تقویت هوش کودکان؛تقویت هوش جنین، نوزاد و کودک با روش های معجزه آسا🤯

زمان تقریبی مطالعه 11 دقیقه
Rate this post

تقویت هوش کودکان

به راستی چگونه می توان کودکی پرورش داد که در آینده به فردی با نبوغ و استعداد بالا تبدیل شود ؟ در ابتدای کار باید بگویم ، عوامل ژنتیکی که به کنار ، رفتار والدین خیلی بیشتر می تواند در این تقویت هوش کودکان موثر باشد . در ادامه به رفتار هایی که موجب تقویت هوش کودکان می شود به علاوه غذاهایی که در تحقق این موثر هستند، اشاره خواهیم کرد.

 

رفتار های درست والدین برای تقویت هوش کودکان

تقویت هوش کودکان

همانطور که اشاره شد ، رفتار های والدین تاثیر بسیار بیشتری برای تقویت هوش کودکان دارند . تنها راه تحقق یافتن آن ها ، ارزش دادن به فرزند و وقت گذاری بیشتر به او می باشد . یکی دیگر از مزیت های این راه ، این است که هیچ محدودیتی از سوی وضعیت مالی و … ندارد . پس به عنوان مثال نمی توان نداشتن درآمد بالا را برای انجام ندادن این ها بهانه کرد .

در ضمن این را هم بگویم ، درست است که توجه به رفتار ها در کودکی خیلی مهم تر و تاثیر گذار تر هستند ، ولی باید سعی کنید که این رفتار ها در دوران نوجوانی و حتی جوانی و بزرگسالی نیز پیاده کنید . چرا یک فرد در هر سنی به رفتار های درست نیاز دارد.

 

رفتارهایی که موجب تقویت هوش کودکان می شوند عبارت اند از:

صحبت با فرزند و پرسش سوال

تقویت هوش کودکان

یکی از راه های موثر برای تقویت هوش کودکان ، صحبت با آن ها می باشد . برای اینکار بهتر است هنگام صحبت با فرزندتان ، بصورت مستقیم در چشم هایش نگاه کنید . سعی کنید در هر زمانی از فرزندتان سوالاتی بپرسید که جواب دادن به آن ها نیاز به خلاقیت ، استدلال و تجزیه و تحلیل داشته باشد . برای مثال می توانید بعد از تماشای یک فیلم یا کارتون از او بپرسید که چه نتیجه اخلاقی و … گرفت و یا می توانید بپرسید که از کدام قسمت فیلم یا کارتون خوشش آمد یا دلیل اینکه آن را دوست داشت چیست؟

پرسیدن انواع سوال ها باعث می شود تا کودکان به دانسته های خود فکر کنند و نظرشان را درباره هر چیزی که درباره آن سوال می کنید و پیرامون آن است، نظر دهند. البته نگران این نباشید که مبادا واژه هایی که بکار می برید کمی پیچیده یا غیر قابل فهم باشند . در صورتی که کودک متوجه واژه جدید شما نشد ، می توانید چند بار با به بکار بردن آن واژه در محیط مرتبط به آن باعث شوید تا کودکتان آن واژه را متوجه شود.

در زمان هایی هم که کودک تان از شما سوالی پرسید، با آرامش و تمرکز کامل به او توضیح دهید.

حتی میتوانید معنای انواع لغات را با اشاره های دست یا اشاره به وسیله یا چیز مرتبط به آن یا نام بردن چیز های مرتبط ، یاد دهید . بکار بردن هر یک از این ها می تواند خیلی بر روی تقویت هوش کودکان موثر باشد. فقط باید توجه داشته باشید که هنگام صحبت با کودک باید صدا های اضافی مانند صدا های رادیو و تلویزیون خاموش شوند.

آموزش

تقویت هوش کودکان

سعی کنید هر لحظه را برای یاد دادن چیز جدید به فرزندتان را غنیمت شمارید . برای مثال وقتی از کنار یک آسیاب بادی می گذرید ، بجای آن که بی توجه از کنارش رد شوید یا اینکه به فرزند خود بگویید : ” نگاه کن ! یک آسیاب بادی ! ” می توانید از او سوال کنید که آسیاب بادی چگونه کار می کند و یا برای چه کاری است . بعد از اینکه به نظر او به دقت گوش دادید ، بعد خودتان به طور کامل درباره آن توضیح دهید . تشویق کودک برای مشاهده جزئیات هر چیز ، نه تنها باعث یادگیری دانش جدید می شود ، حتی باعث افزایش علاقه کودک برای یادگیری می شود .

همچنین یاد دادن چیز های جدید نیز خیلی در تقویت هوش کودکان می تواند موثر باشد . پدر خوانده استیو جابز ، در کودکی به او اصول ابتدایی الکترونیک را یاد داد . سر انجام چه شد؟! این عامل در کنار چند عوامل دیگر که در ادامه به آن اشاره می کنم ، باعث شد تا استیو جابز به یک نابغه و سازنده شرکت اپل تبدیل شود.

حتی در هنگام رفتن به فروشگاه نیز می توانید کودکان خود را به چالش بکشید و در نتیجه موجب تقویت حافظه در کودکان تان شوید . برای مثال به کودک دو ساله خود بخواهید که نام میوه هایی که داخل پاکت است را بگوید. از کودک سه ساله خود بخواهید که در فروشگاه به دنبال کنسرو آناناس باشد و از کودکان با سن بالاتر بخواهید که قیمت ها و اندازه وسایل ها را مقایسه کنند و… .

تقویت حس کنجکاری

بر انگیختن حس کنجکاوی در کودکان و تقویت و حمایت آن می تواند خیلی موثر در تقویت هوش کودکان باشد. برای این کار می توانید حس کنجکاوی را در موضوع هایی کودکتان به آن علاقه دارد بر انگیخته کنید . برای مثال می توانید درباره بازی کامپیوتری اش با او صحبت کنید یا درباره آن سوال بپرسید ؛ همانطور که با یک دوست درباره آن حرف می زند . انجام این کار باعث ایجاد تعامل بین والدین و کودکان شده و باعث تقویت هوش کودکان می شود .

اگر این کار ها را انجام دهید ، کودک نیز شروع به پرسش سوال می کند و به دنبال موارد جالب تری می گردد تا به شما نشان دهد . همانطور که همه ما میدانیم ، برای اینکه کودکی داشته باشیم با خصوصیت های دلخواه خودمان، باید وقت بگذاریم.

یکی دیگر از کار هایی که از طریق حس کنجکاوی کودکان باعث تقویت هوش کودکان می شود ، این است با فرزند خود به یک موزه ببرید و یا یک نمایش جالب را با هم تماشا کنید . بعد از آن از کودک خود بپرسید که از کجای آن خوشش آمد و چرا آن را دوست داشت . فردای آن روز که فرزندتان به مدرسه رفت ، درباره موزه یا نمایش به دوستانش تعریف می کند ؛ در آن حال یک حس کارشناسانه ای به خود می گیرد ! و این امر موجب می شود تا اعتماد و علاقه کودک به یادگیری بیشتر شود.

مطالعه

تقویت هوش کودکان

مطالعه یکی از بهترین روش ها برای تقویت هوش کودکان است. چرا که مطالعه مغز را تحریک می کند تا با جهان ارتباط برقرار کرده و دانش پیش زمینه ای درباره جهان و انواع علوم آن بدست آورند . اما چگونه می توان آن ها را کودکان را علاقه مند به مطالعه کرد؟

همانطور همه ما می دانیم مطالعه پایه و اساس هر گونه یادگیری است . مطالعه موجب جذب محتوای همه زمینه ها از جمله ریاضی و علوم و البته بکار گیری آن ها می شود . اگر کودک شما در مسیر مطالعه کردن افتاد، خودش برای خواندن کتب بیشتر علاقه مند تر خواهد شد.

برای شروع ، اگر کودکان ببینند که والدین با شور و شوق و لذت اشتیاق فراوان انواع کتاب ها را مطالعه می کنند ، کم کم این حس به کودکان نیز منتقل خواهد شد . همچنین می توانید کودک تان را کنارتان بنشانید و با هم شروع به مطالعه کتاب کنید . بعد انجام این روش ها ، کتاب ها را در همه قسمت خانه از جمله روی میز ناهار خوری ، کمد اسباب بازی و … بگذارید تا در (هر زمان و هر مکان) در دسترس کودک باشد.

یکی دیگر از حسن ها مطالعه این است که موجب می شود تا جرقه صحبت بین کودک و والدین زده شود و دامنه واژگان و درک مطلب کودک نیز افزایش یابد.

تشویق و تحسین

تقویت هوش کودکان

تشویق و تحسین خود تاثیر زیادی در تقویت هوش کودکان دارد. اما این نیز راه و روش خود را دارد. اولین نکته باید بگویم این است نباید تشویق ها یا تحسین ها همینطوری تو خالی باشند ! برای مثال خیلی دیده شده به بچه خود همینطور برچسب باهوش و دکتر و مهندس و تیزهوش و … می زنند . البته به احتمال بسیار قوی والدین فکر کنند که کار خوبی می کنند ولی کودکانی که بی دلیل عنوان هایی را کسب می کنند ، وقتی نتوانند کاری را به راحتی به انجام برسانند ، زود عقب کشیده و احساس سرخودگی و ناکامی می کنند.

همچنین آمار ها نشان می دهد کودکانی که زمان انجام کاری تشویق شده اند نسبت به کودکانی که همینطوری تشویق شده اند ، انگیزه بیشتری در مدرسه برای درس خواندن و … دارند.

نیمه خالی لیوان رو دیدید؟! حالا بیاییم به نیمه پر لیوان ! تشویق و تحسین کودک می تواند کمک بسیار بزرگی به خلاقیت های کودکان در آینده و تقویت هوش کودکان خواهد کرد . برای مثال باید خود را به کودک بی نهایت خوش حال نشان دهیم و هورا بکشیم وقتی که برای اولین بار می تواند خودش از فنجان آب بخورد ! این کار باعث خوش حالی او می شود . ولی اگر در تشویق کردن بی تفاوت باشیم ، کودک از انجام ، امتحان و تجربه کار های جدید دلسرد می شود .

آیا انواع آزمون ها برای تقویت هوش کودکان یا سنجش آن موثر و مناسب است؟

تقویت هوش کودکان

این چیزی است که همه مان جوابش را می دانیم ولی به آن عمل نمی کنیم ! هیچگاه نمی توان با نتایج انواع آزمون ها مانند IQ استعداد های نهفته فرزند را شناخت یا توانایی های او را فهمید . چه بسا کودک در شب آن آزمون به دلایل مختلفی نتوانسته باشد خوب بخوابد . آیا باز هم نتیجه آزمون قابل اتکا خواهد بود ؟!

در واقع این آزمون ها اطلاعات کمی درباره کودکمان می دهند . ولی می توان اینطور به قضیه نگاه کرد این نیز یکی از ابزار هایی است برای ساخت کودک ؛ برای مثال می خواهیم با ابزار موجود در جعبه ابزار خانه بسازیم . خب حال فقط ما یک چکش داریم ، آیا می توان تنها با یک چکش خانه ساخت ؟

چند نکته درباره تقویت هوش کودکان در دوران بارداری

تقویت هوش کودکان

 1. مادران حتما به آزمایش تیروئید بروند : کم کاری تیروئید حتی بصورت خیلی خفیف می تواند بر ضد تقویت هوش کودکان خیلی اثر گذار باشد .
 2. مصرف مواد غذایی حاوی کولین : مواد غذایی مانند گوشت ، تخم مرغ و حبوبات
 3. حرف زدن و صحبت کردن با جنین!
 4. پرهیز از خوردن قهوه
 5. پرهیز از مصرف دارو هایی که پزشک تجویز نکرده است

و چند نکته دیگر …

 • به فرزندان خود اجازه آزادی حرکت دهید تا بتوانند همواره کنجکاوی غریزی شان را بکار ببرند .
 • پرهیز از آموزش اجباری ای که کودکان علاقه ای به یاد گرفتن آن ندارند .
 • در حین آموزش ، اگر به فرزندتان حس خستگی دست داد ، آموزش را قطع کنید .
 • تشویق کودک با هدیه (البته توجه داشته باشید که کودک را باجگیر پرورش ندهید!)
 • تهیه اسباب بازی های کمک آموزشی
 • بازی با کودک : بازی های دسته جمعی ، مهارت های هوش اجتماعی کودک را افزایش می دهند .
 • خواب کافی : کودکان مخصوصا دوره های سنی 1 تا 2 سال باید دست کم 10 ساعت خواب در تمام طول روز داشته باشند .
 • پاسخ به در خواست کودکان : هنگامی که کودکتان از شما درخواستی را به صورت مکرر می کند حتما انجام دهید. ( البته نه هر درخواستی ها ! ) مانند خواندن فلان کتاب یا فلان داستان.
 • از جملات منفی مانند ” تو نمی تونی اینو بفهمی ” و … پرهیز کنیم.

وصیت استیو جابز برای همه پدر و مادر های دنیا

تقویت هوش کودکان

والدین باید در انجام کار ها برای رشد فرزندشان عشق بورزند . من شور و اشتیاق خود را که محرک من برای رسیدن به این درجه بود را مدیون پدر و مادرم هستم . آن ها مرا در محیطی مملوء از حمایت و بدون مداخله جویی به بار آورند . اگر شما هم این سیاست را پیش ببرید ، بی شک موجب می شود تا هوش و خلاقیت فرزندتان افزایش یابد.

تغذیه های درست

تا حدود زیادی تغذیه نیز بر تقویت هوش کودکان موثر است ، ولی تاثیر آن کمتر از رفتار های والدین می باشد. در حالت کلی سعی کنید از نظر تغذیه از دادن غذاهای بیرون ، غذا ها و نوشیدنی های کارخانه ای و تنقلات مصنوعی مانند چیپس و پفک پرهیز کنید. اگر هم مواد غذایی زیر را نیز تهیه کردید که چه بهتر! ولی باید توجه داشته باشید که به هیچ وجه در مصرف هر کدام از آن ها زیاده روی نکنید . چون هم ضرر مالی دارد و هم ضرر جانی!

تغذیه های دوران 6 ماه اول

تقویت هوش کودکان

در این دوران تغذیه کودک بهتر است تنها با شیر مادر صورت پذیرد و از تغذیه کودک با چیز هایی دیگر از جمله شیر خشک تا حد امکان دوری کنید . مادر نیز بهتر است مواد غذایی حاوی مقدار زیادی آهن از جمله گوشت، سبزیجات، تخم مرغ و میوه ها تازه مصرف کند.

انواع خوراکی های موثر:

-ماهی

تقویت هوش کودکان

ماهی ها حاوی مقدار زیادی اسید چرب امگا 3 هستند که این باعث تقویت هوش کودکان شده و مانع از مبتلا شدن به فراموشی می شود .

-جو دوسر

جو دوسر با توانایی حفظ آرتربیت می تواند کلسترول های بد خون را از بین ببرد که این به نوبه خود می تواند در تقویت هوش کودکان موثر باشد .

-عسل

تقویت هوش کودکان

من میدانم و شما هم میدانید ! عسل دارای خواص های بسیار زیادی می باشد . یکی از این خواص ها ، اثر گذار خوبی برای کاهش استرس است و باعث افزایش تمرکز برای یادگیری می شود .

-گردو

تقویت هوش کودکان

گردو حاوی بسیار زیادی از اسید چرب امگا 3 و البته ویتامین E بوده که هر کدام برای تقویت هوش کودکان و تقویت حافظه بسیار موثر هستند .

-زرد چوبه

زرد چوبه غنی کورکین می باشد که این ماده موجب رشد سلول های مغزی ، بهبود عملکرد مغز ، کاهش خطر مبتلا شدن به آلزایمر ، جلوگیری از بروز سکته مغزی و در نهایت و نتیجه همه این ها باعث تقویت هوش کودکان می شود .

-آووکادو

تقویت هوش کودکان

این میوه حاوی چربی های سالمی می باشد که وجود آن ها را در بدن برای رشد مغز ضروری است .

-زرده تخم مرغ

زرده تخم مرغ موجب تشکیل انتقال دهنده های عصبی به نام استیل کولین می شود که این انتقال دهنده می تواند خیلی موثر برای تقویت هوش کودکان شود .

-ماست

تقویت هوش کودکان

چربی های موجود در ماست موجب رشد مغز کودکان می شود و پروبیوتیک های آن باعث بهبود روحیه کودکان می شود .

-سیب

تقویت هوش کودکان

سیب حاوی آنتی اکسیدانی به نام کوئرستین است که موجب تقویت هوش کودکان می شود .

­-سبزیجات

تقویت هوش کودکان

انواع سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان های قوی و مفید برای بدن می باشند  که موجب افزایش تمرکز و عملکرد بهتر سیستم عصبی و تقویت آن ها می شوند .

-بادام

بادام حاوی پروتئین ها و چربی های مفید می باشد که آن ها موجب ترمیم سلول های مغزی می شوند.

جمع بندی

به طور کلی اگر می خواهید کودکانتان دارای خصوصیت دلخواه شما باشد ، باید وقت زیادی را صرف آنها کنید.  با او چشم در چشم صحبت کنید و با انواع سوال ها او را به چالش بکشید . به مطالعه و یادگیری علاقه مند کنید و به علاوه همه این ها در تغذیه کودک نیز محتاط باشید.

حمایت از کودک و حس کنجکاوی او نیز خیلی خیلی می تواند در تقویت هوش او اثر گذار باشد . تشویق و تحسین را هم در هر قدم کوچک کودک نیز فراموش نکنید تا مبادا از جلو رفتن دلسرد شود!

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

تقویت و پرورش خلاقیت کودکان برای تضمین موفقیت کودکان با راهکارهای بینظیر

افزایش تمرکز در کودکان با روش هایی که نمیدانید!

تقویت حافظه کودکان با شاه کلیدهایی که باید بدانید(جامع)

رشد مغز کودکان ؛ برترین روش ها و خوراکی ها برای تقویت ذهن کودکان

 

Rate this post
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک
نویسندگان سایت اَبَرکودک سعی دارند با نوشتن مقالات ارزشمند شما عزیزان را در جهت تعلیم و تربیت فرزندانتان یاری کنند. برای اینکه با مدیر سایت ابرکودک آشنا شوید کافیه است اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه