بازی های رایانه ای برای کودکان به خصوص زیر ۱۲ سال ممنوع شد

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 12 دقیقه
2.4/5 - (11 امتیاز)

بازی های رایانه ای برای کودکان مفید است یا مضر ؟ بهترین بازیهای رایانه ای برای کودکان چه بازی هایی می باشد ؟ بدترین بازی های رایانه ای برای کودکان کدام بازی ها است ؟ چگونه می توانیم بازی های رایانه ای برای کودکان انتخاب کنیم که به آنان صدمه و آسیب نزند ؟ این ها همه از جمله صدها سوالاتی می باشد که ممکن است والدین در خصوص انتخاب بازی رایانه ای مناسب برای کودکان خود داشته باشند. در این مقاله از سایت ابرکودک سعی خواهیم کرد که به بررسی بازی های رایانه ای برای کودکان بپردازیم.

تعدادی بازی مضر معرفی میکنیم و چند مورد هم بازی مفید معرفی میکنیم. لازم به ذکر است اینجا صرفا چند مورد از بازی ها معرفی می شود که می توانید برای آگاهی بیشتر و اطلاعات کاملتر هر بازی را گوگل کنید و درمورد آنان اطلاعات بیشتری بدست بیاورید. لازم به ذکر است همه این بازی های نیز نسخه موبایل دارند که می توانید رو آن نیز ندیریت داشته باشید. با ابرکودک تا انتهای مطلب همراه باشید.

 

بازی های رایانه ای برای کودکان به خصوص زیر ۱۲ سال ممنوع شد

 

بازی های رایانه ای برای کودکان

طبق بررسی های انجام شده در خصوص نوع بازی های کامپیوتری برای کودکان این نتیجه حاصل شده است که اکثر بازی های رایانه ای برای کودکان از نوع اکشن یا خشن می باشد. از طرف دیگر در میان بازی های رایانه ای خشن از بین هر ۵ بازی که برای سنین +۶ یعنی کودکان ۶ سال و بالاتر تشخیص داده شده است در ۳ بازی به ازای کشتن یا صدمه زدن به کاراکترهای رایانه ای دشمنان امتیاز داده می شود.

از طرف دیگر اعتیاد به بازیهای رایانه ای برای کودکان یکی از خطرناکترین تاثیرات منفی بازی های رایانه ای می باشد که بیش از هر چیز کودکان و نوجوانان را تهدید می کند.

 

بازی های رایانه ای برای کودکان چه نقشی ایفا می کند

شاید بتوان گفت که بازیهای رایانه ای تقریبا در همه شئونات زندگی راه یافته اسست یعنی برای همه قسمت های زندگی بازی های رایانه ای ساخته شده است . بازی های رایانه ای برای کودکان نیز در تمام عرصه هایی که یک کودک می تواند برای زندگی انتخاب کند راه یافته است. این اختراع نیز مانند سایر اختراعات و کشفیات بشر دولبه می باشد یعنی هم دارای مزیت و فایده می باشد و هم اثرات منفی و ضررهای فراروانی دارد. روی صحیح آن به رشد و پیشرفت کودکان و انسان کمک می کند و روی منفی بازیهای رایانه ای برای کودکان نیز اثرات منفی بسیار دارد که بیشتر در مواردی غیر از علو و دانش و شغل به کار می رود.

 

مزایا و معایب بازی های رایانه ای برای کودکان را بگویید

اما کودکان از مزایا و معایب بازی های رایانه ای اطلاعی ندارند. بلکه چیزی که اغلب کودکان را به خود علاقمند می کند جذابیت بازیهای رایانه ای برای کودکان می باشد. بازی های رایانه ای به فاصله زمانی بسیار کوتاهی حتی در ایران و بازار رایانه ای ایران رواج یافت و به نوعی اسباب بازی های سمعی و بصری را به زیر سلطه خود درآورد و به نوعی آن ها را به تمسخر گرفت.

 

جذابیت و قیمت مناسب عامل رشد و فراگیرشدن بازی های رایانه ای برای کودکان

همه این جذابیت ها برای رشد بازی های رایانه ای برای کودکان یک طرف و قیمت مناسب و دسترسی آسان آن نیز طرف دیگر می باشد. کودکان و نوجوانان به راحتی می توانند بازی های رایانه ای را تهیه کنند. قیمت پایین و بعضا رایگان بازی های رایانه ای در مقایسه با قیمت زیاد اسباب بازی های فیزیکی که سال به سال هم در حال افزایش می باشد حتی والدین را نیز قانع می نماید که به کودکان خود اجازه انجام بازی های رایانه ای را بدهند.

از جذابیت های دیگر بازی های رایانه ای برای کودکان در قیاس با اسباب بازی های فیزیکی که تقریبا فاقد هیجان می باشند هیجان زیاد و لحظه ای این یازی ها است.جاذبه بازی های رایانه ای باعث شده است که روح و جسم کودکان را مطیع خود بسازد و برای آنان دنیایی تخیلی رقم بزند که قهرمان آن دنیای تخیلی کودکی باشد که در حال انجام بازی می باشد. در واقع کودک را قهرمان بازی نمایش می دهند.

 

 

بازی های رایانه ای برای کودکان به خصوص زیر ۱۲ سال ممنوع شد

 

 

مزایای بازی های رایانه ای برای کودکان

۱ـ هماهنگی بین چشم و دست کودکان و رشدوپرورش عضلات ظریف کودک

۲ـ کمک به کودکان برای تمرین و پرورش مهارت ها

۳ـ یادگیری را آسان و توجه بچه ها را جلب می کند.

۴ـ مفاهیم و مبانی ریاضیات را با کمک شکل های کودکانه آموزش می دهد.

۵ ـ بازی های رایانه ای برای کودکان محدودیت ندارد یعنی هرچندبار که بخواهند میتوانند بازی کنند.

۶ـ نقاشی کردن با بازیهای رایانه ای برای کودکان بدون کثیف کردن لباس ها و اطراف

۸ ـ لذت بخش بودن بازیهای رایانه ای برای کودکان زیرا بچه ها را وارد دنیایی میکنند که خودشان کنترل میکنند.

 

اما گفتیم که بازی های رایانه ای مانند یک تیغ دولبه می باشند که علاوه بر مزیت های فراوان معایب و اثرات منفی بسیاری بخصوص برای کودکان دارد. نکته اصلی اینجاست که لبه منفی این تیغ بسیار برنده تر از لبه مثبت آن می باشد. در ادامه معایب بازی های رایانه ای ذکر خواهد شد :

 

بازی های رایانه ای برای کودکان به خصوص زیر ۱۲ سال ممنوع شد

 

 

الف) معایب و آسیب های جسمانی بازی های رایانه ای برای کودکان

انجام بازیهای رایانه ای برای کودک نیازمند ساعت های خیره شدن ونشستن پای کامپیوتر می باشد. این امر به شدت چشمان فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و ذهن کودک را درگیر خواهد کرد. البته راهکارهایی برای جلوگیری از ضعف بینایی حتی با نشستن مداوم پشت کامپیوتر وجود دارد که بیشتر برای بزرگسالان کارآمد می باشد. اما به هر حال این قضیه می تواند منجر به وارد شدن فشار به عضلات جسمی و تحت تاثیر قرار گرفتن چشمان کودکان شود. زیرا وضعیت کودکان هنگام انجام بازی های رایانه ای ثابت است.

از دیگر عوارض منفی جسمی بازی های رایانه ای احساس سوزش و سفت شدن گردن، کتف ها و مچ دست به علت کار طولانی مدت با رایانه است. پوست به خصوص پوست صورت در معرض مداوم اشعه های منتشره از صفحه رایانه می شود. ایجاد تهوع و سرگیجه از دیگر عوارض بازیهای رایانه ای برای کودک و نوجوانان است.

 

ب) آسیب های روحی بازی های رایانه ای برای کودکان شامل

۱ـ آسیب به روابط خانواده

با توجه به زندگی صنعتی و ماشینی امروز در شاغل شدن زن و مرد در بعضی خانواده ها و یا دو شغله شدن بعضی از مردان خود به خود روابط عاطفی خانواده کمتر شده است. از طرفی وجود تلویزیون نیز سالهاست با عنوان جعبه جادویی باعث سرد شدن روابط خانوادگی شده است. این ها همه به کنار ظهور و بروز یک جعبه جادویی دیگری با جاذبه سحرآمیزتر به نام رایانه بر مشکلات قبلی اضافه شده و این وضعیت را بدتر کرده است.

 

بازی های رایانه ای برای کودکان به خصوص زیر ۱۲ سال ممنوع شد

 

۲ـ افزایش حس خشونت و پرخاشگری برگرفته از بازی های رایانه ای کودکان

مهم ترین مشخصه بازی های رایانه ای سبک جنگی اکثریت شان می باشد. در بیشتر بازیهای رایانه ای برای کودکان آنها باید برای رسیدن به مرحله بعدی بازی با نیروهای دشمن مبارزه کنند. تکرار این بازی های رایانه ای کودک را پرخاشگر و حسخشونت را در او افزایش می دهد. خشونت مهم ترین فاکتوری است که در طراحی جدیدترین و جذاب ترین بازی های رایانه ای تاحد افراط از آن استفاده می شود.

 

۳ـ آسیب درسی و افت تحصیلی

به دلیل جاذبه این بازی ها کودکان وقت و انرژی زیادی را صرف آنها می کنند.

گاهی ساعت ها را به صورت مداوم مشغول بازی های رایانه ای میکنند

بعضی از کودکان در روزهای تعطیل از صبح تا غروب بازی کنند.

 

۴ـ آسیب دیگر گوشه گیری و انزوار می باشد

بازیهای رایانه ای برای کودکان آنهارا درونگرا میکند.

در جامعه، منزوی و در برقراری ارتباط با دیگران ناتوان می گردند.

 

۵ـ کاهش خلاقیت و یادگیری و کندی ذهن

اعتماد به نفس او در برابر پیشرفت دیگران متزلزل می شود.

خوداتکایی آنها کم خواهد شد و ابتکار عمل نخواهند داشت.

 

بازی های رایانه ای برای کودکان به خصوص زیر ۱۲ سال ممنوع شد

 

 

پ ) راهکارهای پیشنهادی درمورد بازی های رایانه ای برای کودکان

اگر چنانچه قرار است از بازیهای کامپیوتری استفاده شود، بهتر است بازی های تصویری خلاق که کودکان باید به وسیله آنها، معماهایی را حل کنند، بیش از بازیهای دیگر مورد توجه قرار گیرند. هر قدر وقت گذاری و ارتباط صحیح بین والدین و فرزندان بیشتر باشد زمینه چنین بازی هایی کمتر فراهم می شود در غیر این صورت مقصر اصلی والدینی هستند که فرزندان خود را برای ساعات طولانی در مقابل تلویزیون، کامپیوتر، ویدئو، گیم، یا فیلم های ویدئویی رها می کنند. بهتر است که والدین همراه فرزندان خود بعضی از روزها به گردش بروند و در طبیعت به بازیهای مورد علاقه آنها بپردازند تا انرژی عصبی و روانی آنان تخلیه شده و توجه آنها از بازیهای کامپیوتری منصرف شود.

بهتر است با استدلال و منطق آسیب هایی را که کامپیوتر به کودکان وارد میکند بگوییم.

بازی دسته جمعی کودکان، با ابزارهای تصویری کمتر مسئله ساز است،

این اسباب بازیها، زمانی مخربند که کودک به تنهایی برای ساعات طولانی، غرق بازی شود.

والدین وقت بیشتری را به کودک و نوجوان خویش اختصاص بدهند.

 

 

ت ) چک لیست ممنوعه بازی های رایانه ای برای کودکان

لیست زیر بازیهای کامپیوتری است که هرگز نباید اجازه دهید کودکان تان آن را بازی کنند حتی هرگز خودتان با کودکان این بازی ها را انجام ندهید. در بازیهای کامپیوتری زیر خشونت و ترسناک بودن همراه با صحنه های نامتعارف و نامناسب وجود دارد که به هیچ وجه توصیه به انجام این بازی ها حتی برای بزرگسالان نمی شود. این بازی ها می توانند اثرات منفی به خصوص روی کودکان بگذارند. گرچه شاید با مشاهده این بازی ها و دیدن آن دوس داشته باشید برای یکبار هم که شده آن را تجربه کنید و کار مشکلی باشد که جلوی انجام این بازی رابگیرید اما سعی کنید که خودتان هم این بازی ها را انجام ندهید. من که به سختی موفق به این شدم که دیگر این بازی ها را انجام ندهم شاید برایتان سخت باشد اما می توانید.

تعداد ۱۰ مورد از بازیهای رایانه ای برای کودکان که ممنوع می باشد :

 

بازی های رایانه ای برای کودکان به خصوص زیر ۱۲ سال ممنوع شد

 

 

۱- بازی ساوث پارک South Park‌

این بازی برگرفته از انیمیشن سریالی South Park‌ می باشد. اگر حداقل یک قسمت از آن را دیده باشید باید بدانید که الفاظ و شوخی‌های رکیک در کنار خشونت‌های سریال به کار می رود. در بازی ویدیویی مثل انیمیشن این امر قابل مشاهده است. انجام این بازیهای رایانه ای برای کودکان ممنوع است

 

۲- بازی جی تی آ GTA V

این بازی در عنوان San Andreas دسترسی به صحنه‌های نامناسب را برای کودکان ممکن می‌کند از طرفی هرگونه خشونت و کشتار زیاد به سادگی قابل انجام است. نگاهی عمیقتر به لایه‌های کثیف و آلوده جنایت و تبادل مواد مخدر از ویژگی های این بازی است.

 

۳- بازی رایانه ای مورتال کامبت Mortal Kombat

انجام این بازی یعنی یک بازی رایانه ای با خشونت ضربدر سه. از خشونت این بازی با گذشت زمان و انتشار نسخه های جدید کم که نشد هیچ اضافه هم شد. یک بازی با خشونت کامل.

 

۴- بازی رایانه ای با عنوان Saints Row IV

هر چیزی را که نمی خواهید کودکتان ببیند می توانید در این بازی به او نشان دهید. این بازی دارای صحنه‌های نامناسب، خشونت و استفاده از مواد مخدر است. انجام این بازیهای رایانه ای برای کودکان مانند بازیهای فوق پیشنهاد نمی شود.

 

۵- بازی رایانه ای Silent Hill: Homecoming

این بازی همانند بازی شماره ۴ می باشد. می توان عنوان یک کابوس برای کودکان به آن داد. این بازی رایانه ای برای کودکان اصلا مناسب نیست زیرا صحنه‌هایی از خشونت، شکنجه و قطع عضو جنازه‌ها دارد که در هیچ بازی مانند آن وجود ندارد.

 

 

بازی های رایانه ای برای کودکان به خصوص زیر ۱۲ سال ممنوع شد

 

۶- بازی رایانه ای Heavy Rain

شاید بتوان گفت پیام این بازی این باشد که قاتل بودن حس و حال خوبی است در آن باید به دنبال یک قاتل سریالی تحت عنوان قاتل اوریگامی بگردید. این قاتل قربانیانش را در یک چاه کم عمق زندانی می‌کند تا بعد بارش باران چاه پرآب شود و آن غرق شود. این بازی در یک فضای تاریک انجام می شود و فضای آن می‌تواند منجر به ناراحتی روحی کودکان شود. انجام این بازیهای رایانه ای برای کودک اصلا پیشنهاد نمی شود.

 

۷- بازی رایانه ای Hatred

این بای شاید مناسب هیچ کسی نباشد. نقش اول این بازی که کودکان در آن ایفای نقش میکنند کاراکتری با مشکلات روانی است او کشتار زیادی را در شهر نیویورک آغاز می‌کند و تصمیم می‌گیرد این جنایت را در ابعاد وسیع‌تری ادامه دهد. از ویژگیهای بازی تشویق به کشتن افراد بی گناه است برای جذب خون بیشتر که تنها راهش نیز همین می باشد.

 

۸- بازی رایانه ای Five Minutes to Kill

مشابه بازی نهنگ آبی است که بازی کنندگان را تشویق به خودکشی میکرد.

قبلا در شبکه‌های تلویزیونی هم حتی تبلیغ می‌شد.

از بازیکنان میخواهد که در سریعترین زمان خودشان را بکشند.

انجام این بازی های رایانه ای برای کودکان به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 

۹- بازی ترسناک و خشن The Forest

نمایش خشونت و آدمخواری به شکل عریان از ویژگی های بارز و مخرب آن است.

در جزیره‌ای عجیب و ترسناک پراز موجودات عجیب غریب باید زنده بمانید.

موجوداتی عجیب و غریب با تعداد دست‌ها و پاهای زیاد

وجود ترسناک‌ترین موجودات آدم‌خوار‌

در این بازی آدمخوار‌ها به دنبال شما هستند.

نباید آن را در کنار کودکان تجربه کنید.

اجازه انجام این بازیهای رایانه ای برای کودکان را از بین ببرید.

 

 

۱۰- بازی ترسناک P.T

شاید گاهی اوقات تجربه‌ فیلم‌ها و بازی‌های ترسناک برای بزرگسالان جالب و هیجان انگیز باشد اما درمورد این بازی قضیه کاملا فرق دارد. فضای تاریک و ترسناک باصداهایی که به گوش می‌رسد میتوانند تا مدت‌ها ذهنتان را به خود درگیر کند هر چه بیشتر پیش می‌روید، بیشتر می‌ترسید.

تجربه‌ این بازی حتی در کنار کودکان به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

این بازی می تواند واقعا برای سلامتی مضر باشد

 

 

بازی های رایانه ای برای کودکان به خصوص زیر ۱۲ سال ممنوع شد

 

 

ث ) بازی های رایانه ای مفید برای کودکان

در این بازی‌های رایانه‌ای فرزندتان مجاز به ساخت همه چیز، تایپ کردن، و یا اجرای نقش ابر قهرمان‌های خود هستند. همه بازی‌های رایانه‌ای اینجا، باقابلیت دسترسی و تناسب سنی ساخته شده‌اند. به طور کلی بازیهای رایانه ای برای کودکان که مفید می باشند باید خالی از خشونت و ترس و صحنه های وحشتناک و زننده باشد.

بازی معمایی از بازیهای رایانه ای برای کودکان است که معمولا مفید می باشند.

بازی اکشن – ماجراجوئی مفید می توان پیدا کرد.

بازی تمرین صبر و تحمل برای کودکان مفید می باشند.

بازیهای رایانه ای برای کودکان برای که مربوط به طراحی و ساخت باشد

بازی رانندگی معمولا همه شان مفید می باشند.

بازیهایی برای رقابت پیدا کنید.

بازیهایی در شیوه خلاقیت جز بازیهای رایانه ای برای کودکان است که اکثریت مفیدند.

نمیتوان کودکان را از انجام بازی های رایانه ای منع کرد بنابراین اگر از انجام بازیهای رایانه ای که برایشان مضر می باشد آنها را منع میکنیم باید بازیهای جایگرین را در اختیارشان قرار دهیم.

 

۱- بازی رایانه ای Cuphead

یک بازی با زمینه ثابت ۲ بعدی دو-تیراندازی اکشن است.

به سبک کارتون‌های قدیمی دهه ۱۹۳۰ ساخته شده است.

این یک بازی تمام عیار یارانه‌ای برای بچه‌ها به شمار می‌رود.

تفریح و لذت، غرق شدن در بازی و پویانمایی‌های جوهری و دست ساخته را در برمی‌گیرد.

 

 

۲- بازی رایانه ای Minecraft یکی دیگر از بازی های رایانه ای برای کودکان که مفید می باشد

برای بچه‌ها لگوها، بهترین بازی هستند.

یک بازی دوستانه برای کودکان که می‌توان هر چیزی را از جمله تمام شهرهای کوچک و بزرگ را شبیه سازی کرد.

این بازی ایده آلی برای معرفی سواد کامپیوتر و آزادسازی تخیل کودکان است.

این بازی به خاطر سبک بازی خلاقانه‌اش برنده جوایزوافتخارات بسیاری شد.

یک بازی درسبک خلاقیت که برای کودکان می تواند بهترین دراینگونه بازیها باشد.

 

 

بازی های رایانه ای برای کودکان به خصوص زیر ۱۲ سال ممنوع شد

 

 

۳- بازی رایانه ای Rocket League

آیا فرزندتان از ورزش خوشش می‌آید؟ از ماشین‌های پرسرعت چطور؟

راکت لیگ می‌تواند یک بازی رایانه‌ای ایده آل برای این دسته باشد.

این بازی نمود یک بازی پر شتاب و تیم محور با یک هدف مشخص است.

این بازی یک بازی رقابت محور می باشد و شاید بهترین در این دسته بازیها باشد.

 

 

۴- بازی رایانه ای Forza Horizon یک بازی های رایانه ای برای کودکان جهت آموزش رانندگی

کودکان با بازی فورزا هورایزن ۳ خود را پشت فرمان حس می‌کنند. در این بازی کودکان فقط بازی نمی‌کنند بلکه یاد می‌گیرند همه چیز را از شخصیت راننده خود گرفته تا اتومبیل شخصی و حتی صدای ماشین خود را مطابق سلیقه خود کنند.

انتخاب ماشین از بین ۳۵۰ ماشین توسط کودکان انجام می گیرد.

کودکان می‌توانند کلکسیون موسیقی خود را انتخاب کنند.

این بازی را شاید بهترین بازی درسبک رانندگی بتوان برای کودکان معرفی کرد.

 

۵- بازی رایانه ای Roller Coaster Tycoon 3 Platinum

همه کودکان بافکر شهربازی شخصی خود به هیجان می آیند.

یک بازی سازنده شهربازی مضحک و مسخره است.

کودکان را به ساخت وسایل بازی به سلیقه خودشان وادار می‌کند.

به آن‌ها یاد می‌دهد با مدیریت شهربازی موفق خود مسئولیت پذیر باشند.

 

 

بازی های رایانه ای برای کودکان به خصوص زیر ۱۲ سال ممنوع شد

 

 

۶- بازی رایانه ای Yooka-Laylee

این بازی هم برای کودکان و هم والدین بسیار جذاب است.

این بازی ماجراجویانه در محیطی دوستانه و رنگارنگ در یک زمینه سه بعدی جریان دارد.

بازی یووکا لایلی یک بازی ماجراجویی ۲ نفره است.

بازی کننده‌ها در نقش یک آفتاب پرست و یک خفاش ظاهر شده وباید با یکدیگر کار کنند.

 

 

۷- بازی رایانه ای Spintires: MudRunner

اگر کودک شما قادر به گذراندن این بازی شد باید به او افتخار کنید. این بازی واقع‌گرایانه است.

این بازی برای تمرین صبر و تحمل برای کودکان بهترین می باشد

در این بازی هر حرکت منجر به نتیجه‌ای خواهد شد

 

 

۸- بازی رایانه ای Goosebumps The Game

اگر کودک شما از هیولاهای ترسناک (نه خیلی ترسناک) حل معما و ماجراهای اسرار آمیز لذت می‌برد، این بازی برای آن‌ها پیشنهاد می‌شود. این بازی شاید در بین بازی های معمایی بهترین برای کودکان باشد.

هدف :

۱- غلبه فکری برهیولاهایی است که به منطقه حمله کرده‌اند

۲- بیرون راندن هیولاها برای همیشه از طریق حل یک مسئله خلاقانه و تحلیلی

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

کارتون درمانی و تاثیرات کارتون در معالجه رفتارهای ناهنجار کودکان

بازی درمانی کودکان با معرفی 5 نوع بازی درمانی

اسباب بازی مناسب کودکان را با توجه به سن شان انتخاب کنید

2.4/5 - (11 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه