تشویق کودکان یک روش از سبک فرزندپروری مثبت است

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 9 دقیقه
Rate this post

در میان چهار سبک فرزندپروری و فرزندپروری مثبت و معتبر ، سبکی است که والدین اغلب از واژگان دلگرم کننده برای ایجاد انگیزه در فرزندان خود برای رسیدن به استانداردهای بالا استفاده می کنند. سبک و روش تشویق کودکان یک سبک از روش فرزند پروری مثبت است. اما استفاده از این کلمات دلگرم کننده همیشه افزایش مطلوب انگیزه را ایجاد نمی کند. در حقیقت ، استفاده از آنها به طور نامحسوس می تواند ضد مولده باشد.

با این مقاله ابرکودک همراه باشید.

 

الف ) مزایای تشویق کودکان

می توان با استفاده از کلمات دلگرم کننده درست عزت نفس بچه ها را بهبود بخشید. به نظر می رسد افراد دارای عزت نفس بالا شادتر و از لحاظ روحی سالم تری هستند ، در حالی که افراد دارای عزت نفس پایین تمایل به روان پریشی و حتی افسردگی دارند.

انگیزه ذاتی را برای رسیدن به خود افزایش دهید.

پشتکار را تقویت کنید.

 

تشویق کودکان یک روش از سبک فرزندپروری مثبت است

 

راه درست برای تشویق کودکان چیست؟

اگر تشویق و تمجید بسیار مفید است ، آیا این بدان معناست که شما باید در تشویق و تمجید کودک خود اسراف و زیاده روی کنید. خیر اینگونه نباید باشد زیرا فرزند شما در آن صورت چنان انگیزه پیدا می کند که شاید فکر کنید هرگز نگرانی در مورد آنها وجود ندارد. حتی نیازی به سخت کوشی در مدرسه ندارد. همه کلمات تشویقی و دلگرم کننده برابر نیستند. اگر به طور غیرمستقیم مورد استفاده قرار گیرند ، برخی از انواع تشویق ها در واقع می توانند صدمات بیشتری به جای اصلاح وارد کنند.

نکته اصلی در چگونگی و چه موقع تشویق کودکان است.

 

ب ) انواع تشویق کودکان

من فرزندانم را فقط با زبان و جمله­های خوب تشویق می­کنم. آیا همین کافی است یا حتماً باید تشویق مادّی هم وجود داشته باشد؟

ج: تشویق انواعی دارد که بهتر است از همۀ آن­ها استفاده کنید:

1- تشویق کودکان از نوع گفتاری:

از واژگانی چون «آفرین، به­به، جالبه، خیلی خوبه و…» و جمله ­هایی چون «کاری که انجام دادی خیلی خوبه»، «از کارت خیلی خوشم آمد»، «خوشحالم از این که چنین توفیقی به دست آوردی» و… استفاده کنید. بکوشید در واژگان و جمله­ ها تنوع ایجاد کنید و همیشه از تعابیر کلیشه­ای بهره نبرید.

 

2- تشویق کودکان از نوع رفتاری:

گاهی نگاهی محبت­آمیز، تکان دادن سر و تغییر حالت چهره به نشانۀ خشنودی، بوسیدن در آغوش گرفتن و… می­تواند اثر شگفت­ انگیزی داشته باشد.

 

تشویق کودکان یک روش از سبک فرزندپروری مثبت است

 

3- تشویق کودکان از نوع نوشتاری:

نوع دیگر تشویق، استفاده از نوشتار است به این صورت که رفتارهای خوب و پسندیدۀ فرزندان را بنویسید و در پایان هفته به آن­ها نشان دهید یا به مناسبت­هایی، کارت پستال تهیه کنید و در آن­ها جمله ­هایی محبت ­آمیز بنویسید.

 

4- تشویق کودکان از نوع مادّی:

فهرستی تهیه و انواع تشویق­های مادی روزانه، هفتگی و ماهانه را در آن ثبت کنید و با توجه به فعالیت فرزند و میزان اهمیت رفتار او از آن­ها بهره ببرید. تشویق­های مادی روزانه مشتمل بر خوردنی­های ارزان قیمت، تشویق­های مادی هفتگی مشتمل بر پارک، سینما، منزل دوستان و نزدیکان، و تشویق­های مادّی ماهانه، اسباب­بازی­ها یا وسایل مورد علاقۀ او است. بکوشید در خرید خوردنی­ها یا اسباب­بازی­ها تنوع ایجاد کنید و ارزش غذایی خوردنی­ها و بُعد فرهنگی اسباب­بازی­ها را از نظر دور ندارید.

 

استفادۀ درست از تشویق کودکان

برای استفادۀ درست از تشویق ، به پیشرفت­های جزئی فرزندان توجه داشته باشید و با استفاده از نمودارهای درختی، جدول، امضای کارت و… پیشرفت­ها را ثبت کنید. کودکان، دست­ کم روزی 3 بار و نوجوانان روزی یک بار به تشویق نیاز دارند. نقص بزرگ برخی والدین این است که نقاط مثبت فرزندان خود را نمی­بینند و متأسفانه فقط نقاط منفی را می­بینند. بکوشیم آیینه صفت باشیم و تمام نقاط مثبت و منفی را با هم ببینیم. مگس صفتی، ویژگی بسیار ناپسندی است.

 

تشویق کودکان یک روش از سبک فرزندپروری مثبت است

 

پ ) شرایط تشویق کودکان

دوست دارم فرزندانم را تشویق کنم؛ اما شرایط آن را نمی­دانم. لطفاً راهنمای­ام کنید.

ج: اگر بخواهید تشویق شما اثر داشته باشد، باید شرایط ذیل را در آن رعایت کنید:

 

1- با سنّ فرزند تناسب داشته باشد؛

برای مثال، نوازش، بوسیدن و در آغوش گرفتن برای خردسالان، و تشویق گفتاری و رفع نیازهای مادّی برای نوجوانان مناسب­تر است؛ البته نوجوانان نیز به تماس فیزیکی (نوازش، بوسیدن، و در آغوش گرفتن) نیاز دارند.

 

2- به اندازۀ رفتار و میزان پیشرفت فرزند باشد.

تشویق­های بزرگ برای پیشرفت­های جزئی، راه را برای پیشرفت­های بزرگ­تر می­بندد و دیگر وسیله­ای برای تشویق باقی نمی­ماند.

 

3- تشویق کودکان واقعی باشد.

تشویق فرزندی که هوش بهر پایینی دارد، با جملۀ «تو از هوش سرشاری بهره­مندی»، درست نیست؛ زیرا خود از وضعیت هوشی خود آگاه است و والدینی را که این­گونه تشویقش می­کنند یا کودن یا دروغگو می­پندارد.

 

4- تشویق کودکان مستقیم باشد.

به فرزندتان مستقیم بگویید: «از کاری که کردی خوشحالم». به همسرتان نگویید:«از کاری که فرزندمان کرد، خوشحالم».

 

5- تشویق در حضور دیگران، به­ویژه در مورد کودکان معجزه می­کند.

در مورد نوجوانان باید اندک و بسیار حساب­شده (طبیعی و به مناسبت) باشد؛ برخی نوجوانان از تعریف و تمجیدهای والدین از آن­ها در حضور دیگران خرسند نمی­شوند.

 

6- تشویق­ ها باید جزئی و مصداقی باشد، نه کلّی؛

برای مثال، «تو کارت را خوب انجام می­دهی» یا «آفرین عزیزم» کلّی است. بهتر است بگویید: «از این که اتاقت را مرتب کردی» یا «از این که تکالیفت را به موقع انجام دادی خوشحالم».

 

7- تشویق باید به صورت قدردانی یا وصفی باشد، نه ارزیابی.

تشویق قدردانی یا وصفی آن است که «رفتار» فرزند تحسین می­شود (کاری که کردی، خوب بود. از این که راست گفتی ممنونم و…)؛ اما در تشویق ارزیابی، «خود فرزند» ستوده می­شود (تو بی­نظیری، تو خوبی، تو قهرمانی، تو راستگویی، تو مسئولیت­پذیری و…).

 

تشویق کودکان یک روش از سبک فرزندپروری مثبت است

 

ت ) نکات لازم که باید هنگام تشویق مدنظر داشته باشید:

1- به فرزندتان کمک کنید که تشخیص دهد چه چیزی او را از دیگران متمایز می­سازد.

دیدگاه والدین باید به گونه­ای باشد که صفاتی از قبیل صداقت، شجاعت، بصیرت و خلاقیت را در فرزندان تشویق و تجلیل نماید، به­جای این که تشویق و تمجیدهایشان فقط شامل جزئیاتی گردد که مثلاً ناشی از بیست ثانیه از زندگی روزانۀ کودک باشد.

 

2- در تشویق کردن سخاوتمند باشید

اما همیشه درنظر داشته باشید که تشویق­هایتان صادقانه باشد، هم­چنین هنگامی که فرزندتان را تشویق می­کنید، سعی کنید تا جایی که امکان دارد دقیق عمل کنید؛ به طور مثال وقتی نقاشی فرزندتان را نگاه می­کنید به او بگویید: «از رنگ­های خیلی خوبی استفاده کرده­ای، یا تو نگاه ویژه­ای به همه چیز داری.» فرزندان بیشتر تشویق­هایی را می­پذیرند که منعکس­کننده احساسات قلبی شما باشد، نه تشویق­هایی را که سرسری و سرهم­بندی شده باشد.

 

3- با فرزندتان در مورد چیزهایی که واقعاً برای آنها مهم است صحبت کنید.

اگر والدین زمانی را برای شنیدن چیزی که فرزندشان می­خواهد به آنها بگوید صرف نمایند، فرزند آنها احساس ارزشمندی خواهد کرد. فرزندان غالباً علاقه دارند در مورد چیزهایی که برای آنان در مورد مدرسه یا در ارتباط با دوستان اتفاق می­افتد با والدین گفت­وگو کنند پس به آنها اجازه دهید در هر موردی که مایل­اند با شما صحبت کنند.

 

تشویق کودکان یک روش از سبک فرزندپروری مثبت است

 

4- اخلاق و ویژگی­های فردی فرزندتان را درک کرده، به آنها افتخار کنید.

به جای این که سعی نمایید یک جغد شب را به یک خروس سحرخیز تبدیل کنید یا یک فرد درون­گرا را به کانون شور و شوق و شادی یک مهمانی مبدل سازید، فرزندتان را همان­طور که هست بپذیرید و او را دوست داشته باشید، همان­گونه که انتظار دارید دیگران شما را آن­چنان که هستید بپذیرند و دوست داشته باشند.

 

5- مدت زمانی را در هر روز به طور انفرادی به فرزندتان اختصاص دهید.

اگر شما بیشتر از یک فرزند دارید، راه­هایی برای تشویق کودکان پیدا کنید

که زمانی را به هر یک از فرزندانتان به تنهایی سپری کنید؛

مثلاً عادت کنید وقتی برای خرید روزانه بیرون می­روید یکی از بچه­ ها را با خودتان ببرید

تا بتوانید مدتی را به تنهایی با یکدیگر بگذرانید.

این تلاش، یعنی اختصاص زمان ویژه ­ای برای هر یک از فرزندان، کوشش بسیار ارزشمندی است.

اختصاص زمان برای یک فرد این پیام را به او منتقل می­کند که :

«تو انسان ویژه­ای هستی».

 

تشویق کودکان یک روش از سبک فرزندپروری مثبت است

 

6- به طور مرتب از فرزندان تجلیل وبه تشویق کودکان بپردازید.

منتظر دست­آوردهای مهم یا نقاط عطف در زندگی فرزندانتان نباشید.

بلکه ازهمه چیزهای کوچک، اما قابل توجه که درزندگی روزمره اتفاق می­افتد قدردانی کنید؛

برای مثال :

اولین گلی که فرزندتان در یک مسابقۀ فوتبال می­زند

اظهار نظر مثبت معلم در مورد فرزندتان

عالی تمیز کردن اتاق خواب و مانند اینها.

 

7- به فرزندتان اجازه دهید که بداند شما در کنار او خواهید بود

در همه حال، چه در خوبی و خوشی و چه در موقع ناراحتی کنار او باشید.

این که شما هر کاری را که می­توانید انجام خواهید داد تا به او کمک کنید از سختی­ها و مشقت­ها رهایی یابد. به فرزندتان حتی وقتی شرایط خوبی هم ندارد، اعتماد نکید. این نکته را به خاطر داشته باشید که وینستون چرچیل هم در کلاس ششم مردود شد.

 

8.همراه با فرزندتان بخندید، هیچ چیز مثل تقسیم شادی­ها و با یکدیگر خندیدن تاثیر مثبت نمیگذارد.

تقسیم شادی ها بسیار تاثیر مثبتی در همه افراد از جمله کودکان خواهد داشت.

سعی کنید لحظات شاد و مفرحی را با شادی و تشویق کودکان ایجاد کنید.

 

 

تشویق کودکان یک روش از سبک فرزندپروری مثبت است

 

ث ) تشویق کودکان برای فرزندپروری مثبت و تقویت سایر خصوصیات مثبت کودکان

ما گاهی اوقات فرزندان خود را به طور عمدی برای تقویت اعتماد به نفس خود ، ایجاد انگیزه در آنها ، تشویق رفتارهای خاص یا محافظت از آنها در برابر احساسات صدمه دیده ستایش می کنیم.

اما اگر ستایشها صادقانه و صادقانه تلقی نشوند کودکان احساس راحتی نمیکنند.

 

تمجیدهای نادرست نه تنها ناکارآمد نیست بلکه می تواند مضر هم باشد.

ستایش هایی که با دیدگاه خود متناقض باشد ممکن است ناعادلانه تلقی شوند.

این سخنان دلگرم کننده هنگامی تخفیف می گیرند که کودکان درمورد رفتار خودشان خلاف ستایش باشند. چنین ستایشهایی می تواند منجر به انتقاد از خود کودکان و حتی خرابکاری های عمدی برای رفع این اختلافات شود. تمجیدهای عمیق یا بیش از حد عمومی نیز ممکن است به عنوان ناعادلانه تلقی شود زیرا هرچه ستایش عمومی تر باشد ، احتمال آن با واقعیت های موجود هماهنگ تر است. تمجید نکردن به صورت خودجوش یا ستایش برای تقویت یا دستکاری رفتار نیز ناعادلانه تلقی می شود.

 

تشویق کودکان یک روش از سبک فرزندپروری مثبت است

 

ح ) نحوه تشویق کودکان برای رفتار خوب

یک رویکرد مثبت و سازنده اغلب بهترین روش برای هدایت رفتار فرزند شما است. این بدان معناست که کودک خود را هنگامی که او خوب رفتار می کند ، جلب کند ، نه اینکه فقط عواقبی را اعمال کند وقتی او کاری را انجام می دهد که دوست ندارید.

در اینجا نکات عملی برای عملی کردن این رویکرد مثبت آورده شده است.

نکاتی برای رفتار خوب:

1. یک الگوی نقش باشید

برای راهنمایی فرزند خود از رفتارهای خود استفاده کنید. فرزند شما شما را تماشا می کند تا سرنخ هایی در مورد نحوه رفتار شما کسب کند – و آنچه انجام می دهید اغلب از آنچه می گویید بسیار مهم است. به عنوان مثال ، اگر می خواهید فرزندتان بگوید “لطفا” ، خودتان آن را بگویید. اگر نمی خواهید فرزندتان صدای او را بلند کند ، با خود بی سر و صدا صحبت کنید.

 

تشویق کودکان یک روش از سبک فرزندپروری مثبت است

 

2. به فرزند خود نشان دهید که چه احساسی دارد

گفتن صادقانه به فرزندتان چگونه رفتار او بر شما تأثیر می گذارد به او کمک می کند تا احساسات خود را در شما ببیند. و اگر جملات را با “من” شروع می کنید.

به کودک شما این فرصت را می دهد که چیزهایی را از منظر شما ببیند.

به عنوان مثال :

“من ناراحت هستم زیرا سر و صدایی زیاد است که نمی توانم از طریق تلفن صحبت کنم.”

 

3. گرفتن فرزندتان “خوب”

وقتی فرزند شما به روشی که دوست دارید رفتار می کند ، به او بازخورد مثبت بدهید.

به عنوان مثال ، وای ، شما خیلی خوب بازی می کنید. من واقعاً دوست دارم روشی که همه بلوک ها را روی میز نگه دارید. ” این بهتر از انتظار برای جلوگیری از سقوط بلوک ها به زمین است قبل از اینکه توجه کنید و بگویید ، “سلام ، این کار را متوقف کنید”.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

شیوه های فرزندپروری مثبت در عصر ارتباطات و تبلیغات

اصول فرزندپروری مثبت را با چک لیست ابرکودک بیاموزید

روانشناسی کودک از اهمیت و ضرورت تا لزوم آگاهی والدین

کودکان درونگرا و برونگرا را چگونه بتوانیم تشخیص دهیم؟

Rate this post
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه