ترس‌ در کودکان ، نشانه ها ، علل ، انواع ، پیشگیری و درمان (مرجع)

زمان تقریبی مطالعه 11 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

ترس‌ در کودکان می تواند علت ها و عوامل زیادی داشته باشد. بدون شک همه ما در کودکی به نوعی ترس‌ را تجربه کرده ایم. هرکدام از ما ممکن است بنا به شرایطی که در آن بزرگ شده ایم نوعی از ترس را تجربه کرده باشیم.ترس‌ در کودکان یک امر نگران کننده نمی باشد و تقریبا برای رشد و شکوفایی کودک و یا هر فردی اجتناب ناپذیر است. برای آنکه بتوانید ترس‌ در کودکان را ازبین ببرید لازم است ابتدا آن را خوب بشناسید. نشانه ها و علامت های ترس‌ در کودکان ، علت های ایجاد ترس‌ در کودکان ، انواع مختلف ترس‌ در کودکان ، راجترین شکل ترس‌ در کودکان و… این ها مواردی است که باید بدانید.

در این مقاله از ابرکودک ما در مورد موارد ذکر شده برای شما مطالبی بیان خواهیم کرد. با آگاهی از این موارد می توانید برای پیشگیری ترس‌ در کودکان و یا در مرحله بعد درمان ترس‌ در کودکان اقدام نمایید.

ترس‌ در کودکان از تاریکی احتمالا خسته کننده ترین موضوعی باشد که والدین با آن روبرو هستند. کودکی که از تاریکی می ترسد این حق را دارد که راحت بخوابد و به او کمک شود تا براین ترس غلبه کند. متاسفانه این نیاز معمولا زمانی بیان می شود که والدین وبه خصوص مادر کمترین حوصله و صبر را دارند، در پایان یک روز طولانی و خسته کننده.

ترس‌ در کودکان ، نشانه ها ، علل ، انواع ، پیشگیری و درمان (مرجع)

ترس در حد معقول آن و منطقی لازم می باشد

ترس از نخستین احساسات است که هر فرد در طول زندگی خود میکند ترس در حد معقول آن و منطقی آن به بقای زندگی کمک میکند و نه تنها مضر نیست بلکه لازم و ضروری است اما اگر به صورتی نامعقول و غیر طبیعی در فرد ظاهر شود و زندگی وی را دچار اختلال و مشکل نماید نیازمند درمان است تا از پیامد های منفی آن جلوگیری شود. یکی از راه های درمانی که در این مورد کارآمد است قصد درمانی با پیشته ای بسیار کهن به یاری کودکان می آید و به آن ها کمک میکند با همذات پنداری با شخصیت های داستان بر ترس خود فائق آیند.

چگونه به کودک خود کمک کنیم تا بر ترس از تاریکی پیروز شود؟

گاهی کودکان از دیدن چیزهایی که بنظر ما خیلی ساده هستند میترسند و گریه میکنند. ترس آنها به دلیل ناشناخته بودن پدیده ای که با آن مواجه هستند میباشد. یک حیوان خانگی، یک عروسک جدید، یا حتی یک چراغ قوه ی ساده. حتی گاها کودک از هر تجربه ی جدیدی سرباز میزند. مثل بازی با کودکان ناآشنا، بازی های جدید، تصور اینکه توان مقابله با پدیده ی جدید را نداشه باشند یا اشتباه کنند و دیگران به آنها بخندند کودکان را مضطرب میکند.

دور کردن ترس‌ در کودکان و بالا بردن اعتمادبه نفس آن‌ها

همواره ترس و نگرانی بخشی از وجود انسان‌ها بوده است. همه ما خاطراتی از ترس‌های دوران کودکی‌مان را به یاد داریم. وقتی چیز وحشتناکی در تاریکی بود، خشکمان می‌زد. یا شاید درباره مرگ، چه برای خودمان و چه عزیزانمان نگران بودیم. برخی از ما از سگ می‌ترسیدیم، بعضی از خالی شدن آب وان حمام و برخی دیگر از جاروبرقی. گرچه وقتی بزرگ می‌شویم این گونه ترس‌ها مسخره به‌نظر می‌رسند، اما آن‌ها واقعاً وجود داشته و ما را می‌ترساندند.

جنبه‌های گوناگون این نوع ترس‌ها به مرور زمان و با رشد ما مهار شده و ظاهراً از بین می‌روند، اما آن‌ها در کودکان امروز هم واقعاً وجود دارند.

روبه‌رو شدن با ترس‌ در کودکان

کودکان نیاز دارند چیزهایی را که باعث اضطرابشان می‌شود بیان کرده و آن‌ها را با والدین، معلمان و دوستانشان در میان بگذارند. آن‌ها نیازمند شجاعتی برای روبه‌رو شدن با ترس‌هایشان هستند و البته یادگیری مهارت‌هایی که روزبه‌روز با استرس‌هایشان مقابله کرده و بر آن‌ها چیره شوند. برای یادگیری این مهارت‌های مهم و البته دشوار، بزرگ‌ترها باید کودکان را حمایت کرده و راه و روش درست را به آن‌ها نشان دهند.

وظیفه ما این است که کوچک‌ترها را برای یافتن پناهگاهی امن و مطمئن در این دنیای مبهم و وهم‌آلود با سلاح‌های روحی و روانی مجهز کنیم. باید با کلمات و مثال‌های واقعی، قدرت شفابخش ارتباط خوب، اطمینان و ایمان را با کودکانمان تقسیم کنیم.

در این سنین حساس و بحرانی باید با دلگرمی دادن، ترس‌ها را از کودکان دور کرده و سپس آن‌ها را از دنیایی متزلزل و غیرقابل‌اعتماد به جایی امن، زیبا و مطمئن هدایت کنیم. کودکان، شایسته به‌دست آوردن موقعیت‌ها و تجربیات خوب و زیبا برای رشد و بالندگی در دنیایی سرشار از دوستی هستند.
بعضی از کودکان از صداهای بلند میترسند. هر صدایی مثل رعد و برق، آژیر و … آنها را مضطرب میکندو به گریه می اندازد.

ترس‌ در کودکان ، نشانه ها ، علل ، انواع ، پیشگیری و درمان (مرجع)

ترس‌ در کودکان از دور شدن از مادر و پدر

کودکان در سنین خاصی از دور شدن از مادر و پدر، یا دور شدن از خانه احساس نگرانی میکنند. بعضی از کودکان در زمان رفتن به مدرسه یا مهدکودک دچار ترس از تنهایی میشوند و راضی به جدا شدن از مادر و پدر خود نمیشوند. یا در مواردی کودک حاضر نیست پیش هیچ کسی غیر از مادر یا پدر خود بماند. این اتفاقات ناشی از نداشتن مهارت کافی در غلبه بر ترس از تنهایی یا گم شدن است.

نقش ترس در تکامل انسان

ترس یکی از پدیده هایی است که نقش بسیار تعیین کننده ای در تکامل انسان ابتدایی داشته است.
همچنین ترس در شکل گیری و توضیح شخصیت انسان و در روابط اجتماعی، جزء یکی از فاکتورهای اساسی در توصیف شخصیت محسوب می شود. چنان که در همین لحظه که مشغول مطالعه ی مقاله مربوط به « ترس در کودکان » هستیم بعضی از ما از ترس کودک یا نوجوانمان دچار ترس شده ایم و بعضی با آرامش بیشتری به بررسی موضوع می پردازند و خودکنترلی بیشتری دارند.
هنگامی که ما ترس را تجربه می کنیم دست خوش تغییرات بدنی و هیجانی گوناگونی می شویم که پاسخ ترس را تشکیل می دهند.

چهار عنصر ترس دارای

۱ ) عناصر شناختی
انتظار آسیب قریب الوقوع که ممکن است موجب اضطراب و اختلال در توجّه و تمرکز شود.
۲ ) عناصر بدنی
واکنش اضطراری بدن به خطر به علاوه تغییرات موجود در ظاهر ما مثل داغ و سرد شدن یا عرق کردن، تپش قلب یا دیگر تغییرات فیزیولوژیک.
۳ ) عناصر هیجانی
احساس دلهره و وحشت زدگی.
۴ ) عناصر رفتاری

گریه، جنگ، گریز، در جای خود خشک شدن، ترس های معمول کودکی با بالا رفتن سن تغییر می کند . این ترس ها شامل ترس از غریبه ها، ترس ازجدایی ترس از بلندی یا تاریکی، ترس از حیوانات و حشرات، ترس از خون یا تنها ماندن در خانه می باشد که به تفکیکِ سن در زیر بیان شده اند.

ترس‌ در کودکان ، نشانه ها ، علل ، انواع ، پیشگیری و درمان (مرجع)

ترس‌ در کودکان ازیک تجربه ی ناخوشایند

کودکان معمولاً پس ازگذراندن یک تجربه ی ناخوشایند با یک شیء خاص، ترس از آن را در ذهن خود پرورش می دهند و ممکن است به صورت ترس مرضی یا فوبیا جلوه کند که در جای خود آن را توضیح می دهیم، مثل گازگرفتگی از سگ یا تصادف یا ترس از حشرات و ارتفاع و دزد و…
« اضطرابِ جدایی » نیز به عنوان یک اختلال، معمولاً موقع آغاز پیش دبستانی و مدرسه رفتن خود را نشان می دهد ولی از یک تا سه سالگی جزء فرآیند رشد کودک می باشد.

ترس های اختصاصی کودکان در جریان رشد

کودکان در جریان رشد با ترس های اختصاصی روبه رو می باشند. آشنایی پدر و مادر با این نوع ترس ها می تواند آمادگی بیشتری برای آن ها ایجاد نماید.
دانستن این نکته که مراحل رشد شناختی و هوشی کودکان در هر سن این ترس ها را ایجاد می کند، به مادران و پدران کمک می کند تا در کنار آمدن با ترس ها یا پیش گیری از بروز یا کاهش آن ها در فرزندان خود بهتر اقدام نموده و یا هنگام بروز آن ها با آرامش بیشتری فرزندان خود را مورد حمایت و دلجویی قرار دهند.

ترس گذرا

وقتی کودکتان از چیزی می ترسد این ترس گاهی گذراست مانند ترس از تاریکی و به مرور این ترس با گذشت زمان یا از بین می رود یا کاهش می یابد و گفتن جملاتی مانند این که ترس نداره هیچ کمکی به حل مشکل نمی کند و بچه اینطور درک کی کند که پدر یا مادرش او را نمی فهمند.
همچنین بعضی از والدین از این مساله سوء استفاده می کنند و کودک خود را برای تنبیه به تاریکی می فرستند و با این کار ترس کودک خود را که می توانست گذرا باشد، ریشه دار می کنند.

ترس‌ در کودکان ، نشانه ها ، علل ، انواع ، پیشگیری و درمان (مرجع)

مهم‌ترین نشانه های ترس در کودکان

فرار و ترک محل و موقعیت

درخواست کمک کردن

جیغ و داد زدن

چنگ زدن بدن

تشنه شدن و خشکی دهان

لرزش اندام بدن

رنگ پریدگی صورت

تنگی‌نفس و لرزش صدا

افزایش ضربان قلب

عرق کردن

احساس خستگی شدید

از دست دادن کنترل ادرار

لکنت زبان

نگاه‌های غیرطبیعی

گوشه‌گیری، انزواطلبی و کمرویی

اختلال خواب

اختلال گوارشی

جویدن ناخن

شب‌ادراری

ترس‌ در کودکان ، نشانه ها ، علل ، انواع ، پیشگیری و درمان (مرجع)

علل ترس‌ در کودکان

۱) به طفل آموخته می شود که محتاط و بیمناک باشد. زیرا ناچاریم در موارد مختلف طفل را با ترس آشنا سازیم. برای مثال او باید از آتش یا از حرکت اتومبیل ها بترسد. اما برخی از مادران اطفال را از اشیا یا اشخاصی که نباید بترسند، بر حذر می دارند. این مادران ممکن است به خاطر آسودگی خویش و انصراف بچه از خیره سری او را از پلیس یا دکتر بترسانند.

با ترس کودک خود چه کنم؟

۲) طفل بر اثر تجربیات خود با ترس آشنا می شود. اگر طفل در موقعیت خاصی ترسیده یا صدمه دیده باشد، احتمالاً در آینده نیز از همان موقعیت و وضع دچار ترس و دلهره خواهد شد.

۳) ترس طفل ممکن است در نتیجه تقلید از چیزی باشد. کودک کم سن برای اطفال بزرگتر و افراد بالغ اهمیتی زیاد قائل است و آنان را بسیار دانا و قوی تصور می کند. بنابراین، اگر یکی از آنان از چیزی بترسد، کودک کم سن تر فکر می کند که آن چیز باید خیلی وحشتناک باشد و به ناچار او نیز دچار ترس می شود.

۴) خیال و تصور طفل کم سن مستعد ترسیدن از اشیایی بخصوص است که حرکت یا تولید صدا می کنند؛ زیرا طفل تصور می کند که آنها زنده اند و ممکن است او را اذیت کنند.

ترس‌ در کودکان ، نشانه ها ، علل ، انواع ، پیشگیری و درمان (مرجع)

پیشگیری از ترس‌ در کودکان

برای درمان ترس در کودکان باید علل آن شناخته شود درمان، با توجه به علل بروز آن انجام گیرد.

برای درمان ترس در کودکان باید از طریق استدلال و عمل به کودک نشان داد که ترس او نابجا است.

به کودک جرأت و مهارت مبارزه با ترس آموخته شود.

تا حد ممکن با موقعیت های ترس آور عملاً آشنا شود.

از ترساندن کودکان از چیزهایی نظیر تاریکی، دیو و لولو به طور جدی خودداری کنید.

از مشاهده فیلم های ترسناک و گوش دادن به داستان های ترس آور جلوگیری کنید.

مقدار معینی از ترس نه تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان نیز شرط بقا و ادامه زندگی و حیات و دور داشتن انسان از حوادث و خطرهاست، اما در صورتی که ترس از حد معینی تجاوز کند، فرد را از انجام امور روزمره بازمی دارد و باید به درمان آن اقدام شود.

کودکان از خیلی چیزها می‌ترسند

۱- بعضی کودکان از تاریکی می‌ترسند
۲- بعضی‌ بچه‌ها از حضور در جمع خوششان نمی‌آید.
۳- کودکانی هستند که هیچ‌وقت دلشان نمی‌خواهد تنها به مهدکودک، مدرسه و یا هر جایی بروند چون باید از پدر و مادرشان جدا شوند.
۴- بعضی کودکان می‌ترسند تنهایی در انباری، پارکینگ یا حتی صندلی عقب ماشین باشند. چون آنجا هیولولو دارد!

علامت ترس‌ در کودکان

ترس دائمی کودک به هر علتی که باشد، اثر نامطلوب و مضری بر جسم و روان او می‌گذارد و کودک را از زندگی طبیعی و شاد محروم می‌کند.

کودکان ترسو غالبا گوشه‌گیر، خجول، فاقد قدرت تصمیم‌گیری و وابسته به سایرین هستند.

ترس‌ در کودکان ، نشانه ها ، علل ، انواع ، پیشگیری و درمان (مرجع)

انواع ترس‌ در کودکان

کودکان ۲ تا ۶ سال به طور متوسط دچار ۴ تا ۵ نوع ترس مختلف هستند.

به طور میانگین هر چهار روز یک بار واکنش های ناشی از ترس در آنان مشاهده می شود.

ترس در دختران بیشتر از پسران وجود دارد.

نوع ترس دختران بیشتر از حیواناتی مانند مار، موش و سوسک است.

در حالی که پسران بیشتر از این که مورد سرزنش و انتقاد دیگران واقع شوند، می ترسند.

همچنین میزان و شدت ترس در دختران بیشتر از پسران است.

معمولاً با افزایش سن، میزان و شدت ترس ها کاهش می یابد

اما بعضی از ترس ها در سنین خاصی تظاهر می کند.

امکان دارد ترس های دوران کودکی پیامدهای درازمدت داشته باشد.

به نظر می رسد با افزایش سن، به جای از بین رفتن ترس، سبک ابراز آن تغییر می کند.

ترس موجب بعضی رفتارهای نامناسب می شود، مانند: لکنت و گرفتگی زبان، ادرار غیرارادی، خواب پریشان و با حرکات عصبی، حسودی و کمرویی.

ترس‌ در کودکان ، نشانه ها ، علل ، انواع ، پیشگیری و درمان (مرجع)

ترس‌ در کودکان از حمام

بسیاری از کودکان از حمام به ویژه از دوش و سوراخ وان حمام می‌ترسند.

این ترس جدا از ترس آن‌ها از حمام کردن است.

یکی از راه‌ها تبدیل محیط حمام به مکانی دوست داشتنی و شاد است.

این شیوه از بین بردن ترس کودک از حمام و حمام کردن تا قبل از ۵ سالگی است.

ترس در کودکان از سگ

ترش درکودکان از سگ یکی از رایجترین ترس‌ها بین کودکان است.

به او بیاموزید که نباید به سگ نزدیک شده و به آن دست بزند.

در واقع احتیاط در مقابل سگ را به او یاد بدهید.

ترس‌ در کودکان از صدای بلند

این ترس معمولاً ویژه کودکان زیر دو سال است.

در مواردی ترس از این صداها پس از دوسالگی نیز دیده می‌شود.

برای رفع مشکل کودکان زیر ۲ سال سعی کنید درغیاب آنان از این وسایل استفاده کنید.

برای رفع مشکل کودکان بالای ۲ سال درحضور آنان از این وسایل استفاده کنید.

پس از دوسالگی هنگام کار با این وسایل آن‌ها را با این صداها آشنا کنید.

به تدریج ترس آن‌ها را از بین ببرید.

ترس‌ در کودکان ، نشانه ها ، علل ، انواع ، پیشگیری و درمان (مرجع)

ترس‌ در کودکان از تاریکی

ترس از تاریکی اختلال روانی نبوده و ناشی از ناآگاهی کودکانه است.

ترس از تاریکی معمولاً پس از دوسالگی کاملاً مشخص می‌شود.

ترس از تاریکی در سنین مختلف و در مراحل مختلف رشد در نوسان است.

توجه داشته باشید که ترس‌ در کودکان از تاریکی واقعی است.

کودک به درصد بالایی از حمایت، همراه با اطمینان و دلگرمی مادر و تضمین مثبتی که او قادر خواهد بود ترس هایش را مدیت کند نیاز دارد. از طرفی باید در نظر داشت که اطمینان آفرینی بیش از حد یا نازپرورده کردن ممکن است کودک را متقاعد کند.

ترس در کودکان از همسالان

گاهی اوقات ترس از چیزی ریشه در خاطره فرد دارد.

برای مثال کودک دو ساله ای که از همسالان خود می ترسد. زیرا توسط یکی از این کودکان به زمین انداخته شده است. بنابراین باید صبوری پیشه کنید و آرام آرام این ترس را از کودکتان دور کنید.

مثلا با فاصله از کودکان بایستد و بازی آنها را ببینید سپس فرزندتان به همراه شما وارد آن جمع شود و کنار آنها با شما بازی کند و شما نیز کم کم وی را سوق به بازی و ارتباط با کودکان دهید. یا از کودکی بخواهید به منزل شما بیاید و با شما بازی کند و کودک خود را نیز وارد بازی دو نفره خود کنید. زمان این بازی ها ابتدا باید کوتاه باشد و به تدریج افزایش یابد، حتی می توانید داستان هایی از همسالان برای وی تعریف کنید.

ترس‌ در کودکان ، نشانه ها ، علل ، انواع ، پیشگیری و درمان (مرجع)

چطور ترس‌ در کودکان از مدرسه را از بین ببریم؟

پیش از شروع مدرسه در صورت آموزش صحیح، بسیاری از ترس‌هایی که از آن‌ها نام بردیم به راحتی برطرف می‌شوند. اما ترس‌های تازه یی جانشین آن می‌شود که البته در همه کودکان رایج نیست.

۱- ریشه ترس‌ در کودکان را بیابید.
۲- با معلم او مشورت کنید.
۳- دوستان فرزندتان را به منزل دعوت کنید.
۴- در انجام کارهای مدرسه به او کمک کنید.
۵- درصورت افزایش ترس یا واکنش‌های کودک، با مشاور صحبت کنید.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

وسواس در کودکان از علت تا روش هایی برای درمان آن که باید بدانید.

کودکان گوشه گیر ، علتها و عوامل ، ویژگیها و علایم ، درمان و معالجه

افسردگی در کودکان از نشانه ها و علت ها تا درمان و معالجه سریع

درمان خجالت در کودکان ، ویژگی کودکان کمرو و راه حل های سریع معالجه

5/5 - (2 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه