بازی درمانی کودکان با معرفی 5 نوع بازی درمانی

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 10 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

بازی درمانی کودکان نوعی از درمان کودکان است که همانطور که از اسم آن مشخص می باشد، بازی کودکان را در بر میگیرد. مدت زمان زیادی است که حتی یک رشته دانشگاهی در این خصوص نیز در اروپا وجود دارد. اخیراً ، بازی درمانی کودکان به عنوان انواع مختلف اختلالات مختلف ، از اختلال طیف اوتیسم (ASD) گرفته تا اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی (ADHD) ، مورد اصلاح و هدف قرار گرفته است. بازی درمانی نیز در کودکان و بزرگسالان با عملکرد طبیعی به کار رفته است تا جلوه خوبی داشته باشد. در ادامه مقاله از سایت ابرکودک بخوانید تا بدانید که بازی درمانی چیست و برخی از مزایای بازی درمانی کودکان و همچنین نحوه تبدیل شدن به یک بازی درمان اگر این چیزی است که مورد علاقه شما باشد.

 

بازی درمانی کودکان

در این مقاله ابرکودک در خصوص مباحث زیر با شما صحبت می کنیم :

بازی درمانی چیست؟

یک تعریف از بازی درمانی کودکان ارائه میدهیم .

بیش از ۱۰ تا از تکنیک های بازی درمانی کودکان و فعالیت ها و مداخلات را خواهیم گفت.

بعد اسباب بازی های مفید و سرگرم کننده برای بازی درمانی کودکان را معرفی می کنیم

همینطور درمان و بازی برای بزرگسالان را انجام دهید

انواع بازی درمانی کودکان برای اوتیسم ، تروما ، اضطراب ، ADHD و در مدارس موثر می باشد که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

 

 بازی درمانی کودکان با معرفی 5 نوع بازی درمانی

 

بازی درمانی کودکان چیست؟ یک تعریف از بازی درمانی کودک بخوانید

بازی درمانی نوعی از درمانی است که از دهه ۱۹۳۰ در روانپزشکی وجود داشته و احتمالاً صدها یا حتی هزاران سال قبل از آن وجود داشته است. دانشگاهیان در دهه ۱۹۳۰ احساس کردند ارزش بازی درمانی است این کودک هنگام صحبت کردن در مورد کارهایی که دوست دارد انجام دهد ، اسباب بازی های مورد علاقه خود ، حیوانات خانگی ، دوستان و غیره ، بیشتر از خودش فاش کرده است تا زمانی که روبرو با روانپزشکی باشد که اولی از او درباره مشکلاتش سوال می کند این عقیده امروزه هنوز هم بخش زیادی از بازی درمانی را برمی انگیزد. امروزه بازی درمانی کودکان توسط انجمن بازی درمانی (APT) تعریف می شود

“استفاده منظم از یک مدل نظری برای ایجاد یک فرایند بین فردی که در آن بازیگران آموزش دیده بازی از قدرت درمانی استفاده می کنند تا به مشتریان کمک کند تا از مشکلات روحی – روانی و برطرف یا برطرف کردن رشد و پیشرفت بهینه استفاده کنند”

 

یک تعریف ساده از بازی درمانی

آنها همچنین با گفتن آن را به روشی ساده تر تعریف می کنند . بازی درمانی کودک روشی برای کنار آمدن با کودک است که از سطح رشد بی نظیر آنها استقبال می کند و به دنبال راه های کمک به” زبان “کودک بازی می باشد. بر اساس این تعاریف واضح است که APT رشد سالم کودک را هدف اصلی بازی درمانی می داند.

 

مرتب کردن احساسات پییچیده با بازی درمانی کودکان

بازی درمانی به کودکان اجازه می دهد تا احساسات پیچیده را مرتب کنند و از بازی برای برقراری ارتباط در سطح خود و با سرعت خود استفاده کنند ، بدون این که احساس بازجویی یا تهدید کنند. این جنبه اصلی بازی درمانی کودکان است زیرا درمان های سنتی اغلب می توانند برای کودکان (و بزرگسالان نیز) احساس ترس و وحشت کنند ، که لزوماً منجر به ایجاد محیطی مناسب برای بیان خود نمی شود. تعریف BAPT همچنین جنبه مهمی از بازی درمانی کودکان را تأکید می کند ، این عقیده است که مشتری می تواند کنترل خود را در مورد میزان آشکار شدن در مورد خود احساس کند.

 

 بازی درمانی کودکان با معرفی 5 نوع بازی درمانی

 

تعریف بازی درمانی بطور خلاصه و ساده

به طور خلاصه ، بازی درمانی نوعی از درمان است که در آن درمانگران به بیماران (که اغلب آنها اما نه همیشه کودک هستند) اجازه می دهند در طول جلسات بازی کنند ، نه اینکه فقط با بیماران بنشینند و درمورد مشکلات خود از آنها سؤال کنند. بازی درمانی کودکان می تواند غیرمستقیم باشد ، همانطور که در مورد اجازه مشتری به منظور رفع استرس یا دستورالعمل ، با شن و ماسه بازی می کند ، همانطور که در مورد داشتن مشتری(بیمار) ، داستانی را در مورد خانواده با استفاده از عروسک ها برای گفتن اطلاعات بیشتر در مورد پویایی خانواده مشتری می گوید.

بازی درمانی نیز می تواند با بیمار سازگار باشد

زیرا کودکان بسیار جوان نسبت به نوجوانان و بزرگسالان به روش های مختلفی بازی می کنند.

ایده بازی درمانی این است که به مشتریان اجازه دهیم تا در شرایط راحت تری قرار بگیرند

تا درآنجا تمایل بیشتری برای بیان خود نسبت به آنچه دریک جلسه درمانی سنتی بود حاضر شوند.

 

 بازی درمانی کودکان با معرفی 5 نوع بازی درمانی

 

انواع بازی درمانی کودکان برای برخی اختلالات

۱- بازی درمانی برای اوتیسم

به نظر می رسد بازی درمانی برای کودکان با اختلال طیف اوتیسم (ASD) مناسب است ، به خصوص برای افرادی که دارای مشکلات ارتباطی هستند. LEGO® درمانی یک نوع خاص از درمانی است که اغلب برای ASD مورد استفاده قرار می گیرد ، و به اثبات رسیده است که بسیار مؤثر است. LEGO® درمانی شامل سه نفر است: تأمین کننده ، سازنده و مهندس ، که هر شخص نقش خاصی را بازی می کند و باعث تشویق ارتباطات می شود.

مزایای خاص LEGO® درمانی شامل موارد زیر است:

“تعاملات اجتماعی ، ابتکارات اجتماعی ، جامعه پذیری انطباقی ، بازی ، مهارت های ارتباطی ، صلاحیت اجتماعی ، اعتماد به نفس اجتماعی ، رفتارهای خاص ASD ، تعلق ، روابط خانوادگی ، مقابله ، ایجاد دوستان جدید ، استقلال و مهارتهای بین فردی”.

 

 بازی درمانی کودکان با معرفی 5 نوع بازی درمانی

 

مداخلات بازی درمانی برای کودکان مبتلا به ASD

یکی دیگر از مداخلات بازی درمانی که با کودکان مبتلا به ASD انجام می شود ، تعامل درمانی والدین و کودک (PCIT) است. PCIT شامل تعامل کودک با کارگردانی (CDI) است ، که در آن والدین به آنها آموزش داده می شود و رفتارهای منفی توجه را نادیده می گیرند. توجه به رفتار مثبت. از انتقاد ، دستورات و سوالات خودداری کنید و از تعامل والدین (PDI) ، که در آن “والدین مربی هستند تا دستورات واضح ، مستقیم و متناسب با سن را صادر کنند و هماهنگی فرزندان را به طور مداوم تقویت کنند” .

 

۲- بازی درمانی کودکان با آسیب روحی روانی

بازی درمانی به طور فزاینده ای با کودکانی که علائم اختلال استرس پس از سانحه را نشان می دهند ، مورد استفاده قرار می گیرد.

یک مورد از این دست شامل دو کودک است که :

در اثر اثر طوفان کاترینا در جنوب شرقی ایالات متحده در سال ۲۰۰۵ آسیب دیده بودند (دوگان و همکاران ، ۲۰۰۹).

یکی از این کودکان ترس از آب را نشان داد

مانند هنگام حمام یا هنگام رعد و برق طوفان ، و همچنین از خواب خودداری کرد.

وی در اولین جلسات بازی درمانی ، مضامین کنترل ، ایمنی و پرخاشگری را به نمایش گذاشت.

پس از چند جلسه ، او شروع به نمایش مضامین پرورش در نمایشنامه خود کرد.

همچنین او شروع به ایجاد مجدد تروما درجاییکه شخصیت های آن “غرق” بود در ماسه بازی کرد.

تا جلسه هشتم ، کودک توانست بدون ترسیدن از آب ، خود را در یک پارک آبی لذت ببرد.

پس از چند جلسه اضافی ، او دوباره توانست خوب بخوابد و خواب خوبی داشته باشد.

 

 بازی درمانی کودکان با معرفی 5 نوع بازی درمانی

 

بازی درمانی با تکرار بازی

موفقیت این بازی درمانی را می توان تا حدی به ماهیت تکراری نمایشنامه نسبت داد ، جایی که کودک توانست خود را از منبع آسیب های او بی حس کند. کودک همچنین استقلال بالاتری را نشان می داد ، شاید به این دلیل باشد که وی می توانست نحوه کار خود را از طریق مسائل خود در بازی درمانی انتخاب کند. این نوع بازی درمانی تکراری به ویژه برای کودکان خردسال که ممکن است قادر به بهبودی نباشند نیز در یک برنامه درمانی سنتی شناختی – رفتاری ارزشمند است.

 

۳- بازی درمانی برای اضطراب

بازی درمانی مبتنی بر کودک (CCPT) مشخص شده است که در درمان اضطراب در کودکان شش تا هشت ساله مؤثر است (Stulmaker & Ray، ۲۰۱۵). به طور خاص ، ۱۲-۱۶ جلسه نیم ساعته CCPT در طی هشت هفته علائم اضطراب خود گزارش در کودکان را بیش از جلساتی که کودکان فقط با یک مشاور رنگ می کنند کاهش می دهد. این امیدوار کننده است ، زیرا اضطراب “یکی از مهمترین و پرخطرترین اختلالات کودکی محسوب می شود که پیش آگهی ضعیف در صورت عدم درمان آن باقی مانده است” ، و روش های سنتی درمان اضطراب همیشه با کودکان کار نمی کنند (Stulmaker & Ray، ۲۰۱۵).

 بازی درمانی کودکان با معرفی 5 نوع بازی درمانی

موارد اضطراب کودکی اهمیت بازی درمانی را برجسته می کند. با ارائه درمان در یک محیط کم فشار که در آن حتی کودکان خردسال نیز می توانند درک کنند که چه می گذرد ، بازی درمانی می تواند یک منبع ارزشمند برای والدین و مدارس باشد. مطالعه Stulmaker و Ray همچنین ادعا می کند که بازی درمانی می تواند یک عامل پیشگیرانه در اضطراب کودکان باشد ، مهمترین آنکه مداخله ای برای اضطراب موجود است.

 

۴- بازی درمانی کودکان بیش فعال

بازی درمانی به طور فزاینده ای در موارد اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا یکی از چالش هایی که می تواند با اختلال کمبود توجه بیش فعالی در کودکی به وجود بیاید ، مشکل در بازی با سایر کودکان است (Wilkes-Gillan et al.، ۲۰۱۴). یک مطالعه چنین توسط Wilkes-Gillan و همکاران. در سال ۲۰۱۴ تمرکز روی کودکانی بود که قبلاً با یک درمانگر دارای مجوز یک برنامه بازی درمانی را پشت سر گذاشته بودند. در این مطالعه ، کودکان تحت برنامه هفت هفته ای قرار گرفتند که شامل جلسات خانگی تحت هدایت والدین و سه جلسه بازی درمانی تحت درمان با بالینی بود.

 

این مطالعه شواهدی از افزایش رفتارهای دموکراتیک در طول زمان ، به ویژه در جلسات بالینی ، تحت هدایت درمانگر نشان داد. والدین همچنین گزارش دادند که دیدن فرزندانشان در جلسات تحت هدایت درمانگران به آنها کمک می کند جلسات تحت هدایت والدین را هدایت کنند. این مطالعه نشان می دهد که آینده ای امیدوارکننده برای جلسات بازی درمانی تحت هدایت والدین برای کودکانی که دارای اختلال کمبود فشار خون (ADHD) هستند.

 

 بازی درمانی کودکان با معرفی 5 نوع بازی درمانی

 

۵- بازی درمانی با فعالیت های بازی مدارس

یک مطالعه Stulmaker & Ray (2015) ارزش بازی درمانی را در مدارس نشان می دهد.

خصوصاً از آنجا که بازی درمانی بر میزان اضطراب و نگرانی تأثیر پیشگیری دارد.

یک مطالعه دیگر نشان داد که ۲۶ جلسه بازی درمانی مبتنی بر کودک (CCPT) منجر به افزایش پیشرفت تحصیلی در دراز مدت در دانش آموزان درجه یک با عملکرد عادی شده است (بلانکو و همکاران ، ۲۰۱۷).

جالب اینجاست که این پیشرفت ها در پیشرفت تحصیلی از کودک به کودک متفاوت است.

بطوریکه برخی در ریاضی بیشتر پیشرفت می کنند.

برخی دیگر در خواندن بیشتر پیشرفت می کنند.

این نشان می دهد که بازی درمانی اثرات جداگانه ای بر روی هر کودک دارد

از آنجا که شیوه بازی کودک برای آنها بی نظیر است معقول است.

 

اعمال بازی درمانی کودکان در مدارس برای تمام کودکان

از آنجا که یک مطالعه متمرکز بر جلوگیری از علائم اضطراب و دیگری تمرکز بر پیشرفت تحصیلی در کودکان دارای عملکرد عادی بود ، این نشان می دهد که بازی درمانی برای مدارس بسیار ارزشمند است.

زیرا می تواند برای همه کودکان اعمال شود.

بازی درمانی برای مدارس نیز بسیار ارزشمند است

زیرا به راحتی قابل اجرا می باشد

زیرا اکثر مدارس دارای روانشناس مدرسه هستند

همه کودکان از نوعی بازی کردن لذت می برند.

مهمتر از همه ، بازی درمانی کودکان بسیار کوچک به گونه ای مؤثر است که :

سایر روشهای درمانی نیز نباشند (Stulmaker & Ray، ۲۰۱۵).

 

 بازی درمانی کودکان با معرفی 5 نوع بازی درمانی

 

۵ نوع بازی درمانی کودکان برای افزایش مهارت ها

بازی درمانی یک تکنیک مؤثر برای کمک به کودکانی است که برای مشکلات رفتاری باید تحت درمان قرار گیرند. همچنین برای کسانی که به اختلال نقص توجه ، اختلال استرس پس از سانحه یا اوتیسم مبتلا هستند ، خوب است. اغلب برای کودکانی که قربانی سوءاستفاده نیز هستند ، استفاده می شود. آنها قادر به بیان خود در هنگام بازی نیستند در حالی که قادر به بیان عواطف مختلف نیستند. نوع نمایش به منظور توسعه مهارت های خاص و همچنین اجازه دادن به شکل بیان است. باید از نظر سن آنها مناسب باشد.

 

۱- بازی درمانی کودکان با طراحی و نقاشی و بازیهای خلاق برای ایجاد خلاقیت برای بیان احساسات

ایجاد با یک رسانه هنری راهی عالی برای این است که کودک بتواند احساسات و احساسات خود را بیان کند. طراحی و نقاشی به کودک اجازه می دهد تا با احساساتی که ممکن است در اعماق وجود داشته باشد ، در تماس باشد. طراحی یا نقاشی نباید بازی رایگان باشد. ممکن است درمانگر از کودک بخواهد که یک تصویر یا احساس خاص را ترسیم کند ، این راهی است که والدین مربیان و یا درمانگر بتواند نمایش را کارگردانی کند.

 

 بازی درمانی کودکان با معرفی 5 نوع بازی درمانی

 

۲- بازی درمانی کودکان با عروسک ها و توسعه مهارت های اجتماعی

برای دوست داشتن ، کودکان باید یاد بگیرند که چگونه با دیگران رابطه برقرار کنند. این شامل مهارت های یادگیری است که به کودک کمک می کند تا مرزهای قاطع ، کمتر پرخاشگر و درک کند. همه کودکان باید یاد بگیرند که رفتار آنها عواقب دارد و از طریق بازی تخیلی که اهمیت مهارت های اجتماعی را تقویت می کند ، می توان نتیجه گرفت. والدین مربیان و یا درمانگر می تواند عروسک ها ، عروسک ها یا اسباب بازی های پارچه دیگری را معرفی کند که نماینده مردم یا کودکان دیگر برای تکرار موقعیت های اجتماعی در حین بازی است.

 

۳- بازی درمانی کودکان با نقاشی و ایجاد عزت نفس

بازی درمانی همیشه نیازی به افشای یک احساس ندارد ، اما ممکن است نیاز به ایجاد یک کودک در کودک باشد. این کار را می توان با ترسیم یا فعالیتهای دیگری انجام داد که باعث ایجاد حس استقلال و عزت نفس می شود. فعالیت نقاشی می تواند به صورت بازی کارگردانی شود که درمانگر از کودک می خواهد یک موفقیت کسب کند. بازی هایی که کودک می تواند در آن عالی باشد نیز راهی عالی برای ایجاد عزت نفس از طریق موفقیت است.

 

 بازی درمانی کودکان با معرفی 5 نوع بازی درمانی

 

۴- بازی درمانی کودکان با اسباب بازی ها و بهبود ارتباطات کودک

والدین مربیان و یا درمانگر باید تصمیم بگیرد که کودک در چه مکانی به کمک بیشتری نیاز دارد تا بتواند نوع بازی خود را راهنمایی کند. کمک به نمایشنامه کاری است که کودک دوست دارد انجام دهد. برای برخی که ممکن است شامل نقاشی باشد در حالی که برخی دیگر با بازی با اسباب بازی ها بهتر جواب می دهند. بازی و نقش بازی خیالی راهی عالی برای کودک است که بتواند از احساسات فاصله بگیرد و داستانی را روایت کند که به او اجازه می دهد قدمی از درد برداشته باشد.

 

۵- بازی با گل رس برخورد با اندوه از دست دادن

غم و اندوه یک احساس دردناک و خام است.

برخورد کودکان هنگام سؤال مستقیم از فرزندان سخت تر است.

ترسیم یک روش موفق برای بسیاری از مهارت های مهارت آمیز است .

برای مقابله با اندوه خوب است.

همچنین والدین مربیان و یا درمانگران می توانند از خاک رس استفاده کنند

تا کودک بتواند احساسات دشوار را بیان کند.

آنها می توانند کودک را به صاف کردن گل رس هدایت کنند

آن را سوراخ کنند تا عصبانیت خود را آزاد کند

یا با کشش و پاره کردن ناامیدی ابراز ناامیدی کند.

والدین مربیان و یا درمانگر می تواند مشکلات کودک را شناسایی کند

همچنین راه هایی برای کمک به آنها در بیان مشکلات پیدا کند.

برای تقویت عزت نفس و همچنین تقویت مهارت های اجتماعی مؤثر است.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

بازی های رایانه ای برای کودکان به خصوص زیر ۱۲ سال ممنوع شد

کارتون درمانی و تاثیرات کارتون در معالجه رفتارهای ناهنجار کودکان

اسباب بازی مناسب کودکان را با توجه به سن شان انتخاب کنید

5/5 - (2 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه