حسادت در کودکان و روشهای تربیت و برخورد با کودکان حسود

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 13 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

شاید همه ما به نوعی حسادت را تجربه کرده باشیم. گرچه حسادت ویژگی خوبی نیست اما در هر فردی ممکن است بوجود آید. حسادت در کودکان نیز وجود دارد. حسادت در کودکان یک امر طبیعی می باشد. ممکن است حسادت در کودکان به برادر یا خواهر خود و یا دوستان همبازی بروز کند. اولین نکته ای که اهمیت دارد این است که نباید این حسادت سرکوب شود. نباید کودک را به خاطر حسادت کردن به خواهر یا برادر کوچکتر از خود سرزنش کرد. حسادت در کودکان خصلتی است که می تواند با کنترل توسط والدین زمینه رشد و شکوفایی کودکان شما را فراهمم کند.

در این مقاله از سایت اَبَرکودک ، نویسندگان ابرکودک به بررسی حسادت در کودکان و چگونگی برخورد با ان پرداخته اند. شما همچنین با خواندن ایم مقاله روشهای تربیت کودکان حسود ، چگونگی برخورد با حسادت در کودکان ، راههای کم کردن حسادت در کودکان و موارد و نکات زیادی را خواهید آموخت. بنابراین با ابرکودک همراه باشید تا بتوانید از کودک خود یک ابرکودک بسازید.

حسادت در کودکان و روشهای تربیت و برخورد با کودکان حسود

حسادت در کودکان و روشهای تربیت و برخورد با کودکان حسود

کودکان وقتی به دنیا می آیند به طور فطری پاک و معصوم هستند. در عین حال هر کودک می تواند مشکلات رفتاری خاص خود را داشته باشد. این مشکلات بعضا به خاطر مسائل ژنتیکی و وراثتی نیز می باشد. و تقریبا همه کودکان مشکلات رفتاری مخصوص خود را دارند. دریک کودک کمتر و در کودک دیگر این مشکلات بیشتر می باشد. بنابراین برخی از رفتارهای کودک به خود والدین برمیگردد. اما هیچ جای نگرانی وجود ندارد. به راحتی و با رعایت نکات خیلی ساده و مقداری صبر و حوصله می توان هر مشکل رفتاری را در کودکان برطرف کرد. حسادت در کودکان نیز قابل رفع می باشد.

نقش ویژه والدین و پدرمادرها در حل مشکل حسادت در کودکان

والدین و پدرمادرها و مربیان و مدرسین در این بین نقش بیشتر و ویژه دارند. شما به عنوان مسول کودک باید به آنها کمک کنید تا از پس این ناهنجاریهای رفتاری برایند و آنها را حل کنند. پدرومادرهای و کسانی که به هرنوع مسولیت کودکان را به عهده دارند فقط می توانند به آنها کمک کنند تا استعداد آنها شکوفا شود. برای شکوفایی استعداد لازم می باشد ناهنجاریهای رفتاری آنان از بین برود. شاید حسادت در کودکان را نتوان یک ناهنجاری گفت و بهتر است به آن یک مشکل رفتاری بگوییم. اما در هر حال همین حسادت در کودکان نیز قابل حل می باشد.

برای حل مشکل حسادت در کودکان ما باید به عنوان یک بزرگتر یاد بگیریم که چگونه با آن برخورد کنیم و چگونه آنها را تربیت کنیم. باید روشهای تربیتی کودکان حسود را بدانیم و با ویژگی های یک کودک حسود آشنا شویم. ما در اینجا با فرض اینکه شما تشخیص داده اید که کودک تان حسود است راهکارهایی برای تربیت حسادت در کودکان به شما معرفی می کنیم.

۱- نگران نشوید ، سعی کنید کمتر نگران مشکل حسادت در کودکان خود شوید

بنابراین با این دیدگاه جلو می رویم که ما قرار نیست کودک مان را تغییر دهیم بلکه می خواهیم مشکل او را حل کنیم. در واقع به او کمک کنیم تا مشکلات رفتاری خود را حل کند. در این راه اولین کاری که لازم است این است که سعی کنیم کمتر نگران شویم. گرچه شاید نگران نشدن در مقابل مشکلات رفتاری کودک تا حدودی کار سختی باشد.

۲- اعتماد کنید ، با اعتماد هم به خود و هم به کودک کمک می کنید

با اعتماد کردن به کودکان می توانید به انها اجازه دهید که خود واقعی شان باشند. در این حالت می توانند در مقابل چالشی به نام حسادت در کودکان عکس العمل بهتری از خودشان نشان دهند. اگر والدین با مشهاده حسادت در کودکان به آنها اعتماد کنند و خونسردی خود را حفظ کنند. کودکان نیز به خود بیشتر می توانند اعتماد کنند. این یعنی اعتماد به خود، یعنی اعتماد به نفس چیزی که برای حل همه مشکلات هر فردی از جمله کودکان لازم دارد.

حسادت در کودکان نیز با اعتماد به نفس در کودکان، سریعتر قابل حل می باشد. بنابراین کودکان با اعتماد به نفس که به نوعی از پدرومادر یاد گرفته اند می توانند برای حل مشکلات رفتاری و حتی سایر مشکلات تلاش کنند.

۳- شما مقصر مشکل حسادت در کودکان تان نیستید ، تمام سرنوشت فرزندان در دست ما نیست

سرنوشت هر انسانی به نوعی از قبل تا حدودی رقم خورده است. بخشی از سرنوشت کودکان نیز از قبل رقم خورده است. درست است که اگر شما پدرمادر حسودی بوده باشید و یا هستید این حسادت از شما به او رسیده است. اما شما هم مقصر همه مشکل حسادت در کودکان تان نیستید. باید بپذیریم که کودک ما هم مانند همه کودکان مشکلات و چالش های رفتاری خود را دارد. و مهمتر از آن باید تلاش کنیم که مشکل حسادت در کودکان را رفع کنیم.

۴- به کودکان اجازه دهید با مشکل حسادت کنار بیایند

باید یادمان باشد که ما قرار نیست کودکان مان را عوض کنیم. کاری که از دست ما بر می آید این است که زمینه را برای رشد و شکوفایی آنها فراهم کنیم. به یاد داشته باشید که کودکان به طور فطری پاک و معصوم هستند. با این رفتار به نوعی هم به انها اجازه داده ایم که با مشکل شان کنار بیایند. و در این بین وظیفه ما به عنوان بزرگتر این است که در مقابل چالش و مشکل حسادت در کودکان بگذاریم که با مشکلشان مواجه شوندو ما در این مسیر به انها کمک کنیم. به عبارتی راهنمای کودکان باشیم.

حسادت در کودکان و روشهای تربیت و برخورد با کودکان حسود

نشانه‌های حسادت در کودکان و بزرگسالان چیست؟

در سنین پایین وقتی فرزندتان با دیگران بازی می‌کند، امکان تشخیص حسادت در او وجود دارد. کودک حسود این حس خود را با کتک‌زدن و آزار دیگران در قالب بازی ابراز می‌کند. حسادت در بزرگسالان بیشتر به‌چشم می‌آید. زیرا بزرگ‌ترها بیشتر در این‌باره حرف می‌زنند و مایلند بر سر راه موفقیت شخصی که به او حسادت می‌کنند، سنگ بیندازند.

حسادت در کودکان و روشهای تربیت و برخورد با کودکان حسود

 

الف) چگونه با کودکان حسود برخورد کنیم؟

قبل از ورود به مدرسه بچه ها حسادت خود را نسبت به کودک کوچکتر از خود به صورت کتک زدن او نشان می دهند، گاهی حضور اورا در خانه ندیده می گیرند و وجود او را انکار می کنندو یا گاهی اوقات حسادت خود را به صورت تغییر رفتار خود نشان می دهند.

تفاوت فرزند اول با بقیه فرزندان

بررسی‌ها نشان داده وقتی فرزند دوم یا سوم یک خانواده متولد می‌شود، فرزند اول معمولا ۲ راه پیش رو دارد؛ یا خود را شبیه به فرزند کوچک‌تر کند تا بتواند توجه والدین را به خود جلب کند یا شبیه به والدین‌اش شود و با مراقبت از فرزند کوچک‌تر توجه والدین را نصیب خود کند.

کناره‌گیری و در خود فرورفتن

برخی کودکان با داشتن طبیعتی حساس‌تر و درون گرایانه‌تر، نیاز به ابرازمحبت و توجه و اطمینان‌بخشیدن مجدد بیشتر دارند. این نیاز درچنین کودکانی حتی بیشتر از نیاز کودکانی است که احساساتشان را با اعمال خشم‌آلود نشان می‌دهند.

در دراز مدت کودکانی که به تولد بچه بعدی خانواده با کناره‌گیری بیشتری واکنش نشان می‌دهند، با دشواری بیشتری در زندگی آینده سازگار خواهند شد. در این کودکان رفتارهای برگشتی به زندگی کودکی، عدم علاقه به بازی و وابستگی بیشتر به مادر دیده می‌شود.

سن حسادت در کودکان چند سالگی است؟

حسادت در میان بچه ها در سالهای سوم و چهارم زندگی بیش از سایر اوقات است. بچه های باهوش تر بیشتر از بچه های کم هوش حسادت می ورزند انهایی که اختلاف سنی شان از یکسال و نیم تا سه و نیم باشد بیشتر حسود هستند. بچه های اول معمولاً بیشتر از بچه های دیگر حسادت می ورزند زیرا آنها مدتها گل سرسبد خانواده محسوب می شوند و علاقه و محبتهای افراد خانواده متوجه آنها بوده است.

 

حسادت در کودکان و روشهای تربیت و برخورد با کودکان حسود

ب) اشکال مختلف بروز حسادت

کودکان حسادت خود را به اشکال مختلف بروز می‌دهند. برخی بصورت آشکارا صدمه می‌زنند. برای مثال نوزاد جدید را لت کرده یا تیله می‌کنند و برخی به علت ترسی که از والدین دارند به طور مستقیم صدمه نمی‌زنند بلکه در خیال و ذهن خود به او آسیب می‌رسانند. و بعضی دیگر از کودکان در خانه شروع به آزار و اذیت دیگران می‌کنند و دچار کابوس‌های شبانه، ناخن جویدن و شب‌اِدراری می‌شوند.

شیطنت‌ بی‌جا نمونه ای از حسادت در کودکان

شیطنت‌ بی‌جا هم یک نمونه آشکار و قابل لمس است.مادر در حال شیردادن به نوزاد است. فرزند بزرگ‌تر درحالی ‌که به او نگاه می‌کند، باقی مانده‌ غذایش را کامل روی زمین می‌‌ریزد یا لباس‌های تمیزو مرتب شده را همه جا پراکنده می‌کند.

درک این ‌که این شیطنت تحریک‌آمیز عمدا انجام شده، آسان است. کودک با ابراز خشم در جست‌و‌جوی توجه است. سخت است که عصبانیت خود را کنترل کنید، ولی او ازشما می‌خواهد که عصبانی شوید.

حسادت در کودکان به شکل معکوس

گاهی می‌توانید حسادت کودک را به شکل کاملا وارونه آن ببینید. او کاملا دل‌مشغول کودک می‌شود. وقتی اسباب‌بازی می‌بیند، می‌گوید «بچه کوچولو، اسباب بازی دوست دارد» یا وقتی بچه‌ها را می‌بیند که دوچرخه‌سواری می‌کنند، می‌گوید «بچه کوچولو هم دوچرخه دارد»، دراین شرایط برخی والدین ممکن است بگویند که هیچ نگرانی در مورد حسادت بچه بزرگشان ندارند چرا که او شیفته کودک جدید است.

حسادت در کودکان به صورت‌ غیرمستقیم

حسادت ممکن است به صورت‌های غیرمستقیم یا فقط درشرایط خاص دیده شود.او ممکن است بجه را محکم‌تر از همیشه بغل کند. ممکن است در خانه به‌ نظر برسد که شیفته کودک است، اما وقتی دیگران بچه را تحسین کنند، او شروع به بی‌ادبی کند.

ممکن است ماه‌ها هیچ هم‌چشمی نشان ندهد، اما وقتی نوزاد بزرگ‌تر شد و به یکی از اسباب‌بازی‌هایش دست زد، رفتار او دگرگون شود.
معمولا این تغییر احساسات زمانی آشکار می‌شود که کودک کوچک‌تر شروع به راه رفتن می‌کند.

 

حسادت در کودکان و روشهای تربیت و برخورد با کودکان حسود

ج) دلیل حسادت در کودکان

اول بودن بهتر است یا آخر بودن؟

بچه اول بودن یا بچه دوم بودن، خواهر بزرگ‌تر داشتن یا برادر بزرگ‌تر؟ از نظر بسیاری افراد این دو بسیار از هم متفاوت است و بر زندگی آتی فرد تاثیر می‌گذارد. خیلی‌ها می‌گویند بچه اول بودن مصیبتی است و ترجیح می‌دهند ته‌تغاری باشند. برعکس برخی معتقدند بچه‌های اول همیشه خوشبخت‌ترند. بهترین جایگاه کجاست؟ اول بودن، وسط بودن یا ته‌تغاری؟

وقتی بچه اول به دنیا می‌آید، مرکز توجه والدین است و زندگی‌شان را زیرورو می‌کند. کمی نمی‌‌گذرد که مجبور می‌شود جایگاهش را به فرزند بعدی بسپارد. با این حال این موضوع سبب سرخوردگی نمی‌شود. شاید حس حسودی در ابتدا وجود داشته باشد اما سپردن جایگاه به دیگری به معنی پس رفتن نیست.

ورود نوزاد دوم عامل ایجاد حسادت در کودکان بزرگتر

ورود نوزاد دوم در خانواده برای کودک یک بحران بزرگ را بوجود می آورد. او که تا آن زمان مورد توجه والدین بوده است با آمدن نوزادی دیگر موقعیتش را در خطر می بیند، این وظیفه والدین است که با رفتارهای مناسب خود محیط را برای او آرام نگاه دارند و با محبتشان وضعیت کودک را متعادلتر کنند.

مقایسه میان فرزندان ایجاد حسادت در کودکان می کند

هر فردی دارای قابلیتها و توانایی های ویژه خود است. یک کودک ممکن است در زمینه های خاصی پیشرفت چشم گیری داشته باشد کودکی دیگر در آن حد استعداد شکوفایی از خود نشان دهد. ولی این مسئله نباید باعث تضعیف کودک دوم شود.

اگر دوست دارید فرزند شما بیشتر تلاش کند و یا آداب و رسوم معاشرتی را بهتر رعایت کند بهتر است از راه تشویق اقدام به این کار کنید نه سرزنش و مقایسه او با دیگران. در غیر این صورت حس خشم و حسادت را در کودک به وجود می آورید.

حسادت به خواهر و برادر بعد از دوران نوزادی

حسادت نسبت به خواهر و برادر بعد از دوران نوزادی به علت رفتارهای نادرست اطرافیان ایجاد می‌شود. حسادت در کودکی که والدین او را به طور مستقیم یا غیرمستقیم با خواهران و برادران دیگر او مقایسه می‌کنند یا مورد توجه بیش از حد پدر و مادر هستند شدیدتر است.

یکی از شایعترین واکنشهایی که اغلب کودکان موقع بروز عامل رقابت از خود نشان می دهند حسادت است. شناخت و درمان این نوع واکنش ها در کودکان حایز اهمیت است زیرا این حالت علاوه بر ایجاد عصبانیت، تنفر و احساس خود کم بینی ،باعث می شود که در سنین بالاتر شخص به علت این اخلاق ناپسند در محیط و اجتماع تنها بماند.

پیشنهاد ویژه: دوره رایگان فرزندپروری

عدم تنبیه و تشویق کودکان یک عوامل موثر در پیدایش حسادت در کودکان

یکی از عوامل موثر در پیدایش حسادت در سنین بالاتر عدم اتخاذ یک روش در تنبیه و تشویق بچه ها است.اگر ذهن بچه های بزرگتر را برای تولد نوزاد آماده کنند کمتر نسبت به نوزاد حسادت می ورزند گاهی بچه ها نسبت به اعضاء خانواده یا افرادی که مانع مصاحبت مادر با ایشان می شوند حسادت می کنند. به تدریج که بچه از محیط خانواده دور می شود و با افراد بیشتری ارتباط پیدا می کند، حسادت او نسبت به برادران و خواهران خود کم می شود.

حسادت در کودکان و روشهای تربیت و برخورد با کودکان حسود

هرگز انجام ندهید ، اشتباهاتی که موجب ایجاد حسادت در کودکان می‌شود

برخی رفتارهای موجب ایجاد آتش حسادت در کودکان می‌شود.

۱- لوس‌کردن کودک

اگر بیش از اندازه فرزند خود را نازپرورده بار بیاورید امکان ایجاد حسادت را در او افزایش می‌دهید.

۲- مراقبت و رسیدگی بیش‌ازحد

یکی دیگر از رفتارهای اشتباه والدین که به حسادت در کودکان منجر می‌شود، مراقبت و رسیدگی بیش‌ازحد است.

۳- رفتارهای استبدادگونه والدین

کنترل بیش‌ازحد نیز یکی دیگر از اشتباهات بزرگ والدین است که باعث حسادت در کودکان می‌شود.

۴- مقایسه با دیگران

یکی از مهلک‌ترین اشتباهات والدین، مقایسه‌کردن فرزند خود با دیگران است. مقایسه کار بسیار نابخردانه‌ای است.

۵- ایجاد رقابت ناسالم

وادارکردن کودک به انجام کارهایی که دیگر هم‌سن‌و‌سالانش انجام می‌دهند و مقایسه نتایج باعث ایجاد رقابت ناسالم می‌شود.

۶- ترتیب تولد فرزندان

گاهی‌اوقات ترتیب تولد فرزندان در میزان توجهی که از والدین دریافت می‌کنند، نقش مهمی دارد.

حسادت در کودکان و روشهای تربیت و برخورد با کودکان حسود

د) راه حلهای پیش‌گیری از حسادت در کودکان

برای پیش‌گیری از حسادت در کودکان والدین باید بدانند که «کیفیت» محبت برای کودکان اهمیت دارد نه «برابری» محبت.

آگاهی از هیجانهای کودک

یعنی هوشیار بودن نسبت به وجود هیجانها در دیگران. بیان نکردن علاقه، خشم یا ناراحتی به این معنا نیست که کودک آنها راتجربه نمی کند.

شناخت هیجان به عنوان فرصتی برای گفتگو و آموزش

هیجانات و احساسات منفی فرزندان زمانی از بین خواهد رفت که کودک بتواند در مورد آنها صحبت کند. و احساس کند دیگران او را درک می کنند.

گوش دادن همدلانه و پذیرش احساسات کودک

هماهنگی با هیجانهای کودک مستلزم توجه داشتن به زبان بدن، حالات چهره و حرکت بدن اوست.

نامگذاری هیجان

وقتی کودک هیجانزده است مهمترین گام آموزش، یاری با او در نامیدن این هیجان است و یافتن کلمات و واژه هایی که به وسیله آنها هیجانش را بیان کند.

کمک به حل مسئله

آخرین گام آموزش هیجان حل مسئله توسط خود کودک است و والدین در اینجا نقش راهنما را برعهده دارند.

و) راه های درمان حسادت در کودکان

۱-ذهن کودک را نسبت به تولد یک نوزاد جدید آماده کنید.

۲- با کودک خود ساده و رُک صحبت کنید.

۳-به کودکان خود صبر کردن یاد بدهید.

4-تلاش نکنید تا تفاوت بین کودکان را در خفا انجام دهید.

 

حسادت در کودکان و روشهای تربیت و برخورد با کودکان حسود

5- احساسات کودکان را سرکوب نکنید

اگر این احساسات سرکوب شود، بیشتر به روحیه او صدمه می‌زنند و طولانی‌تر باقی می‌ماند تا این ‌که آزادانه اجازه ابراز داشته ‌باشد.
در این حالت، شما به عنوان والدین سه وظیفه متفاوت و به هم ‌مرتبط دارید:

از نوزاد کوچک حمایت کنید تا آسیبی نبیند. به کودک بزرگ‌تر نشان دهید که او اجازه ندارد به احساسات بد خود عمل کند و به او اطمینان ببخشید که شما همچنان او را دوست دارید و او واقعا پسر یا دخترخوبی است.

وقتی شما مواظب فرزند بزر‌گ‌تر خود هستید که صدمه‌ای به فرزند کوچک‌تر نزند، نه تنها از فرزند کوچک‌تر مراقبت کرده‌اید، بلکه جلوی رنج بیشتر فرزند بزرگ‌تر را هم گرفته‌اید؛ چرا که هر بار آسیب رساندن به خواهر یا برادر هر قدرجزئی، در کودک احساس گناه بیشتر ایجاد می‌کند و موجب رنج بیشتراو می‌شود.

درچنین موقعیت‌هایی برای والدین فرصتی فراهم‌ می‌شود که به کودک بگوید احساساتش قابل درک و قابل قبول است، فقط او اجازه ندارد که براساس آن احساسات عمل کند.

به کودکان اجازه دهید که احساسات خود را صادقانه درباره دیگران ابراز کنند. به احساسات کودک کم بها ندهید. سعی نکنید با آنها به‌گونه‌ای حرف بزنید که گویی احساسات متفاوتی دارند. وقتی شما احساسات آنها را بپذیرید، آنها احساس می‌کنند که والدینشان احساسات آنها را خوب درک می‌کنند.

حسادت در کودکان و روشهای تربیت و برخورد با کودکان حسود

ه) درمان حسادت در کودکان

اول مطمئن شوید که خودتان حسود نیستید. تا زمانی که خودتان حسود باشید نمی توانید به‌طور مؤثر به درمان حسادت در کودکان کمک کنید.

1- خواندن داستان‌های قدیمی

سعی کنید درباره‌ی ویژگی‌های خوب اخلاقی مانند کمک به دیگران، پرورش افکار و نیات خوب و … برای فرزندتان داستان بخوانید.
با کتابخوانی برای کودکان و به کمک این داستان‌ها و حکایات می‌توانید به او بفهمانید آنچه انجام می‌دهد اشتباه است.

۲- گوش‌دادن مؤثر به حرف دل کودک

باید با فرزندتان صحبت کنید و ببینید علت حسادتش چیست.
در بعضی موارد، حسادت در کودکان ریشه در اعتماد به نفس و عزت نفس پایین دارد.
وقتی کودک از توانایی‌ها و ویژگی‌های مثبت خود مطمئن نباشد.
حس حسادت در او ایجاد می‌شود و مدام به دیگران غبطه می‌خورد.

3- تبدیل حس حسادت در کودکان به جاه‌طلبی

حس‌وحال مثبت بخشیدن به انرژی‌های کودک نقش مهمی دارد.
نقش مهمی در کاهش احساسات منفی و غنی‌کردن اهداف مثبت او دارد.
وقتی کودک برای کسب موفقیت بیشترتلاش کند
دیگر درگیر احساسات منفی‌ چون حسادت نخواهد شد.
درعوض تمرکز خود را به حرکت در راه پیروزی معطوف خواهد کرد.

۴- وجود الگویی شایسته برای کودک

برای تأکید بر اهمیت داشتن احساس خوب نسبت به دیگران.
ترفند مفید دیگر این است که الگوی شایسته‌ای باشید.
مثلا اگر شما از ویژگی‌های خوب دیگران تعریف کنید.
فرزندتان از شما یاد می‌گیرد و از حسادت دور خواهد شد.

۵- تأکید بر اهمیت بخشش و مشارکت

گاهی اوقات کودکان نسبت به کودکان دیگر عقده و کینه‌ی بی‌دلیل دارند.
اگر فرزندتان چنین مشکلی دارد، باید اهمیت توجه و مشارکت با دیگران را به او گوشزد کنید.
شکل‌گیری چنین رفتارهایی در کودک احساس ناامنی را از او دور می‌کند.
دیر یا زود با کسی که نسبت به او حس حسادت داشت، دوست و رفیق می‌شود.

۶- نثار عشق و علاقه به کودک

مهم نیست کودک چه مشکلی را تجربه می‌کند.
با عشق و مراقبت والدین، حل مشکلات سریع‌تر و مؤثرتر می‌شود.

۷- پرهیز از مقایسه و جلوگیری از حسادت در کودکان

مقایسه‌ی کودک با دیگری کار اشتباهی است.
ارزش عملکرد کودک را خدشه‌دار می‌کند.

۸- پرهیز از مقایسه‌ی امور تحصیلی

از مقایسه‌ نمرات و عملکرد بچه‌ها در مدرسه یا میان خواهر و برادرها به‌شدت دوری کنید.
چراکه این کار باعث تلاش بیشتر فرزند شما نمی‌شود.
تنها حس نفرت و حسادت را در او بیشتر می‌کند.

۹- تشویق نقاط قوت ویژه

هر کودکی توانایی‌ها و نقاط قوت مخصوص به خود را دارد.
سعی کنید نقاط قوت کودک را پررنگ کنید.
با مهم‌شمردن آنها، در راستای افزایش اعتماد به نفس فرزندتان بکوشید.
خلق‌وخو و علایق کودکان با یکدیگر متفاوت است.
وظیفه شماست که آنها را تشویق کنید.

۱۰- تقویت رفتارهای مشارکتی

یکی از مؤثرترین کارهایی که می‌توانید در زمینه‌ی درمان حسادت کودکان انجام بدهید.
کودکان را طوری هدایت کنید که همدیگر را حمایت کنند.

 

ی) روش های کنترل حسادت کودکان

احساسات خود را بیشتر بیان کنید تا حسادت در کودکان را کاهش دهید

اگر فرزندتان به خواهر و برادر کوچکترش حسادت می کند، ابراز محبتتان را نسبت به او بیشتر کنید.
مثلاً در طول روز بیشتر او را بغل کنید.
در هر زمانی که می توانید به او توجه کرده و با او حرف بزنید و بازی کنید.
وقتی او ازخواهر و برادر کوچکترش مراقبت می کند
یا با آنها خوش رفتاری می کند او را تشویق کنید .

الگو باشید تا حسادت در کودکان را از ریشه درمان کنید

به او نشان دهید که چگونه با دیگر کودکان رفتار کند.
مهربانی با کوچکترها و مراقبت از آنها را با رفتارتان به او یاد بدهید. تنها گفتن کافی نیست.
او از رفتار شما یاد خواهد گرفت که با کوچکترها چگونه برخورد کند.
وقتی کودک به خواهر و برادر کوچکش نزدیک می شود برای یاد دادن رفتار با کودک بهره ببرید.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

پرخاشگری کودکان ، از علت ها و انواع پرخاشگری تا معالجه آن

کودکان لوس ، اصلاح الگوهای رفتاری و روشهای برخورد با آنها

لجبازی در کودکان را با رعایت ۶ نکته ساده از بین ببریم

کودکان بی ادب را چگونه تربیت کنیم؟ چگونه کنترل و با انها رفتار کنیم؟

5/5 - (2 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه