تقویت و پرورش خلاقیت کودکان برای تضمین موفقیت کودکان با راهکارهای بینظیر

زمان تقریبی مطالعه 11 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

تقویت و پرورش خلاقیت کودکان

داشتن خلاقیت مخصوصا در عصر حاضر ، به یکی از ویژگی های ضروری تبدیل شده که باعث می شود در آینده یک فرد تغییری بزرگ ایجاد کند . نکته جالب اینجاست که همه کودکان از همان ابتدای تولد دارای خلاقیت هستند . ولی این خلاقیت نیاز به حمایت والدین دارد و به اصطلاح باید به درستی آبیاری و رسیدگی شود و اگر با روش های مناسب حفظ شود به طور کلی باعث می شود تا مهارت اجتماعی اش بهتر شده ، اعتماد به نفس کودک تقویت شده و موجب یادگیری بهتر او شود.

در ادامه توضیح خواهم داد که چگونه ، با چه روش هایی و خوراکی هایی می توانیم موجب تقویت و پرورش خلاقیت در کودکان شویم.

 

عوامل تقویت و پرورش خلاقیت در کودکان

عامل ژنتیکی به کنار! چون نمی توان تغییری روی آن انجام داد . ولی اینطور هم نیست که بگوییم ” بچه من ژن خلاقیت ندارد پس بیخیالش شویم ” هرگز! هر کسی می تواند با چند راهکار موجب تقویت و پرورش خلاقیت کودکان شود. فقط کمی وقت گذاشتن و حوصله و صبر می خواهد با طعم دلسوزی! عواملی دیگر که از این عامل ژنتیکی بیشتر تاثیر دارند می توانند رفتار های والدین با کودک و تغذیه های کودکان باشند که در ادامه راه درست در هر کدام نشان خواهم داد.

 

رفتار های درست

این عامل از دو عامل دیگر تاثیرش خیلی خیلی بیشتر است. پس بهتر است به خوبی دقت کنید. پدر و مادری که با اشتیاق فروان به تقویت و پرورش خلاقیت کودکان می پردازند، تاثیر بسیار زیادی در کودکان خود میگذارند و باعث میشوند تا آن ها توانایی روبرو شدن با چالش ها را با روش های مختلف داشته و همیشه نگرش مثبت به حل مسئله های مختلف داشته باشند.

حال در ادامه به روش هایی که موجب تقویت و پرورش خلاقیت کودکان می شوند، توضیح خواهم داد.

 

بازی!

تقویت و پرورش خلاقیت کودکان

به جرئت می توانم بگویم که انواع بازی ها بیشترین تاثیر را برای تقویت و پرورش خلاقیت کودکان دارند. اگر توجه کنید امروزه در همه آموزش ها سعی می کنند از بازی استفاده کنند تا هم کودک با علاقه و اشتیاق یاد بگیرد و هم در نتیجه آن بهتر یاد بگیرد. در ادامه به چند بازی که موجب تقویت و پرورش خلاقیت کودکان می شوند، اشاره خواهم کرد.

فقط چند نکته قبل از اشاره کردن به بازی ها بگویم که:

  1. بازی ها تابع قوانین خاصی که شما تعیین کرده اید نباشد . بگذارید اگر کودکتان دوست نداشت، آن را تغییر دهد و به نحوه دلخواهش باشد . این خود خلاقیت کودک را نشان می دهد و اگر شما قوانین او را قبول نکنید، در واقع خلاقیت اش را قبول نداشتید.
  2. هنگام بازی می توانید سوال هایی از کودک خود بپرسید و از او نظر خواهی کنید. برای مثال ” به نظرت تغییری در این قسمت بازی انجام ندهیم ” یا ” چی کار کنیم بازی جذاب تر بشه ” و … .
  3. توجه داشته باشید، بازی ای که شما با کودک خود انجام می دهید، باید مانند یک رقص دو نفره باشد؛ نه مثل کنسرتی که رهبرش شما باشید!
  4. در هر بازی کودک را ( اگر خطر جانی نداشته باشد ) بخاطر کثیف شدن و … محدود نکنید؛ برای مثال خاک بازی. چرا که با این کار در واقع بروز خلاقیت او را محدود می کنید.
  5. هدف از بازی برای تقویت و پرورش خلاقیت کودکان در کل جنب و جوش کودک است . پس به جای محدود کردن جنب و جوش های او بگذارید برای انجام هر حرکتی آزاد باشد. فقط خطر جانی نداشته باشد. ( البته با آگاهی کامل از این موضوع )
  6. نظم و مرتب بودن را در حین بازی کودک بی خیال شوید . چرا کودکان در دل بی نظمی خلاقیت خود را شکوفا می کنند. خواهشا صبر کنید و بعد از تمام شدن بازی همه چیز را جمع و مرتب کنید. در حین بازی نیز دائما به او هشدار ندهید که ” ای وای مواظب باش لباست کثیف شد ” . بگذارید آزاد و راحت باشد .

-بازی تخیلی با کلمات

تقویت و پرورش خلاقیت کودکان

این بازی به این صورت است که کلمه ای را انتخاب کنید یا چه بهتر که کودک شما خودش انتخاب کند . این کلمه می تواند انواع وسیله ها ، خوردنی ها و … باشد . بعد از کودک خود بخواهید که کار هایی دیگر و تخیلی که می توان با آن وسیله انجام داد یا فکر های تخیلی دیگر که می توان درباره آن ها ایجاد کرد را بگوید.

برای مثال یک کف نان را می توانند یک بشقاب پرنده فرض کنند یا یک سفره ماهی . یا مثلا خیار ها را به عنوان گلوله در تفنگ ها بکار ببرند و … . هدف این بازی تخیل است و پیدا کردن راه های جدید که خیلی می تواند به تقویت و پرورش خلاقیت کودکان کمک کند .

-بازی های دردسر دار!

تقویت و پرورش خلاقیت کودکان

خواهش می کنم دست از وسواس های بی مورد و الکی دوری کنید! با این کار ها بروز خلاقیت ها کودک و حس کنجکاوی او را نادیده می گیرید. بجای آن محلی را تعیین کنید تا هر کثیف کاری که می خواهد انجام دهد (البته منظورم مسائل گوارشی نیستا!). یک مکان برای بازی با خاک رس، خود خاک، آبرنگ، گواش و … . آن وقت کاملا دست و پایش باز است تا برای شما هنر نمایی کند! و شما لذت ببرید.

این کار باعث تخلیه ذهن کودکان برای آمدن افکار جدید، پدید آمدن شکاف های جدید بسوی خلاقیت های جدید و البته برای تقویت و پرورش خلاقیت کودکان بسیار مفید واقع خواهد شد.

-داستان بازی!

داستان بازی خود به چند صورت است که هر کدام از آن ها را در یک بند توضیح خواهم داد. فقط توجه داشته باشید که داستان تنها برای شب و برای هنگام خواب نیست. این بازی ها عبارت اند از:

داستان سازی خانوادگی: این بازی به این صورت است که یک داستان را در حدود یکی دو بند می خوانید. بعد هر یک از اعضای خانواده با استفاده از قوه تخیل خود تا چند بند داستان را ادامه می دهند و البته باید کودک نیز در آن شرکت داشته باشد. حسن خانوادگی بودن آن این است که کودک بیشتر برای بازی و فکر کردن برای آن اشتیاق پیدا می کند.

قصه های بی پایان: در این بازی از کودک خود بخواهید تا بجای اینکه در پایان داستانی بگویید قصه ما به سر رسید کلاغه به خونش نرسید ادامه اش را بسازد.

قصۀ نیمه: به احتمال خود نیز با آن آشنایی دارید. به این صورت است که نیمی از داستان را تعریف کنید و نیم دیگر آن را کودک با قوه تخیل خودش بسازد.

-بازی با کلمات

از فرزند خود بخواهید کلمات هم معنی ، متضاد و یا هم خانواده یک کلمه را بگوید . همچنین می توانید دو کلمه را در نظر بگیرید و از فرزند خود بخواهید تا وجه های اشتراک این دو کلمه را بگوید . برای مثال میز و کاغذ ؛ هر دو از چوب درست شده اند – کاغذ را روی میز می نویسیم – فامیل های دور هستند و … که بهتر از این ها را می توانید از زبان کودک خود بشنوید . این بازی تاثیر خوبی در تقویت و پرورش خلاقیت کودکان دارد .

-خمیر بازی

تقویت و پرورش خلاقیت کودکان

خمیر بازی علاوه بر اینکه باعث می شود تا مهارت دستی کودکان افزایش یابد ، باعث دادن فرصت جدید به آن ها برای خلق ایده های جدید می شود. همچنین ترکیب رنگ های خمیر بازی و ساختن آن ها باعث تقویت و پرورش خلاقیت کودکان می شود. برای اینکه جمع کردنش راحت باشد می توانید در حین بازی از سفره های نایلونی استفاده کنید.

-اسباب بازی های ساختنی

تقویت و پرورش خلاقیت کودکان

 

خرید و تهیه اسباب بازی هایی مانند مکعب های چوبی یا انواع سازه هایی که به هم متصل می شوند، می تواند خیلی برای تقویت و پرورش خلاقیت کودکان کمک کند. چرا که آن ها باعث مجسم شدن ایده های کودک می شوند.

-بازی های تجسمی

تقویت و پرورش خلاقیت کودکان

از کودک خود بپرسید اینکه مثلا اگر شیر ها بال داشتند چطور می شد و … . و میتوانید به کودک توضیح مختصری بدهید و ادامه اش را به او بسپارید. سعی کنید با هر تلاشی، به خیالات کودکان بال و پر دهید تا پا به پای آن باعث تقویت و پرورش خلاقیت کودکان شود.

-بازی انتخاب

از طریق این بازی کودک می تواند خود و ترجیحات خود را بهتر بشناسد و در هر یک از مواقع خاص چگونه عکس العملی داشته باشد. برای مثال می توانید از او بپرسید که اگر مجبور شود میان 3 معلم مهد کودک اش ، یکی را انتخاب کند ، کدام را انتخاب می کند.

-بازی کاربرد ها

در این بازی از کودک می خواهید تا برای هر یک از وسایل ، کاربردی جدید پیدا کند . برای مثال از هندزفری می توانند به عنوان وسیله ای برای طناب کشی استفاده کنند ، برای بالا رفتن از کوه به عنوان طناب استفاده کنند، به دو قسمت وصل کنیم و روی آن لباس آویزان کنیم یا…!

نیاز نیست کابردها حتما منطقی باشند.میتوانند غیر منطقی هم باشند و در مورد منطقی بودن آن نیاز نیست سخت بگیرید.

-بازی جمله سازی

این بازی چند نفره است و به این صورت است که یک نفر کلمه ای را می گوید و نفر بعدی کلمه ای باید بگوید که بعد آن مناسب باشد و به همین ترتیب با کلمه گذاری، یک جمله درست شود.

 

کارهای هنری

تقویت و پرورش خلاقیت کودکان

در کل این طرز فکر در همه ایجاد شده که وقتی اسم خلاقیت می آید ، همه یاد هنر می افتند . اتفاقا زیاد هم اشتباه نیست . هنر و خلاقیت دو چیز هستند که به یکدیگر گره خورده اند . انجام یک کار هنری مانند نقاشی زاییده خلاقیت است و البته انجام هر چه بیشتر آن بر خلاقیت نیز می افزاید.

هنر و خلاقیت با هم رابطه مستقیم دارند. پس هنر نیز موجب تقویت و پرورش خلاقیت کودکان می شود . برای مثال نقاشی آسان ترین راه نمایش ایده ها و توجهات کودکان است.

همچنین انجام کار های هنری توسط کودک باعث می شود تا قدرت مشاهده او بهبود یافته و دقت و تمرکز او افزایش یابد . منتها کودک در حین کار و انجام هر چیز جدیدی منتظر تشویق والدین است . پس باید روی تجارب جدید فرزندان خود خیلی خیلی حساس باشید تا موجب تقویت و پرورش خلاقیت کودکان شما شود.

بنابراین بهتر است محیط را برای کودک خود فراهم نمایید تا هر کار هنری که می تواند انجام دهد . با انواع سازه ها ، مداد رنگی ، کاغذ و حتی چند قابلمه برای نوازندگی اش! سعی نکنید جلوی این کار کودک خود را بگیرید . در غیر این صورت کودک از آزمایش خلاقیتی که در ذهن دارد می ترسد و این باعث کاهش خلاقیت او می شود .

ساخت کار دستی نیز خیلی به تقویت و پرورش خلاقیت کودکان کمک می کند. بگذارید کودک با خلاقیت و فکر و تخیل خودش وسایل ها را بسازد . فقط شما باید ناظر باشید ، امکانات را فراهم کنید و خوشحالی و شادی خود را بعد از گام فرزند خود به او نشان دهید تا بیشتر به شوق بیاید. تنها وظیفه شما این ها است.

 

پرسش سوال

تقویت و پرورش خلاقیت کودکان

بهتر است با پرسیدن سوالاتی از فرزندان خود ، ذهن خلاق او را به چالش بکشید . پرسیدن سوال در هر مکان و زمانی میسر است و کافی است فقط حوصله به خرج دهید . برای مثال وقتی از کنار یک دستگاه خودپرداز می گذرید ، بجای اینکه بی توجه از کنارش رد شوید یا بگویید : ” نگاه کن ! یک خود پرداز . ” بهتر است از کودک خود درباره اینکه چگونه کار می کند یا اینکه برای چه کاری است ، بپرسید . او حتی ممکن است جواب های غیر معمول یا تخیلی به شما بگوید ، اما این جای خوشحالی دارد که ذهن خلاق خود را بروز می دهد و در کل باعث تقویت و پرورش خلاقیت در کودکان می شود .

سوال های دیگر که می توانید از او بپرسید این است که برای مثال اگر یک موجود دیگر بود ، چه کار می کرد و یا اصلا اینکه می توانست به یک موجود دیگر تبدیل شود . حتی می توانید بپرسید که مثلا اگر برق نبود، چه میشد ؟ از چه کار هایی باز می ماندیم و حتی چه مزیت هایی داشت یا اینکه برای حل این مشکل چه کاری می توانیم انجام دهیم . این کار چرخ دنده های مغز کودکان را به کار انداخته و موجب تقویت و پرورش خلاقیت کودکان می شود .

البته توجه داشته باشید که سوالات متناسب با خصوصیات خود فرزند باشند . برای مثال از کودکی که در روستا زندگی می کرده و تا حالا گوشی موبایل ندیده ، نمی توان از او تصور کردن آن را خواست . همچنین باید حوصله و صبر به خرج دهید در مقابل این ها به سوالات بی پایان و حتی خسته کننده و تکراری فرزندان خود جواب دهید . در غیر این صورت او نیز از جواب دادن به شما دلسرد می شود.

 

رفتن به مقصد با چند مسیر مختلف

می توانید هر بار که از خانه به مدرسه می روید ، بجای رفتن راه همیشگی و سر راست ، از راه های دیگر نیز بروید و البته طوری کنید که کودک نیز متوجه شود . انجام این کار باعث می شود تا کودک بفهمد که از راه های دیگر نیز می توان به مقصد و هدف رسید ( حالا این هدف و مقصد میتواند مدرسه باشد یا هدف زندگی و یا حل کردن مشکلات، برای هرچیزی راه های مختلفی هست و وقتی کمی سن او بیشتر شد و میتوانست این موارد را درک کند این موارد را هم میتوانید به او بگویید).

 

کار هایی که باید از انجام آن ها پرهیز کرد!

برخی از کار ها هستند که مانع رشد خلاقیت کودکان می شوند و عجیب تر این است که خود والدین متوجه آن نیستند و فکر می کنند که ” ما واسه این بچه چی کم گذاشتیم اینطوری شد ؟! ” . البته در بین مطالب بالا به برخی اشاره شد و در این قسمت نیز آن ها را کامل تر می کنیم :

  1. باید مراقب باشید تا کار های جدیدی که کودکان مان انجام می دهند را سرکوب نکنیم . برای مثال وقتی کودکمان با استفاده از آرد سر خود برای اولین بار خمیر بازی درست می کند ، نباید او را سرزنش کنیم . شاید کمی خراب کاری به بار آورده باشد ولی ارزش نابود کردن آینده فرزند را ندارد .
  2. از عبارات منفی و نا امید کننده دوری کنید ! از عبارت هایی مانند : ” بگذار من انجامش بدهم ، تو یاد بگیر. با این کار دارد تقلید کردن را یاد او می دهید. باید بگذارید کودک خودش تمام کار را انجام دهد و همانطور که هست ، با تمام وجود تحسین کنید . در غیر این صورت مانع تقویت و پرورش خلاقیت کودکان می شود.
  3. از مقایسه های نا خوشایند مخصوصا بین برادر ها و خواهر ها به شدت پرهیز کنید . زیرا به طرز فجیهی جلوی تقویت و پرورش خلاقیت کودکان را می گیرد ! بهترین کسی که باید سعی کنید یک فرد را با او مقایسه کنید ، خود دیروز اوست . این مقایسه ها باعث می شوند تا استعداد های دیگر کودک نادیده گرفته شده و باعث سرکوب شدن احساسات و خلاقیت کودک شوند . خوب نیست بچه ها را بخاطر دو سه مشخصه با هم مقایسه کنیم . هر کسی یک ویژگی خاص دارد.
  4. گاهی جایزه دادن یک مانع است برای تقویت و پرورش خلاقیت کودکان! چه زمانی؟ زمانی که به کودک وعده جایزه می دهیم، اگر پیانو یاد بگیرد. این شد نوعی اجبار؛ اگر بجای این علاقه او را پیدا کنیم و امکانات را برای رسیدن به آن مهیا کنیم، دیگر نیازی به جایزه دادن نیست.

 

جمع بندی

در حالت کلی زمانی باعث تقویت و پرورش خلاقیت کودکان می شویم که آن ها بتوانند به راحتی بدون ترس تفکرات خود را بیان کنند ، با دیگران مخالفت کنند و به درک روابط دنیا بپردازند . با روش هایی مانند انواع بازی ها، رفتن از راه دیگر به مقصد و هنرمندی کودک نیز می توانیم موجب تقویت و پرورش خلاقیت کودکان شویم. در مقابل آن باید کار هایی مانند مقایسه کردن، بی مورد جایزه دادن، کلاس های زیاد که فایده خاصی جز خستگی ندارند و جملات منفی را از لیست رفتار های خود با کودکان را حذف کنیم.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

تقویت هوش کودکان؛تقویت هوش جنین، نوزاد و کودک با روش های معجزه آسا

افزایش تمرکز در کودکان با روش هایی که نمیدانید!

تقویت حافظه کودکان با شاه کلیدهایی که باید بدانید(جامع)

رشد مغز کودکان ؛ برترین روش ها و خوراکی ها برای تقویت ذهن کودکان

5/5 - (2 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک
نویسندگان سایت اَبَرکودک سعی دارند با نوشتن مقالات ارزشمند شما عزیزان را در جهت تعلیم و تربیت فرزندانتان یاری کنند. برای اینکه با مدیر سایت ابرکودک آشنا شوید کافیه است اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه