تقویت هوش هیجانی در کودکان و معجزات هوش هیجانی(EQ) که نمیدانید!

زمان تقریبی مطالعه 10 دقیقه
5/5 - (3 امتیاز)

تقویت هوش هیجانی در کودکان

تقویت هوش هیجانی در کودکان

بین هوش هیجانی ( EQ ) و ضریب هوشی ( IQ ) می توان گفت که اهمیت هوش هیجانی بیشتر از ضریب هوشی است . شاید با ضریب هوشی می توان روی صندلی های بهترین مدارس یا دانشگاه ها نشست ، اما بعد آن اینکه چطور رفتار کنیم تا زندگی راحت تر و شادتر داشته باشیم و اهداف خود را بهتر انتخاب کنیم . مزیت دیگر هوش هیجانی این است قابل تقویت است و می توان از نتایج خوب آن بهره برد .

در ادامه این مقاله ابرکودک درباره تقویت هوش هیجانی در کودکان توضیح داده و به برخی از ویژگی هایی که یک فرد یا کودک با هوش هیجانی بالا هستند ، اشاره خواهم کرد .

اثرات تقویت هوش هیجانی در کودکان

تقویت هوش هیجانی در کودکان نتایج بسیار عالی کوتاه مدت و بلند مدتی دارد که به همه آن ها یکجا اشاره کرده ام. یعنی اثرات که در دوران کودکی دارد و اثراتی که در سنین بالاتر از آن بهره خواهد برد . این نتایج عبارت اند از:

-پی بردن و پیش بینی پیامد های مثبت و منفی هر رفتار در اثر انواع هیجانات

-شناخت نقاط قوت و ضعف خود

-بالا رفتن سطح یادگیری

-دست یابی به مهارت ابراز و بیانِ با وضوح احساسات ؛ بدون اینکه ترسی داشته باشد 

-یادگیری ایجاد ارتباط کلامی و غیر کلامی مناسب و بجا

-یادگیری ایجاد تعادل بین منطق و احساس

-نداشتن وابستگی شدید و غیر منطقی به کسی

-داشتن توانایی و مهارت خود انگیزشی

-دارای روحیه ای انعطاف پذیر بوده و در اثر عواملی چون قدرت ، ثروت ، شهرت و موقعیت از خود بی خود نمیشوند . برای مثال دانش آموزی که دارای هوش هیجانی بالا بوده و البته خانواده اش از نظر مالی ضعیف است ، درس خواندن را بیخیال نشده و با تمام قدرت ادامه میدهد تا به خوشبختی برسد .

-دارا بودن مهارت کسب آرامش در مواقع بحرانی

-داشتن اعتماد به نفس بالا

لطفا اثرات هوش هیجانی بالا داشتن را با دقت بخوانید تا دقیقا با اهمیت آن آشنا شوید.

-افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند ، بخاطر فشار های زندگی به سیگار و مواد مخدر و … پناه نمیبرند و با روحیه ای قوی در برابر آن ها ایستادگی میکنند .

-تقویت هوش هیجانی در کودکان باعث میشود تا در اکثر روابط خود موفق بوده و دوستان زیادی داشته باشند . کودکانی که در آن ها هوش هیجانی تقویت یافته ، کمتر با تعارضات و درگیری ها روبرو می شوند .

-تقویت هوش هیجانی در کودکان باعث می شود تا آنها به خوبی دیگران را درک کرده و با آنها هم دردی و همدلی کنند و به خوبی سخنان و درد و دل دیگران را بشنوند . همین شخصیت آنها نیز باعث میشود تا بین هم سالان خود محبوب بوده و دوست داشتنی باشند . 

-تقویت هوش هیجانی باعث می شود تا آن ها با توجه به نتایج مثبت هوش هیجانی از آسیب های جسمی و روحی مانند افسردگی و دیگر احساسات منفی دور بمانند .

-تقویت هوش هیجانی در کودکان باعث می شود تا شخصی انتقاد پذیر باشند و انتقاد از آن ها باعث رنجش آن ها نشود . از قدیم گفته اند :

آینه چون نقش تو بنمود راست

خود شکن آیینه شکستن خطاست

-تقویت هوش هیجانی در کودکان باعث می شود تا آنها مسئولیت احساسات ، هیجانات و اشتباهات خود را به گردن بگیرند و از سرزنش و متهم کردن دیگران ، پرهیز کنند .

-تقویت هوش هیجانی در کودکان باعث میشود تا آنها یاد بگیرند که در مواقع بحرانی و فشار های زیاد ، خود و هیجانات خود را کنترل و مدیریت کرده و خود را سریع از وضع نا بسامان خارج کنند .

راه کار های تقویت هوش هیجانی در کودکان

همانطور که در بالا اشاره کردم ، داشتن هوش هیجانی بالا ، خیلی مهم و ضروری است و در ادامه به راه کار هایی برای تقویت هوش هیجانی در کودکان اشاره کرده و توضیح خواهم داد ؛ راه کاری های تقویت هوش هیجانی در کودکان عبارت اند از :

همدلی و همدردی با کودک

تقویت هوش هیجانی در کودکان

باید سعی کنید تا هنگامی که فرزندتان بخاطر چیزی ناراحت است ، اگر نمی توانید مشکل او را حل کنید ، حداقل با او همدردی کرده و فرزند خود را درک کنید . باید سعی کنید که از دید او به قضایا نگاه کنید و پناهگاهی باشید برای خالی کردن احساسات فرزندتان ؛ وقتی کودک می تواند پناهگاهی برای خود پیدا کند تا خود را تخلیه کند ، باعث می شود تا از دست آن ناراحتی آزاد و رها شود .

وقتی با کودکتان همدردی می کنید ، به این معنی نیست که با او موافق هستید . ولی کودک حق دارد باور ها و هیجانات خود را داشته باشد و شما باید به آن ها احترام بگذارید و به روش درست اشتباه هایشان را اصلاح کنید. باید وضعیت را از چشم کودکتان نیز ببینید و بر روی چیزی که شما معتقدید ، اصرار نکنید . به جمله های زیر توجه کنید :

« خیلی حیف شد که مغازه بسته اس و نمی تونیم بریم شکلات بخریم . منم خیلی دوست داشتم بخورم ولی دیگه چاره ای نیست »

دلیل تقویت هوش هیجانی در کودکان با رفتار بالا : وقتی کودک احساس می کند که کسی او را درک کرده است ، باعث می شود تا ناراحتی او تسکین یابد . هر بار که این اتفاق بیفتد ، تسکین یافتن ناراحتی های او تقویت می یابد و به مرور زمان یاد میگیرد که هنگام ناراحتی چطور خود را آرام کند .

همچنین کودک یاد میگیرد که چگونه با دیگران همدردی کند و این باعث می شود تا در بین دیگران محبوب و دوست داشتنی باشد .

با ادامه این کار ، اولین مرحله تقویت هوش هیجانی در کودکان انجام می شود . وقتی شما درباره علت ناراحتی کودک با او حرف می زنید ، باعث می شود تا یاد بگیرد انواع هیجانات خود را ریشه یابی کند.

اجازه بروز احساسات به کودکان

تقویت هوش هیجانی در کودکان

بجای اینکه برخی احساسات کودک مانند ترس یا عصبانیت او را بی اهمیت جلوه بدهید یا آن ها را نفی کنید ، سعی کنید آن ها را بپذیرید . وقتی شما این احساسات را ناپسند می شمارید ، باعث نمی شود تا کودک آن احساس را رها کند ، بلکه باعث می شود تا آن را سرکوب کند .

وقتی کودک احساسات خود را سرکوب می کند ، آن احساس در درون او باقی می ماند و بعدا به طور ناگهانی و با شدت زیاد که ظاهرا بی دلیل است ، بروز می دهد . ممکن است شروع به دعوا با همسالان خود بکند ، شب کابوس ببیند و یا تیک عصبی داشته باشد . ابراز آزادانه احساسات توسط کودک ، بدون اینکه مورد نفی قرار بگیرد ، باعث می شود تا کودک از درد و آزار حاصل آن رهایی یابد . به مثال های زیر توجه کنید:

« میدونم بخاطر اینکه معلم به محسن بیشتر اهمیت میده ، حسودی می کنی و ناراحتی ؛ درک می کنم منم تو سن تو اینو تجربه کردم . ولی می تونی بجاش ، تو هم خوب درس بخونی و تو هم تو چشم معلم جا بشی »

دلیل تقویت هوش هیجانی در کودکان با رفتار بالا : این کار باعث می شود تا کودک یاد بگیرد ، احساسات خود را قبول و سپس کنترل کرده و به همین ترتیب راه خود را ادامه دهد . کودک متوجه می شود که هیجانات او غیر عادی نیست و در همه وجود دارد و می تواند آن ها را مدیریت کند .

کودک متوجه می شود که باید برخی از ویژگی های ناخوشایند خود را قبول کند و بتواند که خودش باشد . هر کدام از این ها کمک زیادی برای تقویت هوش هیجانی در کودکان می کند .

مستمع خوب برای تقویت هوش هیجانی در کودکان

تقویت هوش هیجانی در کودکان

اگر هنگامی که کودک احساسات خود را بروز می کند ، به دقت توجه کنیم و تمام توجه مان به آن باشد ، باعث می شود تا کودک آن احساس را به راحتی رها کرده و از زندگی خود بیرون کنند . همچنین این کار باعث افزایش صمیمیت و خونگرمی کودک شود . برای اینکه کودک بتواند احساس امنیت کند و به خیال راحت هیجاناتش را برای ما بگوید ، باید تمام حواستان به او باشد.

دلیل تقویت هوش هیجانی در کودکان با رفتار بالا : کودکان از احساسات ناخوشایند می ترسند . برای همین اگر پناهگاهی برای خالی کردن آن ها پیدا نکنند ، سعی می کنند تا آن ها را سرکوب کنند ( خودتون هم از نتایج سرکوب کردن آگاهید ! ) . وقتی این احساسات در درون کودک تلنبار می شوند ، او مجبور می شود تا برای ابرازشان ، کج خلقی کند .

ولی وقتی والدین کاری می کنند تا کودک در آغوش آن ها احساس امنیت کرده و هیجاناتش را بیان کند ، در واقع باعث می شوند تا روح و جسم کودک شفا یابد . همچنین باعث می شود تا کودک با روند عاطفی درونی خود اعتماد کند و در آینده برای ابراز احساسات ، راه کج خلقی را پیش نگرفته و بدون اینکه آن ها را سرکوب کند ، از پس شان بر بیاید . این کار خود برای تقویت هوش هیجانی در کودکان خیلی مفید است .

یاد دادن چاره جویی برای تقویت هوش هیجانی در کودکان

تقویت هوش هیجانی در کودکان

به کودک خود یاد دهید که هیجاناتش را حس و درک کرده و با آن ها مدارا کنید . به او یاد دهید که تا زمانی که این احساس کودک از بین نرفته ، هیچ کاری نکند و بعد از اینکه این احساس کودک مانند عصبانیت به کل از بین رفت ، در صورت نیاز شروع به چاره جویی مشکل اش بکند .

وقتی کودک عواطف خود را پذیرفت و آن ها را درک کرد ، به مرور قدرت احساسات او کم شده و از بین می رود . حال دقیقا این زمان است که کودک به حل مسئله بپردازد . گاهی اوقات ممکن است که خود کودک راه حلی برای مشکلش پیدا کند . ولی بعضی مواقع نیز نیاز است تا والدین نیز در با او همفکر شده و کمکش کنند . البته باید توجه داشته باشید ، تا زمانی که کودک از شما کمک نخواسته ، به هیچ وجه کمکش نکنید . زیرا در این صورت نشان می دهید که به توانایی فرزندتان اعتماد ندارید . به جملات زیر توجه کنید :

« درک می کنم که چقدر ناراحت کننده اس که نمره کم تو امتحان گرفتی ؛ ولی حالا یه بار عیبی نداره دفعه بعد می خونی بهتر می نویسی »

« خیلی آدم اعصابش خراب میشه وقتی کسی نوبت رو رعایت نمی کنه . ولی میدونی ؛ به نظر من عصبانیت و دعوا کردن فایده ای نداره هیچ ، حتی اوضاع رو بدتر می کنه . من میگم بهتره تو یه فرصت مناسب به احسان توضیح بدی که این کارش چقدر بده »

الگوی خوب بودن برای تقویت هوش هیجانی در کودکان

تقویت هوش هیجانی در کودکان

چه بخواهید چه نخواهید کودکتان مثل شما خواهد شد. برای اینکه کودکی را تربیت کنید که مطابق ایده آل های شما باشد ، باید خودتان نیز در حد انتظاری که از کودک خود دارید باشید. برای مثال در خانه ای که والدین عصبی هستند چطور میتوانند انتظار داشته باشند که کودکی آرام داشته باشند ؟!

بازی برای تقویت هوش هیجانی کودکان

تقویت هوش هیجانی در کودکان

گاهی اوقات ، کودک پر می شود از احساسات منفی مانند ترس ، عصبانیت ، خجالت و … ! در این صورت او نمی داند این هیجانات تلنبار شده را چه کار کند و همین منجر به رفتار های بد و نامناسب او می شود . ایجاست که می توانیم با تقویت هوش هیجانی در کودکان از طریق بازی ، این مشکل را حل کنیم . در ادامه به چند نوع بازی که باعث تقویت هوش هیجانی در کودکان می شود ، توضیح می دهم . این بازی ها عبارت اند از :

بازی های نمایشی برای تقویت هوش هیجانی کودکان

می توانید با بازی های نمایشی مانند عروسک بازی و یا اجرای نمایش واقعی با کودک ، انواع احساسات و هیجانات را به او نشان داده و اسمشان را بگویید . در این صورت کودک با انواع هیجانات و دلایل بروز آن ها آشنا شده و در نهایت باعث تقویت هوش هیجانی در کودکان می شود .

بازی صحنه سازی برای تقویت هوش هیجانی کودکان

در این بازی به کودک می گویید تا موقعیت مختلف را در ذهن خود تصور و خیال کند . سپس از او می خواهید تا حس خود را در آن موقعیت گفته و تخیل کند . برای مثال از او میخواهید که تصور کند الان در یک ترافیک سنگین گیر کرده است . سپس حسی را که ممکن است داشته باشد بگوید و راه چاره آن مشکل و از بین بردن حس منفی را بگوید . میتوانید در این بازی او را درباره فکر هایی که می کند راهنمایی کنید . 

بازی داور فیلم برای تقویت هوش هیجانی کودکان

هنگامی که فیلم یا کارتونی را که خانوادگی به تماشا مینشینید و یا داستانی را میخوانید ، برای اینکه زیاد بی هدف نباشند ، بعد از تمام شدن آن ها میتوانید از کودک خود بپرسید که چرا در فلان صحنه فلان کس ناراحت ، عصبانی یا خوش حال شد . 

با این بازی کودکان یاد میگیرند تا دلیل انواع هیجانات را ریشه یابی کنند و برای از بین بردن آن ، راهکار پیدا کنند . همه این ها مقدمه ای می شوند برای تقویت هوش هیجانی در کودکان .

جمع بندی

بنا به دلایلی که ذکر شد ، اهمیت هوش هیجانی از ضریب هوشی بهتر است . اثرات تقویت هوش هیجانی در کودکان عبارت اند از :

 1. شناخت نقاط قوت و ضعف
 2. مهارت در بیان احساسات
 3. ارتباط کلامی و غیر کلامی مناسب
 4. ایجاد تعادل بین منطق و احساس
 5. پرهیز وابستگی غیر منطقی
 6. مهارت خودانگیزشی
 7. روحیه انعطاف پذیر
 8. مهارت کسب آرامش
 9. اعتماد به نفس بالا
 10. روابط خوب
 11. همدردی با دیگران
 12. حفظ سلامت جسمی و روحی
 13. مسئولیت پذیری

و راه کار های تقویت هوش هیجانی در کودکان عبارت اند از :

 1. همدلی و همدردی با کودک
 2. اجازه بروز احساسات به کودکان
 3. مستمع خوب
 4. یاد دادن چاره جویی
 5. الگوی خوب بودن
 6. بازی

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

اعتماد به نفس در کودکان و نکاتی برای افزایش سریع آن که نمیدانید

آموزش تصمیم گیری به کودکان از روی چک لیست ابرکودک شما

مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با روشهایی پیش پا افتاده

آموزش مدیریت مالی به کودکان با چک لیست آموزشی ابرکودک

5/5 - (3 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک
نویسندگان سایت اَبَرکودک سعی دارند با نوشتن مقالات ارزشمند شما عزیزان را در جهت تعلیم و تربیت فرزندانتان یاری کنند. برای اینکه با مدیر سایت ابرکودک آشنا شوید کافیه است اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه