با کودکان خبرچین چگونه رفتار کنیم؟ نکات درمان کودک خبرچین

فهرست این مطلب hide
1 با کودکان خبرچین چگونه رفتار کنیم؟ نکات درمان کودک خبرچین
زمان تقریبی مطالعه 9 دقیقه
Rate this post

خبرچینی رفتار ناپسندی است که حتی در بزرگسالان هم دیده میشود. البته به گونه ای در فرهنگ ما زنان را بیشتر از مردان به خبرچینی متهم میکنند. اما سوال اینجاست که با عادت زشت خبرچینی در کودک و کودکان چه کار باید کرد؟ با کودکان خبرچین چه کنیم؟ خیلی از مادران و پدران ممکن است برایشان سوال باشد که با کودکان خبرچین چه کار کنیم؟ در این مقاله از ابرکودک به دنبال پاسخ دادن به این سوال هستیم. راه حل های ابرکودک را برای قفل زبان کودکان خبرچین و کدک خبرچین بخوانید.

با کودکان خبرچین چگونه رفتار کنیم؟ نکات درمان کودک خبرچین

اولین نکته ای که در برخورد با کودکان خبرچین و خبرچینی یک کودک مدنظر داشته باشید این است که به هیچ عنوان او را تنبیه نکنید. تنبیه کودک در حضور دیگران باعث لجبازی کودک می شود. تنبیه کودک خبرچین علاوه بر اینکه در تربیت کودک تاثیر مثبت ندارد موجب می شود کودک مجددا آن را تکرار کند.
سعی کنید که در حضور کودک از مسائل و رازهای خانوادگی با دیگران حرف نزنید. والدین حق دارند هنگامیکه کودک در جمع رازی را فاش می کند عصبانی شوند اما کمی آرامش خود را حفظ کنید و از راهش وارد شوید .

با کودکان خبرچین چگونه رفتار کنیم؟ نکات درمان کودک خبرچین

۱- رفتارهای اولیه با کودکان خبرچین

اول اینکه باید ببینید کودک چه چیزی را درجمع مطرح میکند و یا به دیگران درجمع یا غیر جمع میگوید. آیا گفتن انها اهمیت دارد یا خیر؟ اگر گفتن انها برایتان خیلی مهم نیست که جای بحث و عصبانیت نمیماند اما اگر حرف های را میزند که نباید بزند.ان وقت تکلیف را بدانید.مثلا: زمانی کودک در جمع چیزهای بی اهمیتی مثل دیشب شام فلان چیز خورده ایم یا دیروز فلان جا رفته ایم را مطرح می کند که در اینصورت پدرومادر نباید واکنشی از خود نشان دهند اما اگر کودک مسائل مهم و شخصی زندگی را در بیان کرد از حستان به او بگویید . مثلا بگویید: من خیلی ناراحت شدم که مسائل خصوصی زندگیمان را گفتی و ناراحتی خودتان را به او نشان دهید.

۲- وقتی کودکان خبرچین هستند شما به آنها آموزش رازداری بدهید

کودکان خیلی خوب ضبط و پخش کردن را بلد هستند. هرچه می بینند عمل میکنند و هر چه میشنوند میگویند. از این نکته استفاده کنید و بهره مثبت ببرید. یکی از دلایل خبرچینی کودکان بیشتر مواقع خود والدین هستند. از انجایی که حریم خصوصی خیلی برای کودک جا نیفتاده است هنگامی که والدین در حضور کودک هر چیزی را مطرح می کنند کودک هم این کار را در حضور دیگران انجام می دهد لذا سعی کنید که در حضور کودک از مسائلی که نمیخواهید کودک تان جایی درخصوص آن سخن به میان بیاورد سخن نگویید و حداقل زمانی که خواب است یا در خانه نیست صحبت کنید. در رابطه با اموزش رازداری به کودک جلب اعتماد کودک خیلی مهم است.

با کودکان خبرچین چگونه رفتار کنیم؟ نکات درمان کودک خبرچین

رازهای کودکان نزد دیگران چیز بی اهمیتی است

اما برای کودکان ارزشمند است

لذا وقتی کودکتان رازی را هرچند بی اهمیت به شما می گوید

و از شما می خواهد که به کسی نگویید رازدار باشید

۴- رازدار کودک باشید اگر حتی برای کودکان خبرچین رازداری کنید آنها هم رازداری میکنند

وقتی کودکتان رازی را هرچند بی اهمیت به شما می گوید و از شما می خواهد که به کسی نگویید شما باید امین او باشید و به هیچ قمیتی اجازه ندهید که این اعتماد از بین برود شما باید امین او باشید و به هیچ قمیتی اجازه ندهید که این اعتماد از بین برود.اگر راز کودکتان را به دیگران حتی به همسرتان بگویید او دیگر به شما اعتماد نخواهد کرد. چنین مواردی که کودک رازی را به شما می‌گوید و از شما می خواهد که آن را به کسی نگوید موقعیتی خوب است تا به او یاد دهید که فاش کردن راز دیگران باعث می شود که دیگر کسی به ما اعتماد نداشته باشد و خیال او را از بابت اینکه رازش را فاش نمی کنید راحت کنید.

با کودکان خبرچین چگونه رفتار کنیم؟ نکات درمان کودک خبرچین

۴- با کودکان خبر چین بازی رازداری کنید

میتوانید از خلاقیت خودتان استفاده نمایید و یک بازی ساده برای تمرین رازداری با کودک بسازید و بازی کنید. مثلا: شما به او یک جمله بگویید و از او بخواهید که بین خودتان ۲ تا باقی بماند. از او هم بخواهید یک جمله به شما بگوید که بین خودتان ۲ نفر باقی بماند. سپس بگویید هر کس به فرد دیگری راز را بگوید بازنده است. یکی از موثرترین روش ها برای آموزش چیزی به کودکان بازی با کودک است. در هر چیزی که فکر می کنید کودک نیاز به اموزش دارد آن مسئله را از راه و روش خودش با کودکتان بازی کنید . در زمینه ی راز نگه داری شما می توانید با بازی کردن یکسری اطلاعات به او بدهید و رازی داری را به او بیاموزید

به عنوان مثال :

وسیله‌ای را در جایی پنهان کنید

و به کودک بگویید که این یک راز است و در مورد آن با کسی حرف نزند.

اگر کودک توانست یک روز به کسی چیزی نگویید او را تشویق کنید .

با کودکان خبرچین چگونه رفتار کنیم؟ نکات درمان کودک خبرچین

۶- به هیچ وجه کودکان خبرچین را تنبیه نکنید

اما در شرایطی که خودتان هم چنین خصلتی ندارید و کودک شما شروع به برملا کردن رازهای خانوادگی می‌کند، چه باید بکنید؟ در چنین شرایطی با کودک هیچ برخورد تندی نکنید و او را در مقابل جمع تحقیر یا دعوا نکنید. اگر خواستید واکنشی نشان بدهید، فقط باید در این حد باشد که با نگاه جدی و بدون کلام به او نگاه کنید تا او متوجه شود که نباید چنین حرفی بزند. سپس فرزندتان را صدا کنید و در جای خلوتی به او تذکر بدهید.

۷- از بقیه بخواهید هنگام خبرچینی به او بی اعتنا شوند

به اقوام و آشنایان توصیه کنید در مواقعی که کودکتان شروع به خبرچینی می‌کند، به حرف‌هایش واکنشی نشان ندهند و به او بی‌توجهی کنند. همچنین در این مواقع سریع موضوع صحبت را عوض کنید. شما یا دیگران با گفتن این جمله که «می‌توانیم به جای این موضوع درباره… صحبت کنیم.» حواس کودک را پرت کنید.

۸- دلایل خبرچینی کودکان خبرچین را پیدا کنید

چرا کودکتان خبرچینی می‌کند؟ به دنبال به دست آوردن قدرت بیشتر یا برای جلب توجه و محبت است؟ این سوالی است که شما باید به دنبال جواب آن باشید. شاید کودک شما متوجه حساسیت‌هایتان شده است و می‌خواهد به نوعی از شما انتقام‌جویی کند. اگر کودکتان نیاز به محبت بیشتری دارد؛ برایش وقت بگذارید، با او بازی کنید و این نیاز او را برطرف کنید. اگر هم به دنبال کسب قدرت است، باید اعتماد به نفس او را تقویت کنید تا با چنین کارهایی به دنبال جلب توجه نباشد.

با کودکان خبرچین چگونه رفتار کنیم؟ نکات درمان کودک خبرچین

۹- با کودکان خبرچین در جمع چگونه رفتار کنیم؟

اگر مطالبی که کودک در جمع مطرح می‌کند، کم اهمیت یا بی‌اهمیت است؛ برای مثال وقتی می‌گوید: «شام چی خورده‌ایم یا دیروز کجا رفته‌ایم و…» هیچ واکنشی نشان ندهید. اگر مسائل مهم زندگیتان را در جمع بیان می‌کند یکی از دلایل مهم آن، این است که خودتان در حضور همسر یا بستگانتان همین کار را می‌کنید، بدون اینکه متوجه باشید دختر ۸ ساله شما با وجود اینکه مشغول بازی است، صحبت‌های شما را می‌شنود. سعی کنید الگوی خوبی باشید و مسائل و رازهای خانوادگی را با دیگران مطرح نکنید، اگر هم این کار را انجام می‌دهید حداقل زمانی که او مدرسه است و درخانه حضور ندارد با دیگران صحبت کنید. وقتی کودک رازهای خانواده را مطرح می‌کند واکنش شدید نشان ندهید بلکه او را از جمع بیرون ببرید و او را از نظر خودتان مطلع کنید

 

۱۰- از عاقبت کودکان خبر چین و بطورکلی خبرچینی به او بگویید

از مربی مهدکودک یا معلم مدرسه‌اش بخواهید که درباره خبرچینی در کلاس صحبت کند و نظر بچه‌ها را در این مورد بپرسد. او می‌تواند با قصه و داستان کودکان را از عواقب خبرچینی باخبر کند. البته شما هم در قصه‌های شب‌تان می‌توانید چنین نکته‌ای را بگنجانید و از احساس بد دیگران نسبت به فرد خبرچین برای کودکتان بگویید. به هر حال آنچه در این باره اهمیت دارد، آموزش غیرمسقیم این موضوع است.

۱۱- به کودکان خبرچین لیست خبرهای بد و خوب را یاد بدهید

اصل تمیز را به کودکان یاد دهید تا برخی خبرها با خبرچینی متفاوت باشد مثل خبرهایی که مورد خطر برای اموال مدرسه و دیگران و… است. کودک را با دادن فهرستی از خبرچینی هایش از رفتارش آگاه کنید. به کودک کمک کنید تا خودش راهی برای اصلاح رفتارش بیابد به جای اینکه آن را به طور کامل به عهده ی والدین بگذارید. به کودک آموزش دهید که گزارش چه اطلاعاتی مناسب است. مثل نیاز به کمک فوری، زد وخورد، فریب دادن

با کودکان خبرچین چگونه رفتار کنیم؟ نکات درمان کودک خبرچین

۱۲- به هیچ عنوان از او نخواهید که خبر را به دیگری برساند به او وظیفه خبرچینی ندهید

شما نمی‌توانید از کودک خود بخواهید که کارهای برادر یا خواهرهای دیگرش را برای شما گزارش دهد و بعد به او بگویید که خبرچینی کار بدی است! هرگز برای برقراری نظم در خانواده از کودک خود چنین کاری را نخواهید. این کار علاوه بر اینکه از کودکتان یک خبرچین می‌سازد، باعث ایجاد حسادت بین فرزندان و تیره و تار شدن، روابط خواهر و برادری آنان نیز می‌شود. اگر می‌خواهید او به شما کمکی کرده باشد، در انجام کارهای خانه به او مسئولیتی بسپارید.

۱۳- با عصبانیت و تهدید با کودکان خبر چین سخن مگویید

به هیچ وجه از روش‌های نصیحت، عصبانیت، تهدید، تنبیه و… به ویژه در حضور جمع استفاده نکنید. کودک شما به شدت نیازمند جلب توجه است. شما و همسرتان سعی کنید نکات مثبت او را بیشتر ببینید برای مثال می‌توانید توانمندی‌هایش را روی کاغذ بنویسید و روی کمدش بچسبانید. تا می‌توانید با او بازی کنید برایش وقت بگذارید با هم بیرون بروید. به دیگران بسپارید که وقتی از مسائل زندگیتان صحبت می‌کند، هیچ واکنشی نشان ندهند و کاملا بی‌تفاوت باشند.

۱۴- هنگام خبر چینی کردن به هیچ عنوان کودکان خبرچین را تشویق نکنید

گاهی کودک شما بدون اینکه شما از او بخواهید! برای متهم کردن خواهر یا برادرش و گرفتن تائید شما، دست به خبرچینی می‌زند! در این موارد شما نباید با علاقه و اشتیاق به خبرچینی او گوش بدهید! با این کار او را به صورت غیرمستقیم تشویق به انجام دوباره آن کنید! بلکه باید از او بپرسید که چرا چنین کاری می‌کند. معمولا در این شرایط کودک صادقانه هدفش را از این کار بیان می‌کند. هدف کودک از خبرچینی را مشخص کنید، آیا کودک به دنبال جلب توجه و کسب قدرت است و یا انتقام جویی می کند؟ در مورد علل خبرچینی با کودک صحبت کنید و به او یاد دهید! که از روش های دیگر مطلوب برای افزایش مقبولیت استفاده کند! هنگامی که چشم پوشی از خبر وی غیرممکن است با کودک قرار بگذارید! در صورت خبرچینی نکردن به او جایزه می دهید و برعکس!

با کودکان خبرچین چگونه رفتار کنیم؟ نکات درمان کودک خبرچین

سپس به او تاکید کنید که :

وظیفه پدر و مادر است که مواظب فرزندشان باشند

و اینکه لازم نیست او کارهایی را که خواهر یا برادرش در غیاب والدین انجام می‌دهند را گزارش کند.

در پایان او را تشویق کنید که :

بیشتر درباره خودش و روزی که سپری کرده، صحبت کند.

البته به همان شیوه غیرمستقیم که در بالا اشاره شد.

 

۱۵- مهارت های اجتماعی درست را به کودکان خبرچین آموزش دهید

به او کمک کنید! تا برای دست یافتن مهارت های اجتماعی الگوی مناسبی پیدا کند! رفتارهای قابل تحسین الگو را به خاطر بسپارد! یا یادداشت کند! در بحث های کلاسی و گروهی احساس دیگران در مورد افراد خبر چین را به چالش بکشید و یا بیان داستان و نشان دادن فیلم و…آن ها را با عواقب خبر چینی و احساسات دیگران نسبت به چنین کسانی آشنا سازید.

با کودکان خبرچین چگونه رفتار کنیم؟ نکات درمان کودک خبرچین

در موارد زیر میتوانید به کودکان خبرچین گوش دهید

مطمئنا شرایطی پیش می‌آید که کودک‌تان از کار خطرناک یک دوست یا خواهر و برادرش پیش شما خبرچینی می‌کند. در این حالت دخالت شما ایرادی ندارد. به کودکتان تذکر بدهید که چون این اتفاق در شرف وقوع بوده، اطلاع دادن آن اشکالی ندارد، چرا که این خبرچینی از روی محبت صورت گرفته است. در این شرایط حتما از فرد خاطی بخواهید که برایتان درباره آن اتفاق توضیح دهد و بعد در این باره قضاوت کنید! اگر فرد خاطی از خبرچینی کودک شما ناراحت شد! اول او را دلداری بدهید! سپس از کودکتان بخواهید که درباره آن رفتار خطرناک که باعث صدمه زدن به او شده توضیح بدهد.

 

 

نکات پایانی

به کودک کمک کنید دیگران را در توانمندی های خود سهیم کند و یا به آن ها آموزش دهد.

هنگامی که کودک خبرچینی می کند توجه خود را به چیزهای دیگر جلب کنید

به جای گوش دادن به خبر چینی از او بخواهید ماجرا را بنویسد.

خبر چینی را نادیده گرفته و رفتارهای صحیح کودک را تشویق کنید.

به کودک اعتماد به نفس بدهید تا برای جلب توجه مجبور به خبرچینی نشود.

در فعالیت و کارها کودکان خبرچین را با الگوهای مناسب قرار دهید

در مورد رفتارهای خوب این الگوها با کودک بحث کنید.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

والدین کودکان موفق چه ویژگی ها شخصیت مشترکی دارند؟

قهر کردن کودکان با رفتار همسو و قاطع والدین ازبین میرود

کاهش وابستگی کودکان به والدین چگونه امکان پذیر است؟

چگونه از غیبت کردن کودکان و نوجوانان جلوگیری کنیم؟

Rate this post
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه