رشد مغز کودکان ؛ برترین روش ها و خوراکی ها برای تقویت ذهن کودکان

زمان تقریبی مطالعه 10 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

رشد مغز کودکان

بیشترین رشد مغز در ایام کودکی بخصوص تا 2 سالگی انجام می شود . به طوری که طبق تحقیقات 90 درصد رشد مغز تا 2 سالگی انجام می شود(البته این عدد را کمی متفاوت تر هم در جاهای دیگر خوانده ام) .مغز کودک در ابتدای تولد ، دارای 100 میلیارد نورون است و عجیب تر از آن این است که روزانه 1 میلیون ارتباط عصبی در مغز کودک تولید می شود.

رشد صحیح مغز تحت تاثیر عواملی چون روابط ، تجربیات و محیط است و این والدین هستند که باید شرایط صحیح را برای کودکان به ارمغان بیاورند . در ادامه توضیح خواهم داد که چگونه می توانید با رفتار های درست و البته تغذیه درست ، باعث رشد مغز کودکان شوید .

از سیگار دورش کنید

رشد مغز کودکان

در دوران بارداری ، نباید مادر سیگار بکشد یا در معرض دود سیگار قرار بگیرد و باید به شدت از این کار پرهیز کرد . سیگار حاوی مواد شیمیایی مضر است که اثرات بسیار مخربی و جبران ناپذیری بر روی رشد مغز کودکان دارد . مخصوصا در دوران بارداری ، وقتی که مادر دود سیگار را استشمام می کند ، مواد شیمیایی مانند سم وارد خون شده و همین خون سمی به عنوان تغذیه و اکسیژن وارد بدن جنین می شود.

وقتی این مواد سمی وارد بدن جنین شد ، باعث می شود تا اختلالاتی در رشد مغز کودک بوجود آورد و در آینده باعث اختلالات یادگیری ، ناهنجاری های رفتار و کم شدن ضریب هوشی ( IQ ) کودکان می شود.

ایجاد محیط مثبت

رشد مغز کودکان

زمانی که که کودکان در محیط مثبتی قرار بگیرند ، باعث می شود تا در مغز کودکان ارتباطات و کانال های عصبی فرصت بهتری برای اتصال پیدا کنند . همچنین باعث رشد مغز کودکان و تقویت مهارت یادگیری زبان ، منطق و برنامه ریزی آن ها می شود .

محیط مثبت عاری از خشونت ، ناراحتی و غم بوده و سرشار از محبت ، شادی و خوشحالی است . اینکه خانواده ای به طور مناسب با یکدیگر حرف بزنند یا رفتار کنند ، باعث می شود تا محیط مثبتی در خانه ایجاد شود تا کودکان از مزیت های آن بهره ببرند .

توجه به کودک

به طور کلی ، برای رشد مغز کودکان ، باید وقت زیادی روی فرزندان خود بگذارید و با او با حوصله و عشق و محبت بسیار رفتار کنید . از همان سنین نوزادی شروع کنید به حرف زدن با او ، ارتباط چشمی با فرزند خود برقرار کنید ، پاهای او را به آرامی لمس کرده و لپ هایش را به آرامی نوازش کنید .

دقت کنید که این کارها همگی فعالیت هایی حیاتی برای رشد مغز کودکان هستند و به نظرتان مسخره نیاید . بجای اینکه کودک را تنها در جایی بگذارید سعی کنید برای او وقت بگذارید و با او ارتباط برقرار کنید . او را بغل کرده و نوازش کنید . همانطور که گفتم این ها کار های حیاتی برای رشد مغز کودکان است .

در ظاهر این کار ها باعث می شود تا مهارت های کلامی و ارتباطی او به خوبی تقویت شود . در باطن هم کلی اتفاقات خوب مثل افزایش ضریب هوشی ( IQ ) و هوش هیجانی ( EQ ) و کلی اتفاقات خوب دیگر می افتد که در آینده ثمره هایشان را خواهید دید.

سعی کنید هنگام بیرون رفتن با کودک ، با او درباره چیز های گوناگون حرف بزنید و خلاقیت و ذهنش را به چالش بکشید.

محدودیت استفاده از ابزار های الکترونیکی

رشد مغز کودکان

برخی از والدین به بهانه هایی مانند مشغله زیاد و… گوشی و تبلت تهیه کرده و آن ها را سرگرم می کنند! یا مثلا آن ها را پای تلویزیون می نشانند و او ساعت ها وقت خود را جلوی آن سپری می کند.

ولی واقعیت این است این کارها باعث می شود تا کودک وقت کمتری برای انجام بازی های خلاقانه و تخیلی اش بکند و این مانع رشد مغز کودکان است. همچنین باعث چاقی، پرخاشگری و ناهنجاری های رفتاری کودکان شده و موجب ایجاد اختلالات در خواب آن ها می شود. انجام این کار، یعنی کاهش تعاملات کودک با والدین؛ در حالی که ایجاد تعامل بین والدین و فرزند، بیشترین اهمیت را برای رشد مغز کودک دارد.

کتاب خوانی برای رشد مغز کودکان

تقویت مغز کودکان

سعی کنید وقت هایی را برای کودکان خود اختصاص دهید تا برایشان کتاب بخوانید ؛ حتی اگر سن شان خیلی پایین باشد . بعد از مدتی ، کتاب های مورد علاقه کودک برای او، برای شما مشخص می شود . پس بعد آن کتاب هایی برای او بخوانید که فرزندتان دوست دارد . هنگام خواندن کتاب برای فرزند خود ، ممکن است معنی بعضی از کلمه ها را متوجه نشود. اگر از شما معنی آن ها را سوال کرد ، با حوصله و آرامش برایش توضیح دهید.

 ولی گاهی اوقات ممکن است نپرسد، ولی او حداقل می فهمد که با خواندن کتاب ، می توان اطلاعات و دانش های جدیدی را کسب کرد و از این طریق او نیز به مطالعه کردن علاقه مند می شود . علاقه به مطالعه در کودک باعث می شود تا یادگیری زبان و سواد آموزی در او بهتر شود. در مقابل کودکان با اشتیاق و علاقه مشغول به کتاب خواندن باشید تا حس شما نیز به فرزندانتان انتقال یابد.

انتظار نداشته باشین وقتی تمام بزرگترا با گوشی مشغولن بچه هم به مطالعه علاقه پیدا کنه ! اونم وقتی اینطور میبینه طبیعتا دِلِش گوشی می خواد.

بازم مثل همیشه ورزش…

تقویت مغز کودکان

ورزش و فعالیت های بدنی منظم ، یک راه ساده اما بسیار مهم برای رشد مغز کودکان است . ورزش باعث می شود تا در کودکان حافظه شان تقویت شود، قابلیت های یادگیری شان بهبود یافته و احتمال مبتلا شدن به ضعف های شناختی و زوال عقل را کاهش می دهد.

ورزش باعث می شود تا خون رسانی بهتر ، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به مغز رسیده و موجب می شود تا عملکرد اعصاب کودکان بهتر شده و از سلامتی جسمی ، روحی و ادراکی عالی تری برخوردار شوند.

مهد کودک

تقویت مغز کودکان

گاهی دیده می شود والدین به بهانه هایی مانند وضع اقتصادی یا … او را در مهد کودک ثبت نام نمی کنند. ولی برخورداری کودک از آموزش در سنین پایین بسیار مهم و ضروری است و برای رشد مغز کودکان کمک شایانی می کند.

البته نتوانستید کودک خود را ثبت نام کنید ، ناامید نشوید . چرا که من به بخش آموزش دادن اشاره کردم و در صورتی که نتوانستید کودک خود را مهد کودک ثبت نام کنید ، در خانه روی آموزش دادنش کار کنید.

مستقل شدن کودک

 

از سن دو سالگی به بعد ، اجازه بدهید در کار های شخصی خود دخالت داشته و روی پای خود بایستد. برای مثال بگذارید خودشان غذا بخورند ، لباس شان را بپوشند یا حتی لباس شان را انتخاب کنند.

شیر مادر برای رشد مغز کودکان

اولین چیزی که کودک تا حدود 1 سالگی به عنوان غذا مصرف می کند ، شیر است . باید توجه داشته باشید کودک تا جایی که ممکن است از شیر مادر به عنوان غذا مصرف کند و از دادن جایگزین هایی مانند شیر خشک و … پرهیز کنید.

شیر مادر یکی از ضرورت های رشد مغز کودکان است و تغذیه نوزاد از شیر مادر باعث می شود تا ساختمان ایمنی او و رشد مغز او مطلوب تر و بهتر شود . همچنین شیر مادر حاوی چربی و کلسترول به مقدار مناسب می باشد که این ها رشد مغز را تضمین می کنند . طبق تحقیقاتی که انجام شده ، نوزادانی که فقط از شیر مادر تغذیه می کنند ، نسبت به نوزادانی که از غذاهای جایگزین مصرف می کنند ، برخی از قسمت های مغز آن ها حجم بیشتری دارد ، ضریب هوشی ( IQ ) بالاتری دارد ، حافظه فعال تری داشته و عملکرد های حرکتی مطلوب تری دارند.

خوراکی هایی برای بعد از سن 1 سالگی…

رشد ذهن کودک

به طور کلی باید از همان دوران کودکی به فرزندان خود عادت دهید تا تغذیه های سالم داشته باشند . تغذیه سالم برای رشد مغز کودکان و رشد جسم و عقل آن ها ضروری است . در ادامه به خوراکی هایی که برای رشد مغز کودکان موثر هستند و البته تغذیه هایی که باید از مصرف آن ها پرهیز کنند ، اشاره خواهم کرد . فقط برای عادت دادن کودکان خود والدین نیز حتما باید اصول تغذیه درست را رعایت کنند.

خوراکی های مفید برای رشد مغز کودکان

بار ها گفته ام و بار دیگر می گویم که خوب بودن این غذا ها به این معنی نیست که در خوردن آن ها زیاده روی کنید . در آن صورت نتیجه منفی خواهند داشت . خوراکی هایی که برای رشد مغز کودکان مفید هستند ، عبارت اند از :

-تخم مرغ

رشد ذهن کودک

تخم مرغ حاوی پروتئین ، کولین ، اسید چرب امگا 3 ، مواد معدنی روی و لوتئین است که همه آن ها دارای ارزش غذایی بسیار بالایی بوده و به رشد مغز کودکان و افزایش تمرکز آنها تاثیر زیادی دارد .

-سبزیجات

رشد ذهن کودک

انواع سبزیجات سرشار از فولیک اسید و ویتامین ها هستند . سبزیجات به عنوان یک رژیم غذایی سالم ، احتمال زوال عقل را کاهش می دهند . برای مثال کلم پیچ حاوی سولفورافن است ؛ مولکولی که دارای قدرت سم زدایی می باشد . همچنین دارای دی ایندو لیستان است که به رشد سلول های جدید مغز و رشد مغز کودکان کمک می کند .

-کلم بنفش

رشد ذهن کودک

گاهی اوقات پیش می آید که حوصله کودکان پایین آمده و یا مغزشان به اصطلاح قفل می کند . در این صورت آن ها نیاز به خوراکی شیرین پیدا می کنند . کلم بنفش این نیاز را برطرف می کند . همچنین کلم بنفش حاوی مقدار زیادی فیبر ، فولیک اسید و ویتامین B6 است که برای تنظیم خلق ، حافظه  و توجه مفید هستند . همچنین کلم بنفش ضد التهاب بوده و موجب رشد مغز کودکان می شود .

-ماهی

رشد ذهن کودکان

ماهی سرشار از ویتامین D و اسید چرب امگا 3 است از کاهش قدرت شناختی و زوال حافظه جلوگیری می کند . ماهی هایی مانند سالمون ، تونا ، ساردین و … برای رشد مغز کودکان می توانند خیلی مفید باشند .

-ماست

رشد ذهن کودکان

ماست حاوی چربی های ضروری برای رشد مغز کودکان می باشد و پروتئین های موجود در آن سبب انعطاف پذیری غشای سلولی شده و موجب بهتر شدن ارسال و دریافت اطلاعات می شود .

-گوشت

رشد ذهن کودکان

وجود سم در بدن باعث تیرگی مغز می شود . ولی چربی حیوانی موجود در گوشت ، محل ذخیره آفت کش ها و آنتی بیوتیک ها است که موجب سم زدایی بدن می شود . سعی کنید گوشت هایی را تهیه کنید که دارای رنگ ها ، طعم دهنده ها ، مواد نگهدارنده و شیرین کننده های مصنوعی نباشد . همچنین گوشت به رشد مغز کودکان و بهبود رفتار و تمرکز آن ها می شود .

-انواع مغز ها

رشد مغز کودکان

انواع مغز ها مانند پسته و بادام حاوی پروتئین ، اسید های چرب ضروری ، انواع ویتامین ها و مواد معدنی می باشند که برای بهبود خلق و شاد نگه داشتن سیستم عصبی مفید هستند .

-بلغور

بلغور غنی از پروتئین و فیبر می باشد که عروق مغزی و قلبی را سالم نگه می دارد . طبق تحقیقات انجام شده ، کودکانی که بلغور بیشتری نسبت به دیگران مصرف می کردند ، عملکرد بهتری در انجام تکالیف مربوط به حافظه داشتند .

-سیب

رشد مغز کودکان

سیب نیز مانند کلم بنفش ، حاوی مقدار مناسبی شیرینی می باشد که موجب رفع بی حوصلگی کودکان می شود . همچنین سیب حاوی کورستین و آنتی اکسیدان می باشد که برای رشد مغز کودکان بسیار مفید می باشند .

-زرد چوبه

کورکومین موجود در زرد چوبه ، به رشد مغز کودکان کمک کرده و از التهاب و تشکیل پلاک های آلزایمری جلوگیری می کند.

توصیه هایی برای موقع غذا خوردن

رشد مغز کودکان

اجازه دهید کودکان خود با دستان خود غذا بخورند و تا سنین بالا نیز آن ها طوری تربیت نکنید که عادت کنند تا شما به آن ها غذا بدهید . اگر کودکان خودشان با دست خودشان غذا بخورند ، باعث تقویت مهارت های حرکتی آن ها و رشد مغز کودکان می شود.

نباید های غذایی

باید تا حد امکان کودکان را از مصرف خوراکی های صنعتی مانند چیپس ، پفک و … ، غذاهای آماده و بیرون ، فست فود ها و نوشیدنی هایی مانند نوشابه که حاوی شیرین کننده مصنوعی هستند به شدت دور کنید . این نوع خوراکی ها هیچ ارزش غذایی نداشته و مواد مورد نیاز بدن کودکان را تامین نمی کنند ، بلکه آسیب جدی به سلامتی آن ها وارد می کنند.

یکی دیگر از نبایدها، مصرف کافئین است. نوشابه های انرژی زا ، نوشابه های غیر الکلی و آدامس ها حاوی مقدار زیادی کافئین هستند و وجود مقدار زیاد کافئین در بدن ، باعث تاثیر منفی در رشد مغز کودکان شده و ارتباطات کلیدی را در مغز مختل کرده و موجب بروز اختلالات خواب ( هم در کودکان و هم در بزرگسالان ) می شود.

جمع بندی

بیشترین رشد مغز تا 2 سالگی است و این مهم است که تمرکز زیادی در این دوره برای رشد و پرورش کودکان داشته باشیم . از عواملی که باعث رشد صحیح مغز می شوند عبارت اند از :

 1. قرار ندادن کودک و جنین در معرض سیگار !
 2. ایجاد محیط مثبت
 3. توجه به کودک
 4. محدودیت استفاده از ابزار های الکترونیکی
 5. کتاب خوانی برای کودکان
 6. ورزش
 7. مهد کودک
 8. مستقل شدن کودک
 9. تغذیه درست

در مورد تغذیه درست یک سری باید ها و نباید ها وجود دارند . فقط قبل آن توجه داشته باشید که نوزاد تا جایی که ممکن است به عنوان غذا از شیر مادر تغذیه کند . نباید های غذایی عبارت اند از :

 1. خوراکی های صنعتی
 2. غذاهای بیرون و آماده
 3. فست فود ها
 4. نوشیدنی های حاوی شیرین کننده های مصنوعی
 5. نوشابه های انرژی زا
 6. نوشابه های غیر الکلی
 7. آدامس
 8. مصرف زیاد چای و قهوه

و اما خوراکی هایی که برای رشد مغز کودکان مفید هستند عبارت اند از :

 1. تخم مرغ
 2. سبزیجات
 3. کلم بنفش
 4. ماهی
 5. ماست
 6. گوشت
 7. آجیل
 8. بلغور
 9. سیب
 10. زرد چوبه
 11. پرتقال
 12. کلم برگ
 13. هندوانه
 14. شیر

در مورد غذا خوردن کودکان هم اجازه بدهید خودش غذاهایش را بخورد و عادت بد را به او یاد ندهید!

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

تقویت هوش کودکان؛تقویت هوش جنین، نوزاد و کودک با روش های معجزه آسا

تقویت و پرورش خلاقیت کودکان برای تضمین موفقیت کودکان با راهکارهای بینظیر

افزایش تمرکز در کودکان با روش هایی که نمیدانید!

تقویت حافظه کودکان با شاه کلیدهایی که باید بدانید(جامع)

5/5 - (1 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک
نویسندگان سایت اَبَرکودک سعی دارند با نوشتن مقالات ارزشمند شما عزیزان را در جهت تعلیم و تربیت فرزندانتان یاری کنند. برای اینکه با مدیر سایت ابرکودک آشنا شوید کافیه است اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه