لجبازی در کودکان را با رعایت ۶ نکته ساده از بین ببریم

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 13 دقیقه
5/5 - (3 امتیاز)

لجبازی و لجباز شدن در یک شرایط خاص چیزی است که همه ما با آن مواجه بوده ایم. همه ما حتی برای یک بار هم که شده لجباز شدن را تجربه کرده ایم. در مقابل یک فرد و یک کار بخصوص او، لجبازی را پیشه کرده ایم. وقتی سخن از لجبازی کودکان درمیان باشد قضیه تا حد زیادی ظریف تر و حساس تر می شود. بدون شک شیوه برخورد با یک کودک لجباز متفاوت از شیوه برخورد با یک فرد بزرگسالی ست که دنده رفتارش را روی دنده لج قرار داده است.

در این مقاله از سایت ابرکودک به بررسی ویژگی لجبازی و لجباز شدن کودکان می پردازیم. باز هم مانند همیشه این درخواست دوستانه را از شما داریم که ما را از نظرات و معلومات خودتان بعد از خواندن مقاله بهره مند کنید. بنابراین لطفا دیدگاه خود را در پایان درج نمایید و با ما و سایرکاربران تجربیات و دانستنی هایتان را به اشتراک بگذارید.

ما بر روی موضوع لجبازی در کودکان تمرکز می کنیم. چه کودکانی لجباز هستند؟ علت لجبازی در کودکان چیست؟ راه حل و برخورد مناسب با کودکان لجباز چیست؟ چگونه کودکان لجباز خود را اصلاح و به مسیر درست هدایت کنیم؟

لجبازی در کودکان را با رعایت ۶ نکته ساده از بین ببریم

لجبازی چیست؟

لجبازی یک خصوصیت رفتاری می باشد که فرد قبول ندارد افکارش را تغییر دهد یا اینکه طرز فکر و تصمیم خود را در مورد شرایط یا عملی عوض کند.

اگر شما هم به نحوی با کودکان در ارتباط هستید. یا اینکه فرزندی دارید که برخی مواقع در رفتارهای او لجبازی مشاهده می کنید. بدون شک با صرف چند دقیقه زمان و خواندن این مقاله به نکات جالب توجه ای پی خواهید برد. بنابراین به شما پیشنهاد می کنم تا انتهای مطلب همراه من باشید. تلاش نویسندگان ابرکودک همواره ارائه مقالات جذابی می باشد که درعین متن زیاد و طولانی بودن شما را خسته نکند.

تعریف لجبازی

لجبازی یعنی پافشاری روی نظر و عقیده خود و مخالفت با نظر و عقیده دیگران.
لجبازی در کودکان از ۱ سالگی شروع شده و در ۲ -۳ سالگی به اوج می رسد .
در این سن کودک وارد مرحله استقلال می شود.
در زمان نوجوانی آنها برای به دست آوردن استقلال دست به لجبازی زده می زنند.
در بزرگسالی فرد برای رشد و اثبات قدرت لجبازی میکند.

لجبازی در کودکان و پاداش

بعضی وقتها دلیل لجبازی افراد این است که چیزی را که می‌خواهند بتوانند با لجبازی صاحب شوند. در این مورد فرد با استفاده از لجبازی‌اش از مقاومت دیگران در برابر خواسته‌هایشان ممانعت می‌کند تا خواسته‌اش از دیگران را برآورده کند.

مثال یک کودک زمانی تحریک می‌شود که از شیوه لجبازی استفاده کند. او از لجبازی برای رسیدن به خواسته‌اش استفاده می‌کند.

لجبازی معمولا در کودکان لوس دیده می‌شود. در مقاله گذشته در مورد کودکان لوس به صورت مفصل صحبت کردیم. اگر یک کودک چیزی را که می‌خواهد نتواند به راحتی و راه‌های درستش به دست آورد پس لجبازی را پیش می‌گیرد، اگرچه والدینش به او اجازه این رفتار را نمی‌دهند. اگر این کارش موثر باشد رفتار لجبازی‌اش را برای گرفتن خواسته‌هایش ادامه می‌دهد.

لجبازی در کودکان را با رعایت ۶ نکته ساده از بین ببریم

لجبازی در کودکان و اجتناب از درد

اگر والدین مدام کودکان را تحت کنترل قرار دهند. یا با توجه به کار‌های آن‌ها تصمیم بگیرند. بچه‌ها احساس می‌کنند که آزادیشان تهدید شده و در خطر است. کنترل بیش از اندازه کودکان رایجترین دلیل لجبازی در کودکان و در دوران نوجوانی می باشد.

اگر یک کودک حس کند که تحت کنترل است، لجباز می‌شود.در واقع لجبازی در کودکان دلیلی برای رهایی از فشار و شدت کنترل والدین می باشد.

شما حتی می‌توانید به طورمستقیم از او بپرسید که چرا لجباز شده است. این کار می‌تواند او را مجبور کند تا به خودش آید، شاید در رفتارش تأمل کند. یک کودک لجباز از کنترل شدن متنفر است، پس از هیچ راهی نباید حس کند که کنترل می‌شود.

آیا لجاجت می‌تواند خوب هم باشد

بله در بعضی موارد لجاجت می‌تواند بدون ایراد هم باشد. وقتی می‌دانید که خودتان کار درست را انجام می‌دهید و او مخالف شما است. واین مخالفت را با لجبازی نشان می دهد. در این مواقع شما نباید به او اهمیت دهید. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که برای کودکان ۴ سال به بالا به او توضیح دهید که کار درست را انجام می دهید. همینطور توضیح دهید که به چه دلیل می گویید کارتان درست است. اگر این کار را انجام دهید معمولا بعد از گذشت زمانی کوتاه دست از لجبازی برمیدارد.

آیا کودکان می توانند به والدین جواب رد بدهند؟

مهمترین اصل تربیتی بر اا الگوی تربیتی جدید آزادی است. با کمک این روش به فرزندمان کمک می کنیم بدون اینکه مجبور شود خواسته ها و نیازهای خودش را انکار کند. در عین حال به زندگی خود ادامه دهدو فرد موفقی هم بشود. پدرو مادر ها وقتی به فرزندان اجازه مخالفت با خود را می دهند، به این معنا نمی باشد که تسلیم بی چون و چرای کودکان شده باشند. بلکه با این روش علاوه بر اینکه به مخالفت های کودکان پی می برند، موجب می شوند از لجباز شدن کودکان و رفتارهای لجباز گونه جلوگیری کنند.

یکی از عوامل مهمی که همواره لجبازی در کودکان را ایجاد می کند و آن را بروز می دهند، عدم توجه به خواسته آنان بدون در نظرگرفتن مطلوبشان است. البته این نکته را هم مدنظر داشته باشید که حرف اول را در نهایت و همیشه باید والدین بزنند. بنابراین علاوه بر پذیرفتن نه گفتن کودکان و کنار آمدن با مخالفت های آنها باید به کودکان بفهمانیم که همواره حرف اول را پدرومادر میزنند.

لذا پذیرش نه گفتن کودکان و مخالفت آنها با والدین به این شکل باعث کاهش شکل گیری لجبازی در کودکان می شود، در عین حال اقتدار والدین نیز حفظ می شود.

 

لجبازی در کودکان را با رعایت ۶ نکته ساده از بین ببریم

تصمیم گیری بچه ها و ممانعت از شکل گیری لجبازی در کودکان

تا قبل از ۹ سالگی والدین نباید مسئولیت تصمیم گیری را به بچه ها واگذار کنند. کودکان می توانند خواسته ها و نیازهایشان را مطرح کنندد اما تصمیم گیری نهایی به عهده والدین باشد. مثلا وقتی از شما می پرسد : آیا می توانم با بچه ها بازی کنم؟ می توانید به او اجازه دهید اما برایش شرط بگذارید. با این کار علاوه بر اینکه شما او را کنترل می کنید و تصمیم گیرنده نهایی شما هستید، کودک را به خواسته اش رسانده اید. بنابراین زمینه های شکل گیری لجبازی در کودکان را از بین برده اید. زیرا اگر به او جواب منفی بدهید بدون شک باید منتظر رفتارهای واکنشگرایانه او باشید. یکی از این رفتارهایی که کودک در قبال پاسخ منفی می تواند از خود نشان دهد لجبازی می باشد.

اما یادتان باشد تا قبل از ۹ سالگی تصمیم گیری را به او واگذار نکنید. مثلا در جواب سوال کودک تان نگویید: هر کار که دوست داری انجام بده. و یا اینکه خودتان از او نپرسید که: آیا دوست داری با بچه ها بازی کنی؟ بگذارید او خواسته اش را مطرح کند. سپس شما جواب کنترل شده ای به او بدهید.

این نکته را هم فراموش نکنید که اصول تربیتی جدید موارد کلی هستند که با توجه به شرایط و در نظر گرفتن موقعیت و روحیات و رفتارهای کودکان در نهایت این والدین هستند که می توانند بهترین تصمیم گیرنده باشند.

لجبازی در کودکان را با رعایت ۶ نکته ساده از بین ببریم

کنترل امر ونهی و جلوگیری از شکل گیری لجبازی در کودکان

تلاش کنید که امرونهی های خود را با جملات مثبت بیان کنید.

اگر چه امرونهی کردن به بچه ها به طور کلی امر پسندیده ای است، اما اغلب وقتی والدین کودکان خود را امر و نهی می کنند از جملات منفی استفاده می کنند.

در این شرایط سعی کنید که جملات دستوری تان مثبت باشد.

در ادامه مثالهایی از امر و نهی خوب و بد و ارتباط آن با لجبازی در کودکان میزنیم.

امر و نهی خوب و کاهش لجبازی در کودکان

از تو میخام با خواهرت مهربون باشی.

ازت میخام الان ساکت بمونی.

همین الان اتاق خودتو تمیز و مرتب کن.

با ادب باش و خوب حرف بزن.

به حرفم گوش کن لبااتو بپوش.

امر و نهی بد و افزایش لجبازی در کودکان

مگه بهت نگفتم که دیگه خواهرتو کتک نزنی.

همین الان ازت میخام که دیگه حرف نزنی.

ازت میخام دیگه اتاق خودتو کثیف نکنی و به هم نریزی.

چرا لباس هاتو نمیپوشی همین الان دست از لجبازی با من برنداری من میدونم و تو.

لجبازی در کودکان را با رعایت ۶ نکته ساده از بین ببریم

بدترین عکس العمل والدین در مقابل لجبازی در کودکان

بدترین نوع رفتار والدین در مقابل عکس العمل های لجبازی در کودکان امرو نهی کردن همراه با داد و فریاد می باشد. آن هم امرونهی از نوع جملات منفی و دستوری تهدیدآمیز.

در مقالات قبلی هم تا حدودی به این اشاره کردیم که بدترین نوع و روش ممکن در تربیت کودکان به خصوص کودکان لجباز فریادزدن سر آنهاست. وقتی سرکودکان داد و فریاد می زنید. آنها اینگونه برداشت می کنند که شما به آنها می گویید : به حرف های من گوش نمی دهی. و این یک امر طبیعی است که رفتار آنها در مقابل شما نیز همینگونه باشد. در ادامه هر وقت هم که شما بر سر آنها فریاد بزنید ممکن است آنها سکوت کنند و دست به لجبازی بزنند و کار خودشان را کنند. درواقع از یک گوش می شنوند و از گوش دیگر به در می کنند.

بنابراین کاهش خشم و خشونت هم در والدین و هم در کودکان می تواند منجر به کاهش لجبازی در کودکان شود.

علت لجبازی کودکان و بهترین رفتار پدرومادرها با کودکان لجباز

همانگونه که متوجه شدید لجباز شدن کودکان دلایل مختلفی دراد. برای کاهش لجبازی کودکان از امر و نهی های بی مورد و زیاد پرهیز کنند. این تکرار باید ها و نباید ها موجب بروز مشکلات عصبی و پرخاشگری در کودک می شود ؛

جالب است بدانید لجبازی کودک بیشتر در فرزند اول دیده می شود، به دلیل اینکه مادر می خواهد فرزندش را در بهترین شرایط ممکن تربیت کند و کنترل بیشتری بر رفتارهای وی داشته باشد که در نتیجه موجب بروز لجبازی در کودک می شود

​کودک از ۲ تا ۳ سالگی لجبازی را آغاز کرده و یا بهتر بگوییم در خودکشف می کند. او به درجه ای از خودآگاهی و شناخت محیط و اطرافیان می رسد که می فهمد رفتارش روی اطرافیانش تاثیر می گذارد و واکنش ها را برمی انگیزد.

به همین دلیل در بعضی امور و زمانیکه از او کاری خواسته می شود لجبازی را به کار می گیرد تا واکنش ها را مشاهده کند و کنجکاوی اش ارضا شود. به گفته ی کارشناسان روانشناسی کودک این کنجکاوی می تواند به همان خواسته ای مربوط باشد یا به شخص درخواست کننده.

یکی از علل اصلی لجبازی کودک این است که او بدون آن که درباره لجبازی قضاوتی داشته باشد یا آن را خوب یا بد بداند تنها لجبازی را به عنوان وسیله ای برای محک زدن عکس العمل اطرافیان به کار می گیرد ، ولی راه چاره چیست ؟ پیشنهادات موثری را در ادامه این بخش از نکات تربیت کودک در نمناک خواهیم گفت.

پیشنهاد ویژه: دوره رایگان فرزندپروری

لجبازی در کودکان را با رعایت ۶ نکته ساده از بین ببریم

علل لجبازی در کودکان و ۹ راه حل مفید برای درمان لجبازی کودکان

آیا برای انجام حتی کوچکترین کارها هر روز باید یک نبرد خسته کننده با فرزند خود داشته باشید؟ شانس خوبی است که یک کودک لجباز داشته باشید. اما در عین حال ممکن است وسوسه شوید که به طور قاطعانه با کودک خود برخورد کنید. این به احتمال زیاد باعث افزایش ناامیدی برای هر دو شما خواهد شد. پس والدین وقتی کاسه صبرشان لبریز میشود باید چه کنند؟

۱- عصبی نشوید: در مقابله با لجبازی کودکان عصبانی نشوید.

یک نفس عمیق بکشید، یک یا دو دقیقه به اتاق دیگری بروید یا تا ده بشمارید، هر کاری لازم است انجام دهید تا آرام شوید. در غیر این صورت وضعیت وخیم تر میشود.

۲- به خواسته آنها گوش دهید:

اگر فرزندتان مایل به انجام کاری نیست، از آنها علت را جویا شوید ؛ می تواند یک دلیل اصلی مهم باشد. به عنوان مثال، اگر آنها هر روز صبح از رفتن به مدرسه خودداری میکنند، ممکن است به این دلیل باشد که آنها مورد آزار و اذیت قرار می گیرند یا معلم به آنها خیلی اهمیت نمیدهد.

یکی از بهترین روش ها ایجاد همکاری با کودک این است.
برای این منظور یک برنامه مشخص داشته باشید .
سعی کنید یک چک لیست کارها داشته باشید.
اگر نمیتوانید چک لیست تنظیم کنید نگران نباشید
در انتهای این مقاله ابرکودک برایتان ۲ چک لیست فوق العاده آماده کرده است.

۳- گزینه ارائه دهید: دادن حق انتخاب و تصمیم گیری به کودکان

اجازه دهید کودکان در موارد کوچک حق انتخاب داشته باشند، به آنها کمک می کند تا بعدها در زندگی و در مسائل بزرگتر راحت تر تصمیم گیری کنند.میتوانید از مسائلی مثل زمان خواب یا لباس مدرسه شروع کنید.

۴- تقویت رفتار مثبت:

تشویق کودکان به رشد اعتماد به نفس آنها کمک میکند. همچنین آنها را تشویق به ادامه کار در جهت اهداف خود و حفظ رفتار مثبت سوق میدهد. بنابراین از کلماتی استفاده کنید که نیاز به هیچ گونه مبارزه برای خوابیدن و خوردن غذا وجود نداشته باشد.

لجبازی در کودکان را با رعایت ۶ نکته ساده از بین ببریم

۵- یک مثال خوب برای اختلافات بیاورید:

اگر یک کودک همیشه والدین خود را در حال درگیری ببیند، رفتار مشابهی از خود نشان میدهد ؛ بنابراین بسیار مهم است که آنها نحوه برخورد درست رفع مشکلات را از جانب والدین ببیند .

به همین دلیل است که کارشناسان والدین پیشنهاد می کنند که هرگونه بحث و مشاجره را به زمانی که کودک در اطراف شما نیست موکول کنید.یا، بهتر است، والدین یاد بگیرند که کارها را به گونه ای دوستانه انجام دهند.

۶- از بحث در مورد متقاعد کردن اجتناب کنید:

گاهی اوقات، حتی زمانی که والدین همه چیز را درست انجام می دهند، بچه ها نمی خواهند کاری را که از آنها خواسته اند انجام دهند ؛ برای مواردی مثل این، بهتر است که استدلال هایی خود را بیان کنید.

این را می توان با بیان دقیق و واضح از آنچه که از رفتار آنها انتظار می رود، انجام دهید. حتما اهمیت احترام و چگونگی رعایت ادب را برای آنها ذکر کنید، زیرا برای ایمنی و رفاه خودشان ضروری است سپس، تذکر دهید در پی ادامه رفتارشان چه عواقبی منتظر آنها است.

۷- سیستم پاداش را امتحان کنید:

بچه ها عاشق برچسب ها و گنجینه های کوچک هستند. و خرید این اقلام هیچ هزینه ای ندارد بنابراین استفاده از این پاداش های کوچک تاثیر به سزایی در رفتار کودک ایحاد خواهد کرد.

۸- سازش:

هر گاه امکان پذیر است، با کودکان خود از طریق مصالحه کار کنید. به عنوان مثال، اگر آنها می خواهند یک لباس را که برای مدرسه مناسب نیست، بپوشند، سعی کنید یک جایگزین داشته باشید که هر دو شما را خوشحال کند، مانند دامن بلندتر، شلوار جین، یا ژاکت متفاوت.

۹- راهنمایی حرفه ای بگیرید:

اگر هیچکدام از این روش ها روی فرزند تاثیر گذار نبود .
روش دیگری برای تغییر رفتار در کودک وجود نداشت.
می توانید از یک متخصص خانواده و کودکان مشورت بگیرید.
همانطور که می بینید، همه این نه روش بسیار ساده و کاربردی هستند.
اما ترفند استفاده از آنها را باید بلد باشید.
کودکان وقتی که می دانند چه چیزی از آنها انتظار دارید رفتار درست را می آموزند.

بنابراین اگر آنها دائما در مورد آنچه که قرار است انجام دهند شک داشته باشند، دچار اضطراب و اشتباه میشوند. به یاد داشته باشید، مشاوره گرفتن از یک متخصص هیچ ایرادی ندارد. به ویژه زمانی که شرایط خیلی سخت شده است.

لجبازی در کودکان را با رعایت ۶ نکته ساده از بین ببریم

چک لیست برای برخورد با لجبازی در کودکان

لجبازی کودک هر علتی که داشته باشد،نباید باعث شود شما دایما واهمه داشته باشید که در صورت عمل نکردن به یکی از تقاضاهای کودک با صحنه ای چون کوبیدن خودش به زمین و جیغ و فریاد او روبرو می شوید. شما می توانید این گونه رفتارها را با برخورد و واکنش درست در هنگام بروز و بعد از آن تغییر دهید.

لجبازی های هدف دار

اغلب اوقات لجبازی های کودکان هدف دار هستند. اگر کودک بداند که با لجبازی به هدفش نمیرسد. احتمال دارد که به این کار مبادرت نکند. لجبازی جزو مراحل طبیعی رشد کودک است. استثنا بردار هم نیست. برخی اوقات از والدین می شنویم که «این بچه نیم وجبی داره تو روی من می ایسته» این ایستادگی در مقابل والدین نیست. تا ۶ یا ۷ سالگی ادامه دارد.

به طور کلی کودکان از صفر تا ۲ سالگی به شدت به ما وابسته اند.
از ۲ تا ۳ سالگی آغاز لجبازی و منفی کاری است.
لجبازی یا در واقع منفی کاری جزو مراحل رشد کودک است.
تقریبا همه کودکان به درجاتی متفاوت، منفی کاری را از خود بروز می دهند.
معمولا لجبازی یا منفی کاری از ۲ سالگی شروع میشود.
در حدود ۳ تا ۴ سالگی به اوج می رسد.
در حدود ۶ سالگی کاهش پیدا می کند.

نکته مهم: بچه ها از ۲ تا ۳ سالگی می خواهند خود را ثابت کنند و به استقلال برسند. همین را والدین لجبازی می نامند. در حالی که این گونه رفتار ها لجبازی نمی باشد. بلکه نوعی منفی کاری برای اثبات وجود و به دست آوردن استقلال است.

لجبازی در کودکان را با رعایت ۶ نکته ساده از بین ببریم

راهکار هایی برای کاهش رفتار لجبازی در کودکان

  1. موافقت مشروط: من به نظر تو احترام می گذارم اما به یک شرط.
  2. لحن محبت آمیز: دوستانه و با لحن محبت آمیز با آنها صحبت کنید.
  3. به هیچ وجه از تحقیر،گلایه، توهین و سرزنش استفاده نکنید.
  4. عدم توجه و نادیده گرفتن رفتار کودک لجباز
  5. لجبازی وقتی ادامه پیدا می کند که شما با کودک لجبازی کنید.
  6. برچسب لجباز بر کودک نزدنید
  7. اجازه استقلال تا حد کمی به او بدهید
  8. حفظ آرامش. پرخاشگری احتمال قبول عقیده شما را کاهش میدهد
  9. حالات روحی او را در نظر بگیرید.
  10. با او گفت و گو کنید.

لجبازی در کودکان را با رعایت ۶ نکته ساده از بین ببریم

اگر از خواندن این مقاله طولانی و به خارسپردن نکات آن خسته شده اید باز هم ایرادی ندارد.
برایتان پیشنهاد بهتری دارم. کافی است ۲ چک لیست زیر را به خاطر بسپارید.
یا اینکه می توانید آنها را یادداشت کنید و هر روز یک نگاه کوتاهی به آن بیندازید.
این کار را تا زمانی که خیالتان از بابت لجبازی در کودکان خود راحت شود انجام دهید.

این ۲ چک لیست را در برخورد با لجبازی در کودکان و تربیت آنها به یاد داشته باشید:

الف) چک لیست اول شامل نکاتی که باید انجام دهید: دستورالعمل‌ نحوه رفتار با لجبازی در کودکان

۱- برای ارتباط اولویت قائل شوید.
۲- با کودک وارد جنگ قدرت نشوید.
۳- با توجه به سن کودک به او مسئولیت و حق انتخاب بدهید.
۴- دلیل رفتار و خواسته خود را به کودک توضیح دهید.
۵- حداقل قوانین را بگذارید.
۶- در درخواست های خود بازنگری کنید.
۷- کم بگویید و زیاد بشنوید.
۸- نگاه خود را تغییر دهید.
۹- احساس کودک را درک کرده و به کودک بازگو کنید.
۱۰- در مواقع غیرضروری نه نگویید.
۱۱- انتظارات خود را روشن و واضح بگویید.
۱۲- خود واقعی‌تان باشید.
۱۳- کودک را کنترل نکنید، او را تربیت کنید.
۱۴- عجله نکنید.
۱۵- قاطع باشید.

چک لیست دوم شامل مواردی که هرگز نباید انجام دهید : چگونه کودکان لجباز را تربیت کنیم؟

موارد زیرمیتواند یک کودک قاطع و بااراده را به یک کودک لجباز وسرکش تبدیل کند.
بنابراین هرگز نکات زیر را به کار نگیرید.

۱- تنبیه کودک و داد فریاد زدن روی او
۲- بی‌توجهی، سرسنگین بودن، قهر کردن
۳- بی‌احترامی به کودک
۴- متهم کردن کودک به لجبازی
۵- اولویت قائل شدن برای نظم و قانون
۶- پاداش دادن به کودک لجباز

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

پرخاشگری کودکان ، از علت ها و انواع پرخاشگری تا معالجه آن

کودکان لوس ، اصلاح الگوهای رفتاری و روشهای برخورد با آنها

حسادت در کودکان و روشهای تربیت و برخورد با کودکان حسود

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

چند مقاله دیگر با موضوعات متفاوت تر:

وسواس در کودکان از علت تا روش هایی برای درمان آن که باید بدانید

تفکر خلاق در کودکان چگونه فعال میشود؟تفکر خلاق چیست؟(جامع)

بازی تقویت هوش و حافظه کودکان که نمیدانید و معجزه میکند!

5/5 - (3 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه