بازی های مضر کودکان را بشناسید و بر بازی کودکان نظارت کنید

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 10 دقیقه
4/5 - (1 امتیاز)

بازی های مضر کودکان چه بازی هایی می باشند ؟ یکی از مهمترین عوامل در رشد کودکان بازی می باشد. در همه سنین کودکان نیاز به بازی کردن دارند. تقریبا در هیچ سنی کودکان نیاز به بازی کردن را از دست نمی دهند و به عبارتی در تمام سنین کودکی بازی کردن یکی از نیاز های ضروری کودکان می باشد. یکی از فواید بازی کردن تخلیه انرژی اضافی کودکان می باشد. اما در نقطه مقابل شاید این سوال در ذهن والدین و یا مدرسین مهد ایجاد شود که بازی های مضر کودکان چه بازیهایی می باشد. آیا بازیهایی وجود دارد که برای کودکان مضر باشد ؟

در این مطلب از سایت ابرکودک قصد بر آن داریم تا به بررسی بازی های مضر کودکان بپردازیم و ببینیم آیا بازیهایی که برای کودکان مضر باشد نیز وجود دارد و یا اینکه همه بازیها برای کودکان مفید می باشند.

 

بازی های مضر کودکان

 

انواع بازی های مضر کودکان کدامند ؟

در ادامه این مطلب چند نوع کلی از بازیهایی که می توانند به کودکان صدمه و آسب برسانند معرفی می شوند. این بازی ها که در گروه بازی های مضر کودکان دسته بندی می شوند اغلب به روحیات کودکان صدمه وارد میی کنند. صدمه ها و آسیب های روحی کودکان در سنین کودکی می توانند تا چند سال بر روی آنها تاثیرات منفی بگذارند. بازی های مضر کودکان و جنبه های منفی آنان باید بررسی شود تا بتوان عوامل و تاثیرات منفی که در کودکان گذاشته است را به کمک بازی های مفید و سودمند بهبود بخشید.

درواقع اثراتی را که بازی های مضر کودکان بر روی آنان ایجاد می کنند را فقط به کمک بازی های مفید می توان از بین برد. این یک راه حل منطقی می باشد. زیرا عامل بهبود دهنده از جنس عامل آسیب زننده می باشد. پس منطقی است که این راه حل بتواند در سریعترین زمان ممکن به نتیجه برسد. در واقعیت نیز همینگونه است و بازیهای مفید و سودمند خیلی زود اثرات بازی های مضر کودکان را از بین می برند و اثرات و تاثیرات خود را جایگزین می کنند.

 

بازی های مضر کودکان

 

در زیر چند نوع کلی از بازی های مضر کودکان ذکر می شود :

 

الف) بازیهای کامپیوتری می توانند در دسته بازی های مضر کودکان قرار گیرند.

آیا بازی های کامپیوتر در دسته بازی های مضر کودکان قرار می گیرند ؟ در پاسخ به این سوال نمی توان یک جواب قطعی بلی یا خیر داد بلکه جواب این سوال یک پاسخ نسبی می باشد. درواقع باید بگوییم که بازی های کامپیوتر به خودی خود بد نیستند و حتی می توانند باعث افزایش و ارتقا سطح هوش و خلاقیت کودکان نیز بشوند.

۱- تاثیراتی که بازیهای کامپیوتری می تواند روی کودکان بگذارد این است که:

هوش هیجانی آنان را می تواند افزایش دهد

خلاقیت در کودکان را می تواند پر رنگ تر کند

از طرف مقابل می تواند مانع از ارتباطات انسانی شود.

کمرنگ شدن ارتباطات انسانی روی کودکان تاثیر نامطلوبی می گذارد.

رشد اجتماعی کودکان را مختل می کند.

قدرت سازگاری و همکاری آنها را با سایرین تحت تاثیر قرار خواهد داد.

از جمله پیامدهای منفی استفاده زیاد و بدون برنامه از بازیهای کامپیوتری انزوا و گوشه گیری و ناسازگاری است.

 

بازی های مضر کودکان

 

۲- دلایل و عواملی که می تواند باعث شود یک بازی رایانه ای مضر باشد :

۱- بازی‌های رایانهای غالباً به صورت نشسته انجام می‌شوند.

۲- کودک در حالی با کنسول بازی، تبلت و … در تعامل است که کمترین تحرک فیزیکی را دارد.

 

۳- کم تحرکی و یکجا نشستن موجب می‌گردد که:

کودک به اضافه وزن، سستی، تنبلی، تار‌بینی، نزدیک‌بینی، کمبود خواب و … مبتلا شود.

 

۴- نوع قرارگیری بدن کودک در مقابل کنسول بازی، تلویزیون و یا رایانه، می‌تواند :

سبب بروز صدمات جبران ناپذیری به گردن، کمر و ستون فقرات کودک شود.

 

۵- در صورت بازی کردن به صورت طولانی‌مدت و بدون هیچ‌گونه محدودیت زمانی:

کودکان به سادگی تحت تأثیر عمیق جذابیت‌های بازی‌های کامپیوتری قرار می گیرند.

 

۶- به صورت نامحسوسی به این قبیل سرگرمی‌ها اعتیاد پیدا خواهند کرد.

از طرف دیگر ترک اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری همواره با چالش‌های مخصوص به خود همراه بوده است که می‌تواند تأثیرات روحی مخربی روی کودک داشته باشد.

 

بازی های مضر کودکان

 

بنابراین جزء وظایف والدین می‌باشد که اگر می خواهند بازی های رایانه به بازی های مضر کودکان تبدیل نشوند نحو‌‌ه ی صحیح و محدویت زمان استفاده از رایانه را برای فرزندشان مشخص نمایند تا از بروز صدمات جبران ناپذیر جسمی و روحی او پیشگیری کنند.

 

ب ) بازی های خشن

دومین دسته از بازی هایی که در گروه بازی های مضر کودکان قرار می گیرد بازی های خشن می باشد. بازیهای خشن باعث می شوند که کودکان از آن لطافت کودکی دور شوند . در واقع این بازیها با دور کردن کودک از دنیای لطیف کودکی او را در یک وادی و محیط دیگر وارد می کند که سبب شکل گیری یک شخصیت متفاوت در او به مرور زمان خواهد شد. بازی هایی که در آن نشانه‌های خشونت و خونریزی شخصیت‌های رایانه‌ای و کارتنی دیده می‌شود باعث بی قراری و اضطراب کودکان می‌شود.

 

بازی های مضر کودکان

 

بازی های خشن بازی هایی است که نشانه های خشونت شخصیت های کارتونی و تلویزیونی در آنها وجود دارد و جز بازی های مضر کودکان به حساب می آیند.

بازی‌هایی که در آن نشانه های خشونت و خونریزی شخصیت های رایانه ای و کارتنی دیده می شود، باعث بی قراری و اضطراب کودکان می شود که این مسأله در مسائل تربیتی آن ها نیز تاثیرگذار است. کم تحرکی و ساعت ها نگریستن به صفحه مانیتور آثار مخرب جدی جسمانی نیز برای کودکان و نوجوانان به جا می گذارد و در دراز مدت مشکلات گوناگون را برای آن‌ها رقم می‌زند. والدین باید تا حدی با بازی‌های رایانه‌ای آشنا باشند و بدانند که هر بازی برای چه سنی است.

 

تقلید از تلویزیون یا والدین و یا بازیهای رایانه ای

کودکان گاها می توانند این بازی های خشن را از تلویزیون و یا بازیهای رایانه ای تقلید کنند. آنها خیلی زود می توانند نقش یک بازی را در دنیای خیالی و واقعی شان اجرا کنند. این به دلیل هوش زیاد و یادگیری فراوان در دوران کوکی می باشد. به دلیل بروز خشونت در رسانه ها شاهد آثار تحریکی کوتاه مدت پرخاشگری در کودکان خواهیم بود. خصوصا اینکه مواجهه با خشونت در رسانه های باعث توجیه کردن خشونت می شود و این نگاه و باور را در دیگران به وجود می آورد که دنیا مکان خصومت آمیزی است و در نتیجه باعث تحریک خشونت در افراد می شود.

 

بازی های مضر کودکان

 

مدت زمان تماشای تلویزیون و بازی های رایانه ای را برای کودکان کم کنید

البته باز هم به قطعیت نمی توانیم بگوییم که بین خشونت در رسانه ها و بروز پرخاشگری در کودکان رابطه علت و معلولی وجود دارد بلکه این ۲ عامل در یکدیگر تاثیراتی را دارند. اما نتایج مطالعات به صورت قطعی نشان داد مدت زمان انجام بازی های ویدئویی یا تماشای فیلم ها و برنامه های خشن مهم تر از محتوای آن است. به این صورت که هر چقدر مدت زمان استفاده از این نوع برنامه های پرخشونت بیشتر شود، تاثیرپذیری نیز بیشتر است. متاسفانه در بعضی خانواده ها دیده می شود که مادر خانواده یا پدر ساعت های زیادی را به تماشای تلویزیون می پردازد که درنتیجه کودک نیز این رفتار را از والدین تقلید می کند.البته باید این نکته را اضافه کرد که نداشتن عادت به مطالعه باعث تشدید تماشای تلویزیون خواهدشد.

 

بازی های مضر کودکان

 

بازی های مضر کودکان از تلویزون تقلید می شوند

کودکان همواره دوست دارند که رفتار بزرگترها را تقلید کنند. آنها حتی هنگامی که در کنار والدین به تماشای تلویزیون می نشینند دوست دارند حرکات و رفتار موجود در فیلم ها و سریال ها را تقلید کنند. انها این تقلید ها را دوست دارند به شکل بازی نمایش دهند و درواقع از تقلید حرکات تلویزیون برای خودشان بازی بسازند.

اینگونه بازی ها می تواند به نوعی نیز برای کودکان مضر باشد.

البته همیشه در گروه بازی های مضر کودکان قرار نمی گیرند.

شما درحال تماشای یک فیلم هستید. کودکتان نیز کنارتان مشغول تماشای همان فیلم است.

سپس تمایل به تقلید دارد.

آیا میدانستید با توجه به سن فرزندتان باید اورا درمعرض فیلمها و برنامه های متناسب باسن او قرار دهید؟

آیا در زمینه استفاده از برنامه های تلویزیونی و بازی های رایانه ای محدودیت زمانی برای فرزندتان قائل هستید؟

برنامه های تلویزیونی گاهی با صحنه های پرخشونت همراه است.

نظارت نامناسب در نحوه استفاده از برنامه های تلویزیونی باعث بروز پرخاشگری در کودکان می شود.

 

 

بازی های مضر کودکان

 

پ ) بازی های ترسناک

یکی دیگر از مدل بازیهایی که در دسته بازی های مضر کودکان قرار می گیرد بازی هایی می باشد که به مرور حس ترس را بر کودک غالب می کند. یکی از بازی هایی که دیده می شود کودکان انجام می دهند بازی گرگها میان میخورنت می باشد. این بازی که توسط بعضی والدین به کودکان آموخته می شود که بتوانند از آن به عنوان یک اهرم برای ترساندن و گاهن ساکت کردن بچه به کار برود تاثیر نامطلوبی بر روی روحیه کودکان خواهد گذاشت. بدین شکل که هر وقت والدین قصد ترساندن کودک خود را پیدا می کنند به هر دلیلی از جمله ساکت کردن او یا ترساندن او از انجام یک کار از اسم بازی به عنوان اهرم ترس استفاده می کنند.

 

بازی گرگ های میان میخورنت یکی از بازی های مضر کودکان در دسته بازی های ترسناک می باشد.

بازی “گرگ ها میان میخورنت ” در دسته بازی های ترسناک و رعب آور برای کودکان قرار می گیرد. درنتیجه این بازی از بازی های مضر کودکان به شمار می رود. این بازی که بیشتر برای کودکان زیر ۵ سال بکار می رود بدین صورت است که هر کودکی که به حرف پدر و مادرش گوش نکند و کاری انجام دهد در نهایت طعمه گر گها می شود. گرگها در این بازی کودکان فضول و حرف گوش نکن را میخورند. برای انجام بازی نیز کودک چون حس کنجکاوی دارد از اینکه گرگ چیست سوال می کند. که والدین نیز برای او حیوان ترسناک گرگ را تشریح می کنند. نکته جالب اینجاست که این تشریح کردن حیوان گرگ در حد یک اژدهای هفت سر غول پیکر انجام می شود.

 

بازی های مضر کودکان

 

اسباب بازی های ترسناک

از جمله دیگر بازی های ترسناک بازی هایی است که در انها کودکان از اسباب بازی هایی استفاده می کنند که خود ان اسباب بازی ها ترسناک می باشد. این باز ها که خودشان به خودی خود ترسناک نیستند اما وسایل و اسباب بازی های اتها ترسناک اند و موجب می شود این بازی ها در دسته بازی های مضر کودکان باشند. بنابراین در انتخاب اسباب بازی کودکان خود دقت کنید. بعضی اسباب بازی ها در بازار موجود می باشد که ظاهر ترسناکی دارند البته این ترسناک بودن شاید خیلی زیاد نباشد مثلا برای یک کودک ۸ ساله ترسنا نباشد. اما برای یک کودک سه ساله ترسناک باشد. در انتخاب اسباب بازی دقت کنید.

 

 

ت ) بازی های جنسی نیز در دسته بازی های مضر کودکان قرار می گیرند

کودکان در سنین ۳ تا ۶ سال نسبت به مسائل جنسی کنجکاو می شوند که وظیفه والدین و مربیان مهد می باشد که به شکل صحیح این کنجکاوی آنان را پاسخ دهند به گونه ای که آنها را به شکل درستی در خصوص این مسائل آگاه سازند. کودکان در این سنین معمولا با الگوبرداری از بزرگترها بازی می کنند. درنتیجه می توان گفت که بازیهای جنسی را از بزرگترها یاد می گیرند. بعنوان مثال رفتار بزرگترها یا دیدن فیلم یا عکس یا ملاقات رفتن خاله و عمه‌ای که بچه اش بدنیا آمده است، نقش آنها را بازی می کنند. ممکن است در نقش دکتر و مریض، بابا و مامان به معاینه بدن همدیگر می‌پردازند. آنها از قبل برنامه‌ریزی نکردند بلکه بازی های جنسی بخشی از بازیهای سنین کودکی محسوب می شود.

 

بازی های مضر کودکان

 

به سوالات کودکان درخصوص مسائل جنسی به شکل صحیح پاسخ دهید

زمانیکه کودکان در مورد مسائل جنسی سوالی دارند بهتر است قبل از اینکه شما توضیحات ذهنی خود را بیان کنید ازکودکتان بپرسید و ببینید چه چیزهایی می داند و چه قسمتهای لازم است کامل کنید و چه جزئیاتی را برای آنان باید توضیح دهید. بسیار ضروری است بیان توضیحات متناسب با سن کودک باشد. زیرا آموزش زودهنگام کودکان در مورد مسائل جنسیباعث می شود آنها اطلاعاتی را در ذهنشان بسپارند که قابلیت هضم آنرا نداشته باشند و باعث بروز اضطراب و حتی خشم کودک می شود و ذهن کودک به مسائلی مشغول می‌شود که متناسب سن او نیست.

 

از سوی دیگر آموزش دیرهنگام هم مشکلات خود را دارد یعنی :

اگر کودکان خیلی دیر از والدین شان اطلاعاتی در زمینه جنسی دریافت کنند باعث می‌شود

کودکان اطلاعات را از دوستان و همسالان خود بدست آورند.

 

در این صورت ممکن است اطلاعات نامناسب را نیز در برگیرد. از همه مهمتر اینکه :

فرزند شما مطالبی که ممکن است ذهن او را مشغول میکند با شما مطرح نکند.

در نتیجه مسائل و مشکلات خاص خود را دارد.

 

بازی های مضر کودکان

 

بازی با آلت تناسلی در کودکان سه ساله یکی از بازی های مضر کودکان

در سه سالگی کودک احساسات را بیشتر درک می کند. بازی با اندام تناسلی در کودکان سه ساله به احساسات او ربط دارد. در فاصله سنی ۳ تا ۶ سالگی بچه ها از تمام جهات در حال رشد هستند و نسبت به پدر و مادر خود احساسات زیادی دارند. در این فاصله سنی کودک یک حس جنسی بچه گانه پیدا می کند و این امر جزء روند طبیعی رشد اوست. کودکان در این سن نسبت به بدن هم سن و سالان خودشان حساس می شوند و شاید برای همین دکتر بازی می کنند. این رفتار جزء روند طبیعی رشد کودک است و اگر این مسئله را بپذیرید، نگاه و رفتار عاقلانه ای به این رفتار بچه ها خواهید داشت.

بازی با آلت تناسلی می تواند ماندگار و مضر شود

اگر قصد شماست که این رفتار درکودک ماندگار نشود باید اینکار با روش درست انجام دهید.

رفتاری نکنید که کودک احساس کند جنایتکار است یا از بدن خود متنفر شود.

مادر و پدر باید در مورد مسائل جنسی کودک خود در این سن هوشیار باشند.

آموزش های صحیح جنسی کودک خود را بلد باشند.

بچه های کوچک تر در مورد مسائل جنسی آشفته می شوند.

اگر فرزند بزرگتری درخانواده باشد وکودک کوچکتر رابه انجام اینکار تشویق کند، ممکن است وضع بدتر شود.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

بازی فکری کودکان را متناسب سن انتخاب کنید!

کاردستی برای کودکان یک ابزار مهم پرورش خلاقیت می باشد

بازی با کودکان از تولد تا 12 سالگی،معجزه بازی که نمیدانید (جامع)

4/5 - (1 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه