تقویت فن بیان کودکان با چک لیست های نکات گفتاری ابرکودک

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 13 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

چک لیست راه های ابرکودک برای تقویت فن بیان کودکان و کمک به توسعه زبان فرزندتان را در این مقاله می توانید ببینید. والدین در رشد زبان کودک نقش اساسی دارند. مطالعات نشان داده است کودکانی که در اوایل کودکی با آنها زیاد خوانده می شوند و با آنها صحبت می شوند واژگان بزرگتری دارند و گرامر بهتری نسبت به کسانی که نیستند ، دارند. در اینجا چند روش ساده برای پرورش زبان کودک شما و تقویت فن بیان کودکان ارائه شده است.

 

الف ) تقویت فن بیان کودکان

۱- صحبت کنید ، صحبت کنید ، صحبت کنید.

روزی را روایت کنید که تکامل یابد. به عنوان مثال به فرزند خود بگویید “اکنون می خواهیم حمام بگیریم. آیا می توانید آب گرم را روی شکم خود احساس کنید؟ وقتی خشک می شویم ، لباس می گیریم و پیاده روی می کنیم. با صحبت کردن به تقویت فن بیان کودکان کمک کنید.

 

 تقویت فن بیان کودکان با چک لیست های نکات گفتاری ابرکودک

 

۲- بخوانید ، بخوانید ، بخوانید.

خواندن کودک شما خیلی زود نیست. یک پیش بینی کننده خوب برای موفقیت خواندن در آینده میزان زمانی است که والدین در خواندن با فرزند خود می گذرانند. والدین می توانند با بزرگتر شدن فرزندشان ، از کتاب های ساده تخته شروع کنند و فارغ التحصیل کتاب های تصویری و داستان های طولانی تر شوند. کتاب خواندن میتواند به تقویت فن بیان کودکان کمک کند. اوقات داستان در کتابخانه محلی یا کتابفروشی نیز می تواند به یک کودک پیش دبستانی کمک کند تا عشق به کتاب را توسعه دهد.

 

۳- از موسیقی با هم لذت ببرید.

کودکان خردسال عاشق موسیقی و حرکت هستند. وقتی آنها به آهنگهای سرزنده ای مانند گوش می دهند ، در مورد دنیای اطراف خود و ریتم زبان می آموزند. موسیقی به تقویت فن بیان کودکان کمک میکند.

 

۴- داستان ها را بگویید و به تقویت فن بیان کودکان کمک کنید

داستان های پیچیده ای را با شخصیت ها ، درگیری ، ماجراجویی و یک پایان خوشی تشکیل دهید. مطمئن باشید که این داستانها متناسب با علایق فرزند شما هستند و به دلخواه او خیلی ترسناک نیستند.

 

۵- هدایت فرزندتان را دنبال کنید.

اگر به نظر می رسد کوچک شما در یک کتاب به یک تصویر خاص علاقه دارد ، در مورد آن صحبت کنید. اگر او به نظر می رسد با یک قایق شیفته شده است ، قایق های بیشتری را به او نشان دهید و در مورد آنها نیز صحبت کنید. دوباره تکرار کنید سؤال کنید و با او در تعامل باشید. حتی می توانید کودک خود را در ضبط صوت ضبط کرده و دوباره بازی کنید.

 

تقویت فن بیان کودکان با چک لیست های نکات گفتاری ابرکودک

 

۶- هرگز از بیان و بیان الگوهای فرزند خود انتقاد نکنید.

در عوض ، اظهارات خود را با تلفظ صحیح یا استفاده از کلمات به او بازگردانید. بخاطر تلاشهایش به فرزندتان ستایش زیادی کنید.

 

۷- از تلویزیون و رایانه ها به صورت کم استفاده کنید.

آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند کودکانی که سنشان از ۲ سال کمتر باشد ، به هیچ وجه تلویزیون تماشا نمی کنند ، و کودکان ۲ و بالاتر بیش از دو ساعت برنامه با کیفیت را در روز مشاهده نمی کنند. در حالی که برخی از برنامه های آموزشی می تواند برای بچه ها مفید باشد ، برنامه های تلویزیونی با کودکان در تعامل نیستند و یا با آنها جواب نمی دهند ، این دو کاتالیزوری هستند که بچه ها نیاز به یادگیری زبان دارند. بازی های رایانه ای تعاملی هستند ، اما به ایده های کودک پاسخگو نیستند. ویدیو های تصویری و صوتی اموزشی میتواند به تقویت فن بیان کودکان و بهترشدنش کمک خوبی کند.

 

۸- عفونت گوش را بطور کامل درمان کنید. اینکار برای تقویت فن بیان کودکان مفید است

کودکان در شرایط مراقبت از کودک گروهی بیشتر مستعد ابتلا به عفونت گوش هستند که می تواند آنها را در معرض خطر کم شنوایی و در نتیجه تاخیر در زبان قرار دهد. اگر پزشک متخصص اطفال شما برای درمان عفونت آنتی بیوتیک تجویز کرده است ، اطمینان حاصل کنید که کودک شما هر روز دوز صحیح مصرف می کند و آن را برای مدت زمان کامل تجویز می کند. هنگامی که فرزند شما نسخه را تمام کرد ، یک پزشک معالج را با پزشک متخصص کودک خود ترتیب دهید تا مطمئن شوید عفونت پاک شده است. ممکن است عملکرد ضعیف گفتاری به خاطر عملکرد ضعیف شنیداری باشد. با بهبود شنوایی کودک به تقویت فن بیان کودکان کمک کنید.

 

 تقویت فن بیان کودکان با چک لیست های نکات گفتاری ابرکودک

 

۹- به سفرهای میدانی بروید که برای تقویت فن بیان کودکان مفید است

سفر به باغ وحش ، آکواریوم یا موزه کودکان دنیای کاملاً جدیدی را برای کودک شما باز خواهد کرد. به عنوان یک امتیاز اضافی ، او می خواهد نام تمام آن موجودات جذاب و فعالیت های تفریحی را که تجربه کرده است بیاموزد.

کلیه مطالب اینجا ، از جمله توصیه پزشکان و سایر متخصصان فقط باید به عنوان نظر در نظر گرفته شود. همیشه در رابطه با هرگونه سؤال یا مسئله ای که ممکن است در مورد سلامتی خود یا سلامتی دیگران داشته باشید از پزشک خود سوال کنید.

 

ب ) بهترین نکات برای افزایش گفتار در فرزندان و تقویت فن بیان کودکان

 

 تقویت فن بیان کودکان با چک لیست های نکات گفتاری ابرکودک

 

۱- از تماس چشمی استفاده کنید.

تماس چشمی به دلایل مختلف یک ابزار مکالمه عالی است. هنگامی که فرزندتان در حال صحبت است ، در حال الگوبرداری از مخاطب هستید ، با شما ارتباط برقرار می کند که گوش می دهید. با استفاده از تماس چشمی هنگام صحبت ، به فرزند خود نشان می دهید که تماشای چهره کسی هنگام صحبت کردن مهم است. در شرایط همسالان ، فرزند شما قادر خواهد بود نوبت مکالمه خود را با تماس چشمی پایدار نگه دارد. زیرا سایر فرزندان کمتر احتمال دارد که از او پرش کنند و به پایان برسند.

بهترین راه برای برقراری تماس چشمی از فرزند شما :

الگوبرداری از خود و تقویت آن هنگام توجه به آن است.

کار عالی تماشای صورت من در حالی که شما در مورد آن به من گفتید!

در مقایسه با درخواست کودک از “نگاه شما. “

 

۲- رو در رو با کودکان صحبت کنید تا بیشتر باعث تقویت فن بیان کودکان شوید

سعی کنید در صورت امکان خود را در سطح دید کودک خود قرار دهید. این تماس چشمی سالم را مدل می کند و همچنین در هنگام مکالمه با شخصی ، نزدیکی مکانی مناسب را نشان می دهد. علاوه بر این ، ممکن است تقویت زمانهایی که گوش می دهید مفید باشد. خوب ، اکنون من آماده گوش دادن به داستان عالی شما درمورد کدو تنبل هستم.

 

۳- به روشی طبیعی و در عین حال آرام صحبت کنید.

نیازی نیست که گفتار خود را با سرعت غیرعادی کند کنید ، اما آرامش در میزان گفتار شما می تواند کمک کننده باشد. این بدان معناست که شما عجله ای ندارید و امیدوارم که احساس فشار زمان را در طول فعالیت های روزانه کاهش دهید

 

 تقویت فن بیان کودکان با چک لیست های نکات گفتاری ابرکودک

 

۴- مدل “زمان تفکر” قبل از شروع گفتگو ، هنگام بازی کردن یا خواندن کتاب.

قبل از شروع فکر کردن به مدل فکر کنید. من او را انتخاب خواهم کرد. اجازه دادن به دوره های طبیعی زمان تفکر برای افزایش زمان تدوین زبان سالم است.

 

۵- شنونده خوبی باشید و در صورت گیر بودن جملات فرزندتان را تمام نکنید.

با اتمام جملات برای فرزند خود ، شما مهارت های مکالمه سالم و مستقل را تشویق نمی کنید. فرزند شما ممکن است این پیام را دریافت کند که وقتی کسی به یک کلمه گیر کند ، باید به کسی اجازه صحبت برای آنها را بدهد. زمانی که فرزند شما کلمه یا داستان را تمام کرد ، پس از آنکه واقعاً گیر کرد ، مثبت کنید. “وای ، من بسیار خوشحالم که این کار را تمام کردی. چه یک صبح هیجان انگیز شما در مدرسه بود! “

 

۶- به فرزندتان اجازه دهید تا بعد از انتقال صبر کند تا درمورد چیزی برای شما تعریف کند.

بلافاصله بعد از مدرسه یا انتقال بین فعالیتها ممکن است بهترین زمان برای کودک شما نباشد که از شما درمورد چیزی بگوید. برخی از کودکان در این ایام “بی نظم” هستند و بدن آنها به چیزی بیش از گفتار توجه می کنند. “شما خیلی هیجان زده اید که درباره آن بازی به من بگویید. بگذارید اول این کار را تمیز کنیم و بعد می توانید درباره آن دزد دریایی احمقانه به من بگویید! “

 

 تقویت فن بیان کودکان با چک لیست های نکات گفتاری ابرکودک

 

۷- تقویت فن بیان کودکان با بازی نوبت صحبت کردن

تلاش برای “مکالمه” زمانی است که :

به طور سنتی برای کودکی که لکنت زبان دارد سخت تر است.

درک نحوه مدیریت چندین شریک مکالمه ای می تواند بسیار زیاد باشد.

اما الگوبرداری از چرخش های مکالمه موفق در خانواده شما مهم است.

از گفتگو با خواهر و برادر یاوالدین به عنوان راهی برای معرفی نوبت صحبت استفاده کنید.

به عنوان مثال یک راه برای تقویت فن بیان کودکان این است که :

با یک بازی شروع کنید که در آن هر فرد یک نوبت داشته باشد

ممکن است صحبت کردن نوبتی باشد.

 

۸- در مقایسه با سوالات در طول فعالیت ها ، از سؤال ملایم مانند “من تعجب می کنم …” استفاده کنید.

به عنوان مثال ، در حالی که به کتاب نگاه می کنید ، ممکن است بگویید ، “وای. به این بچه ها سرگرم شوید. من نمی دانم که آنها به دنبال چه چیزی هستند … “این به طور طبیعی زبان و گفتگو را انتخاب می کند ، در حالی که چندین سوال می توانند تأثیر متفاوتی داشته باشند. “مولی ، این چه رنگی است؟ این را چه می نامید؟ این چه کسی است؟ شما این یکی را می شناسید. “

 

 تقویت فن بیان کودکان با چک لیست های نکات گفتاری ابرکودک

 

۹- کمک به سازماندهی داستان.

به کودک خود کمک کنید داستان خود را با ساختن آن با سؤالات (چه کسی ، کجا ، چه مواردی و غیره) سازماندهی کند. “من قسمت های مختلف این داستان را می شنوم. بیایید در ابتدا شروع کنیم. چه کسی در این داستان است؟ … این داستان کجاست؟ … باشه ، حالا من برای اطلاعات بیشتر آماده هستم در این داستان چه اتفاقی می افتد؟

 

۱۰- زمان مکالمه ویژه با مادر یا پدر به تقویت فن بیان کودکان بپردازید

از موقعیت های روزمره استفاده کنید تا زمانی که کودک شما “زمان مکالمه” ویژه با مادر یا پدر را ایجاد می کند. به عنوان مثال ، اگر والدین پس از کار به خانه خود می روند. از آن زمان برای ایجاد سناریوی آرام و قابل پیش بینی استفاده کنید. احتمالاً بلیطی را برای “زمان داستان” در نزدیکی درب ورودی داشته باشید زیرا وقتی والدین به خانه می آیند. سپس ، هنگامی که بلیط دریافت می کنید. یک قلعه مبل تخت خواب بسازید یا روی تخت مادر و پدر (یا حتی در کمد با چراغ قوه) بنشینید. تا کودک شما از خود ۳ چیز بگوید. آنچه ممکن است یک بخش انرژی بالا و غیرقابل پیش بینی در روز باشد (همراه با افزایش لکنت زبان) می تواند موقت باشد

 

پ ) چگونگی تقویت فن بیان کودکان و پیشرفت زبان و گفتار در کارهای روزمره کودک

 تقویت فن بیان کودکان با چک لیست های نکات گفتاری ابرکودک

 

۱- بازی متقابل + گرفتن نوبت

این یکی از راه های مورد علاقه من برای برقراری ارتباط دو طرفه با یک کودک خردسال است. والدین اغلب غافلگیر می شوند که می دانند باید این مهارت را در کنار فرزند خود تجربه کنند. باور کنید یا نه ، نوبت گرفتن به طور طبیعی اتفاق نمی افتد ، زیرا کودکان نوپا و کودکان خردسال بیشتر مورد توجه داخلی هستند.

 

در اینجا چند راه آسان برای تشویق این مهارت و تقویت فن بیان کودکان آورده شده است:

با کودک خود یک توپ کوچک را به عقب و جلو بچرخانید.

من دوست دارم که آنها را با پاهای باز بنشینند تا ابتدا توپ را بگیرند.

سپس بگویید ، “یک ، دو ، سه!” و توپ را به سمت آنها بچرخانید.

این بازی مورد علاقه هر کودک است.

این یک بازی بسیار ساده و شگفت انگیز است زیرا باعث برقراری تماس چشمی ، گزارش دهی ، نوبت گرفتن و حتی کمی کنترل ضربه می شود زیرا کودک منتظر نوبت خود است. چرخاندن کامیون یا ماشین به عقب و جلو مانند همان ایده توپ است. اگر کودک به تنهایی با اسباب بازی مورد علاقه خود درگیر بازی آرام است ، به سادگی از آنها بپرسید که آیا می توانید یک چرخش داشته باشید. قول می دهم که پس از اتمام ، این کار را پس بدهید. هنگامی که آن را پس دادید ، آنها را ستایش کنید. هنگامی که آنها این مهارت را به طور طولانی با شما تجربه کردند احساس می کنید اکنون یک مهارت مستقر است

 

 تقویت فن بیان کودکان با چک لیست های نکات گفتاری ابرکودک

 

۲- تعداد انگشت شماری از کلمات ساده را انتخاب کنید تا بارها و بارها تکرار شود

اگر می خواهید کودک نو پا خود را به صحبت کردن تشویق کنید ، باید در کارهای روزمره خود کلمات را درگیر کنید. چند کلمه یا اصطلاح ساده را انتخاب کنید که می دانید فرزند شما در هر روال روزانه به آن توجه می کند.

مسواک زدن به دندان ها ، حمام کردن ، وعده های غذایی ، ترک خانه

هر روز این کلمات یا عبارات را به فرزند خود بگویید:

هر چه تکرار شود بهتر شود! بیشتر باعث تقویت فن بیان کودکان میشود.

به یاد داشته باشید:

نکته اصلی در یافتن کلمات یا مواردی است که :

می دانید فرزند شما در آن زمان بطور بصری در آن شرکت می کند

آن کلمات را برچسب گذاری کنید.

در اینجا چند نمونه از کلمات و عبارات برای انجام امور روزمره آورده شده است:

زمان حمام: چلپ چلوپ ، آب ، حباب ، شستشو ، صابون ، تمیز کردن اسباب بازی ها ، حمام تمام شده ، همه تمیز

وعده های غذایی: چنگال ، قاشق ، بشقاب ، نخود فرنگی ، تخم مرغ ، کوکی ، سیب ، موز ، بخورید ، بیشتر ، خوشمزه ، نوشیدنی ، آب
ترک خانه: کفش

پوشیدن کفش ، بیایید خداحافظ ، آماده ، ماشین ، پیراهن ، صندلی ماشین ، دست و پنجه نرم

 

۳- صداهای سرگرم کننده + کلمات جفت را با حرکت ایجاد کنید

کودکان نوپا وقتی که با یک حرکت یا یک عمل مچ شوند سخنرانی خوبی را تقلید می کنند. این به راحتی روش مورد علاقه من برای تشویق گفتار و موثرترین تجربه من است. دلیلی وجود دارد که کودکان نوپا غالباً یاد می گیرند که چگونه صدای حیوانات خود را زودتر از گفتن کلمات واقعی درست کنند. به این دلیل است که صداها برای کودکان آسان تر از کلمات هستند. بنابراین چرا از این موضوع استفاده نمی کنید و در هنگام بازی با فرزندتان از صداهای سرگرم کننده استفاده می کنید؟ بررسی کنید که آیا باعث تقویت فن بیان کودکان میشود؟

تقویت فن بیان کودکان با چک لیست های نکات گفتاری ابرکودک

 

در اینجا کلمات حرکتی برای تشویق گفتار و تقویت فن بیان کودکان آمده است:

بگویید “بزرگنمایی ، زوم ، بزرگنمایی!” هنگام ساخت خط با مداد
بگو “جارو ، جارو!” هنگام فشار دادن کامیون
بگو “پرش ، پرش!” هنگام پریدن روی تخت
بگو “بله!” هنگام کف زدن
هنگام زدن حباب با انگشت خود بگویید “پاپ ، پاپ”
هنگام فشار دادن قطار به مسیر ، به “چو چو” بگویید
بگو “اوه ، بوق!” هنگام فشار دادن شاخ به کامیون اسباب بازی
هنگامی که دو بلوک را در کنار هم قرار می دهید
بگو “بالا ، بالا ، بالا!” در حالی که کودک از زمین های بازی از پله ها بالا می رود

 

۴- نویز پس زمینه و حواس پرتی بینایی را از بین ببرید

از بین بردن تصویری بیش از حد تحریک کننده و صداهای پس زمینه بلند باعث می شود توجه شنوایی فرزند شما به آنچه گفته می شود ، بیشتر شود. اگر تمام روز تلویزیون را در حالی که می خواهید با فرزندتان ارتباط برقرار کنید ، تلویزیون دارید ، این فرصت خوب است که تلویزیون در حال تبدیل به سدی برای درک او از آنچه شما می گویید باشد. بسیاری از کودکان شرایط سختی را برای فیلتر کردن آنچه گفته می شود در مقابل آنچه در پس زمینه اتفاق می افتد دارند. در واقع آنچه اتفاق می افتد این است که صدای پس زمینه و همه صحبت ها با هم می آمیزند و فقط برایشان صدایی به نظر می رسد.

زمان تلویزیون را به حداقل برسانید. اینکار به تقویت فن بیان کودکان آسیب نمیزند

سعی کنید وقتی ساکت است با او صحبت کنید تا بتوانند به درستی به شما توجه کنند.

 

۵- اشاره و تکرار کنید و باعث تقویت فن بیان کودکان شوید

به امور روزمره خود اشاره کنید و آنها را سه بار تکرار کنید. این ممکن است در ابتدا احساس احمقانه ای داشته باشد اما هرچه کودک شما این کلمه را بشنود ، سریعتر می خواهید آن را درک کرده و قادر به تکرار آن برای شما باشد. مثلاً ”نشستن ، نشستن” وقتی می خواهید آنها بنشینید تا کفش خود را بگذرانند ، یا اشاره به عکسهای یک کتاب ، گفتن “توپ ، توپ ، توپ” است.

 

 

۶- تقویت فن بیان کودکان با تقلید از گفتار مورد نظر

وقتی فرزند شما ژست می کند ، یا گریه می کند و ناله می کند و می دانید این چه چیزی است که آنها می خواهند ، از گفتاری که می خواهید برای گفتن خود تقلید کنید ، تقلید کنید. به عنوان مثال: اگر آنها با گریه کردن از شیر درخواست می کنند. بگویید ، “اوه ، شما شیر می خواهید! بگویید: شیر لطفا! حتی اگر فرزند شما در ابتدا این را نمی گوید. حداقل سه بار به تکرار دستور کلامی ادامه دهید. بعد از اینکه این تمرین را هر بار و هر روز ، روز به روز ، هنگامی که آنها شیر خود را درخواست می کنند. سرانجام به جای گریه کردن فریاد زدن یا اشاره کردن ، چیزی را شبیه به جمله ی شیر “شیر” یا “خواهش” می کنند.

به یاد داشته باشید:

از دیدگاه آنها فقط با اشاره و گریه کردن آنچه می خواهند را دریافت می کنند.

دیگر نیازی به استفاده از کلمات نیست.

 

 تقویت فن بیان کودکان با چک لیست های نکات گفتاری ابرکودک

 

۷- تقویت فن بیان کودکان با کتابهای ساده + معماها با یک عکس

کتابهایی را انتخاب کنید که دارای یک مورد خانگی آشنا در صفحه در برابر زمینه سفید رنگ برای نوزادان زیر یک سال باشد. به این ترتیب ، وقتی شما کلمه را بیان می کنید و می گویند ، آنها می دانند که به چه چیزی اشاره می کنید. بچه ها توانایی فیلتر کردن حواس پرتی بینایی مانند بزرگسالان را ندارند. هنگامی که خیلی زیاد اتفاق می افتد یا موارد موجود در کتاب شبیه به چیزهای آشنا در دنیای آنها نیست ، آنها به سرعت علاقه به خواندن را از دست می دهند. حتی نقاشی ها می توانند برای نوزادان و کودکان خردسال بسیار مزاحم و ناآشنا باشند ، به همین دلیل تصاویر واقعی بهترین هستند.

پازل های مقوا که از سه عکس شروع می شوند بهترین هستند

با سه عکس شروع کنید

راه خود را به سمت کسانی که دارای نه عکس هستید شروع کنید.

تمام قطعات را بیرون بیاورید و بگویید “قطعات را بیرون بکشید ، بیرون بگیرید ، بیرون بگیرید”.

سپس یک قطعه پازل را بردارید و بگویید “اینجا سگ است! سگ کجا می رود؟”

اگر آنها آن را پیدا نکردند یا حدس زدند اشتباه است ، اشکالی ندارد.

بگو ، “اوه ، این سگ است!” و آنها را در تطبیق آن در سوراخ صحیح یاری دهید.

دفعه بعد ، کودک شما می تواند خود را امتحان کند.

دستورات کلامی مفید ، کوتاه ، کلامی مانند “چرخاندن ، چرخاندن به نوبه خود” یا “قرار دادن آن” را بدهید.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

آموزش کارآفرینی به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

عزت نفس در کودکان یک عامل مهم رشد و پرورش فرزندان

شکست کودکان و راهکارهای آموزش برخورد کودک با شکست

5/5 - (2 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه