ناخن جویدن در کودکان یکی از شایعترین اختلالات روانی است

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 9 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

ناخن جویدن در کودکان که یک عادت نامناسب است، نشان دهنده اختلالات رفتاری جدی است. این عمل یکی از شایعترین اختلالات روانی در کودکان است که در کودکان و حتی در بزرگسالان وجود دارد و بیشتر در پسران دیده می شود. این اختلال معمولاً از سن یک تا پنج سالگی شروع می شود و در صورت ادامه یافتن، تا سن 15 سالگی شدت پیدا می کند. پژوهش ها نشان می دهد که یک سوم کودکان دبستانی و بیست و پنج درصد 25% از دانش آموزان دبیرستانی و پنجاه درصد 50% از نوجوانان به این عادت مبتلا می باشند. علت دقیق این رفتار در کودک قابل بحث است و دلایل متعددی دارد. برخی از روانشناسان و روانپزشکان معتقدند که این رفتار ریشه های ژنتیکی دارد و می توان تقلید از سایر اعضای خانواده را دلیل این کار کودک دانست. البته این مسئله هنوز ثابت نشده است.

 

الف ) ناخن جویدن در کودکان یکی از شایعترین اختلالات روانی است

در کل، عوامل روانشناختی متعددی میتواند با این رفتار کودک در ارتباط باشد. عواملی همچون استرس، اضطراب و نگرانی، بی حوصلگی، خلق و خوی غیرمتمرکز، اعتماد به نفس پایین، افسردگی، بیماری های روانی همچون بیش فعالی، اختلال اضطراب جدایی، اختلال هراس، اختلال کمبود توجه، عصبانیت بیش از حد در درون کودک، خجالتی و کمرو بودن، و… در حالت کلی میتوان گفت فشارها و تنش های مختلفی که در طی عمر کوتاه کودک، او را تحت تاثیر قرار میدهد میتواند در قالب علائم بیرونی مثل ناخن جویدن، خود را نشان دهند.

 

ناخن جویدن در کودکان یکی از شایعترین اختلالات روانی است

 

ب ) تاثیر ناخن جویدن در کودکان بر کیفیت زندگی کودک

ناخن جویدن در کودکان جدای از اینکه باعث نامناسب و بدشکل شدن ظاهر انگشتان میشود، گاه بر کیفیت زندگی کودک تاثیر می گذارد. از نظر اجتماعی این عادت ناپسند میتواند سبب تحقیر و تمسخر و سرکوب های احساسی، انزوا و گوشه گیری و افزایش افسردگی شود. از نظر بهداشتی نیز باعث بیماری های گوارشی و پوستی و دهانی میشود بخصوص در مواردی که کودک به غیر از جویدن، ناخن جدا شده را قورت میدهد. در صورتی که این رفتار به موقع اصلاح نشود ممکن است در بزرگسالی هم ادامه داشته باشد.

 

پ ) از بین بردن اختلال ناخن جویدن در کودکان در سنین کودکی بسیار آسانتر است

از بین بردن این اختلال در دوران کودکی آسانتر می باشد زیرا امکان دارد در بزرگسالی به صورت یک عادت ریشه دار درآید. قبل از هر چیزی باید به دنبال علت این رفتار باشیم. در بیشتر موارد این عادت ناخوشایند به مرور زمان از بین می رود و در این حالت، وضعیت نگران کننده ای نیست. اما اگر در بررسی های روانی مشخص شود که این کار با اختلالات روانی و رفتاری همراه است، باید مراقبت های ویژه اعمال گردد و جهت درمان آن اقدام نمود.

 

ناخن جویدن در کودکان یکی از شایعترین اختلالات روانی است

 

ت ) برای ترک دادن کودک باید مواردی را که سبب استرس او میشود از بین برد

مشاورین خانواده اعتقاد دارند که ابتدا باید ریشه های این رفتار شناسایی شود. برای ترک دادن کودک باید مواردی را که سبب استرس او میشود از بین برد. برای مثال جابجا شدن منزل و رفتن به مدرسه جدید میتواند استرس را در کودک تزریق کند و منشأ اضطراب در او شود. اقدام دیگر این است که می توان در وجود او انگیزه لازم را ایجاد کرد تا جهت ترک این عادت به والدین و پزشکش کمک کند. در برخی موارد میتوان با درنظر گرفتن مجازات سبب ترک این عادت در کودک شد. البته باید مراقب باشیم که این روش اضطراب کودک را افزایش ندهد. این مجازات نباید همانند تنبیه های بدنی قدیمی اعمال شود بلکه میتواند در حد گرفتن اسباب بازی مورد علاقه کودک یا محروم کردن او از دیدن برنامه مورد علاقه اش باشد.

 

ناخن جویدن در کودکان یکی از شایعترین اختلالات روانی است

 

ث ) روش های درمان ناخن جویدن در گذشته

در گذشته از داروهای تلخ یا فلفل استفاده میشد که امروزه به هیچ وجه این عمل مورد تایید نیست زیرا ممکن است باعث حساسیت در پوست یا چشم کودک شود. همچنین میتوان با درنظر گرفتن قوانین خاصی این عمل را در او محدودتر کرد تا کم کم سبب ترک شود. برای مثال می توان به کودک هشدار داد که در هنگام غذا خوردن ناخن جویدن ممنوع است. اقدام دیگری که میتواند مفید باشد این است که زمان و مکان خاصی را که رفتار ناخن جویدن کودک در آن بیشتر می شود شناسایی کرد. مثلاً موقع تماشا کردن فیلم ترسناک، یا در زمان امتحان. مشغول کردن کودک به کارهای دستی مثل نواختن یک ساز یا انجام فعالیت های ورزشی مثل توپ بازی میتواند بسیار موثر باشد. در کل، ناخن جویدن در کودکان به صورت غیرارادی انجام میشود.

بنابراین گاه با متوجه کردن کودک میتوان او را هشیار ساخت. مثلاً با قراردادن یک کلمه رمزی او را در زمان انجام این کار، هوشیار سازیم که همان لحظه دستش را از دهانش دور کند. این کار معمولاً مورد استقبال کودک قرار می گیرد به خصوص در مواقعی که کلمه رمز یک کلمه خنده دار و مورد علاقه کودک باشد.

 

ناخن جویدن در کودکان یکی از شایعترین اختلالات روانی است

 

ح ) دارو درمانی برای کودکان بالای 7 سال

برای کودکان بالای هفت سال که اختلال بسیار شدید است و روانپزشک مجاز بداند، دارو درمانی هم صورت میگیرد که این داروها، ضد اضطراب هستند همانند فلوکستین یا داروی هالوپریدول. هرگز این موضوع را به بحران تبدیل نکنید. جنجال در برخی عادات زشت، میتواند باعث عمیق تر و طولانیتر شدن آن مشکل شود. بنابراین هرگز این عمل کودک را برای دیگران تعریف نکنید به خصوص در حضور خودش. والدین باید بدانند که در راه انجام این کار هیچ گاه خسته و ناامید نشوند. رفتار آنها نقش تعیین کنندهای در ترک این عادت ناپسند کودک دارد.

فکر نکنید کودک تان عمداً ناخنش را به دهان می برد و می جود.

در مقابله با این عادت زشت کودک هرگز جا نزنید

اگر با یک راه حل به موفقیت دست پیدا نکردید، نگران نباشید و راه دیگری را امتحان کنید.

انسان با حمایت و پشتکار و دانش قادر است هر عادت نامطلوبی را ترک کند.

 

ناخن جویدن در کودکان یکی از شایعترین اختلالات روانی است

 

چ ) چگونه ناخن جویدن کودکان را ترک دهیم؟

عوامل روان شناختی اصلی که با این رفتار مرتبط هستند شامل، استرس، نگرانی، اضطراب و خلق و خوی غیر متمرکز است. در واقع می توان گفت عادت ناخن جویدن در کودکان مکانیزمی است برای مقابله با شرایط استرس زا و از طرف دیگرهم عدم فعالیت مناسب گرسنگی و یا پایین بودن اعتماد به نفس ممکن است باعث ناخن جویدن در کودکان شود. محققان معتقدند که در برخی کودکان عادت ناخن جویدن با اختلالات روانپزشکی همراه است و حداقل یک اختلال مرتبط با روانپزشکی در بیش از دو سوم کودکانی که به کلینیک روانپزشکی مراجعه می کنند وجود دارد.

برای ترک دادن ناخن جویدن در کودکان به نکاتی که در ادامه به شما میگویم توجه کنید.

 

1- چرا بچه ها ناخن های خود را گاز می گیرند

کودک شما به دلایل مختلف ممکن است ناخن های خود را نیش بزند 

کنجکاوی ، بی حوصلگی ، تسکین استرس ، عادت یا تقلید.

گاز گرفتن ناخن شایعترین حالت به اصطلاح “عادات عصبی” است که شامل :

مکیدن انگشت شست ، برداشتن بینی ، پیچ خوردگی یا کشیدن مو و دندان زدن است.

همچنین ممکن است همچنان به بزرگسالی ادامه دهد.

بزرگ شدن باعث اضطراب بچه ها می شود

بسیاری از این تنش ها و فشارها برای والدین نامرئی است.

اگر فرزند شما به طور متوسط ​​(یا به خود آسیب نرساند) و به طور ناخودآگاه نیش می زند (مثلاً در هنگام تماشای تلویزیون) ، یا اگر او در پاسخ به موقعیت های خاص (مانند اجرای نمایش یا تست) تمایل به گاز گرفتن دارد ، فقط راه او برای کنار آمدن با جزئی است.

استرس دارید و هیچ چیز برای نگرانی ندارید.

 

ناخن جویدن در کودکان یکی از شایعترین اختلالات روانی است

 

2- برای استثنائات ، در زیر “هنگامی که نگران ناخن زدن هستید” را ببینید.

به احتمال زیاد ، فرزند شما سرانجام به خودی خود متوقف می شود ، اما اگر میخک زدن بیشتر از آنچه دوست دارید طولانی تر شود ، یا اگر این عادت است که نمی توانید آن را رعایت کنید ، روش های ساده ای برای کمک به ترک او وجود دارد.

 

3- در مورد نیش زدن و ناخن جویدن در کودکان چه باید کرد؟

به نگرانی های او بپردازید. جانیس کیسر ، مربی والدین می گوید: “پاسخ اولیه ما وقتی کودکان کاری را انجام می دهند که ما را نگران می کند تلاش برای متوقف کردن رفتار است و این به عنوان یک هدف طولانی مدت خوب است.” اما قبل از اینکه بتوانید این کار را انجام دهید ، ضروری است که با دلایل اساسی این رفتار کنار بیایید و به این فکر کنید که آیا استرس در زندگی فرزند شما وجود دارد که باید به آن بپردازید. “اگر در مورد آنچه ممکن است کودک شما را دچار اضطراب کند – یک اقدام اخیر ، یک مدرسه جدید یا یک پیام خواندن پیانو – ایده ای دارید.

تلاش ویژه ای برای کمک به او در مورد نگرانی های خود انجام دهید.

البته این گفته ساده تر از بسیاری از بچه هاست 

اما پیشنهاد یک دلیل مسخره و مضحک برای لک زدن ناخن

(من می دانم! شما سعی می کنید دندان های خود را تیز کنید!)

ممکن است باعث شود او به شما بگوید چه چیزی واقعاً او را آزار می دهد .

 

ناخن جویدن در کودکان یکی از شایعترین اختلالات روانی است

 

4- در مورد ناخن جویدن در کودکان انها را تنبیه یا مجازات نکنید

مگر اینکه فرزند شما واقعاً بخواهد جلوی گاز گرفتن ناخن های خود را بگیرد ، احتمالاً نمی توانید کارهای زیادی در این باره انجام دهید. مانند سایر عادات عصبی ، نیش زدن به ناخودآگاه تمایل دارد. اگر فرزند شما حتی نمی داند که او این کار را انجام داده است ، تهمت زدن و مجازات کردن او استراتژی های بسیار بی فایده است. حتی بزرگسالان نیز مانند این عادت های ناخوشایند زیادی دارند. اگر این عادت واقعاً شما را آزار می دهد محدودیت هایی را تعیین کنید. “هیچ نیش زدن در میز شام” یک قاعده منطقی است به عنوان “عدم تغذیه سگ از بشقاب شما.”

 

مهمترین چیز اینست که :

5- اصولاً مزاحمت آن را از تشدید مسئله در یک مسئله داغ یا متهم شدن به احساسات حفظ کنید.

تا زمانی که می توانید سوزش خود را خفه کنید و سپس به او ضربه بزنید ، “دست از گاز گرفتن ناخن های خود بردارید! من نمی توانم تحملش کنم!” ممکن است در یک مبارزات قدرتمند طولانی و خسته کننده ، شلیک آغازین باشد. بطور کلی ، تا زمانی که فرزند شما به خود آسیب نرساند و به نظر نمی رسد بیش از حد استرس زده شود ، بهترین شرط شما این است که ناخن های خود را مرتب مرتب کنید ، به او یادآوری کنید که اغلب دست های خود را بشویید ، و سعی کنید توجه خود را در جای دیگری متمرکز کنید. اگر او را متوقف کنید که او متوقف شود ، فقط به استرس او افزوده و خطر آن را افزایش می دهید.

 

علاوه بر این ، هر گونه مداخله مستقیم از طرف شما – مانند نقاشی راه حل های مزه زنانه بر روی ناخن های او – مانند او مجازاتی خواهد بود ، خواه شما آن را به این صورت منظور کنید یا نه. هرچه سر و صدا كمتر او را با عادت ارتباط برقرار كند ، احتمال دارد كه او هنگام آماده بودن ، به تنهايي متوقف شود و احتمال دارد كه احساس راحتی كند از شما كمك بخواهد.

ناخن جویدن در کودکان یکی از شایعترین اختلالات روانی است

 

6- هنگامی که او می خواهد متوقف شود به او کمک کنید.

اگر دوستان فرزند شما او را اذیت می کنند 

او ممکن است آماده متوقف کردن باشد و به کمک شما نیاز دارد.

ابتدا با او در مورد طعنه صحبت کنید و او را تشویق کنید

تا به شما بگوید که چگونه این احساس را به شما منتقل می کند.

به او اطمینان دهید که بدون توجه به ناخن هایش ، او را دوست دارید.

سپس به سمت راه حل های ممکن بروید.

7- در مورد شکستن عادات ناخن جویدن در کودکان صحبت کنید.

با کودک خود در مورد اینکه عادات عصبی چیست و چگونگی شکستن آنها ممکن است صحبت کنید.

کتاب خوبی برای خواندن با هم این است که چه کاری باید انجام دهد

 

8- تصمیم بگیرید که چقدر باید در برنامه خود برای انصراف شرکت کنید.

آیا او می خواهد شما را به هنگام خط خوردن به او یادآوری کنید 

یا این امر او را تحریک می کند؟

بچه های بزرگتر ، درگیر شدن والدین از آنها معمولاً کمتر است.

 

9- به او کمک کنید تا از این عادت ناخن جویدن آگاه شود.

کودک خود را تشویق کنید که :

از چه موقع و کجا نیش می زند ، آگاهی بیشتری پیدا کند.

برای یادآوری آرام و پنهانی برای مواقعی که فراموش می کند موافقت کنید 

یک لمس سبک روی بازو یا یک کلمه کد.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

اوتیسم در کودکان از علائم و نشانه ها تا روشهای درمان و معالجه

ورزش برای کودکان را با این 10 نکته ابرکودک جذاب کنید

خواب دیدن کودکان چه وقت تبدیل به کابوس دیدن در خواب می شود؟

5/5 - (2 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه