شیوه های فرزندپروری مثبت در عصر ارتباطات و تبلیغات

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 11 دقیقه
4.2/5 - (5 امتیاز)

برای تربیت صحیح فرزندان باید با شیوه های فرزندپروزی مثبت و صحیح آشنایی کافی داشته باشید. پرورش فرزندان توسط والدین به شیوه های متفاوتی صورت می گیرد. از طرفی برای پرورش و تربیت فرزندان در عصر کنونی که با هیولاهایی همچون تبلیغات و رسانه های گوناگون مواجه هستیم کار سختر می شود و والدین دچار چالش ها و مشکلات می شوند که برای حل این مشکلات و چالشها در شیوه های فرزندپروری باید آگاهی و دانش شان را بیشتر کنند. در این مطلب از ابرکودک به معرفی چالشهای رایج در تربیت فرزندان و شیوه های پرورشی کودکان می پردازیم و درحد امکان راه حلهایی نیز در قالب توضیحات ارائه می دهیم.

سپس انواع شیوه های فرزندپروری و تاثیرات آن را بر تربیت فرزندان بیان می کنیم. بدون شک آشنایی با انواع شیوه های فرزندپروری به والدین در راستای تربیت و پرورش صحیح کودکان کم خواهد کرد. تا انتهای مطلب با ابرکودک همراه شوید.

 

شیوه های فرزندپروری مثبت در عصر ارتباطات و تبلیغات

 

 

شیوه های فرزندپروری و چالشها

در ادامه مطلب چند مورد از چالشهای فرزندپروری بیان می شود که والدین و مربیان در مباحث مربوط به فرزندپروری باید موردتوجه قرار دهند و به کودکان کمک کنند که گرفتار این چالشها در شیوره های فرزندپروری نادرست نشوند.

 

الف ) چالش اول در فرزندپروری: ارتباطات جهانی شیوه های فرزندپروری را به طور بی سابقه ای تحت تاثیر قرار می دهد

شیوه های فرزندپروری زمانی اهمیت و ارزش خود را بیشترنشان می دهند که به وضوح می توانید مشاهده کنید که چگونه تجارت های بزرگ می توانند کودکان و والدین تاثیر گذار باشند وقتی افراد تهیه کننده و خلاق و تولیدکننده برنامه های تلویزیونی و فیلم ها به سایر بخش ها نیز دسترسی پیدا کنند عملا والدین و کودکان و فرزندان را برای رسیدن به منافع خود احاطه کرده اند. شیوه های فرزندپروری در عصر تکنولوژی و رسانه های گوناگون و جورواجور باید به اندازه قدرت آنان و تجارت شان تاثیرگذار شوند تا بتوانند فرزندپروری مثبت را به خوبی انجام دهند.

 

افزایش قدرت و تاثیر رسانه ها در تربیت فرزندان در عصر کنونی

قدرت رسانه ها در عصر امروزی بسیار بالا رفته است و تاثیر گذاری آنها به طور مستقیم و سریع روی پرورش کودکان و حتی والدین اتفاق می افتد . رسانه ها در واقع احساس والدین و فرزندان را هدف قرار داده اند و به همین دلیل به شدت می توانند روی پرورش فرزندان تاثیرگذار باشند. مراکز خریدی را درنظر بگیرید که اکثر مدارس در ازای کمک های مالی که به آنان می شود تبلیغات شان را در سرتاسر محیط مدرسه وارد می کنند و آنها را وارد زندگی روزمره دانش آموزان می کنند.

 

تاثیر فرهنگ برخاسته از صنعت بر پرورش هویت فرزندان

فرهنگ برخاسته از صنعت از طریق تاثیرگذاری در یک سطح وسیع جمعی نگرش فرزندان را شکل می دهد و به طور عمیق و گسترده ای بر هویت فرزندان و شکل گیری آن تاثیر می گذارد. در شیوه های فرزندپروری نوین باید حتما به این قضیه توجه شود. با توجه به اینکه این فرهنگ همزمان فرهنگ میلیون ها کودک را شکل می دهد گروه های همالان نیز سعی می کنند همزمان با موفقیت بیشتر شرکت ها در عرضه افکار به فرزندان ما با این افزایش همسو شوند.

 

نقش دوستان و چالش همانندی با دوستان

البته کودکان نیاز زیادی به همانندی با دوستان خود دارند از آنجایی که والدین می کوشند و تلاش می کنند که به هویت و شکل گیری شخصیت فرزندان و همین طور رشد و پرورش استعدادهایشان کمک کنند بنابراین باید بتوانند پاسخگوی افکار و رفتاری باشند که کودکان و فرزندان از همسالان و دوستان شان یاد میگیرند. تلاش برای تربیت فرزندان در این شرایط یک سوال بحرانی برای والدین بوجود می آورد . چه کسی می تواند بیشترین تاثیر را در شکل دهی شخصیت و هویت فرزندان می تواند داشته باشد. والدین تاثیر بیشتری دارند یا پیام های تبلیغاتی برخاسته از صنعت مدرن؟

 

کاهش نقش رفتارهای تبلیغاتی صنعتی توسط والدین

در شیوه های فرزندپروری نوین و امروزی باید والدین بتوانند به قدری قوی عمل کنند که رفتارهای تبلیغاتی صنعتی تاثیر بسیارکمی روی حس و رفتار فرزندان و کودکان داشته باشد. یکی از راهکارهای این کار این است که کودکان توسط رفتارهای صحیح جایگزین که والداین به آنها می آموزند قبل از ورود به مدرسه تربیت شوند.

 

شیوه های فرزندپروری مثبت در عصر ارتباطات و تبلیغات

 

ب ) چالش دوم در فرزندپروری: با انتخاب های همزمان موجود در عرصه اجتماع استانداردهای اجتماع می توانند تضعیف شوند.

یکی دیگر از شیوه های فرزندپروری امروزی که با گذشته متفاوت است موسسات اجتماعی فراوانی است که در زمینه کودکان شکل گرفته و شروع به فعالیت نموده اند. موسسات و شرکت هایی که به نوعی با تاثیرگذاری بر روی فرزندان و والدین به هدف خود که درواقع کسب منفعت و سودجویی می باشد نزدیکتر می شوند. این موسسات می توانند یک سازمان غیرانتفاعی باشند یا یک تولید کننده مواد غذایی مرتب با تغذیه کودکان و یا یک شرکت تولیدکننده و پخش کننده اسباب بازی برای کودکان نیز می تواند در این دسته قرار گیرد.

در این بین موسساتی نظیر مهدکودک ها می توانند راهکاری برای جایگزین کردن رفتارهای صحیح به فرزندان و کودکان باشند. البته گاهی موارد و چالش های ذکرشده نیز به مهدکودک ها نیز وارد می شوند و آنها را تحت تاثیر خود قرار می دهند. که شاید یکی از دلایل آن مشکلات اقتصادی باشد.

 

پیام های تربیتی کودکان بباید تقویت کننده یکدیگر باشند

اغلب مدارسی را که برنامه های ورزشی را جز برنامه های خود به عنوان روشها و شیوه های فرزندپروری قرار داده اند در نظر بگیرید قطعا هدف این مدارس اصلاح پرورش فرزندان با حفظ سلامتی کودکان می باشد که بتوانند سلامتی فرزندان را به طور موثری بهبود ببخشند. از طرف دیگر ارائه پیام های گوناگون به کودکان کار والدین را سخت می کند . اینکه کودکان از چند منبع مختلف پیام هایی متفاوت را دریافت کنند علاوه بر اینکه کار والدین را در پرورش و رشد مثبت فرزندان سخت خواهد کرد خود کودکان را نیز ممکن است گیج و سردرگم کنند. کودکان دوست دارند و درواقع ترجیح می دهند که فرهنگ خارج از خانه شان به گونه ای تقویت کننده و حمایت گر رفتار و اصول تربیتی خانواده شان باشد.

 

به عنوان مثال : برای اینکه یک کودک یک الگوی اشتباه تغذیه را به یک الگوی سالم تغییر دهد دو امر باید اتفاق بیفتد :

اول اینکه کودک باید پیام های مثبت را برای خود درونسازی کند یعنی اینکه پیام ها را دریافت و به آنها باور پیداکند. اما نکته ای که اینجا وجود دارد این است که پیام های برخاسته از خارج خانه برای انتخاب غذاهای ناسالم که به وفور در محیط زندگی کودکان تکرار می شوند این امر را برای کودک دشوار می سازد تا بتواند به پیام ظاهرا” ناهمخوان خواسته والدین برای القاکردن عادت های تغذیه سالم بهایی دهند.

دومین امر که باید اتفاق بیفتد : یکپارچه سازی است این امر به معنی تبدیل کردن یک رفتار جدید به عادت شخصی است. اگر یک موسسه اجتماعی مانند مدرسه که کودکان مدت زیادی از وقت شان را در آنشپری می کنند نتواند رفتارها و پیام های والدین به کودکان را تقویت و بازگو کند یکپارچه سازی رفتارها و عادت های کودکان به آسانی اتفاق نمی افتد و شیوه های فرزندپروری مثبت با چالش مواجه می شود.

 

بهترین راه حل کمک به فرزندان در انتخاب صحیح و آگاهانه می باشد

در اینجا این سوال مطرح می شود که چگونه کودکان با عادت های غذایی سالم والدین خود تطابق پیدا کنند در حالی که بسیاری از دوستانشان در مدرسه در حال خوردن مواد غذایی آت و آشغال شرکت های موادغذایی سودجو هستند؟ مقابله با مشکلات سلامتی فرزندان در یک فرهنگ که برخاسته از صنعت و ساختارهای غیرحمایت گر اجتماعی که پیام های مخالف را تحمیل می کنند. فقط نمونه ای از چالشها و شیوه های فرزندپروری مثبت می باشد. هرگاه اجتماعات محلی خود را در آنچه بیشترین منفعت را برای کودکان دارد شریک نکنند ما والدین کار بیشتری برای انجام دادن خواهیم داشت. این قضیه یک سوال مهم برایمان ایجاد خواهد کرد و آن اینکه چگونه می توانیم به فرزندان خودمان کمک کنیم تا انتخابی داشته باشند که بیشترین منفعت را برایشان داشته باشد.

 

شیوه های فرزندپروری مثبت در عصر ارتباطات و تبلیغات

 

پ ) چالش سوم در فرزندپروری: شرکت ها با هدف تضعیف اقتدار و مسئولیت والدین به طور اختصاصی برای فرزندان با توجه به روح لطیف و آسیب پذیربودن آنها تبلیغات شان را انجام می دهند.

مشکل و چالش سوم در فرزندپروری که منحصر به زمان ما می باشد قصد شرکت ها در تضعیف و اقتدار والدین می باشد. به دلیل به وجود آوردن شکاف تعمدی میان والدین و کودکان بر سر محصولی خاص نگرانی والدین ناچیز شمرده می شود و محصولات بسیار پرزرق و برق و تقریبا به چیزی جادویی تبدیل می شود. والدین نمی توانند به سیستم ارزیابی فیلم ها توسط صنعت فیلمسازی اعتراض کنند بنابراین اگر کودکان و نوجوانان محتواهایی را از فیلم ها دریافت کنند که مناسب آنها نباششد چون صنعت فیلم بر این باور می باشد که این مضامین مناسب کودکان و نوجوانان است بنابراین این گونه القا می کنند که والدین تا کنون اجازه نداده اند فرزندانشان چنین فیلم ها و برنامه هایی را مشاهده کنند درنتیجه انها والدین بدی هستند و وچون این احازه را به کودک نداده اند پس والدین بدی در نر کودکان خواهند شد.

 

چالش شرکت های تولید کننده اسباب بازی کودکان

تولید کنندگان وسایل و اسباب بازی حتی درباره راهکارهایی که برای دور زدن والدین به کار میبرند افتخار می کنند. خیلی از والدین نمی خواهند بسیاری از این اسباب بازی ها وارد خانه هایشان شود. اما این کار در واقع فرزندان را نسبت به این اسباب بازی ها حریص تر میکند. یک چیز کاملا متضاد بین کودکک و والدین که اکثر والدین تجربه کرده اند من هم چنین تجربه ای دارم. کودکان اسباب بازی ها را دوست دارند و والدین از اسباب بازی متنفرند. این خود یک چالش است که همه والدین بارها با آن مواجه شده اند. در چنین مواقعی شرکتها برای حل این چالش اقدام به ارائه اسباب بازیهایی با قیمت پایین می کنند. درنتیجه کودکان با انتخاب خود خرید میکنند و والدین هم قانع میشوند که خرید را انجام دهند. بنابراین هم والدین راضی میشوند و هم کودکان به اسباب بازی دلخواه خود می رسند.

 

شیوه های فرزندپروری مثبت در عصر ارتباطات و تبلیغات

 

ت ) شیوه های فرزندپروری برای تربیت صحیح فرزندان

در ادامه به انواع شیوه های فرزندپروری اشاره خواهیم کرد. هر کدام از شیوه های فرزندپروری در ۴ خصلت و زمینه رفتاری با هم فرق دارند این ۴ شیوه عبارتند از : انضباط ، ارتباطات ، انتظارات و احساسات

انواع شیوه های فرزندپروری

کارشناان حوزه تربیت و فرزندپروری ۴ شیوه برای فرزندپروری بیان کرده اند که این ۴ شیوه در میزان کنترل کودکان و فرزندان و همینطور محبت با همدیگر تفاوت دارند.

۱- شیوه های فرزند پروری مستبدانه : کنترل بالا فرزندان با محبت کم
۲- شیوه های فرزند پروری سهل گیرانه : کنترل کم فرزندان با محبت زیاد
۳- شیوه های فرزند پروری طردکننده : کنترل کم فرزندان و محبت کم
۴- شیوه های فرزند پروری مقتدرانه : کنترل زیاد فرزندان و محبت زیاد

 

شیوه های فرزندپروری مثبت در عصر ارتباطات و تبلیغات

 

۱- شیوه های فرزند پروری مستبدانه

والدین این شیوه از شیوه های فرزندپروری برای نظم کودکان و فرزندان ارزش خیلی زیادی قائل می شوند.

قوانین سخت گیرانه درنظر می گیرند و سعی در کنترل بالای کودک دارند.

این والدین اهمیت کمی به احساسات و هیجانات کودک می دهند.

والدین مستبد خیلی خشک و نظامی رخورد می کنند.

اعتقاددارند کودکان باید از همه قوانین پیروی کنند.

 

والدین که از شیوه های فرزندپروری مستبدانه بهره می برند ویژگی های زیر را دارند:

 • سبک انضباطی خشک
 • اغلب بدون توضیح و صحبت
 • به کار بردن تنبیه
 • ارتباط یکطرفه
 • از مادر به کودک
 • عدم بیان علت قوانین
 • مراقبت و حمایت کمتری
 • انتظارات بالا و بدون انعطاف

 

شیوه های فرزندپروری مثبت در عصر ارتباطات و تبلیغات

 

۲- شیوه های فرزندپروری سهل گیرانه:

والدینی که از شیوه سهل گیرانه در برخورد با کودکان بهره می برند اجازه می دهند کودک هر کاری انجام دهد.

این والدین با فرزندان خود بیشتر شبیه دوست هستند و خیلی ملایم و بامدارا هستند.

بطورمعمول دخالت کمتری در کارها و رفتارهای فرزندان دارند

این والدین معمولا خیلی بخشنده اند، از هر چیز زود می گذرند.

والدین سهل گیر معمولا بیشتر نقش دوست را برای کودک خود می گیرند.

والدین سهل گیر به حرف های کودکان در مورد مشکلاتش گوش می دهند.

 

والدین که از شیوه های فرزندپروری سهل گیر بهره می برند ویژگی های زیر را دارند:

 • سبک تربیتی آن ها بر عکس سبک سختگیرانه است.
 • یا قوانین نمی گذارند یا قانون های خیلی کمتری دارند.
 • این والدین می گذارند کودکان خودشان تصمیم بگیرند.
 • این والدین معمولا گرم و مراقبت کننده اند.
 • انتظارات یا وجود ندارد یا حداقل است.

 

شیوه های فرزندپروری مثبت در عصر ارتباطات و تبلیغات

 

۳- شیوه های فرزندپروری طردکننده:

بطورکلی والدینی که از شیوه های برای تربیت فرزتدان بهره می برند درگیری کمی با کودک خود دارند.

کاری به کار فرزندان ندارند. زمان خیلی کمی را با کودکان می گذرانند.

این والدین اطلاع کمی نسبت به وضعیت کودکشان دارند.

آن ها قوانین تربیتی زیادی نمی گذارند.

 

 

والدین که از شیوه های فرزندپروری طردکننده بهره می برند ویژگی های زیر را دارند:

 • هیچ شیوه تربیتی مشخصی به کار نمی رود.
 • این والدین اجازه می دهند کودک هر کاری می خواهد انجام دهد.
 • ارتباطشان با فرزندان خیلی محدود است.
 • والدین طردکننده مراقبت خیلی کمی ایفا می کنند.
 • از فرزندان خود انتظاری ندارند یا اینکه انتظار کمی دارند.

 

شیوه های فرزندپروری مثبت در عصر ارتباطات و تبلیغات

 

۴- شیوه های فرزندپروری مقتدرانه:

والدین دارای سبک مقتدرانه، وقت و انرژی زیادی را صرف جلوگیری از مشکل رفتاری پیش از وقوع آن می کنند.

والدین دارای سبک مقتدر، تلاش زیادی برای ایجاد و حفظ یک رابطه مثبت با کودکشان می کنند.

آن ها در تربیت کودک قانون وضع می کنند و پیامد عدم رعایت قوانین را اجرا می کنند.

در شیوه های مقتدرانه به احساسات کودک توجه و ارزش داده می شود.

از استراتژی های مثبت برای تربیت فرزندان استفاده می کنند.

احساسات کودک را در هر موقعیت در نظر میگیرند.

 

والدین که از شیوه های فرزندپروری مقتدرانه بهره می برند ویژگی های زیر را دارند:

قوانین مشخص است و دلایل آن توضیح داده می شود.

ارتباط زیاد و مناسب با درک کودک است.

این والدین مراقبت کننده و حامی هستند.

انتظارات و اهداف بالا و روشن هستند.

 

شیوه های فرزندپروری مثبت در عصر ارتباطات و تبلیغات

 

ث ) اثرات شیوه های فرزندپروری بر فرزندان

شیوه مستبدانه

به دلیل سختگیری والدین این کودکان ممکن است یاد بگیرند برای دوری از تنبیه بیشتر دروغ و پنهان کاری کنند. این گروه کودکان بیشتر در خطر مشکل در حرمت نفس قرار دارند چرا که نظرات آن ها عموما بی ارزش شمرده شده است. همچنین پرخاشگری کودکان و کینه جویی از نتایج سبک مستبدانه است. امکان دارد در آینده در حل مساله منطقی مشکل پیدا کنند و بیشتر هیجانی و با پرخاشگری به مسائل واکنش نشان دهند. کودکان دارای این سبک تربیتی بیشتر از والدین به دلیل ترس و عواقب آن مثل تنبیه یا سرزنش نشدن اطاعت می کنند.

 

شیوه سهل گیر

به دلیل اینکه در کودکی رفتارهایشان کمتر هدایت و کنترل شده است. همچنین امکان دارد مشکلاتی ازقبیل افت تحصیلی، فرار از مدرسه، اضافه وزن را به تدریج نشان دهند. کودکان دارای سبک تربیتی آسان گیر بیشتر امکان دارد مشکلات رفتاری نشان دهند. زیرا از منبع اقتدار و قوانین بهره مند نشده اند. همچنین ممکن است عزت نفس پایین تری پیدا کنند. این کودکان ممکن است در کنترل هیجانات و بازداری رفتاری تا حدی دچار مشکل شوند.

 

شیوه طردکننده

کودکان دارای سبک طردکننده به احتمال زیادی با مسائل در مورد حرمت نفس و خودارزشمندی روبرو می شوند. آن ها گرایش دارند که عملکرد تحصیلی ضعیفی نشان دهند. همچنین این گروه کودکان به احتمال بیشتری مشکلات رفتاری و شادکامی کمتر در زندگی نشان می دهند. این سبک تربیتی می تواند بیش از هر سبکی آسیب رسان باشد و اثرات طولانی مدتی بر سلامت روان کودک بگذارد. افسرده خویی، شخصیت اجتنابی، اعتماد به نفس پایین در آینده این کودکان بیشتر به چشم می خورد.

 

شیوه مقتدرانه

این کودکان بیشتر گرایش به شادی و موفقیت پیدا می کنند. آن ها همچنین به احتمال زیاد، در تصمیم گیری و ارزیابی ریسک در زندگی عملکرد موفقیت آمیزتری دارند. سبک تربیتی مقتدرانه ارتباط زیادی با سلامت روان و رشد مناسب کودک دارد. بر اساس مطالعات کودکان دارای سبک تربیتی مقتدر، به احتمال بیشتری تبدیل به بزرگسالان مسئول و مستقلی می شوند که در بیان احساسات و نظرات خود آزادانه عمل می کنند.

 

شیوه های فرزندپروری مثبت در عصر ارتباطات و تبلیغات

 

ح ) روشهای اصلاح شیوه های تربیتی

برای ارتباط بهتر با کودک و تربیت صحیح به نکات زیر توجه کنید:

شنونده خوبی برای احساسات و نیازهای کودک باشید.

کمتر از سرزنش و تنبیه و بیشتر از پاداش و تشویق استفاده کنید.

در مورد قوانینی که می گذارید صریح باشید و دلایل آن را توضیح دهید.

قوانین را حتما اجرا کنید. اجرا نکردن باعث میشود کودک روی حرف شما حساب نکند.

وقت هایی را برای تعامل مثبت و بازی با کودک اختصاص دهید.

رفتارهایی مثل نگاه چشمی، لبخند، نوازش و در آغوش گرفتن کودک را بیشتر کنید.

در بحث ها کودک را شرکت دهید و از او بخواهید نظرات خود را بیان کند.

در مورد مشکلات اول با کودک صحبت کنید و دلایل او را بپرسید.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

اصول فرزندپروری مثبت را با چک لیست ابرکودک بیاموزید

روانشناسی کودک از اهمیت و ضرورت تا لزوم آگاهی والدین

کودکان درونگرا و برونگرا را چگونه بتوانیم تشخیص دهیم؟

تشویق کودکان یک روش از سبک فرزندپروری مثبت است

4.2/5 - (5 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه