تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با رعایت نکات ابرکودک

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 9 دقیقه
Rate this post

برای تقویت مهارت های ارتباطی کودکان ابتدا باید بدانید که چه مسائلی به عنوان یک نقطه قوت و مهارت برای کودک شناخته میشود و کدام رفتارها به عنوان یک عامل برای جلوگیری از تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با رعایت نکات ابرکودک عمل میکنند. با رعایت نکات ابرکودک که در ادامه خواهیم گفت شما می توانید اصول تقویت مهارت های ارتباطی کودکان را یاد بگیرید و در هر شرایطی بتوانید به افزایش و تقویت مهارت های ارتباطی کودکان تان کمک کنید . البته این مساله بدون شک مانند اصلاح و یا تقویت همه رفتارهای دیگر کودکان میتواند چالش هایی داشته باشد اما چیزی که مسلم است این است که اگر شما اصول افزایش و تقویت مهارت های کودکان را بدانید می توانید مهارت های کودکان را در هر زمینه ای بهبود ببخشید از جمله اینکه می توانید به تقویت مهارت های ارتباطی کودکان کمک کنید.

 

الف ) کودکان را از سن ۴ سالگی به مهدکودک ببرید زیرا به گفته کارشناسان و محققان رفتن به مهد کودک باعث تقویت مهارت های ارتباطی کودکان میشود.

 

تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با رعایت نکات ابرکودک

 

از آنجایی که تقویت هر مهارتی در کودکان نیاز به تمرین دارد برای تقویت مهارت های ارتباطی کودکان نیز باید کاری کنید که این مهارت در آنان به صرت مسمر تمرین شود یکی از راه های اینکار این است که برای افزایش و تقویت مهارت های ارتباطی کودکان آنها را در محیط هایی قرار دهید که این کار برایشان مدام تکرار شود و چون یکی از محیط هایی که مستقیما با مهارت های ارتباطی کودکان در ارتباط است مهد کودک می باشد بنابراین مهدکودک می تواند به تقویت مهارت های ارتباطی کودکان کمک کند

بنا به گفته کارشناسان و طبق آخرین تحقیقات کارشناسان می گویند که :

تحقیقات جدید نشان می دهد رفتن به مهد کودک مهارت های ارتباطی کودکان را تقویت می کند

تازه ترین یافته های محققان میگوید :

کودکانی که به مهد کودک می روند، از موقعیت های ارتباطی و اجتماعی بسیار متنوع و گسترده تری نسبت به دیگر همسالان خود برخوردارند.

در بررسی که از کودکان پنج ساله به عمل آوردند، یک کودک پنج ساله که یک کودک دیگر نیز همبازی او بود، باید جای یک شیء را که در اتاق مخفی شده بود پیدا می کرد. نتایج این بررسی که در نشریه « پلاس وان » منتشر شد نشان می دهد راهی که این کودکان پنج ساله برای برقراری ارتباط با کودک دیگر انتخاب می کردند، با توجه به سن و سال همبازی شان متفاوت بود. وقتی که این کودکان پنج ساله می دانستند در حال بازی با کودکی دو ساله هستند، صبورانه وقت بیشتری را صرف پیدا کردن جای شیء مخفی شده می کردند، اما زمانی که با یک کودک همسال خود بازی می کردند، وقت بیشتری صرف برقراری ارتباط با همبازی خود می کردند.

 

ب ) یکی از مسائلی که جلوی تقویت مهارت های ارتباطی کودکان را میگیرد گوشه گیری و انزوا طلبی است سعی کنید هرآنچه باعث گوشه گیری کودکان میشود را از بین ببرید

کودکان به تدریج مهارت‌های رفتاری ارتباط با دیگران را می‌آموزند و شخصیت اجتماعی آنان از طریق ارتباط با والدین، اعضای خانواده، اقوام و دوستان و همچنین حضور در مدرسه مرحله به مرحله رشد می‌کند، اما عوامل بسیاری نیز این رشد را متوقف می‌سازد و انسان اجتماعی درون کودک، نوجوان یا حتی جوان را کوچک‌تر از سن واقعی‌اش نگه می‌دارد. گوشه‌گیری کودکان و انزواطلبی از دوستان، اقوام و آشنایان نشانه اجتماعی نبودن آنان تلقی می‌شود،‌ اما مشکلی جدی به نظر نمی‌رسد! به نظر اغلب والدین، گوشه‌گیری در اصطلاح به غریبی کردن تعبیر می‌شود و به تدریج رفع خواهد شد. با این حال گوشه‌گیری تنها نشانه اختلال در رشد شخصیت اجتماعی کودک نیست. اختلال رشد اجتماعی کودک زندگی آینده وی را با نابسامانی و عقده‌های روانی پیچیده مواجه می‌کند و از شانس وی برای برخورداری از یک زندگی سالم و مولد و دستیابی به موفقیت‌های فردی و اجتماعی می‌کاهد.

 

تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با رعایت نکات ابرکودک

 

پ ) تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با بهبود و یا اصلاح رفتار کودک با اعضای خانواده و آشنایان و اقوام شروع میشود.

باید رابطه کودک با اعضای خانواده به ویژه سایر فرزندان را اصلاح کرد تا الگوی های قابل اعتماد به الگوهای منفی تبدیل نشوند. دیگر این که باید به گروه دوستان کودک به ویژه در ابتدای بلوغ احترام ویژه قائل شد. برای کودکان در این سنین بد گفتن از دوستان توهین به شخصیت و انتخاب خودشان محسوب می‌شوند و اغلب نیز در مقابل والدین طرف دوستانشان را می‌گیرند و به هر طریق ممکن حتی با روش‌های منفی و پرخاش‌جویانه از آنان حمایت و رفع اتهام می‌کنند.

 

ت ) با تربیت کودکانی شاد به سادگی میتوانید به تقویت مهارت های ارتباطی کودکان خیلی فراتر از انچه که تصورش را میکنید کمک کنید

سعی کنید با توجه به نکاتی که در مقالات مربوط به کودکان شاد گفتیم مهرت شادبودن را به فرزندانتان بیاموزید و کودکان شادی را تربیت کنید . بدون شک کودکان شادتر مهارت های اجتماعی و ارتباطی بالاتری خواهند داشت. با تقویت شادی در کودکان براحتی میتوانید به تقویت مهارت های ارتباطی کودکان خود کمک کنید. اگر شما هم در این زمینه ترفند و نکته ای دارید که فکر می کنید بتواند به سایرین کمک کند میتوانید در سایت ابرکودک با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با رعایت نکات ابرکودک

 

ث ) یک راه و روش بسیار مهم برای تقویت مهارت های ارتباطی کودکان این است که شما مهارت های اجتماعی کودکان را بالا ببرید.

با اموزش مهارت های اجتماعی به کودکان بدون شک مهارت های ارتباطی کودکان نیز افزایش پیدا خواهد کرد زیرا این دو مورد نقش بسیار پررنگی روی هم دارند که با بهبود و توسعه مهارت های اجتماعی بدون شک مهارتهای ارتباطی نیز بهبود پیدا خواهد کرد. مهارت‌های اجتماعی شامل قابلیت‌هایی می‌شود که تواماً هوش اجتماعی نامیده می‌شوند. همان طور که فرد با خواندن کتاب آموزش شنا، فقط علم به موضوع پیدا می‌کند و شناکردن یاد نمی‌گیرد، دانستن این مهارت‌ها هم کافی نیست بلکه با تمرین مستمر و به‌کارگیری به مرور در زندگی روزمره، می‌توانیم مهارت‌های اجتماعی را مدیریت کرده و در شرایط مختلف اجتماعی رفتار مناسب داشته باشیم. مهارت‌های اجتماعی شامل قابلیت بیان افکار در تبادلات اجتماعی، دانش نسبت به نقش‌ها و ارزش‌های اجتماعی، مهارت درک شرایط مختلف اجتماعی، مهارت‌های حل مسئله و مهارت‌های ایفای نقش‌های اجتماعی است. اصولا مهارت با دانایی تفاوت دارد.

 

چ ) با شناخت استعدادها و توانایی های کودکان و افزایش اعتماد به نفس کودکان می توانید به افزایش مهارت های ارتباطی و اجتماعی /انان کمک کنید

یکی از اصول تقویت مهارت های ارتباطی کودکان شناخت استعدادها و توانایی هایشان می باشد. مهارت‌ها و استعدادهای کودک خود را شناسایی کنید. هر کودک در زمینه ای موفق‌تر و در زمینه ای ضعیف‌تر است. بهتر است برای افزایش اعتماد به نفس اش زمینه ای که کودک دارای توانایی بالا است را پیدا کنید و بر آن تاکید داشته باشید. تقویت کردن نقطه قوت و مهارت‌های کودک در کنار بهبود ضعف‌ها نقش بسزایی در افزایش اعتماد به نفس او خواهد داشت. مهارت‌های زندگی توانایی‌هایی هستند که به ما کمک می‌کنند در موقعیت‌های مختلف، عاقلانه و صحیح رفتار کنیم، به‌طوری که با خود و دیگران سازگارانه ارتباط برقرار کرده و بدون توسل به خشونت بتوانیم مسائل پیش آمده را حل کنیم و ضمن کسب موفقیت در زندگی، احساس شادمانی داشته باشیم.

 

تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با رعایت نکات ابرکودک

ح) مهرات های زندگی را به کودکان تان بیاموزید زیرا هر اندازه مهارت های زندگی در کودکان بیشتر شود ارتباط موثرتری خواهند داشت.

مهارت های مختلف زندگی را به کودکان بیاموزید بدون شک با آموزش مهارت های زندگی به کودکان مهارت های اجتماعی در کودکان نیز تقویت میشود و در نتیجه منجر به تقویت مهارت های ارتباطی کودکان میشود. چون بسیار از ناسازگاری‌های کودکان به دلیل عدم آشنایی والدین با مهارت‌های زندگی است توصیه می‌شود مهارت‌های ارتباطی مثل گوش دادن، ابراز وجود، حق مسأله و تصمیم گیری و دیگر مهارت‌های زندگی را خود بیاموزیم و به فرزندانمان نیز آموزش دهیم.

کودکان کنترل خیلی کمی بر زندگی خود دارند.

تصور خود به عنوان یک قهرمانی که از سیاره ما دفاع می کند به هر کودکی قدرت می بخشد.

در نتیجه ، وقتی کودک از توانایی هایش آگاه می شوداستعدادهایش شکوفا می شود.

با شکوفایی استعداد های کودک توانایی ها و مهارت های او بیشتر میشود

بنابراین بهتر می تواند ارتباط برقرار کند و مهارت اجتماعی بالایی بدست می آورد.

 

تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با رعایت نکات ابرکودک

 

خ ) نکته مهم برای تقویت مهرات های ارتباطی کودکان که باید به آن توجه کنید این است که باید زبان مخصوص کودکان را یادبگیرید.

از آنجایی که هر کودکی زبان مخصوص خودش را برای برقراری ارتباط دارد بنابراین باید بدانید که زبان کودک تان چگونه است و آن را یاد بگیرید. شما باید نشان دهید که آنچه را او تلاش می کند به شما منتقل کند، متوجه شده اید چراکه او در حال انتقال چیزهای بسیار زیادی است. این حرف های ظاهرا نامربوطی که او بیان می کند درواقع بنیان توسعه توانایی های بیانی اوست. کمی که نوزادتان بزرگ تر شود، حتی می توانید برایش کتاب بخوانید. یکی از اصول تقویت مهارت های ارتباطی کودکان شاید یادگیری زبان و بیان کودکان باشد.

 

تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با رعایت نکات ابرکودک

 

ط) مهارت های اجتماعی اش را افزایش دهد.

همان طور که بازی های بچه گانه نشان می دهد

کودکان روابط خانوادگی، دوستانه و همکاری را به نمایش می گذارند

چیزهای بیشتری در مورد اعمال متقابل مردم به یکدیگر می آموزند.

در تقویت مهارتهای ارتباطی کودکان نقش زیادی دارد

وقتی نقش یک دکتر را بازی می کنند خود را جای پزشک می گذارند

همانند او راجع به مریض خود فکر می کنند.

بازی های تخیلی، باعث می شود که حس همدلی آن ها نسبت به دیگران شکوفا شود.

اشتیاق بیشتری برای بازی عاقلانه، سهیم کردن و همکاری خواهند داشت.

 

تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با رعایت نکات ابرکودک

 

ص) مهارت هایی که به تقویت مهرات های ارتباطی کودکان کمک می کند :

توانایی روابط بین‌فردی کودک

مهارتی است که موجب می‌شود ضمن تقویت روحیه مشارکت

روابط بین‌فردی مثبت و موثر فرد با انسان‌های دیگر ایجاد شود.

یکی از این موارد، توانایی ایجاد روابط دوستانه است در تقویت مهارت ارتباط کودکان نقش زیادی دارد

در سلامت روانی و اجتماعی، روابط گرم خانوادگی، به‌عنوان یک منبع مهم روابط اجتماعی سالم نقش بسیار مهمی دارد.

 

تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با رعایت نکات ابرکودک

 

مهارت و توانایی تصمیم‌گیری در کودکان

مهارت تصمیم‌گیری به کودکان کمک می‌کند تا :

با آگاهی کافی با توجه به اهداف یک راه حل برگزیند.

از بین راه‌حل‌های مختلف بهترین راه‌حل را انتخاب کرده و به کار بگیرد

پذیرای پیامدهای آن نیز باشد

در تقویت مهارت های ارتباطی کودکان نقش زیادی دارد

این توانایی به کودک کمک می‌کند تا :

به نحو مۆثرتری در مورد مسائل تصمیم‌گیری کند.

اگر کودکان و نوجوانان بتوانند فعالانه در مورد اعمالشان تصمیم‌گیری کنند

جوانب مختلف انتخاب را بررسی کرده و پیامد هر انتخاب را ارزیابی کنند

مسلما در سطوح بالاتر بهداشت روانی قرار خواهند گرفت.

 

مهارت و توانایی حل مسئله و مشکل در کودکان

مهارت حل مسئله این توانایی را به کودک می‌دهد که :

با توجه به توانمندی‌های ذهنی بتواند در جهت حل مسئله یا مشکل قدم بردارد

به نتیجه مطلوب دست یابد

این توانایی همچنین کودکان را قادر می‌سازد تا :

به‌طور مۆثرتری مسائل زندگی را حل کند.

 

تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با رعایت نکات ابرکودک

 

مهارت و ویژگی تفکر خلاق در کودکان

فکر کردن مهارتی است که از کودکی می‌آموزیم.

مهارت تفکر خلاق، قدرت کشف و تولید اندیشه جدید را برای ما فراهم می‌آورد.

مهارت تفکر خلاق کمک می‌کند چگونه احساسات منفی را به مثبت تبدیل کنیم.

در تقویت مهارت های ارتباطی کودکان نقش زیادی دارد

تفکر خلاق نوع دیگر دیدن است.

در این تفکر هیچ‌گاه مشکل یک عامل مزاحم به‌حساب نمی‌آید

مشکل یک فرصت برای کشف راه‌حل‌های نو و بدیع تلقی می‌شود

 

صحبت كردن یكی از راه‌های برقراری ارتباط است. توانایی ایجاد ارتباط، كلید غالب رابطه‌هاست. گوش دادن و صحبت كردن 2 جنبه فرآیند برقراری ارتباط است كه باید در کودکان تقویت شود.

 

تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با رعایت نکات ابرکودک

 

چک لیست ابرکودک

 

ساختن یک شهروند متعادل و مقبول اجتماع

تقــــویت روحیــه همـزیستی مسالمت‌ امیز

ارتقای سازگاری فرد با خودش، دیگران و محیط زندگیش

تقویت اعتماد به نفس

تقویت روحیه مشارکت و همکاری

رشد و تقویت عواطف انسانی

تقویت مهارت‌های ارتباطی

ایجاد روحیه مقاومت در برابر تبلیغات مسموم

کمک به شناسایی و بیان احساسات

تأمین سلامت جسمی و بهداشت روانی

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

فواید کتابخوانی برای کودکان تا سن 9 سالگی چیست؟

آموزش نظم به کودکان با روشهای فرزندپروری مثبت ابرکودک

آموزش آداب معاشرت به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

کتابخوان کردن کودکان با نکات کتابخوانی ابرکودک برای کودکان

Rate this post
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه