فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 10 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

فرزندپروزی مثبت در پرورش کودکان و رشد و شکوفایی استعداد کودکان یکی از دغدغه های خیلی از والدین می باشد. فرزند پروری مثبت در دنیای امروزه که به عصر تکنولوژی و رسانه نیز لقب گرفته کار چندان آسانی نمی باشد. عوامل زیادی در فرزندپروری مثبت نقش ایفا می کنند و از طرف دیگر فرزند پروری مثبت شامل فاکتورهای زیادی نظیر خلاقییت در کودکان ، هوش منطقی در کودکان ، هوش هیجانی در کودکان ، پرورش مثبت استعدادها در کودکان ، پرورش هوش و سرعت یادگیری در فرزندان برای تربیت فرزندانی مثبت نگر و مثبت اندیش ، پرورش مثبت اندیشی در کودکان و فرزندان ، هوش ذاتی و احساسی ، هوش فیزیکی ، هوش یادگیری ، پرورش مسئولیت پذیری مثبت در فرزندان ، پرورش کودکان و فرزندانی شاد و مثبت نگر و … بسیاری دیگر از فاکتورها می باشد که ایجاد هرکدام به فرزندپروری مثبت کمک می کند.

 

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

 

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

برای پرورش فرزندانی مثبت نیاز است تا هر چه بیشتر ویژگی های مثبت فرزندان را رشد و پرورش دهیم. ایجاد و رشد و توسعه هر کدام از ویژگی های مثبت کودکان به رشد و موفقیت در فرزندپروری مثبت کودکان کمک خواهد نمود. در سایت ابرکودک در این مطلب به بررسی پرورش فرزندانی مثبت در عصرکنونی و رسانه خواهیم پرداخت . ابرکودک سعی خواهد نمود که بهترین روشهای مدنظر را جهت فرزندپروری مثبت کودکان تان به شما آموزش دهد. شما نیز دانسته های خود را همانند سایر مطالب در این زمینه با ابرکودک و کاربرانش به اشتراک بگذارید. تا انتهای مطلب همراه ابرکودک باشید.

 

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

 

الف ) فرزندپروری مثبت با حفظ اصول تربیتی قدیم و ابداع روشهای جدید

درعصر امروزی که یکی از نام هایش عصرتکنولوژی و رسانه می باشد و به این نام نیز لقب گرفته است فرزندپروری مثبت کار چندان راحت و آسانی نخواهد بود البته نمیخواهیم آن را سخت جلوه دهیم اما واقعیت این است که این کار چندا آسان نیست. برای پرورش فرزندانی مثبت در عصر رسانه شما ناچار هستید که از تکنولوژی های جدید و رسانه ها نیز بهره ببرید و استفاده کنید. اما در این بین قطعا اصول پرورش فرزندان مثبت و رکن های اصلی فرزندپروری مثبت همچنان سرجایشان باقی خواهند ماند. هر چقدر که عصر ما دچار تغییرات و رشد شود باز هم اصول اولیه تربیت و پرورش کودکان کارساز خواهد بود. بنابراین برای پرورش فرزندانی مثبت و درواقع فرزندپروری مثبت هیچگاه از اصول اصلی و اولیه فرزندان نمی توان غافل شد و یا آنها را نادیده گرفت.

 

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

 

فرزندپروری مثبت با ابداع روش های جدید

امروزه یکی از وظایف والدین ابداع و کشف روش های جدید علاوه بر روشهای اصولی و اولیه فرزندان نیز می باشد. ضمن بکارگیری روشهای اصولی و اولیه جهت تربیت و پرورش فرزندان مثبت نمی توان روشهای جدید را نادیده گرفت. خیلی از روشهای قدیمی که در گذشته برای پرورش فرزندان مثبت کارساز بودند امروزه نتیجه ای ندارند و به جایی نخواهند رسید. یکی از دلایل این امر این است که کودکان نسل امروز به طور چشمگیری با کودکان نسل های قبل متفاوت هستند و متفاوت رفتار می کنند.

 

یک مثال ساده از عدم کارایی روشهای قدیم

به عنوان یک مثال ساده اگر در روشهای قدیمی و فرزندان نسل های قبل تنبیه و کتک زدن فرزندان و کودکان برای تربیت فرزندان جواب می داد و به نتیجه مثبت می رسید اما امروزه کتک زدن و یا تنبیه فرزندان نسل جدید شاید به هیچ وجه ممکن به نتیجه مطلوب و مثبت نرسد. بعلاوه حتی در برخی موارد ممکن می باشد نتیجه عکس بدهد. برای اینکه بتوانیم در فرزندپروری مثبت و پرورش فرزندانی مثبت موفق عمل کنیم باید بر روی خیلی از ویژگی های مثبت فرزندان که همه ما می شناسیم تمرکز و توجه کنیم. ضمن آنکه نباید اجازه رشد و پیشرفت ویژگی های منفی را در کودکان بدهیم.

 

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

 

ب ) فرزندپروری مثبت نوعی هنر است

فرزندپروری یک فرایند مداوم و خلاقانه می باشد. ما باید دائما روشهای جدید و متفاوتی را برای پرورش فرزندان مثبت خلق کنیم ما هر روز وقتی کودکان در حال دعوا را از هم جدا می کنیم یا درمیان تکالیف مدرسه سر میز شام می خوریم یک روز معمولی آرامتر با تفکرات خلاقانه را ابداع می کنیم. والدین باید بارها کارهای سختی را انجام دهند توجه و آگاهی بالایی داشته باشند دوتدار و مدافع فرزندان باشند و آنها را از حمله رسانه ها محافظت کنند با همه این اوصاف والدین باید اجازه دهند فرزندانشان خودشان زندگی را تجربه کنند. بنابراین فرزندپروری مثبت واقعا یک هنر است هنری که قلب و مغز و عشق و منطق معاشرت و خلوت و … را با هم ترکیب می کند.
بیان خلاقانه تان را پرورش دهید
ایده هایتان را بپرورانید
از همسرتان بخواهید که مهارت های خلاقانه تان را بیان و بر استعدادهایتان تاکید کند
روش جدیدی را امتحان کنید

 

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

 

فرزند پروری با ترس جالب نیست

برای پرورش فرزندان مثبت سعی کنید که از ترس و نگرانی درمورد فرزندان و آینده آنان تا جایی که می توانید خود را دور کنید. فرزندپروری مثبت همراه با ترس جالب نیست و یا اینکه اثرات زیادی ندارد. می توانید برای غلبه بر آن از تصاویر ذهنی کمک بگیرید. والدین می توانند تصاویر ذهنی و درونیشان را هر زمان که انتخاب می کنند تغییر دهند. این تغییر تصویر ذهنی می تواند سبب ایجاد یک اطمینان ذهنی به خصوص در مواقع اضطراب برایشان شود. بنابراین سعی کنید هیچگاه یک تصویر ترسناک از فرزندتان ایجاد نکنید.

می توانید به خودتان بگویید که این طبیعی است که من به عنوان یک والد نگران باشم. می توانید به جای آن در ذهنتان یک تصویر زیبا از فرزندان ایجاد کنید سپس ببینید که رویدادهای مثبتی برای فرزندان اتفاق می افتد. هر زمان که مابه طور آگاهانه زمان بیشتری را صرف تغییر نگرش به فرزندمان می کنیم بیشتر آرامش پیدا می کنیم.

 

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

 

 

پ ) با فرزندان روابط گرم و صمیمانه ای داشته باشید:

تحقیقات و نظر کارشناسان براین می باشد که والدینی که با یکدیگر دعواهای لفظی دارند و فرزندان را تنبیه می کنند روابط سردی با کودکانشان دارند.

این 7 نکته را برای داشتن روابط گرم با فرزندتان بخاطر داشته باشید:

1- در کارهای مورد علاقه فرزندتان شرکت کنید. سرگرمی فرزندتان را بشناسید.

2- فرزندتان را تشویق کنید تا در فعالیت های فوق برنامه مشارکت کند.

3- کنترل خشم یک اصل در فرزندپروری مثبت: هنگام گفتگو با فرزندتان خشم تان راکنترل کنید.

4- برای حل و فصل چالش ها به فرزندتان کمک کنید.

5- تلاش کنید با فرزندتان ارتباط صمیمانه و صحیح برقرار کنید.

6- پس از کسب موفقیت به فرزندتان پاداش دهید و تشویق اش کنید.

7- به فرزندتان اجازه دهید مستقل بودن را تجربه کند.

 

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

 

الگوی فرزند بودن یک اصل مهم در فرزندپروری مثبت

1- هرگز در مقابل فرزندتان حتی دخانیات هم مصرف نکنید و از خود بی خود نشوید.

2- هنگام مصرف دارو به فرزندتان بگویید که با اجازه پزشک چنین می کنید.

3- کودکان با مشاهده رفتارهای والدین شان از آنها می آموزند.

 

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

 

 

دومین اصل فرزندپروری مثبت در عصر رسانه شناخت دوستان فرزندتان

یکی از اصول تربیتی برای پرورش فرزندان که در عصررسانه نیز کارساز است و حتی ضرورت بیشتری پیدا می کند این می باشد که سعی کنید با دوستان فرزندتان ارتباط برقرار کنید. دوستان فرزندتان در طول زندگی تاثیر زیادی بر انتخاب های او می گذارند. دوستان فرزندتان می توانند در گرایش او به رفتارهای پر خطر موثر باشند. به خاطر داشته باشید دانستن آن که دوستان فرزندتان چه کسانی هستند به شما کمک خواهد کرد تا خود را برای مقابله با مشکلات ایجاده شده آماده کنید.

نکات مهم در خصوص دوستان فرزندان تان

– از فرزندتان درباره دوستان اش سوال کنید.
– هنگام گفت و گو با فرزندتان اهمیت داشتن دوست خوب و حمایت از او را بگویید.
– از محل حضور فرزندتان مطلع شوید.
– از فعالیت های خارج از مدرسه فرزندتان آگاه شوید
– عملکرد تحصیلی فرزندتان را بررسی کنید.

– می توانید با دوستان فرزندتان آشنا شوید.

– از شرکت فرزندتان در میهمانی ها و گردهمایی های گوناگون مطلع شوید.
– فرزندتان را در انجام تکالیف و پروژه های تحصیلی کمک کنید.

 

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

 

ت ) اصول ساده و مثبت در فرزندپروری مثبت

1- آماده کردن اطلاعات مناسب

مطمئن شوید اطلاعاتی که به کودک می دهید با سن و سالش هماهنگ است.

2- شنونده خوبی باشید

مطرح کردن موضوع مواد مخدر و الکل و گفت و گو درباره آن بسیار مهم است.

3- صادق باشید

فرزندان به والدینی که صادقانه و با آرامش و مهربانی رفتار می کنند بیشتر احترام می گذارند.

4- ایجاد اعتماد به نفس

باید از روش های زیر برای ارتقا اعتماد به نفس فرزندان استفاده کنند:
– کودک را پس از انجام کاری مثبت تشویق کنید.
– کار منفی کودک را نقد کنید نه شخصیت او را.
– به کودک بگویید ” عاشقتم “. این کلمه بهتر از هر چیزی به او حس ارزشمند بودن می دهد.

5- موضع تان را مشخص کنید

وقتی برنامه تلویزیونی، ترانه ای، شعری یا فیلم سینمایی پخش می شود احساس فرزندتان را بپرسید.

6- آرامش داشته باشید

آرام باشید و فرزندتان را تشویق کنید تا به راحتی و بدون نگرانی با شما گفت و گو کند.

حفظ آرامش و دوری از نزاع و خشونت کلید موفقیت شماست.

 

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

 

ث ) فرزندانی که برای پرورش مثبت نیاز به توجه دارند

همه کودکان از هر ویژگی و خلق و خویی مقداری را دارند. در این بین ممکن است یک یا دو ویژگی خاص رفتاری در کودکان پررنگتر باشد. درنتیجه در نظرگرفتن تفاوت های مثبت و توجه به متقاوت بودن کودکان از سوی والدین می تواند به پرورش مثبت فرزندان کمک زیادی کند.

1-فرزندپروری مثبت کودکان حساس

برخی کودکان حساس ترند و دارای احساسات قوی و عمیقی هستند. این کودکان نیازمند درک بیشتر از سوی والدین هستند. شاید آنها در شروع دوست یابی مشکل داشته باشند باید به آنها کمک کنید.

 

۲- فرزند پروری مثبت کودکان فعال

برخی کودکان فعال و با اراده قوی هستند. این کودکان دوست دارند مرکز توجه قرار گیرند. آنها نیازمند نظارت، قانون گذاری و هدایت هستند. این کودکان را رها نکنید. رها کردن این کودکان باعث می شود که دچار دردسر شوند.

 

۳- فرزندپروری مثبت کودکان باهوش

کودکان واکنشی، باهوش و تلاشگر و نیازمند محرک زیاد هستند. این کودکان در مقایسه با کودکان دیگر سطح بالایی از تنوع در فعالیت ها را می طلبند. والدینی که محرکهای متنوعی را برای این کودکان فراهم می کنند این نیاز را ارضا می نمایند. از طرفی اگر به اندازه کافی به ورزش، پارک رفتن، موزه گردی، سینما درگیر نشوند می توانند به شدت به بازی های رایانه ای وابسته شوند.

 

۴- فرزندپروری مثبت کودکان حرف گوش کن

بعضی از کودکان حرف گوش کن هستند و سخنان والدین و بزرگترها را پذیرا هستند. کودکان پذیرنده، خوش رفتار و همکاری کننده از دستورالعمل ها تبعیت می کنند اما به تغییر مقاومند. این کودکان نیازمند یک برنامه روتین روزانه هستند. فعالیتهای بیش از حد باعث بهم ریختگی این کودکان می شود.

 

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

 

 

ص ) پنج نکته مهم که برای فرزندپروری مثبت باید بدانید

نکته اول فرزند پروری مثبت در عصر رسانه: فرزندان می توانند متفاوت از بقیه کودکان باشند

هر کودکی از لحاظ برخی خصوصیات می تواند منحصر به فرد باشد و درواقع فرزندان شاید بسیار متفاوت از آنچه که والدین انتظار دارند می باشند. در حدود ۹ سالگی، کودکان شروع به تفکراتی مستقل از والدین می کنند که تا ۱۸ سالگی نیازمند تقویت حس استقلال و در عین حال نظارت از راه دور هستند.

 

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

 

نکته 2 فرزندپروری مثبت در عصر رسانه: فرزندان همیشه می توانند اشتباه کنند

انسان های بالغ اشتباه می کنند کودکان و فرزندان نیز اشتباه می کنند. همه افراد اشتباه می کنند و هیچ کودکی کامل نیست و این کاملا عادی و قابل انتظار است. والدین باید یاد بگیرندکه انتظارات خود را متناسب با توانایی های کودکان تنظیم کنند. کودکان نباید به دلیل برخی اشتباهاتشان با تجربه احساس شرم، تصور کنند مشکلی در آنها وجود دارد و موجوداتی بی ارزش هستند.

 

نکته سوم فرزندپروری مثبت در عصر رسانه: ابراز احساسات مفید است حتی از نوع منفی

هیجانات منفی در پاسخ به ناکامی ها و چالش های زندگی خود را نشان می دهند. این احساسات طبیعی بخش مهمی از فرایند رشد در کودکان محسوب می شوند. بنابراین بیان کردن این احساسات و نه سرکوب کردن آنها توسط والدین از طریق این پیام به رشد روانی در کودکان کمک می کند.

 

فرزندپروری مثبت در عصر تکنولوژی و رسانه را بهتر بیاموزید

 

 

نکته 4 فرزندپروری مثبت در عصر رسانه: بیشتر خواستن ایرادی ندارد

زمانی که کودکان عشق و حمایت مورد نیاز را برای مدیریت احساسات خود دریافت می کنند اجازه دادن برای درخواست بیشتر، آنها را تبدیل به افرادی زیاده خواه نخوهد کرد. اگر کودکان نسبت به خواسته ها و نیازهای خود شناختی نداشته باشند، در این صورت در مقابل خواسته ها و تمایلات دیگران آسیب پذیر تر می شوند چرا که آنها فرصت کشف و توسعه خود را از آنچه که باید باشند از دست می دهند و تبدیل می شوند به آنچه که دیگران از آنها می خواهند باشند.

 

نکته پنجم فرزندپروری مثبت در عصر رسانه: نه گفتن لازم است اما حرف آخر را والدین می زنند

اجازه دادن به کودک برای نه گفتن درهای ابراز احساسات را می گشاید و کودکان می توانند آنچه را که می خواهند کشف کرده و در مورد آن گفتگو کنند. حتی زمانی که کودکان نه می گویند به این معنا نیست که می توانند راه خود را بروند. نه گفتم او را برای زندگی در عصر رسانه آماده می کند. یکی از پایه ها و اساس فرزندپروری مثبت آزادی عمل است. در ابتدا شاید به نظر برسد این شیوه فرزندپروری سهل انگاری است اما اینطور نیست.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

کنترل خشم در کودکان – ترفندهای کنترل عصبانیت در کودکان

کودکان خوشبین و روشهای خانگی حذف بدبینی در کودکان

کودکان شاد یک موهبت الهی ،چگونه کودکان شاد تربیت کنیم؟

تربیت جنسی کودکان با افزایش آگاهی و دانش والدین با این نکات

5/5 - (1 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه