم کار کنیم تا مسائل را مرتب کنیم. “

4- برای گفتن حقیقت الگویی باشید.

به عنوان مثال : من در گزارشی که امروز برای کار نوشتم اشتباه کردم. من به رئیس خود گفتم تا بتوانیم آن را اصلاح کنیم.

5- برای تشویق کودک خود به داشتن دروغ بدون درگیری از شوخی استفاده کنید.

به عنوان مثال ، پیش دبستانی شما ممکن است بگوید ، “خرس عروسکی من آن را شکست.” شما می توانید چیزی شبیه به این را بگویید ، “نمی دانم چرا اینکار را کرد؟” تا زمانی که فرزند شما صاحب شوخی نشود ادامه دهید.

 

چرا کودکان دروغگو دروغ میگویند؟ با کودکان دروغگو چه کنیم؟

 

نحوه اداره کردن کودکان دروغگو

تظاهرات و تصور برای رشد کودک شما مهم است و خوب است که این نوع بازی را تشویق کنید.

“داستان های بلند” لازم نیست که به دروغ رفتار شود به خصوص برای کودکان زیر چهار سال.

اگر فرزند شما داستانی راجع به چیزی ایجاد می کند می توانید با گفتن چیزی شبیه به آن پاسخ دهید

مثلا : “این یک داستان عالی است – ما می توانسیم آن را به یک کتاب تبدیل کنیم”.

این تخیل تصور کودک شما را ترغیب به دروغ گفتن نمی کند.

دروغ و دروغ عمدی: چطور باید با آنها رفتار کرد

اگر فرزند شما دروغ عمدی بگوید : اولین قدم این است که به او بگویید که دروغ گفتن درست نیست. او همچنین باید بداند که چرا نباید دروغ بگوید. ممکن است دوست داشته باشید که در مورد دروغگویی او در خانواده تصمیم بگیرید. مرحله بعدی استفاده از پیامدهای مناسب است. و هنگامی که از عواقب استفاده می کنید سعی کنید به طور جداگانه با دروغگویی و رفتاری که منجر به آن شده است ، مقابله کنید. به عنوان مثال ، اگر فرزند شما روی دیوارها خط كشید و پس از آن دروغ گفت ، شما ممكن است برای هر یك از این موارد نتیجه داشته باشد. اما اگر فرزند شما دروغ گفته است که اشتباهی مانند ریختن نوشیدنی را بپوشاند ممکن است تصمیم بگیرید که برای دروغ گفتن از عواقب آن استفاده کنید و سپس ظروف یا سفره را با هم تمیز کنید.

در اینجا چند ایده دیگر برای مقابله با دروغ عمدی آورده شده است:

وقت بگذارید تا با فرزندتان آرام صحبت کنید و به او بگویید که دروغگویی شما چه احساسی را به شما می دهد ، چگونه بر روابط شما با او تأثیر می گذارد و اگر خانواده و دوستان از اعتماد به او جلوگیری کنند چه می تواند باشد. همیشه بدانید که فرزندتان حقیقت را نمی گوید. اما اگر او حقیقت را می گوید ، همیشه از او سؤال کنید و همچنین از اینکه او را “دروغگو” نامید ، خودداری کنید. این ممکن است به دروغگویی بیشتر منجر شود. یعنی اگر فرزند شما معتقد است که دروغگو است ، ممکن است دروغ بگوید. شما می توانید مانند چیزی بگویید ‘شما معمولاً با من بسیار صادق هستید. اما من فقط نمی توانم درک کنم که چه چیز دیگری در مورد کیک آخر اتفاق می افتد “.

دروغ گفتن فرزندتان را راحت تر کنید. می توانید با فکر کردن در مورد اینکه چرا کودک شما می تواند دروغ بگوید شروع کنید. به عنوان مثال ، اگر فرزند شما برای جلب توجه شما دروغ گفت روشهای مثبت تری را که می توانید به او توجه کنید و اعتماد به نفس او را تقویت می کنید در نظر بگیرید. اگر او برای بدست آوردن چیزهایی که می خواهد دروغ می گوید ، یک سیستم پاداش در نظر بگیرید که به او اجازه می دهد به جای آن بتواند چیزهایی را بدست آورد.

 

چرا کودکان دروغگو دروغ میگویند؟ با کودکان دروغگو چه کنیم؟

 

ب ) با کودکان دروغگو در سن 6 سالگی و بالاتر چه کنیم؟

در این سن انتظار چه چیزی از کودکان میرود

در سن 6 سالگی ، فرزند شما تفاوت بین قصه گویی ، دروغ و حقیقت را می داند. در 7 یا 8 سالگی ، او می تواند به خاطر صداقت خود پاسخگو باشد. این بدان معنا نیست که وی هنوز وجدان کاملا توسعه یافته ای دارد ، اما دانش آموز درجه یک شما باید درک کند که انتظار می رود حقیقت را بگوید و می داند اگر این کار را انجام ندهد با عواقب دروغگویی روبرو خواهد شد. با این حال ، این کودکان غیر عادی نیستند که در این سن ، از ترسیدن به خصوص در مورد رفتارهای خودشان ترسند. جین نلسن ، نویسنده مجموعه کتاب های مثبت نظم و انضباط ، می گوید: “یا آنها از مجازات می ترسند یا می ترسند از ما ناامید شوند.” اولین کاری که باید انجام شود ، ایجاد محیطی است که کودک شما با گفتن حقیقت ، احساس امنیت کند.

 

از برچسب زدن به او خودداری کنید.مثلا به انها لقب کودکان دروغگو ندهید

فرزند خود را دروغگو نگویید. این فقط باعث می شود که او دفاعی باشد ، و با گذشت زمان او ممکن است به برچسب اعتقاد داشته باشد و زندگی کند (یا پایین). در عوض ، به او بگویید که شما دروغ را دوست ندارید ، اما شما هنوز هم او را دوست دارید – مهم نیست که چه کاری انجام داده است. به آرامی اما محکم بگویید ، “این برای من مثل حقیقت به نظر نمی رسد. بعضی اوقات نگران گفتن حقیقت هستیم اگر می ترسیم کاری اشتباهی انجام داده ایم.” این به او اجازه می دهد تا شما را از رفتار او تأیید نکنید ، اما به او فرصتی می دهد تا توضیح دهد که چرا او دروغ گفته است

وقتی جواب را می دانید از آنها سؤال نکنید تا مجبور به دروغ گفتن نشوند

اگر کاملاً مطمئن هستید که کودک شما اتاق خود را تمیز نکرده است اصرار برای پرسیدن نداشته باشید. آیا شما هنوز اتاق خود را تمیز نکردید؟ در عوض بگو: “می بینم که تو هنوز اتاق خود را تمیز نکرده ای یا لطفاً اتاق خود را بعد از تمیز کردن به من نشان دهید. به همین ترتیب ، اگر به اظهارات فرزندتان مشکوک هستید. نپرسید”آیا شما حقیقت را می گویید؟ این سؤال فقط فرصتی برای او ایجاد می کند که دوباره دروغگو شود.

 

چرا کودکان دروغگو دروغ میگویند؟ با کودکان دروغگو چه کنیم؟

 

با کودکان دروغگو خود کار کنید.

بزرگسالان از بچه ها می خواهند کارهای زیادی را انجام دهند که کمتر از آنها هیجان زده باشد

اگر گمان می کنید که کودک شما برای فرار از مواردی مانند کار در مدرسه ، درس موسیقی ، یا مشق های مربوط به دستورالعمل های مذهبی به طور مرتب دروغ می گوید ، در مورد راه هایی فکر کنید که زندگی برای او استرس کمتری داشته باشد

او می تواند چند فعالیت خارج از برنامه را کاهش دهد؟ با او صحبت کنید.

معلم اطمینان حاصل کند که او ناتوانی در یادگیری ندارد.

 

از تأکید بر رفتار بد خودداری کنید.

اگر مدرس کلاس شما حقیقت را در مورد چیزی تمدید کرده است ، سعی کنید چیزهایی مانند این را نگویید ، “من می دانستم دروغ می گویی. هفته گذشته هم این کار را کردی.” آوردن تخلفات گذشته فقط به انتخاب های بد او توجه می کند ، نه موارد خوب او. پس از کشف دروغ و اعتراف ، به سادگی از فرزندتان بخاطر صداقت و ادامه حرکت تشکر کنید.

دریابید که چرا کودک شما در حال پیوستن به جمع کودکان دروغگو است.

اگر فهمید که کودک کلاس شما در آزمون املائی خود تقلب کرده است ، سعی کنید دلیل آن را کشف کنید. به جای سخنرانی در مورد او ، او را تشویق کنید تا در مورد اقدامات خود با شما صحبت کند و به او بگویید به نظر می رسد که واقعا نگران این هستید که در آن امتحان خوب عمل کنید. آیا ترس از ناامید کردن من از این کار را نداشتید؟ آیا می خواستید به دوستان خود اثبات کنید شما چقدر باهوش هستید؟ شما می توانید مسئولیت بهتری در مورد آنچه او را ایجاد انگیزه می کند دریافت کنید.

حقیقت را ستایش کنید وقتی فرزند شما حقیقت را گفت با ستایش به او پاداش دهید.

به خصوص اگر در گذشته گرفتار دروغ گفتن باشد ، وقتی او می شنود احساس خوبی نسبت به خودش احساس می کند ، می گویم: “از اینکه حقیقت را به من گفتم متشکرم. من آن را دوست دارم وقتی این کار را انجام دادی.”

دروغهای سفید کوچک را فراموش نکنید.

شما می خواهید فرزندتان صادقانه رفتار کند و صادق باشد

 

چرا کودکان دروغگو دروغ میگویند؟ با کودکان دروغگو چه کنیم؟

 

ث – 10 راه برای یادگیری صداقت و راستگویی و صادق بودن به کودکان دروغگو

چند سال پیش ، پسرم نمی خواست کلاس هنری برود. بعد از کلاس اول او ، از او سؤال کردیم که چطور پیش رفت. وی به ما گفت كه معلم درباره پروژه خود چیزهای وحشتناكی گفته است و سپس تعدادی از پسران را برای بقیه دوره کلاس در گوشه و کنار قرار می دهد. او پس از فشار دادن به او ، اعتراف كرد كه تمام داستان را مطرح می كند. وقتی پرسیدیم چرا دروغ گفته است ، او به اشک ریخت و توضیح داد كه چگونه از معلم می ترسید زیرا او وقتی به او خطا می كرد به او می گفت و چگونه آنها را اصلاح می كرد. این بحث بزرگ در مورد اینکه صداقت چقدر مهم است ، انجام داد و این همان کاری است که معلم او انجام می داد.

ما باید به بچه هایمان کمک کنیم تا عادات خود را توسعه دهند و یکی از بهترین عادت هایی که می توانند داشته باشند صداقت است. در اینجا 10 روش برای آموزش درست کردن صادقانه به فرزندانتان آورده شده است.

1. به حقیقت پاداش دهید

ما به عنوان والدین ، ​​اغلب سریع سرزنش می شویم. گاهی اوقات ما همیشه خیلی سریع تسبیح نمی کنیم. با بارهای ستایش و آغوش ، صداقت را پاداش دهید. این اعتماد به نفس را ایجاد می کند و باعث تقویت رفتار مثبت می شود. به علاوه کودک هرگز نمی تواند عشق بیش از حد داشته باشد.

2. حقیقت را بیان کنید

به بچه های خود بیاموزید که آنها مجبور نیستند تعارف کذبی ارائه دهند. اگر آنها حرفی برای گفتن ندارند ، به آنها بیاموزید که چگونه کلمات خود را کنترل کنند و چیزی نگویند. با این حال ، همیشه باید بتوانیم چیزی مثبت برای گفتن در مورد هر کسی پیدا کنیم.

 

چرا کودکان دروغگو دروغ میگویند؟ با کودکان دروغگو چه کنیم؟

 

3. حقیقت سخت را بگویید

اخلاق روبرو مهمتر از پرهیز از صدمه زدن به احساسات شخصی است که از حد خارج است. اشتباه همیشه اشتباه است. به عنوان مثال ، بهترین دوست پسر شما در حال آزمایش تقلب است و پسر شما کاملاً آگاه است. او وظیفه دارد به نزد دوستش برود و به او توصیه کند که ترک کند. او به خودش صدمه می زند و دیگران را که صادقانه مطالعه کرده اند ، تقلب می کند. اگر او امتناع ورزد ، پسرت مجبور است آنچه را كه اتفاق می افتد به معلم بگوید. این حقیقت سخت است.

4. حقیقت را الگوبرداری کنید تا کودکان دروغگو یی را کنار بگذارند

وقتی عادت به دروغ گفتن عادت داریم ، عادت به گفتن افراد بزرگ است. “
مثل همیشه ، شما الگوی نقش هستید. شما نمی خواهید فرزندتان بشنود که دروغ می گوید.

با حقیقت زندگی کنید. اگر فرزندانتان ببینند که شما حتی به دروغ های سفید “بی ضرر” می گویند ، احساس می کنند دروغ گفتن نیز اشکالی ندارد. وقتی عادت به گفتن دروغ های کوچک می کنیم ، این عادت به گفتن افراد بزرگ منجر می شود. فکر و ابتکار را همیشه در گفتن و جستجوی حقیقت قرار دهید.

5- آنها را آزمایش نکنید زیرا به مرور باعث میشود کودکان دروغگو شوند

گرچه آزمایش کردن آنها وسوسه‌انگیز است

سعی کنید از پرسیدن سؤالاتی که به فرزند شما فرصتی برای صادق بودن ندارد بپرهیزید.

دخترت را دیدید که روی تختخواب آب شیرین می ریزد.

نیازی به پرسیدن نیست ، “آیا شما فقط آب خود را روی نیمکت ریختید؟”

فقط به او بگویید تا آن را تمیز کند.

او فرصت کافی برای گفتن حقیقت را خواهد داشت.

 

چرا کودکان دروغگو دروغ میگویند؟ با کودکان دروغگو چه کنیم؟

 

6. پیامدها را بدهید

همه ما گناه می کنیم. حتی بچه ها این کار را می کنند.

آنها به شما دروغ می گویند و شما سرانجام آنها را می گیرید.

مهم است که عواقب آن برای اعمال آنها به وجود آید.

نظم و انضباط مناسب باید انجام شود و از طریق آن دنبال شود.

آن را درست کنید پس ارزش دروغ گفتن ندارد.

7. اشتباهات صحیح است همه اشتباه می کنند

ابتلا به فرزندانتان به ناهنجاری ، فرصت بسیار خوبی برای آموزش آنها است.

بپرسید که چرا احساس کردند به دروغ گفتن احتیاج دارند.

توضیح دهید که چگونه دروغ گفتن به روابط آسیب می زند

زیرا باعث بی اعتمادی می شود و اعتماد به نفس بسیار دشوار است.

در مورد کارهایی که می توانند متفاوت انجام دهند با آنها صحبت کنید.

8. از وعده های خود پیروی کنید تا کودکان دروغگو نشوند

اگر می خواهید به شما اعتماد شود ، وعده های خود را حفظ کنید.

به فرزندان خود بیاموزید که افرادی باشند که کلمه خود را مقدس می دانند.

وقتی این کار را می دهند ، آنرا نمی شکنند.

بهترین روش برای آموزش این کار با الگوبرداری از خودتان است.

 

چرا کودکان دروغگو دروغ میگویند؟ با کودکان دروغگو چه کنیم؟

 

9. مراقب چیزهای دیگران باشید

دارایی ها می توانند انواع مشکلات را ایجاد کنند.

بهترین سیاست این است که کودک را زودتر به او بیاموزیم که آنچه را که متعلق به آنها است ، انجام دهد.

آنچه افراد دیگر متعلق به آن شخص هستند.

قرض گرفتن یک بازی درست نیست و هرگز آن را پس نمی دهید.

اشتراک گذاری بسیار جذاب است ، اما مورد همیشه باید برگردانده شود.

10. به او بگویید دوستان صادق را پیدا کند

دوستان خود را به من نشان بده و من آینده تو را به شما نشان خواهم داد.

اگر دوستان فرزند شما دروغ می گویند و تقلب می کنند ، آنها نیز چنین خواهند کرد.

اما اگر دوستان فرزندتان متدین و صادق باشند ، فرزند یا دختر شما بسیار بهتر از این رفتار می کنند.

برای هر یک از دوستان فرزندانتان که دروغ می گویند ، گوش فرا دهید.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

استعدادیابی کودکان به کمک شناخت سازگاری و توجه و تشویق

کودکان منطقی را چگونه می توان با تفکر منطقی پرورش داد؟

انواع دلبستگی در کودکان و شیوه تشخیص نوع آن در کودک

آموزش اخلاق به کودکان از خانواده تا مدرسه با نکات ابرکودک

Rate this post
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه