والدین کودکان موفق چه ویژگی ها شخصیت مشترکی دارند؟

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 10 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

ویژگی والدین کودکان موفق چیست؟ معمولا همه والدین موفق ویزگی های مشترکی دارند که اگر والدین این ویزگی ها را در خود تقویت کنند میتوانند باعث موفقیت فرزندان خود به نوبه خود تا حدودی شوند. اما والدین کودکان موفق چه ویزگی های یکسان و مشترکی دارند؟ این سوالی است که پاسخ آن لازم است زیرا هر والدین خوبی می خواهند که فرزندانشان به مشکل برنخورند. در مدرسه خوب باشند و مانند بزرگسالان به کارهای شگفت انگیز بپردازند. در حالی که دستورالعمل مشخصی برای پرورش فرزندان مثبت و موفق وجود ندارد تحقیقات روانشناسی به تعداد معدودی از عوامل پیش بینی موفقیت اشاره کرده است. با کمال تعجب ، بخش اعظم آن به والدین می رسد.

والدین کودکان موفق چه ویژگی های مشترکی دارند؟

آنچه پدر و مادر بچه های موفق با هم مشترک هستند:

 

والدین کودکان موفق چه ویژگی های مشترکی دارند؟

 

1- آنها باعث می شوند بچه هایشان کارهایی انجام دهند.

والدین کودکان موفق نه تنها از انجام کار خود را خلاص نمی کنند بلکه یاد می گیرند که کار باید انجام شود و هرکدام از ما باید برای بهبود انجام کار به کودکان کمک کنیم. بچه هایی که در کار بزرگ شده باشند در کارها به کارمندانی تبدیل می شوند که به خوبی با همکاران خود همکاری می کنند ، همدل تر هستند زیرا از اول می دانند که چه چیزی مشکل به نظر می رسد و قادر به انجام مستقل کارها هستند. کودکان موفق از والدین یاد میگیرند که زباله ها را بیرون ببرند یا لباس های خود را خودشان مشویند. بطور کلی کودکان موفق از والدین شان یاد میگیرند که کارهای خودشان را خودشان انجام دهند.

 

2- والدین کودکان موفق مهارت های اجتماعی فرزندان خود را آموزش می دهند.

محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و دانشگاه دوک بیش از ۷۰۰ کودک را از سراسر آمریکا بین سن مهد کودک و ۲۵ سال بررسی کردند و دو دهه بعد بین مهارتهای اجتماعی آنها در مهد کودک و موفقیت آنها در بزرگسالی رابطه معناداری یافتند. این مطالعه ۲۰ ساله نشان داد که کودکان دارای صلاحیت اجتماعی که می توانند بدون هماهنگی با همسالان خود همکاری کنند به دیگران کمک کنند احساسات خود را بفهمند و مشکلات را به تنهایی برطرف کنند ، به مراتب بیشتر از اینکه مدرک دانشگاهی بگیرند شغلی در سن ۲۵ سالگی برای خودشان دارند که نسبت به افراد دارای مهارت های اجتماعی محدود بیشتر موفق شدند. افراد دارای مهارت اجتماعی محدود نیز شانس بیشتری برای دستگیری ، نوشیدن مشروبات الکلی و درخواست مسکن عمومی داشتند

محققان ایرانی که به برسی این روند مطالعاتی پرداختند دریافتند که این مطالعه نشان می دهد که کمک به کودکان در توسعه مهارت های اجتماعی و عاطفی از سمت والدین کودکان موفق مهمترین کارهایی است که می توانیم برای آماده سازی آنها برای آینده سالم انجام دهیم. از سنین پایین ، این مهارت ها می تواند تعیین کند که کودک به دانشگاه می رود یا به زندان می رود و آیا در نهایت شاغل است یا معتاد است.

 

والدین کودکان موفق چه ویژگی های مشترکی دارند؟

 

 

3- والدین کودکان موفق انتظارات بالایی دارند.

محققان همچنین دریافتند که انتظاراتی که والدین کودکان موفق برای بچه های خود دارند تأثیر بسزایی در دستیابی به آنها به موفقیت دارد. والدینی که در آینده فرزندشان دانشکده را دیدند صرف نظر از درآمد و دارایی های دیگر ، فرزند خود را به سمت آن هدف یعنی رفتن به دانشگاه و دکتر و مهندس شدن و وکیل و قاضی شدن و مدیر و کارمند شدن اداره می کردند. این یافته در آزمونهای استاندارد به دست آمده است: انتظار می رود ۵۷٪ از بچه هایی که بدترین کارها را انجام داده اند ، توسط والدین خود در دانشگاه شرکت کنند در حالی که ۹۶٪ از بچه هایی که بهترین کارها را انجام دادند انتظار داشتند به دانشگاه بروند. اختلاف درصد واضح و گیای همه چیز است.

آنچه فرد انتظار دارد از دیگری باشد میتواند به عنوان یک پیشگویی از تحقق خود انجام شود

در مورد بچه ها آنها مطابق انتظار والدین خود عمل می کنند.

 

۴- والدین کودکان موفق روابط سالم با یکدیگر دارند.

براساس بررسی های انجام شده در دانشگاه کودکان در خانواده های با درگیری بالا تمایل به وخیم تر شدن نسبت به فرزندان والدین دارند. حتی برخی از مطالعات نشان داده است که کودکان در خانواده های والدین جدا از هم غیر متعارض بهتر از فرزندان در خانواده هایی هستند که پدرومادر کنار هم هستند اما درگیری دارند. درگیری بین والدین قبل از طلاق فرزندان را نیز تحت تأثیر منفی قرار می دهد در حالی که تعارض بعد از طلاق تأثیر شدیدی بر سازگاری فرزندان دارد. یک مطالعه نشان داد که پس از طلاق وقتی پدر بدون حضانت با فرزندان خود مکرراً تماس می گیرد و درگیری کمتری وجود دارد کودکان بهتر و بهتر رفتار می کنند. اما هنگامی که درگیری وجود دارد ملاقات های مکرر از پدر منتهی به سازگاری ضعیف کودکان است.

با این حال ، مطالعه دیگری نشان داد که کودکانی که در ۲۰ سالگی طلاق پدر و مادر خود را تجربه کرده اند هنوز هم فرزندانشان بعد از ده سال از طلاق پدر و مادر خود ابراز درد و پریشانی می کنند. جوانانی که از درگیری شدید بین والدینشان خبر داده اند به احتمال زیاد احساس از دست دادن و پشیمانی می کنند.

 

والدین کودکان موفق چه ویژگی های مشترکی دارند؟

 

۵- وادین کودکان موفق تحصیلیات بالاتری دارند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ توسط روانشناسی دانشگاه میشیگان نشان داد مادرانی که دبیرستان یا کالج را به پایان رسانده اند بیشتر احتمال دارد بچه هایی پرورش دهند که همین کار را انجام دادند. با انتخاب گروهی از بیش از ۱۴۰۰۰ کودک که در سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۷ که وارد مهدکودک شدند این مطالعه انجام شد. این مطالعه نشان داد کودکانی که از مادران نوجوان (۱۸ ساله یا جوانتر) به دنیا می آیند کمتر از همتایان خود احتمالاً دبیرستان را به پایان رسانده و یا به دانشگاه می روند.

 

۶٫ والدین کودکان موفق به فرزندان خود زودتر ریاضی می آموزند.

متا آنالیز در سال ۲۰۰۷ از ۳۵۰۰۰ کودک پیش دبستانی در سراسر ایالات متحده ، کانادا و انگلیس نشان داد که پیشرفت مهارت های ریاضی در اوایل می تواند به یک مزیت بزرگ تبدیل شود.

گرگ دانکن ، محقق و پژوهشگر دانشگاه گفت:

“مهمترین مهارت مهارت های ریاضی اولیه – از ابتدای مدرسه با آگاهی از اعداد ، ترتیب شماره و سایر مفاهیم ریاضی ابتدایی – یکی از معما ها است که از این مطالعه بیرون می آید.”

“تسلط بر مهارت های ریاضی اولیه نه تنها موفقیت ریاضی آینده را پیش بینی می کند ، بلکه پیشرفت خواندن آینده را نیز پیش بینی می کند.”

 

والدین کودکان موفق چه ویژگی های مشترکی دارند؟

 

7- والدین کودکان موفق با فرزندان خود رابطه برقرار می کنند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ بر روی ۲۵۰ نفر کودکان متولد خانواد فقیر نشان داد کودکانی که در سه سال اول “مراقبت های حساس” دریافت کرده اند ، نه تنها در تست های دانشگاهی در کودکی بهتر عمل کردند بلکه در سالهای ۳۰ سالگی دارای روابط سالم تر و پیشرفت تحصیلی و موفقیت بیشتری بودند.

والدینی که مراقب حساسی هستند

به سرعت و به طور مناسب به سیگنال های فرزندشان پاسخ می دهند

و یک پایگاه امن را برای کودکان فراهم می کنند تا دنیا را کشف کنند.

یک نویسنده و روانشناس دانشگاه در مصاحبه ای گفت:

“این نشان می دهد که سرمایه گذاری در روابط اولیه والدین و کودک ممکن است منجر به بازده بلند مدت شود که در زندگی افراد جمع می شود.”

 

۸- پدرومادر کودکان موفق کمتر استرس دارند.

براساس تحقیقات اخیر تعداد ساعاتی که مادران با بچه ها بین ۳ تا ۱۱ سال می گذرانند چندان در پیش بینی رفتار کودک ، بهزیستی یا دستاورد کودک موثر نیست.

یک نویسنده و جامعه شناس دانشگاه در خصوص نقش والدین کودکان موفق گفت:

“استرس مادران به ویژه هنگامی که مادران به دلیل دست و پنجه نرم کردن با کار و تلاش برای یافتن یک زمانی برای گذراندن با کودکان ضعف است.”

بنابراین اگر والدین خسته یا ناامید باشند آن حالت عاطفی می تواند به بچه ها منتقل شود.

 

والدین کودکان موفق چه ویژگی های مشترکی دارند؟

 

9- والدین کودکان موفق تلاش برای جلوگیری از شکست را بسیار ارزشمند می دانند.

جایی که بچه ها فکر می کنند موفقیت به دست می آید والدین دستیابی آنها را نیز پیش بینی می کنند. یک مجموعه ذهن ثابت فرض می کند که شخصیت هوش و توانایی خلاق ما داده های ایستا است که ما به هیچ وجه نمی توانیم تغییر دهیم و موفقیت تأیید آن هوش ذاتی است. رشد ذهن با چالش روبرو می شود و والدین کودکان موفق شکست را نه به عنوان گواه عدم هوش بلکه به عنوان یک پل موفقیت برای رشد و افزایش توانایی های موجود می داند. اگر به بچه ها گفته شود که آنها به دلیل هوش ذاتی خود که یک ذهنیت ثابت ایجاد می کند آنها به دلیل تلاش موفق میشوند.

 

۱۰- مادرهایی که کار می کنند.

طبق تحقیقاتی برای کودکانی که با مادرانی که در خارج از خانه کار می کنند و در کنار آنها بزرگ می شوند مزایای قابل توجهی وجود دارد. در این مطالعه مشخص شده است که دختران مادران شاغل بیشتر به مدرسه می روند. احتمالاً می توانند یک کار در نقش نظارتی داشته باشند و درآمد بیشتری کسب می کنند – ۲۳٪ بیشتر در مقایسه با همسالان خود که توسط مادران ساکن در خانه پرورش یافته اند بیشتر درآمد داشته اند. پس از مطالعه فرزندان مادران شاغل تمایل داشتند بیشتر به کارهای خانگی و مراقبت از کودکان بپردازند – آنها هفت و نیم ساعت بیشتر در هفته را برای مراقبت از کودکان و ۲۵ دقیقه بیشتر در خانه صرف کردند.

 

11- والدین کودکان موفق از وضعیت اقتصادی بالاتری برخوردار هستند.

شکاف موفقیت بین خانواده های پر درآمد و کم درآمد تقریبا ۳۰ تا ۴۰٪ بیشتر در بین کودکان است.

 

والدین کودکان موفق چه ویژگی های مشترکی دارند؟

 

هفت ویژگی شخصیتی والدین کودکان موفق

پدر من آرزو داشت که یک شغل داشته باشد و آن را به یک چیز خاص تبدیل کند. پدرش یک تاجر بسیار موفق بود و فکر می کنم ممکن است او بخواهد در این راه قدم های خود را دنبال کند. بعد از گذشت چند سال ، سرانجام به دنبال آن رفت. متأسفانه با شکست روبرو شد. من یک سال قبل از درگذشت او با پدرم برای صرف شام بیرون رفتم. در طول آن شام او اسراری را فاش کرد که خود را ناکام می داند. به او گفتم که فکر کردم موفق است. وقتی پرسید که چرا فکر کردم همه صفات او را به عنوان پدر ذکر کرده ام. من به او گفتم هر کاری که در تجارت انجام داده برای من مهم نیست.

تنهاموردی که به من توجه داشت اینبود که او چگونه خانواده خودرا دوست داشت.

آیا می خواهید یاد بگیرید که چگونه در زندگی موفق باشید؟

خوب موفقیت در زندگی نقش شما به عنوان والدین کودکان موفق را شامل می شود.

در اینجا ۷ ویژگی والدین موفق وجود دارد.

 

 

1- والدین کودکان موفق موفقیت خود را از خود یا فرزندان خود انتظار ندارند

والدین موفق توفیق کمالی را از خود یا فرزندانشان انتظار ندارند.
فرزندپروری یک هنر است نه یک علم.

والدین موفق می دانند که مانند خودشان فرزندانشان نیز کامل نیستند.

این باعث می شود آنها بی عدالتی فرزندان خود را دوست داشته باشند.

 

2- والدین کودکان موفق از شکست های گاه و بیگاه نمی ترسند

آنها می فهمند که اشتباهات بخشی طبیعی حتی سالم از زندگی والدین است.

آنها بهترین تصمیماتی را که می توانند بگیرند میگیرند

در صورت اشتباه بودن از اشتباهات خود یادمیگیرند و دفعه بعد سعی میکنند بهتر انجام دهند.

 

3- والدین موفق به اصطلاح توقع داشتن قایقرانی صاف را ندارند.

کودکان عقاید ، شخصیتها و ترجیحات خاص خود را دارند.

به ناچار آنها باعث می شوند که ما بگوییم این از کجا آمده است؟ یا چه فکر می کنید؟

مسئولیت ما برای ارائه محدودیت ها و راهنمایی های آنها گاه با تمایل فزاینده آنها برای استقلال روبرو می شود. والدین موفق از آنها رفتار تعجب آور ندارند. والدین کودکان موفق می دانند که مسئولیت آنها در قبال فرزندانشان این نیست که همیشه آنها را خوشحال کنید یا آنها را خوشحال نگهدارند- این است که تصمیمات سختی را بگیرید که در طولانی مدت برای بهترین آنها خواهد بود.

 

والدین کودکان موفق چه ویژگی های مشترکی دارند؟

 

۴- والدین موفق تنها آن را نمی روند

فرزندپروری مثبت و موفق به معنای اعتماد به نفس است .

هیچ کس تجربه یا پاسخی برای همه مشکلات والدین ندارد.

اما هرکدام ازما برخی از پاسخ ها را داریم و درکنارهم همه را دریافت کرده ایم.

بنابراین والدین کودکان موفق تمایلی به جستجوی دیگران ندارند.

آنها میدانند که در پایان روز تصمیم آنهاست که تعیین کننده است و راههای زیادی وجوددارد.

 

۵- والدین موفق تلاش بیشتری می کنند.

وادین کودکان موفق با همان فشارهایی روبرو هستند که همه ما انجام می دهیم .

والدین کودکانی که موفق میشوند براساس این قانون زندگی می کنند:

“شما آنچه را که بکارید درو میکنید.”

آنها اولویت مشخصی برای خانواده خود دارند و مایل هستند در رسیدن به این هدف زمان بگذارند.

بنابراین فرزندان آنها بیش از کودکان سطح متوسط خواهند بود.

این والدین در پرورش و پیشرفت خود تلاش میکنند تا بهترین والدینی باشند که میتوانندباشند.

 

والدین کودکان موفق چه ویژگی های مشترکی دارند؟

 

۶- والدین موفق از والدین بودن لذت می برند.

آنها از والدین لذت می برند نه به این دلیل که بسیار آسان و یا فوری پاداش می دهند بلکه به دلیل شادی و امتیاز عالی همکاری با خدا در شکل دادن به زندگی منحصر به فرد و با ارزش دیگران است.

هر والدین فرزندان بزرگسالی به شما خواهند گفت :

آنها خیلی سریع رشد می کنند.

والدین موفق این مسئله را به آنها یادآوری می کنند و سعی می کنند هر روز با فرزندان خود مزه و ذوق کنند. آنها تا حد ممکن خود را در فرزندان خود غوطه ور می کنند و فقط از آنها لذت می برند. آنها فقط عاشق فرزندان خود نیستند بلکه آنها را دوست دارند و منتظر گذراندن وقت با آنها هستند.

 

 

۷- والدین کودکان موفق می خواهند فردی باشند که فرزندانشان می توانند شوند.

هیچ فرمولی برای والدین کودکان موفق وجود ندارد.

شما فقط نمی توانید کودکان را مانند رایانه برنامه نویسی کرده و از نتیجه آن اطمینان حاصل کنید.

اما کودکان ناظر و تقلید کننده بزرگی هستند.

آنها ارزشها و عادتهای افرادی را که بیشترین تأثیر را بر آنها دارند – والدینشان – تماشا گوش و جذب میکنند.

بنابراین والدین کودکان موفق تصدیق می کنند که:

آنها بهترین نمونه ممکن برای فرزندان خود را خواهند گذاشت.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

قهر کردن کودکان با رفتار همسو و قاطع والدین ازبین میرود

با کودکان خبرچین چگونه رفتار کنیم؟ نکات درمان کودک خبرچین

کاهش وابستگی کودکان به والدین چگونه امکان پذیر است؟

چگونه از غیبت کردن کودکان و نوجوانان جلوگیری کنیم؟

5/5 - (1 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه