مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با روشهایی پیش پا افتاده

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 9 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال به مسئولیت پذیری والدین رابطه ای بسیار متقیم و عمیق دارد. دلیل این امر هم این می باشد که کودکان زیر ۹ سال بیشتر کارهایشان را با تقلید از بزرگترها و والدین انجام می دهند. مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با تقلید از بزرگترها و والدین صورت می گیرد. آنها به طور کلی درک و تصویر درستی از خود و کارهایشان ندارند به گونه ای که اگر مرتکب خطا یا اشتباهی شوند نمی توانند تصویری از اشتباهشان داشته باشند که در این خصوص نباید کودکان را تا قبل از سن ۹ سالگی سرزنش یا تنبیه کرد. عدم مسئولیت پذیری در کودکان با تنبیه و سرزنش اصلاح نمی شود. بلکه باید آنها را نسبت به خطا یا اشباهاتشان آگاه کرد و همینطور حس مسئولیت پذیری در کودکان را تقویت نمود.

 

مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با روشهایی پیش پا افتاده

 

مسئولیت پذیری در کودکان

در این مقاله از ابرکودک در مورد حس مسئولیت پذیری در کودکان به خصوص کودکان زیر ۹ سال با شما سخن خواهیم گفت. تا انتهای مقاله همراه ابرکودک باشید و نظرات و دیدگاه خودتان را ثبت نمایید.

الف ) مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با روشهایی پیش پا افتاده

به جای اینکه بچه ها را به خاطر اشتباهاتی که مرتکب می شوند شرمنده و خجالت زده کنیم بهتر است به آنها یاد بدهیم که چگونه از اشتباهت خودشان درس بگیرند و در صورت لزوم مسئولیت اشتباه شان را به عهده بگیرند و سعی کنند کارشان را جبران کنند عده ای از پدرو مادرها از اینکه فرزندشان را به خاطر اشتباهاتی که مرتکب می شوند تنبیه نمی کنند و یا از آنها نمی خواهند اشتباهاتشان را جبران کنند احساس خوبی دارند و خوشحال می باشند. اما درعین حال نگران هستند که مبادا فرزندان همینگونه به کارشان ادامه دهند و هیچگاه مسئولیت کارشان را قبول نکنند. اینجاست که اهمیت آموزش مسئولیت پذیری در کودکان مشخص می شود.

 

۱- تقویت مسئولیت پذیری در کودکان با آموزش

مساله این است تا شما به اشتباه خودتان پی نبرند نمی توانید مسئولیت آن اشتباه را به عهده بگیرید و سعی در جبران آن اشتباه داشته باشید. بنابراین وظیفه ما بزرگترها این می باشد که اشتباهاتمان را جبران کنیم اما از بچه ها نمی توان انتظار داشت این کار را انجام دهند و اشباهاتشان را جبران کنند نباید انتظار داشته باشیم که کودکان مسئولیت اشتباهاتشان را بپذیرند و از آنها درس بگیرند. کودکان هنوز تصویر درستی از شخصیت خودشان ندارند اما کمک کم کم یاد می گیرند خطاهای خودشان را اصلاح کنند . کودکان حتی هنوز نمی دانند مسئولیت پذیری چیست ؟ بنابراین لازم است برروی آموزش مسئولیت پذیری در کودکان کار شود.

 

۲- برای تقویت حس مسئولیت پذیری در کودکان والدین باید مئولیت پذیر باشند و آن را به کودکان نشان دهند

والدین و بزرگترها باید مسئولیت اشتباهاتی که مرتکب می شوند را بپذیرند تا توانند اشتبباهاتشان را جبران کنند اما کودکان نمی توانند اینگونه باشند و این کار را بکنند. مسئولیت پذیری در کار یعنی اینکه ما به خودمان بگوییم : من اشتباه کردم . اما کودکان نمی توانند به خودی خود مسئولیت پذیر باشند تا قبل از سن ۹ سالگی کودکان تصویر درستی از خودشان نمی توانند داشته باشند قبل از ن ۹ سال بچه ها از روی غریزه خطاهایشان را اصلاح می کنند نه از روی حس مسئولیت پذیری . وقتی کودکان هیچ تصویر درستی از خودشان نداشته باشند.

بنابراین مسئولیت پذیری در کودکان نیازمند تصویرسازی می باشد و اینکه کودکان نمی توانند بدون تصویری درست خود را اصلاح کنند. کودکان فقط با تقلید از والدین و بزرگترها سعی می کنند خطاهایشان را اصلاح کنند نه اینکه چون خودشان را مقصر بدانند سعی کنند که اشتباهاتشان را جبران کنند. اینجاست که مسئولیت پذیری واللدین و بزرگترها نقش مهمی را در آموزش مسئولیت پذیری به کودکان ایفا می کند و اهمیت آن را نشان می دهد.

 

 مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با روشهایی پیش پا افتاده

 

۳- آموزش حس مسئولیت پذیری در کودکان با اجبار ممکن نیست

اگر سعی کنیم که کودکان به اجبار مسئولیت اشتباهاتشان را به عهده بگیرند درنتیجه فرصت جبران اشتباهاتشان را از طریق تقلید از والدین و بزرگترها از آنها می گیریم. کودکان باید تا قبل از ۹ سالگی یادبگیرند که از این طریق خطاهایشان را جبران کنند. و این مساله برای رشد و یادگیری آنها لازم و ضروری است. زندگی ما همیشه پر از آزمون و خطا می باشد. همه بزرگترها اشتباه می کنند چه برسد به کودکان و بچه ها.

 

۴- به خاطر خطا و اشتباه و عدم مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال آنها را هرگز تبیه و سرزنش نکنید

افرادی در زندگی شان موفق می شوند که از کودکی یادبگیرند خطاهایشان را اصلاح کنند و طرز تفکر و رفتار و نگرش شان را تغییر دهند. بنابراین اگر کودکان وقتی مرتکب اشتباهی می شوند شرمنده اشتباهاتشان نباشند کم کم یاد میگیرند بیشتر مسئولیت پذیر باشند و خطاهایشان را جبران کنند. در ۹ سال اول زندگی کودکان نباید به خاطر خطاهایشان شرمسار یا تنبیه شوند و از حمایت والدینشان محروم شوند. در اینصورت آنها این ۹ سال را در آرامش خیال زندگی می کنند و کم کم آماده پذیرش مسئولیت کارهایشان می شوند. اما وقتی آنها به سنی رسیدند که معنی اشتباه کردن را می فهمند و می دانند چه موقع اشتباه کنند کم کم باید یادبگیرند که از اشتباهاتشان درس بگیرند و آنها را جبران کنند.

 

 مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با روشهایی پیش پا افتاده

 

۵- انسان ذاتا تمایل به جبران اشتباه خود دارد کودکان ا از اشتباهشان نترسانید

انسان ها به گونه ای خلق شدند که به صورت ذاتی و فطری تمایل به جبران اشتباه خود دارند و حس مسئولیت پذیری در خصوص کارها و زندگی در ذات همه انسان ها قرار داده شده است اما بیشتر مواقع چون از پذیرش اشتباه حس خوبی نخواهیم داشت بنابراین زیربار اشتباهاتمان نمی رویم و جبران آن نمی کنیم. در نتیجه باید سعی کنیم از این فکر احساس امنیت کنیم و حس خوبی داشته باشیم. همچین چیزی دقیقا ممکن است به شیوه ای متفاوت تر در کودکان در خصوص حس مسئولیت پذیری وجود داشته باشد.

درنتیجه هر اندازه که کودکان از ارتکاب اشتباه بترسند و احساس ناامنی کنند امکان اینکه به حس ناخودآگاه خودشان پاسخ دهند و خطاهایشان ررا اصلاح کنند کمتر می شود. نگران بودن از اینکه مبادا از ما اشتباهی سربزند باعث می شود که احتمال وقوع آن اشتباه بیشتر شود اگر وقتی از کودکان اشتباهی سر می زند آنها را تنبیه و شرمنده خودمان کنیم نگرانی آنها بیشتر می شود و حس مسئولیت پذیری آنان دچار تزلزل می گردد.

 

مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با روشهایی پیش پا افتاده

 

۶- حس مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال وابسته به والدین است

بنابراین تا اینجا متوجه شدیم که کودکان در ۹ سال اول زندگی شان در خصوص حس مسئولیت پذیری وابسته به والدین و بزرگتررها می باشند و همچنین نباید این حس مسئولیت پذیری را با تنبیه و سرزنش در آنها دچار خدشه بکنیم. اگر والدین از کودکان در ۹ سال اول زندگی حمایت نکنند آنها به بلوغ زودرس می رسند و نمی توانند مراحل رشد خودشان را به خوبی پشت سربگذارند. کودکان برای اینکه بتوانند به خودشان اعتماد کنند اول باید یادبگیرند که به دیگران اعتماد کنند و اعتماد کردن به پدرومادر شرط اصلی این کار می باشد.

 

۷- تحریک ببیش از حد مسئولیت پذیری در کودکان غلط است

اگر والدین در ۹ سال اول زندگی به کودکان آزادی بیش از حد بدهند و آنها نقش نظارتی پدرومادر را نادیده بگیرند ناخودآگاه احساس مسئولیت پذیری بچه ها بیش از حد تحریک می شود. درحالی که این کودکان به بلوغ عقلانی درستی نرسیده اند تا بتوانند مسائل را از دیدگاه دیگران بررسی کنند. وقتی کسی آنها را دوست دارد و به آنها عشق می ورزد آنها فکر می کنند که موجودات دوست داشتنی می باشند و فکر می کنند خودشان باعث شده اند که دیگران آنها را دوست داشته باشند. وقتی هم که کسی آنها را دوست نداشته باشد آنها فکر می کنند که خودشان موجودات دوست داشتنی نیستندو خودشان را مقصر می دانند نه دیگران را. به این ترتیب بچه ها به خاطر همه اتفاقاتی که در محیط اطرافشان می افتد خود را مقصر می دانند.

 

 مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با روشهایی پیش پا افتاده

 

ب ) چگونه باید مسئولیت پذیری در کودکان را به صورت عملی به آنها آموزش داد؟

کارهای منزل از نظر والدین کارهایی کوچک و تکراری هستند که همیشه در خانه انجام می شوند، اما در نظر بسیاری ازکودکان این کارها بسیار مشکل و ناخوشایندند و معمولا با بحث و جدل های زیادی همراه است. برای واگذاری کارهای منزل به کودکان تان نکات زیر را در نظر بگیرید.

 

۱ – با کودکان همانند یک فرد توانا صحبت کنبد و آنان را دست کم نگیرید

والدین نباید کارهایی را که کودکان انجام می دهند را پایین تر از حد واقعی درنظر گیرند.

گاهی کودکان کارهایی انجام می دهند که بزرگترها به درستی انجام نمی دهند

 

۲ – به کودکان کارهایی متناسب با سن آنان محول کنید

وظایف را با توجه به سن کودکان به آنان محول کنید.

به انان وظایفی محول نکنید که قادر به انجام شان نباشند تا روحیه شان ضعیف نشود.

وقتی کودکان کارهایشان را انجام دهند در برای کارهای بیشتر تشویق می شوند.

 

 مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با روشهایی پیش پا افتاده

 

۳ – یادتان باشد راه حل بیشتر کارها سادگی میباشد ، سخت نگیرید

کودکان خردسال عادت دارند به محدوده کوچکی توجه کنند.

بنابراین انجام کارهایی را به او بسپارید که در یک محدوده کوچک باشد تا خسته نشود.

 

۴ – به طورر دقیق برای خودتان مشخص کنید که انتظار انجام چه کاری از کودکان دارید.

نیازی نیست به کودکان بگویید که چه انتظاری از او دارید.

در واقع به او نشان دهید چگونه این کار را انجام دهد.

 

۵ – در حد امکان تا میتوانید کارهای اشتباهش را جبران نکنید

به جای جبران اشتباه کودکان به آنها روش جبران خطایشان را بگویید.

نظارت کنید تا کودکان اشتباهشان را جبران کنند.

او را سرزنش و تنبیه نکنید مسئولیت پذیری در کودکان با تنبیه شکل نمیگیرد.

 

 مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با روشهایی پیش پا افتاده

 

۶ – کمتر از جملات منفی استفاده کنید از جملات مثبت استفاده کنید

مثلا به جای “اگر لباس های مدرسه را در نیاوری تنبیه می شوی” بگویید:

“اگر میخواهی بازی کنی اول باید لباس های مدرسه را در آوری”

با تکرار جملات مثبت انجام کارهای مثبت را در او عادت کنید

 

 

۷ – به کودکان یاد دهید عواقب ناشی از اشتباهشان را بپذیرند

کودکان باید از انتخاب اشتبه خودشان درس بگیرد.

بنابراین کاری کنید عواقب سهل انگاری یا اشتباهش را بپذیرد.

لازم است مسئولیت پذیری در کودکان به صورت عملی و تجربی نیز تقویت شود

 

۸ – در هر شرایطی خونسردی خود را حفظ کنید

با خشم و عصبانیت فقط کارها دشوارتر می شود.انجام کارها را با شوخی به کودکان بگویید.

اگر کودکان میلی به انجام کاری ندارند به طور واضح و فقط یک باردیگر کار را به او یادآوری کنید.

 

 مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با روشهایی پیش پا افتاده

 

۹ – به کودکان بگویید که برای انجام کارهای خودش پاداشی دریافت نمی کند

کودکان باید بدانند کارهایشان را خودشان باید انجام دهند.

پاداش های کلامی را فراموش نکنید و رفتارهای پسندیده فرزندتان را جلوی خودش به زبان بیاورید.

پاداش موجب اشتیاق بیشتری برای انجام کارها در کودکان میشود.

 

۱۰ – والدین باید با هم هماهنگ برخورد کنند

نباید رفتار پدر و مادر تضعیف کننده هرکدام باشد.

باید رفتار پدر در جهت تقویت رفتار مادر باشد و برعکس.

 

 

 مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با روشهایی پیش پا افتاده

 

پ ) چگونه مسئولیت پذیری در کودکان را افزایش دهیم؟

برای ایجاد مسئولیت پذیری درکودکان کافی است به آنان آموزش دهید که توانایی انجام هر کاری را دارند تا بتوانند با تصویر مثبتی از خود مسائل را حل کنند. هر اندازه به کودکان و فرزندان خود پاداش دهید و آنان را تشویق کنید به همان اندازه نیز می توانید کودکان و فرزندانی مسئولیت پذیر داشته باشید. سعی کنید مسئولیت را برایش لذت بخش کنید.

۱- اولین کار برای ایجاد و افزایش حس مسئولیت پذیری در کودکان این می باشد که به او یاد بدهید که هر اشتباه یا خرابکاری را مرتکب شد باید خودش نسبت به حمع کردن آن اقدام کند.

۲- این فرصت را در اختیار کودکان قرار دهید که بتوانند در کارها به بزرگترها کمک کنند

3- برای انجام کارها سعی کنید به کودکان فکر کردن را آموزش دهید و به آنها دستور ندهید خصوصا در مورد کارهای خودشان

4- آموزش مسئولیت پذیری به کودکان درمورد برقراری ارتباط با دیگران بدهید

5- اگر کودکان شما در یک شرایط بحرانی خودشان را قرار دادند برای رهایی آنها از آن شرایط خیلی عجله نکنید.

6- این اصل مهم را فراموش نکنید با مسئولیت پذیری خودتان مسئولیت پذیری در کودکان را ایجاد و تقویت کنید.

7- گفتن جمله بی مسئولیت را به کودکان خود ممنوع کنید.

8- کودکان را از سن 7 سالگی با محیط کار آشنا کنید.

9- یک قانون ممنوعه : هیچ کس را درخانه سرزنش نکنید خصوصا کودکان را.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

اعتماد به نفس در کودکان و نکاتی برای افزایش سریع آن که نمیدانید

تقویت هوش هیجانی در کودکان و معجزات هوش هیجانی(EQ) که نمیدانید!

آموزش تصمیم گیری به کودکان از روی چک لیست ابرکودک شما

آموزش مدیریت مالی به کودکان با چک لیست آموزشی ابرکودک

5/5 - (1 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه