تنبیه کودکان و اثرات مثبت و منفی آن بر رفتارهای کودکان

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 12 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

تنبیه کودکان هر چیزی است که باعث کاهش دفعات رفتارهای ناخواسته می شود. در تئوری ، مجازات باید رفتارهای نامناسب را کاملاً سرکوب کند ، اما این بندرت نتیجه واقعی است. والدین باید به خاطر داشته باشند که مجازات ، به ویژه مجازات بدنی ، از نظم و انضباط متفاوت است. نظم و انضباط در کودکان تقریباً همیشه از مجازات کردن کودکان ترجیح داده می شود ، زیرا کودکان هنوز در حال یادگیری و رشد هستند و شایسته هستند که چگونه بهتر و بهتر عمل کنند.

 

الف ) تنبیه کودکان سنین 0 تا 2

نوزادان و کودکان نوپا به طور طبیعی کنجکاو هستند. بنابراین عاقلانه است که وسوسه ها و موارد غیرقانونی را از بین ببریم – وسایلی مانند تلویزیون و تجهیزات تصویری ، استریو ، جواهرات و به ویژه وسایل تمیز کردن و داروها باید به خوبی دور از دسترس نگهداری شوند. هنگامی که کودک خزنده یا کودک نو پا دوست داشتنی شما به سمت یک شیء بازی غیرقابل قبول یا خطرناک حرکت کند ، با آرام گفتن “نه” را بگویید و یا فرزند خود را از منطقه جدا کنید یا با یک فعالیت مناسب او را منحرف کنید.

 

 تنبیه کودکان و اثرات مثبت و منفی آن بر رفتارهای کودکان

 

زمان پرداخت می تواند یک نظریه مؤثر برای کودکان نوپا باشد.

به عنوان مثال به كودكی كه به عنوان مثال به غذا خوردن ، گاز گرفتن یا پرتاب مواد غذایی می پردازد ، باید بگوییم كه چرا رفتار غیرقابل قبول است و به یك منطقه تعیین شده زمان – صندلی آشپزخانه یا پله پائین – برای یک یا دو دقیقه آرام می شود (آرامش طولانی تر برای کودکان نوپا مؤثر نیست) مهم نیست که در هر سنی کودکی نخورید ، ضربه نخورید و سیلی نخورید. نوزادان و کودکان نوپا به ویژه بعید هستند که بتوانند بین رفتار و تنبیه بدنی آنها ارتباط برقرار کنند. آنها فقط درد ضربه را حس خواهند کرد.

 

با تنبیه کودکان به الگوی منفی انان تبدیل نشوید

فراموش نکنید که بچه ها با تماشای بزرگسالان ، به ویژه والدینشان یاد می گیرند. اطمینان حاصل کنید که رفتار شما ماده ای از مدل است. شما با قرار دادن وسایل شخصی خود به جای اینکه فقط به فرزندتان دستور دهید اسباب بازی های خود را انتخاب کند در حالی که وسایل شما در اطراف قرار گرفته است ، تصور بسیار قوی تری ایجاد می کنید.

 

 تنبیه کودکان و اثرات مثبت و منفی آن بر رفتارهای کودکان

 

ب ) تنبیه کودکان سنین 3 تا 5

با رشد فرزند خود و شروع به درک ارتباط بین اقدامات و پیامدها ، حتماً شروع به برقراری ارتباط در مورد قوانین خانه خانواده خود کنید. قبل از مجازات کردن برای یک رفتار ، به بچه ها بگویید که از آنها چه انتظاری دارید. اولین باری که 3 ساله شما از مداد رنگی برای تزئین دیوار اتاق نشیمن استفاده می کنید ، بحث کنید که چرا این کار مجاز نیست و اگر کودکتان دوباره این کار را انجام دهد چه اتفاقی خواهد افتاد (برای مثال ، کودک شما باید به تمیز کردن دیوار کمک کند و نخواهد بود). قادر به استفاده از مداد رنگی برای بقیه روز اگر چند روز بعد دوباره دیوار تزئین شد ، یادآوری کنید که مداد رنگی فقط برای کاغذ است و سپس عواقب آن را اعمال کنید.

 

تنبیه کودکان و نظم و انضباظ

هرچه زودتر والدین این نوع استاندارد را تنظیم کنند “من قوانین را تنظیم می کنم و از شما انتظار می رود که پیامدها را گوش دهید یا بپذیرید” ، برای همه بهتر است. اگرچه گاهی اوقات والدین برای نادیده گرفتن رفتار بد گاه به گاه یا مجازات پیروی از برخی مجازاتها راحت تر نیستند ، اما این یک پیشینه بد محسوب می شود. تهدیدات خالی قدرت شما را به عنوان والدین تضعیف می کند و باعث می شود که بچه ها محدودیت هایی را آزمایش کنند. قوام اصلی کلید در نظم و انضباط مؤثر است و این مهم است که والدین تصمیم بگیرند (با هم ، اگر شما یک والدین مجرد نیستید) قوانین چیست و سپس از آنها حمایت کنید.

 

تنبیه کودکان در کنار تشویق کودکان

در حالی که شما درباره اینکه چه رفتارهایی مجازات خواهد شد ، روشن می شوید ، پاداش رفتارهای خوب را فراموش نکنید. از تأثیر مثبتی که ستایش شما می تواند دست کم نگیرید – نظم و انضباط فقط در مورد مجازات نیست ، بلکه در شناخت رفتار خوب است. به عنوان مثال ، گفتن “من به خاطر به اشتراک گذاشتن اسباب بازی های خود در گروه بازی از شما افتخار می کنم” معمولاً موثرتر از مجازات کودکی است که در آن سهیم نبوده است. و در هنگام ستایش به جای گفتن “کار خوب” خاص باشید. شما می خواهید این رفتار را که دوست دارید ، مشخص کنید. این باعث می شود که آنها در آینده اتفاق بیفتند – هرچه توجه بیشتری به یک رفتار داشته باشیم ، احتمال ادامه آن بیشتر است.

 

 

 تنبیه کودکان و اثرات مثبت و منفی آن بر رفتارهای کودکان

 

تنبیه کودکان آخرین مرحله و استراتژی تربیتی

اگر فرزند شما بدون توجه به آنچه انجام می دهید ، رفتاری غیرقابل قبول را ادامه می دهد ، سعی کنید برای هر روز از هفته یک نمودار با یک جعبه تهیه کنید. تصمیم بگیرید که فرزند شما قبل از شروع مجازات چند بار بدرفتاری کند یا اینکه چه مدت رفتار مناسب باید قبل از پاداش دیده شود. نمودار را روی یخچال قرار دهید و هر روز رفتارهای خوب و غیرقابل قبول را ردیابی کنید. این به فرزند شما (و شما) نگاهی دقیق به نحوه عملکرد آن می دهد. پس از شروع کار ، فرزند خود را بخاطر یادگیری کنترل رفتار نادرست و به ویژه برای غلبه بر هرگونه مشکل سرسخت ، ستایش کنید.

 

زمان مناسب تنبیه کودکان

زمان پرداخت نیز در این سن می تواند برای بچه ها خوب عمل کند. مکان مناسبی مانند صندلی یا پایین را انتخاب کنید ، عاری از حواس پرتی. به یاد داشته باشید در صورت وجود رایانه ، تلویزیون یا بازی ها ، ارسال به اتاق شما مؤثر نیست. همچنین یک زمان اتمام از هر نوع تقویتی فاصله دارد. بنابراین کودک شما در حین اتمام نباید از شما توجه کند – از جمله صحبت کردن ، تماس چشمی و غیره.

 

مدت زمان تنبیه کودکان

حتما مدت زمانی را که بهترین کار برای فرزند شما خواهد بود در نظر بگیرید. کارشناسان می گویند 1 دقیقه برای هر سال سن یک قاعده خوب است. برخی دیگر توصیه می کنند تا کودک آرام بماند (برای آموزش خود تنظیم) از وقت استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که اگر یک اتهام اتفاق افتاده است زیرا فرزند شما از دستورالعمل ها پیروی نکرده است ، شما پس از اتمام زمان ، مسیر را دنبال می کنید. این مهم است که به بچه ها بگویید که چه کار درستی انجام می شود ، نه فقط گفتن چه اشتباهی است. به عنوان مثال ، به جای گفتن “روی مبل پرش نکنید” ، “سعی کنید” لطفا روی مبلمان بنشینید و پاهای خود را روی زمین بگذارید. “

حتماً دستورات واضح و مستقیم را بیان کنید. به جای “آیا می توانید کفشهایتان را بگذارید؟” بگویید “لطفا کفش خود را بگذارید.” این جایی برای سردرگمی باقی نمی گذارد و دلالت بر این ندارد که دستورالعمل های زیر یک انتخاب هستند.

 

 تنبیه کودکان و اثرات مثبت و منفی آن بر رفتارهای کودکان

 

پ ) تبیه کودکان سنین 6 تا 8 سالگی

زمان بندی و پیامدهای آن نیز استراتژی های انضباطی مؤثر برای این گروه سنی است.

باز هم ، سازگاری بسیار مهم است ، همانطور که در ادامه می آید. به وعده های مربوط به نظم و انضباط خوب عمل کنید و یا خطر دیگری را برای تضعیف اختیارات خود ایجاد کنید بچه ها باید باور داشته باشند که منظور شما از آنچه می گویید. این بدان معنا نیست که شما نمی توانید شانس دوم بدهید یا حاشیه خطای خاصی را مجاز نمی دانید ، بلکه باید بیشتر به آنچه می گویید عمل کنید. مراقب باشید تهدیدهای غیرواقعی از مجازات (“لرزون به آن در شوید و دیگر هرگز تلویزیون را تماشا نخواهید کرد”) با عصبانیت ، زیرا عدم پیروی از این امر می تواند تهدیدات شما را تضعیف کند.

 

تنبیه کودکان با تهدید توخالی اثر منفی دارد

اگر تهدید می کنید که ماشین را چرخانده و به خانه بروید اگر درگیری در صندلی عقب متوقف نشود ، مطمئن شوید که دقیقاً همین کار را انجام می دهید. اعتباری که با فرزندان خود به دست می آورید بسیار با ارزش تر از یک روز از دست رفته ساحل است. مجازاتهای سنگین ممکن است قدرت شما به عنوان والدین را از بین ببرد. اگر فرزند یا دختر خود را به مدت یک ماه زمین بزنید ، ممکن است فرزند شما احساس تغییر و تحریک رفتار نکند ، زیرا همه چیز از قبل گرفته شده است. این ممکن است به تعیین اهدافی که بچه ها می توانند برای دستیابی به امتیازهایی که برای رفتار غیرقانونی از شما گرفته شده ، کمک کند.

 

 تنبیه کودکان و اثرات مثبت و منفی آن بر رفتارهای کودکان

 

ت ) تنبیه کودکان سنین 9 تا 12 سالگی

بچه های این گروه سنی – دقیقاً مانند تمام سنین – با پیامدهای طبیعی قابل نظم هستند. هرچه آنها بالغ می شوند و استقلال و مسئولیت بیشتری را طلب می کنند ، آموزش به آنها برای مقابله با پیامدهای رفتارشان روشی مؤثر و مناسب برای نظم و انضباط است.

به عنوان مثال :

اگر کارهای خانه کلاس پنجم شما قبل از خواب انجام نشده است

آیا باید او را مجبور به ماندن در این کار یا حتی خودتان امانت دادن کنید؟

احتمالاً نه – فرصتی را برای تدریس دروس مهم زندگی از دست می دهید.

اگر تکالیف ناقص باشد

کودک شما روز دیگر بدون آن به مدرسه می رود و از نمره بد ناشی می شود.

 

تنبیه کودکان از نوع بدنی

مجازات بدنی عبارت است از وارد آمدن دردهای جسمی به کسی که محکوم به جرم شده است. اکثر والدینی که از مجازات بدنی استفاده می کنند ، این کار را به شکل ذبح کردن یا لکه دار کردن کودک انجام می دهند. برخی از والدین همچنین دستان ، دستان یا پاهای فرزندان خود را سیلی می زنند. والدین بسیار به ندرت تصمیم می گیرند که از تنبیه بدنی به هر شکل دیگری استفاده کنند ، و امروز فقط یک خط بسیار نازک بین آنچه که به عنوان مجازات بدنی پذیرفته می شود و آنچه که کودک آزاری محسوب می شود وجود دارد. به عنوان مثال ، در گذشته برخی از کودکان با کمربند یا تسمه مجازات می شدند. امروز این اقدامات کاملاً نامناسب است و به درستی محکوم شده است.

 

والدین و تنبیه کودکان

والدینی که به مجازات بدنی می پردازند ، معتقدند که آنها به فرزندان خود آموزش می دهند که تقریباً پاسخ داشته باشند – این رفتار نادرست باعث ایجاد درد می شود و باید از آن جلوگیری کرد. والدینی که از مجازات بدنی استفاده نمی کنند ، معتقدند که هیچ کاری برای آموزش نظم و انضباط خود یا مسئولیت انجام نمی دهد ، اما این پیام را منتقل می کند که آسیب رساندن یا صدمه زدن به دیگران قابل قبول است. چندین مطالعه آکادمیک همچنین بین مجازات بدنی و پرخاشگری کودکان و رفتارهای ضد اجتماعی ارتباط برقرار کرده اند.

 

مجازات در مقابل نظم و انضباط

تنبیه کودکان چه بدنی باشد چه نباشد ، مجازات فقط به کودکان می آموزد که اگر قوانین را نقض کنند عواقب منفی را متحمل می شوند. مجازات لزوماً به کودکان نمی آموزد که چرا قوانین وجود دارد ، چرا قوانین مهم هستند یا چگونه می توانند طبق قوانین عمل کنند. مجازات همچنین به فرزندان نمی آموزد که مسئولیت پذیر باشند یا افکار ، نیازها یا تجربیات دیگران را در نظر بگیرند. از طرف دیگر ، نظم و انضباط همیشه درسی را برگزار می کند که به کودکان کمک می کند تا درک کنند که رفتارهای مناسب چیست و چرا در جامعه ما پذیرفته شده اند. نظم دادن به کودکان در واقع ابزاری برای آموزش کودکان است که چگونه خودشان را بهتر کنند.

 

تأثیرات مجازات

متأسفانه مجازات فقط در مهار رفتارهای نامناسب تا آنجا که باعث ایجاد ترس در کودکان می شود مؤثر است. کودکان برای ترس از اموال خود (که ممکن است آنها را از بین ببرند) ، امتیازات (که ممکن است آنها را باطل کنند) ، ترجیحات (که ممکن است علیه آنها استفاده شود) و حتی ایمنی و بهزیستی (اگر به طور معمول باعث درد یا آسیب شوند) می آیند. به نام مجازات) کودکان لزوماً درک نمی کنند که چرا رفتار آنها اشتباه بوده است یا اینکه چگونه رفتار آنها بر دیگران تأثیر منفی گذاشته است. در مقابل ، تأثیرات نظم و انضباط بر کودکان اغلب احساس افزایش مسئولیت ، اعتماد به نفس و توانایی تمایز مناسب از رفتارهای نامناسب است.

 

 تنبیه کودکان و اثرات مثبت و منفی آن بر رفتارهای کودکان

 

تنبیه کودکان نتیجه ای جز صدمه به انها ندارد

مجازات یا تحمیل عمدی ناخوشایند به کسی که به نظر او اشتباه انجام داده است ، ممکن است برای بعضی از والدین بسیار وسوسه‌انگیز باشد. در گرمای لحظه ، بسیار آسان است که در پاسخ به رفتار بد خود ، به دام کودک بیفتید تا احساس بدی کند. اما مجازات به کودک چیز دیگری نمی آموزد بلکه صدمه دیدن دیگران است. درعوض ، والدین باید تلاش کنند که فرزندان خود را نظم بخشند تا بتوانند به خودشان و موقعیتهایشان بهتر کمک کنند. بطور مناسب فرزندان با نظم و انضباط ، نه تنها خانواده ، بلکه جامعه نیز شاد ، سالم و مولد خواهند بود.

 

اهمیت تنبه کودکان به هشداردهنده بودنش و اصلاح کودک می باشد

جوامع کنونی اگرچه به قوانین اهمیت خاصی میدهند، اما به مجازات و تنبیه کودکان چندان اهمیت نمیدهند. شاید اگر اوضاع به همین ترتیب پیش رود، روزی دیگر قوانین نیز برای کسی مهم نباشند. در گذشته مردم چون نمیتوانستند خودشان درستی و نادرستی چیزی را درک کنند و قضاوت کنند، به مجازات شدن گنهکاران اهمیت میدادند. مردم با قربانی کردن برای خدایانشان و مجازات کردن شروران جامعه سعی میکردند دیگران را به انجام کارهای خوب تشویق کنند و از انجام کارهای بد، باز بدارند.

 

چرا و چه موقع مجازات و تنبیه کودکان موثر است؟

روشهای مختلفی برای مجازات و تنبیه کردن کودکان وجود دارد. برخی از آنها سخت گیرانه تر و خشونت آمیز هستند، مثل قطع کردن عضو، شلاق زدن و سنگسار کردن، اما برخی دیگر تا حدی منصفانه ترند، مثل جریمه کردن مجرمان و زندانی کردن آنها.

اگر روش مجازات مجرمان درست باشد

آنها حساس ندامت و پشیمانی میکنند.

در گذشته افراد بسیاری با قربانی کردن و نذر کردن هدایایی

سعی میکردند از خداوند کمک بگیرند تا دچار لغزش و خطایی نشوند.

آنها با قربانی کردن در پیشگاه خداوند، یاد میگرفتند که از تعلقات خود دوری کنند

بهتر به درستی و نادرستی کارهایی که انجام میدهند، پی ببرند.

قربانی کردن در پیشگاه خداوند برای آنها مزایای بسیاری داشت.

 

 تنبیه کودکان و اثرات مثبت و منفی آن بر رفتارهای کودکان

 

اثرات تنبیه کودکان در آینده اجتماع

وقتی قربانی میکنیم و یا زمانی که غمگین و افسرده میشویم، بیشتر تمایل پیدا میکنیم که افکار و کارهای غلط خود را کنار بگذاریم. عواطف شان پی بردند، کم کم توانستند بر مبنای این قدرت درونی خودشان، کارهای درست را از نادرست تشخیص دهند.

آنها چندین قرن بود، که از مجازاتهای سخت استفاده میکردند؛

بنابراین اگر فقط معنی مجازات شدن را خوب درک میکردند

میتوانستند احساسات خود را زنده کنند.

در آن دوران قوانین و مجازاتهای سخت :

برای نظم بخشیدن به جوامع و هدایت زندگی انسانها ضروری بود.

 

اثرات مثبت و منفی تنبیه کودکان و مجازات کردن

همانطور که قبلاً گفتیم مجازات کردن و تنبیه کودکان تا حدی باعث میشود که آنها با چشیدن طعم رنج و عذاب بیشتر به اعماق وجودشان پی ببرند و خودشان درستی و نادرستی کارهایشان را قضاوت کنند. از این رو مجازات کردن کودکان ابزاری است که آنها را هشیارتر سازد و این هشیاری باعث شود آنها برای تغییر دادن رفتار خود انگیزه کافی را داشته باشند.

حتی امروزه مرتاض های بسیاری وجود دارند که :

برای تصفیه کردن خودشان از بدیها، سختیهای زیادی را تحمل میکنند

و خودشان را شکنجه میکنند.

بسیاری از کارهای آنها درست نیست.

 

تنبیه کودکان بر عقاید انها تاثیر منفی میگذارد

مثلاً آنها برای اینکه به اصطلاح به خداوند نزدیکتر شوند، خودشان را شکنجه میکنند و یا خودشان را آتش میزنند. اینگونه روشها امروزه نیز رایج هستند و این دسته از افراد به نام مذهب و مذهبی بودن کارهای نادرستی انجام میدهند و به خودشان صدمه میزنند.

اینگونه کارهای نادرست باید کنار گذاشته شوند.

افراد نباید به اشتباه فکر کنند با این کار زندگی-شان را به خداوند نثار میکنند.

اکنون وقت آن رسیده که واقعاً برای خداوند زندگی کنیم و به سوی او قدم برداریم.

 

 تنبیه کودکان و اثرات مثبت و منفی آن بر رفتارهای کودکان

 

موارد منع تنبیه بدنی کودکان

در روایات به چند مورد اشاره شده که نباید در آن موارد کودکان را زد.

ذکر این مورد، برای آن نیست که در سایر موارد کتک زدن بی اشکال است، بلکه به طور کلی اصل اساسی و عمومی همان تشویق و تحریک مثبت و اشتیاق انگیز در کارهای خوب است. تنبیه جز در موارد خاص غالبا تأثیر منفی دارد و اگر گفته می شود در موارد زیر تنبیه بدنی کنار گذاشته شود از باب تأکید بر ترک آن است، نه تأیید آن در موارد دیگر. لزوم رعایت جانب احتیاط اقتضا دارد که تا آن جا که ممکن است از زدن اجتناب کرده و از روش های مناسب تر استفاده کرد.

 

موارد جواز تنبیه کودکان از نوع بدنی و فیزیکی

1- برای جلوگیری از انحراف:

از امام صادق درباره کودک که به مرحلۀجوانی رسد و مسیحیت را برگزیند – در حالی که یکی از پدر و مادرش یا هر دو مسلمان بوده باشند – فرمود: جوان به حال خود رها نمی شود بلکه برای قبول اسلام او را تنبیه می کنند»

2- برای تربیت:

برای تأدیب و تربیت بیش از سه ضربه (به کودک) نزن.

تنها در موارد خاصی که برای کودک سرنوشت ساز است – و نه برای هر عملی که از فرزند سر می زند واحیانا مورد رضای والدین نیست – اجازه داده شده که والدین از شیوۀتنبیه استفاده کنند.

 

 تنبیه کودکان و اثرات مثبت و منفی آن بر رفتارهای کودکان

 

حدود تنبیه بدنی کودکان در اسلام

کتک زدن فرزندان در مواردی بلامانع است؛

اما باید دید که حدود تنبیه بدنی تا کجاست؟

و پدر و یا مادر تا چه مقدار و با چه وسیله ای می توانند کودک را تنبیه کنند؟

آیا آنان مجاز هستند که با چوب یا شلاق، وحشیانه کودکان را به اصطلاح خود ادب و در حقیقت شکنجه کنند و بدن آنان را کبود و زخمی نمایند؟

 

آیا والدین اجازه دارند در هر سنی کودک را تنبیه بدنی کنند؟

آیا می توانند هر گاه که از نافرمانی فرزندانشان به خشم آمدند

دیوانه وار به جان کودکان معصوم بیفتند

و علاوه بر دشنام و ناسزاگویی، آنان را به باد کتک بگیرند؟

بی تردید پاسخ منفی است

و چنین تصوری که برخی والدین ناآگاه دربارۀتأدیب و تربیت فرزند خود دارند

به کلی غلط است

روایاتی که از پیامبر و ائمه هدی رسیده حد و مرز تنبیه را کاملا روشن می کند.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

کودک آزاری جنسی یکی از مشکلات جوامع مدرن امروزی

کودکان پرحرف را چگونه از شکل گیری عادت پرحرفی حفظ کنیم؟

تقویت مثبت اندیشی در کودکان با ۱۰ راهکار ابرکودک

علاقه مند کردن کودکان به کتاب با ابر روش کتابخوانی ابرکودک

5/5 - (1 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه