تقویت حافظه کودکان با شاه کلیدهایی که باید بدانید(جامع)

زمان تقریبی مطالعه 11 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

تقویت حافظه کودکان

تقویت حافظه را در سنین بالاتر نیز می توان انجام داد اما چه بهتر که به تقویت حافظه در کودکی اهمیت بدهیم و آن را جدی بگیریم و تقویت حافظه کودکان را از سنین کم شروع کنیم تا زودتر نتیجه های خوب آن را تجربه کنند و در دوره های بعد کمتر در بخاطر سپاری و… به زحمت بیافتند. فقط کودک برای تقویت ذهن خود به حامی و راهنما نیاز دارد که بهترین کس، والدین او می باشند.

در این مقاله توضیح خواهم داد که بتوانید با روش هایی و چند خوراکی موجب تقویت حافظه کودکان شوید. فقط نباید در نیمه راه تسلیم شده و خودتان راه را تا آخر ادامه دهید.

 

دور کردن کودک از استرس و فشار روانی

تقویت حافظه کودکان

یکی از نکاتی که حائز اهمیت است این است باید کودکان را از استرس و فشار های روانی دور کنید . فشار هایی مانند استرس برای امتحان فردا ، عقب ماندگی کودک از دیگر کودکان و یاد آوری روزانه برای او، دعواهای خانوادگی و استرس کودک از اینکه آیا مورد پسند خانواده هستند یا خیر و… .

هر کدام از این ها باید از بین بروند ؛ چرا که استرس مخصوصا در کودکان باعث می شود تا مانع رفتن اطلاعات به حافظه بلند مدت شود و البته مانع تقویت حافظه کودکان شود . سعی کنید برای اینکه کودکتان استرسی نداشته باشد ، با پخش موسیقی های شاد و کودکانه ، بازی های ساده ، لطیفه های خنده دار و … هر استرسی را از کودک دور کنید . البته این را هم بگویم موسیقی های نامناسب یا فیلم هایی برای بزرگسالان است، خود موجب استرس کودک شده و باعث اختلالات عصبی برای کودکان میشوند.

 

انجام ورزش های مغز برای تقویت حافظه کودکان

تقویت حافظه کودکان

انجام ورزش هایی ذهنی مانند بازی های فکری ، حفظ شعر و تند خوانی نیز می تواند برای تقویت حافظه کودکان موثر باشند. در دسته بازی های فکری نیز می توان به شطرنج ، پازل ، جدول و … اشاره کرد.

 

کودک را معلم کنید!

تقویت حافظه کودکان

به او یاد دهید تا تمام آموزه های خود را به دیگران یاد دهد . این خود برای تقویت حافظه کودکان بسیار موثر است . از او بخواهید تا هر چیزی که به تازگی یاد میگیرد را برای شما نیز یاد بدهد ، هر چند برای شما خسته کننده و تکراری باشند ، ولی با اینحال باید شنونده خوبی برای کودک خود در این حال باشید . شاید خودتان بدانید که با یاد دادن احتمال اینکه مطلب به حافظه بلند مدت برود خیلی خیلی بیشتر می شود و یا حتی قطعی.

به این ترتیب او یاد می گیرد تا به دوستان خود نیز آموخته های خود را یاد دهد و خیلی بیشتر از این کار برای تقویت حافظه خود بهره ببرد .

 

خلاقیت در آموزش ها برای تقویت حافظه کودکان

تمرکز در کاری نباشد بی فایده است. کودکان اگر به مدت طولانی در یک کلاس بمانند و چیز خاصی انجام ندهند ، حوصله شان سر رفته و در نتیجه تمرکز خود را برای یادگیری از دست می دهند . در این حالت بهتر است کمی خلاقیت به خرج داد و از تکراری بودن خارج شد . برای مثال می توانید در کلاس کلیپ آموزشی شاد و مرتبط با درس باز کنید یا حتی کلاس درس را به حیاط منتقل کنید تا روحیه کودکان تازه تر شده و ذهن شان باز شود.

 

تشویق کنجکاوی کودکان

تقویت حافظه کودکان

تشویق کنجکاوی کودکان ، نه تنها بر روی تقویت حافظه کودکان تاثیر دارد ، بلکه بر روی تقویت و پرورش خلاقیت کودکان نیز موثر است . برای این کار می توانید از او از هر چیز پیرامون خود ، حتی اگر کمی برای کودک پیچیده باشد ، سوال بپرسید. از کودک سوال بپرسید تا برداشت های خود را بیان کرده و اطلاعات را تجزیه تحلیل کند.

 

ایجاد چند پل ارتباطی برای تقویت حافظه کودکان

برای بخاطر سپاری، معمولا فقط از یک راه استفاده می کنیم؛ آن هم این است که آنقدر می خوانیم تا یادمان بماند! بجای آن هنگام یاد دادن چیزی به کودکان خود ، طوری یاد بدهید که هنگام یادآوری آن ، از چند پل ارتباطی استفاده کند . برای این کار چند نوع روش وجود دارد که برای تقویت حافظه کودکان خیلی موثرند:

-یکی اینکه سعی کنیم میان مطلب جدید و دانسته های قبلی کودک پل بزنیم . برای مثال برای حفظ واژه collect ( جمع کردن ) اینطور می توانیم یاد دهیم که این واژه با واژه کلکسیون ( یعنی اون چیزایی که جمع می کنیم ) به یک نوعی مرتبط است. یا مثلا وقتی می خواهیم قطب شمال را برای کودک خود توضیح دهید، می توانید به یخچال خانه تان تشبیه کنید . این روش خیلی می تواند برای تقویت حافظه کودکان موثر باشد.

-یکی دیگر از راه ها این است که هنگام یاد دادن چیزی به کودک ، هر چقدر که می توانید حواس پنجگانه کودک را درگیر کنید . برای مثال وقتی می خواهید فلز منیزیم را به کودک توضیح دهید بعد از توضیح مختصر شنوایی او را درگیر کردید. بعد با نشان دادن عکس یا خود آن بینایی او را درگیر می کنید . بعد از سوزاندن آن که صدای خاصی تولید می کند ، از طریق دیگر باز هم شنوایی او را درگیر کرده اید ؛ حتی بعد سوزاندن بوی خاصی می دهد ، در آن صورت حس بویایی او را نیز درگیر کردید . با دادن آن به کودک حس لامسه و … . حال به سختی می توان منیزنم و اطلاعات آن را از ذهن کودک پاک کرد.

-هنگام یادگیری سعی کنید لحظاتی را برای کودک رقم بزنید تا به یاد ماندنی باشد. هنگام یاد آوری مطلب آن زمان، کارش را آسان تر می کند. می توانید با یاد دادن بصورت آهنگین، انجام حرکات موزون ، شکلک در آوردن و یا بازی دادن کودکان ( بازی مربوط به مطلب ) ، می توانید خیلی راحت آن را در حافظه بلند مدت آن ها حک کنید و موجب تقویت حافظه کودکان شوید.

-یکی دیگر از پل های ارتباطی ، ایجاد تصویر ذهنی برای مطلب است. به کودک خود یاد دهید تا برای به یاد سپاری مطالب از تصاویر ذهنی غیر معمول استفاده کند . ( هر چه غیر معمول تر باشد ، بخاطر سپاری آن راحت تر خواهد بود ) برای مثال می خواهید لیست خرید وسایل ماست ، خیار ، سیب زمینی و گوجه در ذهن کودک بماند . می توانید به او بگویید که به یک دریاچه رفته است که پر از ماست . سپس سوار بر قایقی از جنس سیب زمینی می شود . در وسط دریاچه ، خیار های دریایی را می بیند که در حال شنا هستند . ناگهان دزدان دریایی بمبی از جنس گوجه می اندازند و او غرق می شود ! بهتر است حال خودتان آن لیست را در ذهن خود مرور کنید و ببینید چقدر راحت است. این روش خیلی برای تقویت حافظه کودکان می تواند موثر باشد.

 

جلب تمرکز کودکان هنگام آموزش برای تقویت حافظه کودکان

وقتی چیزی را برای کودکان آموزش می دهید ، باید کاری کنید تا تمام فکر و ذکر و تخیل شان را تصاحب کنید! برای اینکار می توانید کودک را به تصور چیزی که یاد می دهید وادار کنید. زیرا تخیل اساس تقویت حافظه کودکان است . یا مثلا می توانید هنگام آموزش یک حرکت موزون یا گفته جوک کوتاه موجب خنده او شوید تا لحظه خاطر انگیز برای او بوجود آمده و باعث شود یک پل ارتباطی دیگر برای یاد آوری مطالب یاد داده شده باشد .

همچنین می توانید برای تقویت حافظه کودکان از ابزار های کمک آموزشی مانند پوستر ها ، فیلم های آموزشی و … استفاده کنید . همچنین پرسیدن سوال یا معما در مورد موضوع درس ، می تواند کنجکاوی کودک را برانگیخته و تمرکز او را بیشتر می کند.

 

وقت استراحت میان آموزش ها برای تقویت حافظه کودکان

کودکان زمان کمتری میتوانند روی یک موضوعی تمرکز کنند. پس بهتر است هنگام آموزش چیزی به کودکان وقت استراحتی هم در نظر بگیریم.اگر دیدید کودک حتی ذره ای دارد خسته میشود آموزش را متوقف کنید چون در آن زمان قطعا تمرکز خوبی ندارد.

این وقت استراحت می تواند خنداندن بچه ها از طریق جوک ، حرکات موزون و … باشد. یا اینکه داستانی تعریف کنید. حتی میتوانید یک بازی مرتبط با موضوع آموزشی تان با کودکان کنید که این مورد آخر خیلی عالیه و باعث ثبت شدن آموزش ها میشه.

 

راه های خوشمزه برای تقویت حافظه کودکان

در ادامه به شما راه های تقویت حافظه را از طریق خوراکی ها بیان می کنم. فقط توجه کنید که در مصرف هر کدام از آن ها زیاده روی نکنید . بدانید که خوردن هر چیز به مقدار کم ، دارو است ، به مقدار معمولی غذاست و به مقدار زیاد مرض است. خوراکی هایی که باعث تقویت حافظه در کودکان می شوند عبارت اند از:

-سبزیجات

تقویت حافظه کودکان

سبزیجاتی که دارای برگ سبز هستند مانند اسفناج و کلم پیچ ، حاوی مقدار زیادی آهن و انواع ویتامین ها هستند که به رشد مغز کمک می کنند . ممکن است برخی از کودکان از سبزیجات خوششان نیاید ؛ در این صورت سعی کنید با ترفند هایی در غذا ها استفاده کنید که متوجه نشود یا دوست داشته باشد. برای مثال می توانید سبزیجات یا کاهو و گوجه را در ساندویچ بکار ببرید.

­-ماست

تقویت حافظه کودکان

ماست حاوی مقدار زیادی ویتامین E و انواع پروتئین ها می باشد که موجب بهبود عملکرد و رشد بافت های مغزی می شوند. همچنین ماست دارای باکتری پروبیوتیک میباشد که موجب بهبود و سلامت دستگاه گوارش کودکان می شود . مخلوط ماست با انواع توت ها نیز می تواند غذایی سریع ، جالب و بسیار مفید برای کودکان و البته تقویت حافظه کودکان شود .

-تخم مرغ

تقویت حافظه کودکان

تخم مرغ دارای مقدار زیادی پروتئین و مقدار مورد نیاز و مناسبی کولین است که باعث عملکرد صحیح و رشد مغز کودکان و تقویت حافظه کودکان می شود .

­-ماهی

تقویت حافظه کودکان

ماهی ها بهترین غذا برای رشد مغز کودکان هستند . ماهی هایی مانند ماهی آزاد ، ساردین ، ماهی تن و … غنی ویتامین D و اسید چرب امگا 3 هستند که موجب می شوند تا مانع از دست دادن حافظه شوند . همچنین اسید چرب امگا 3 موجود در ماهی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود . با وجود همه این ها ، ماهی تاثیر زیادی در تقویت حافظه کودکان دارد.

-لوبیا

لوبیا برای کسانی که آسم دارند ( ظاهرا که می گویند ) مضر است . ولی لوبیا منبع پروتئین خیلی خوبی برای گیاه خواران است . انواع لوبیا ها به خصوص لوبیا قرمز موجب جلوگیری از اختلالات حافظه و افزایش و تقویت حافظه کودکان می شود .

-توت

تقویت حافظه کودکان

انواع توت ها حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان هایی هستند که موجب جلوگیری از آسیب های رادیکال های آزاد()می شوند . همچنین توت ها سرشار از ویتامین C هستند که موجب بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می شوند .

رادیکال آزاد:

رادیکال‌های آزاد مولکول‌هایی هستند که در همه جا، هوایی که تنفس می‌کنیم، در موادی که در اطراف ما هستند و در داخل بدن ما وجود دارند و می‌توانند با تخریب سلول‌های بدن و انتشار مواد سمی به بافت‌های اطراف خود خسارات جبران ناپذیری به بدن وارد می‌کنند.

رادیکال های آزاد و استرس ناشی از آن می تواند باعث بروز برخی بیماری ها شود، از جمله آلزایمر شود.

-آجیل ها و دانه ها

تقویت حافظه کودکان

آجیل هایی مانند گردو و بادام و دانه هایی مانند تخم کتان و انواع دانه های روغنی غنی پروتئین و اسید های چرب ضروری هستند که باعث افزایش حوصله کودکان می شوند . همچنین باعث سالم ماندن سیستم عصبی و عملکرد بهتر آن می شوند.

-جو دو سر

جو دو سر به عنوان بهترین صبحانه سرد برای کودکان است . جو دو سر سرشار از فیبر است که موجب حفظ عروق قلب و مغز شده و موجب بهتر شدن و تقویت حافظه کودکان می شود .

-سیب

تقویت حافظه کودکان

این میوه شگفت آور و همه کاره می تواند میان وعده ای سریع سالم برای کودکان مخصوصا در زمان گرسنگی شان باشد . سیب حاوی آنتی اکسیدان های حیاتی که با زوال شناختی و فکری کودکان مبارزه می کنند است. بهتر است سیب های سالم ، بدون آفت کش و مواد افزودنی شیمایی برای مصرف تهیه کنید.

-زرد چوبه

تقویت حافظه کودکان

زرد چوبه برای تقویت حافظه کودکان بهترین است . زرد چوبه حاوی کورکومین است که باعث عملکرد بهتر مغز در مبارزه با التهابات مغزی شده و مغز را در مقابل بیماری ها و پلاک های تشکیل دهنده آلزایمر قوی تر و مقاوم تر می کند.

-عسل؛ شاه کلید دارو ها!

تقویت حافظه کودکان

سعی کنید بعد 1 سالگی کودک ، به او عسل بدهید . کسانی که عسل مصرف می کنند کمتر دچار پیری زود رس می شوند و عمرشان را طولانی تر می کنند . همچنین باعث جلوگیری از فشار خون بالا ، ورم مفاصل و بی خوابی شده و باعث می شود تا مقاومت بدن بالا برود . حالا تقویت حافظه کودکان هم جای خود !

برای اینکه تشخیص دهید عسل طبیعی است یا خیر ؛ بهترین نوع عسل سرخ رنگ ، شفاف ، خوشبو و غلیظ است و هنگام واژگون کردن آن ، عسل کش می آید . همچنین عسل واقعی شکرک نمی زند.

 

چند توصیه خوشمزۀ دیگر برای تقویت حافظه کودکان…

تقویت حافظه کودکان

سعی کنید کودکان را با صبحانه های کامل از خانه بیرون کنید ! ( حالا برای هر کاری ؛ مدرسه ، کلاس زبان و … ). سعی کنید کودک ها را به نخوردن صبحانه یا خوردن خوراکی های سرد مزاج مانند چای شیرین و پنیر و غذاهای کارخانه ای یا خوراکی های کارخانه ای عادت ندهید که خیلی خطرناک است!

برای میان وعده ها هم می توانید از لقمه نان و پنیر و گردو، میوه ها یا انواع مغز ها را به کودک خود بدهید. سعی کنید تا حد امکان کودکان خود را از خوراکی های صنعتی و آماده دور کنید . برای اینکه کودکتان از این میان وعده ها خوششان بیاید ، می توانید با آن ها شکل های مختلف درست کنید یا طوری بچینید که جذاب باشند.

 

توصیه هایی از منابع طب اسلامی و آموزه های دینی برای تقویت حافظه کودکان

اولین نکته این است پرخوری قوای عقلی را ضعیف می کند و کم خوری و یا خوردن در حد اعتدال بر عکس باعث تقویت حافظه کودکان می شود .

زمانی بود که در همه جا جار زده بودند که هر روز حداقل 8 لیوان مایعات بخورید ، حتی اگر احساس تشنگی نداشته باشید! در حالی خوردن آب در صورتی که اصلا میلی به آن ندارید ، باعث می شود تا قدرت عقل و قوای فکری کاهش یابد.

طبق آموزه های دین اسلام و احادیث ، مسواک زدن باعث می شود تا مانع فراموشی و کندی ذهن شود.

سعی کنید همیشه راه بینی خود را باز نگه دارید و از طریق بینی تنفس کنید . برای این کار می توانید آب را به بینی استنشاق کنید و یا هر شب موقع خواب از قطره روغن بنفشه یا روغن بادام شیرین استفاده کنید . با این کار اگر از بینی تنفس کنید ، هوای پاک به شش ها رفته و اکسیژن بیشتری به مغز می رسد و موجب کارایی بهتر آن میشود . در صورتی که مشکل گرفتگی بینی تان خیلی جدی است و به این راحتی ها دست از سر شما بر نمیدارد یا حساسیت فصلی دارید ، می توانید از قطره مرزنجوش به مدت دو ماه مرتب هر شب استفاده کنید. فقط خیلی سوزش دارد و باید مدتی تحمل کنید .

انجام حجامت(با هماهنگی پزشک طب سنتی) بسیار می تواند برای تقویت حافظه مفید باشد ؛بدلیل اینکه، باعث می شود خون رسانی صحیح به مغز انجام شود و موجب عملکرد صحیح آن و تقویت حافظه کودکان شود.

خواب کوتاه قبل ناهار ( قیلوله ) نیز برای بازیابی اطلاعت مغز و علمکرد بهتر آن خیلی موثر است .

در طب اسلامی به غذاها و خوراکی های چون مویز ( کشمش سیاه )، کندر، سیب، انار، به، سرکه، بادام، پسته، پیاز، سیر، شیر گوسفند و فلفل سیاه برای تقویت حافظه کودکان تاکید شده است.

 

جمع بندی

هر کسی در هر سنی می توانید حافظه خود را تقویت کند. اما چه میشود که فردی زود تر به این گنج دسترسی پیدا کند؟! ولی این هم دست خود کودک نیست و باید والدین و مربیان عزیز به او کمک کنند . با کارهایی مانند بر انگیخته کردن کنجکاوی کودکان ، انجام ورزش های ذهنی توسط کودکان، دور کردن کودکان از استرس، معلم کردن کودکان، ایجاد پل های ارتباطی و جلب تمرکز کودکان هنگام آموزش می توان موجب تقویت حافظه کودکان شد.

در مورد خوردنی ها هم باید در حالت کلی سعی کنید کودکان را از غذای آماده دور کنید و خوراکی های سالم و طبیعی به او بدهید که در راس آن ها صبحانه کامل مهم تر است.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

تقویت هوش کودکان؛تقویت هوش جنین، نوزاد و کودک با روش های معجزه آسا

تقویت و پرورش خلاقیت کودکان برای تضمین موفقیت کودکان با راهکارهای بینظیر

افزایش تمرکز در کودکان با روش هایی که نمیدانید!

رشد مغز کودکان ؛ برترین روش ها و خوراکی ها برای تقویت ذهن کودکان

 

 

5/5 - (2 امتیاز)
0
برچسب ها :
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک
نویسندگان سایت اَبَرکودک سعی دارند با نوشتن مقالات ارزشمند شما عزیزان را در جهت تعلیم و تربیت فرزندانتان یاری کنند. برای اینکه با مدیر سایت ابرکودک آشنا شوید کافیه است اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه