بازی تقویت هوش و حافظه کودکان که نمیدانید و معجزه میکند!

زمان تقریبی مطالعه 9 دقیقه
4/5 - (1 امتیاز)

بازی تقویت هوش و حافظه کودکان

بطور کلی می توان گفت که بازی برای کودکان ساخته شده است! برای سرگرم کردن او در طول روز و ما حق نداریم جلویش را بگیریم . چه بسا اگر بازی های کودک توسط والدین هدف دار باشند ، تبدیل شوند به بازی تقویت هوش و حافظه کودکان و من در ادامه به این بازی ها اشاره کرده و در صورت نیاز درباره آن ها توضیح خواهم داد . البته در آخر نیز به این نکاتی که والدین باید هنگام بازی با کودکان رعایت کنند را نیز خواهم گفت فقط قبلش اجازه دهید کمی از فوایدش بگویم.

اگر والدین همکاری کنند و در بازی های کودکان کمک کنند ، باعث می شود تا این بازی های علاوه بر تقویت هوش و حافظه کودکان ، باعث افزایش تمرکز ، تقویت خلاقیت ، بهبود کار گروهی ، یادگیری تصمیم گیری درست در موقعیت های مختلف شده و همچنین باعث می شود تا کودکان به راه حل های مختلف برای حل مشکل فکر کرده و از تجربیات درون بازی در زندگی واقعی نیز استفاده کنند .

بازی تقویت هوش و حافظه کودکان

بازی تقویت هوش و حافظه کودکان عبارت اند از :

بازی تقویت هوش و حافظه کودکان

20 سوالی

به احتمال قوی شما با این بازی آشنایی دارید . ولی قبل توضیح بازی بگویم که این خود یک بازی تقویت هوش و حافظه کودکان است و همچنین برای خلاقیت آن ها نیز خیلی موثر است و باعث می شود در زندگی واقعی از دید ها و زاویه های دیگری برای حل مشکلات نگاه کنند .

این بازی به این صورت است که فردی درباره فردی یا چیزی فکر می کند . ( بعد این که اون فرد به مغزش فشار آوورد و فکر کرد ) شرکت کنندگان دیگر از می توانند 20 سوال درباره فکرش بپرسند و ( فکر کننده اولیه ما ! ) تنها با بله و خیر جواب هایشان را بگوید . برای مثال :

 1. میوه اس ؟
 2. تو ایران پیدا میشه ؟
 3. تا حالا از اون خوردیم ؟
 4. مال فصل تابستونه ؟

و …

 

بازی هدبند

بازی تقویت هوش و حافظه کودکان

 

این بازی نیز شبیه بازی 20 سوالی می باشد . به این صورت می باشد که به پیشانی یک فرد حرفی روی کاغذی مینویسند یا عکسی می چسبانند . سپس فردی که به پیشانی اش عکس چسبیده می تواند 20 سوال درباره آن از افراد دیگر بپرسد و دیگران نیز با بله و خیر به او پاسخ دهند .

پیدا کردن جفت

بازی تقویت هوش و حافظه کودکان

این بازی به این صورت می باشد که شما دو بسته فلش کارت مشابه تهیه می کنید . سپس یکی از بسته ها را روی زمین بصورت پخش و پلا گذاشته و بسته دیگر را نیز نزد خود نگه می دارید ! سپس از درون بسته کارتی را در آورده و از کودک می خواهید تا کارتی که درست مثل آن است را از روی زمین پیدا کند . البته حتما نیاز نیست به خرج بیفتید . می توانید از چیز های دیگر مانند پول ! یا کارت های بازی هم استفاده کنید .

از تولد « الف » تا مرگ « ی »

بازی تقویت هوش و حافظه کودکان

این بازی تقویت هوش و حافظه کودکان ، یک بازی گروهی و دارای برد و باخت می باشد . این بازی به این صورت است که گروه باید بصورت حلقه نشسته یا ایستاده و سپس یک گروه کلمات حیوانات ، اسباب بازی ها و وسایل خانه ، میوه ها و یا گیاهان انتخاب می کنید . سپس از شرکت کنندگان می خواهید تا به ترتیب زیر 10 ثانیه به و به ترتیب حروف الفبا تا آخر برای گروه کلماتی که انتخاب کرده اید بگویند و اگر هر کس وقتش تمام شود ، از دوره حذف می شود . مانند :

 1. انار
 2. بالنگ
 3. پرتقال
 4. توت

و …

 

برج سازی

بازی تقویت هوش و حافظه کودکان

برای انجام این بازی حتما نیاز نیست پول زیادی خرج کنید و مثلا بلوک های ساختمان سازی برای کودکان بخرید . می توانید از کودکان بخواهید با چوب کبریت ، چوب بستنی ، کاکائو ها و … برای خود برج درست کنند . اگر می خواهید جنبه مسابقه ای و تاثیر بیشتر و بهتری داشته باشد ، می توانید بگویید که هر کس برج اش بلند تر باشد ، برنده است . این خود یک بازی تقویت هوش و حافظه کودکان است و باعث می شود علاوه بر آن دقت و ظرافت کودکان نیز افزایش یابد.

 

دسته بندی اشیاء

برای این بازی ، تعدادی از مهره ها ، بلوک ها ساختمان سازی و دکمه های بزرگ و کوچک را با هم مخلوط کنید . سپس از کودک خود بخواهید تا هر کدام از آن ها را از یکدیگر جدا کند . حتی می توانید برای تنوع و ساخت بازی جدید، از کودک بخواهید گروهی از مهره های رنگی و یا بلوک ها ساختمان سازی را از نظر رنگ از یکدیگر جدا کنند.

و بقیه داستان … !

بازی تقویت هوش و حافظه کودکان

این بازی تقویت هوش و حافظه کودکان به این صورت می باشد شما یکی از داستان هایی که قبلا برای فرزند خود خوانده اید را تا یک بخشی دوباره برای کودک بخوانید. سپس از او بخواهید تا بقیه داستان را برای شما تعریف کند . در صورتی که یادش نبود ، می توانید او را تا حدودی راهنمایی کنید .

حتی برای تقویت خلاقیت کودک ، می توانید از یک داستان جدید را برای او تا نصف اش بخوانید و از فرزند خود بخواهید که ادامه اش را آنطور که دوست دارد بگوید.

قیاس

بازی تقویت هوش و حافظه کودکان

تعدادی از انواع وسایل ها مانند قاشق ، بالشت ، پتو ، عروسک و انواع اسباب بازی ها را جلوی کودک بگذارید . سپس یکی از وسایل ها را برداشته و از او بخواهید یک چیز متضاد او مثلا از نظر نرمی و سفتی پیدا کند . این تضاد ها می توانند سختی و نرمی ، بزرگی و کوچکی ، بالا و پایین و داخل خارج باشند .

برای مثال برای سختی و نرمی می تواند بالشت و قاشق باشد ؛ و یا مثلا برای بالا و پایین می تواند هواپیما و ماشین باشد و … . این بازی خود یک بازی تقویت هوش و حافظه کودکان است .

در جست و جوی گنج

کودکان عاشق یافتن گنج هستند . پس بد نیست کمی آن ها را با جست و جوی گنج سرگرم کنیم . این بازی به این صورت است که ابتدا یک نقشه گنج کشیده و آن را چند تیکه می کنیم . سپس تکه ها را در جاهای مختلف خانه مخفی کرده تا کودکان به کنار هم گذاشتن آن ها به گنج برسند . سپس نشانه هایی برای یافتن تکه های گنج به کودک می دهیم تا دست بکار شود !

گنج مورد نظر می تواند یک خوراکی و شکلات و یا هر چیز دیگری باشد . ولی این بازی نه تنها به مدت طولانی آن ها را سرگرم می کند ، بلکه به یک بازی تقویت هوش و حافظه کودکان است!

بازی تقویت هوش و حافظه کودکان

شکلات بازی

همانطور که گفتم ، برای خلق بازی تقویت هوش و حافظه کودکان ، فقط کمی خلاقیت نیاز است . حال که چه بازی هایی که نمی توان با چند شکلات بوجود آورد ! این را هم بگویم ، چند نفر کردن این بازی ها ، باعث می شود تا تعاملات بین کودکان نیز بهتر شود و در آینده ( نه چندان دور ! ) در روابط اجتماعی آن ها نیز تاثیر بگذارد . تعداد محدود بازی هایی که با شکلات می توان انجام داد عبارت اند از :

-تشخیص جهت :

برای این بازی ، چند شکلات را ( بهتره برای شروع واس بچه کوچیک ، برای اینکه زیاد براش سخت نشه با 5 شش تا شروع کنید ! ) روی میز ( یا هر چیز دیگه که دلتون بخواد) بصورت مرتب طوری بچینید که همه آن ها به یک جهت باشند . درست مثل نمونه زیر :

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _

حالا اگه خواستید می تونید توی ردیف های بیشتر بچینید و … . بعد انجام این کار از کودک بخواهید به دقت نگاه کند بعد چشم هایش را ببندد و بعد شما یکی از شکلات ها را بچرخانید و از او بخواهید چشم هایش را باز کند و بگوید که کدام شکلات در این مرحله چرخیده . مانند نمونه زیر :

_ _ _ _ _ _ / _ _ _

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _

به همین ترتیب ادامه دهید تا رفته رفته سخت تر شود :

_ _ / _ _ _ _ / _ _

_ _ _ / _ _ _ _ _ _

فقط توجه داشته باشید که باید او آخرین تغییراتی که انجام داده اید بگوید و کاری با شکلات هایی که قبلا چرخیده اند کاری نداشته باشند . حال این شکلات های تبدیل شدن به یک بازی تقویت هوش و حافظه کودکان!

البته میتونید در آخر اگر درست گفت یک شکلات به عنوان جایزه به او بدهید.

-تشخیص رنگ

برای این بازی به شکلات های رنگارنگ نیاز است . نحوه بازی به این صورت است که تعدادی از شکلات ها را روی میز یا زمین به طور منظم بگذارید . سپس از کودک بخواهید به دقت نگاه کند و بعد از بستن چشم ، کدام شکلات با چه رنگی از لیست حذف شده است . و به همین ترتیب ادامه دهید ؛ می توانید برای سخت تر کردن تعداد شکلات ها اضافه کنید.

بازی شن و ماسه

بازی تقویت هوش و حافظه کودکان

در روز هایی که وقت دارید ، بهتر است کودک را به یک سفر کنار دریا ببرید . در آنجا علاوه بر شنا کردن در دریا ، می توانید به او یاد دهید که چگونه با وسایل های مختلف مانند سطل ، چیز هایی مانند قلعه با شن های ساحل درست کند . این کار باعث می شود تا کودک بتواند آنچیز را که در ذهن دارد به واقعیت تبدیل کند و یا به عبارتی دیگر ، خلاقیت و تخیل خود را بروز دهد .

درش کدومه؟

این بازی تقویت هوش و حافظه کودکان به این صورت است که شما تعدادی از ظرف ها ، بطری ها ، قابلمه ها و … با اندازه های مختلف را جلوی کودک می گذارید . سپس درب های آنان را برداشته و به درهم میکنید. سپس از کودک خود می خواهید تا درب های هر ظرف و بطری و … را پیدا کرده و روی آن بگذارد یا ببندد.

بازی های فکری

بازی تقویت هوش و حافظه کودکان

می توان گفت بازی های فکری ، بهترین بازی تقویت هوش و حافظه کودکان هستند . بازی هایی مانند شطرنج، جدول و … خیلی می توانند برای تقویت هوش و حافظه کودکان موثر باشند . بهتر است گاهی اوقات با فرزندان خود وقت گذاشته و به آن ها این بازی های فکری را یاد داده و با آن ها بازی کنند . این بازی ها به عنوان ورزش های مغز نیز شناخته می شوند .

توصیه هایی برای والدین هنگام بازی با کودکان

 1. بازی با کودکان تنها وظیفه مادران نیست و حتما باید پدران نیز همکاری کنند .
 2. هیچگاه با دغدغه های کاری و تلفن همراه روشن وارد بازی با کودکان نشوید .
 3. در ابتدای بازی برای کودک تعیین کنید که چقدر بازی می کنید .
 4. باید کودک را در بازی ها مختار کنید . اجازه دهید خودشان شخصیت ها ، نقش ها و حتی خود بازی را تعیین کنند . حتی اگر بازی تکراری باشد .
 5. در بازی ها سعی کنید با خیال پردازی او همراه شوید و پیش بروید . هیچگاه خیال پردازی های او را سرکوب نکرده و طوری نشان ندهید که خیال پردازی های آن ها مسخره است . حتی اگر کودک بخواهد نام کسی یا چیزی را تغییر دهد . این بیشتر خلاقیت کودک را نشان می دهد .
 6. نباید کاری را انجام دهید که کودک بر انجام دادن آن قادر باشد . چرا که آن وقت کودک احساس بی مصرفی و ناتوانی می کند . ولی بر عکس اگر بجای آن منتظر بنشینید ، صبر کنید و او را برای انجام آن تشویق کنید ، علاوه بر اینکه بر انجام آن قادر خواهد شد ، باعث می شود احساس توانمندی کند .
 7. در بازی ها از استفاده ” باید ها ” و ” نباید ها ” پرهیز کنید .
 8. اگر کار هایی که کودک انجام می دهد ، ممکن است به وسایل خانه ، خود یا دیگران آسیب بزند ، محدودیت هایی را برای او تعیین کنید.
 9. هنگام وضع محدودیت ها و قوانین ، لحن صحبت ما باید عاری از خشونت باشد .

جمع بندی

همانطور که گفته شد ، برای خلق بازی تقویت هوش و حافظه کودکان ، حتما لازم نیست پول زیاد خرج کنید و یا یک متخصص بازی با کودکان پیدا کنید ! فقط کافی است کمی خلاقیت به خرج دهید ؛ همین ! شاهد بودید که تنها با شکلات چند نوع بازی به وجود آمد ؟! نمونه بازی تقویت هوش و حافظه کودکان عبارت اند از :

 1. بازی بیست سوالی
 2. بازی هدبند
 3. پیدا کردن جفت 
 4. از تولد « الف » تا مرگ « ی » 
 5. برج سازی 
 6. دسته بندی اشیاء
 7. و بقیه داستان …
 8. قیاس
 9. در جست و جوی گنج
 10. شکلات بازی
 11. بازی شن و ماسه
 12. درش کدومه؟
 13. بازی های فکری

و در آخر نیز چند توصیه برای والدین هنگام بازی با کودکان که عبارت اند از :

 1. همه باید با بازی با کودکان همکاری کنند .
 2. با دغدغه های کاری وارد بازی با کودکان نشوید .
 3. کودک باید مختار باشد .
 4. با خیال پردازی کودک همراه باشید .
 5. استفاده نکردن از ” باید ها ” و ” نباید ها “
 6. تعیین محدودیت محدود.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

ویژگی کودکان باهوش را بدانید! آیا فرزند شما باهوش است؟

اختلال یادگیری در کودکان از سیر تا پیاز آنچه باید بدانید(مقاله مرجع)

تفکر خلاق در کودکان چگونه فعال میشود؟تفکر خلاق چیست؟(جامع)

عقب ماندگی ذهنی در کودکان چیست ؟ و چگونه بوجود می آید؟

4/5 - (1 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک
نویسندگان سایت اَبَرکودک سعی دارند با نوشتن مقالات ارزشمند شما عزیزان را در جهت تعلیم و تربیت فرزندانتان یاری کنند. برای اینکه با مدیر سایت ابرکودک آشنا شوید کافیه است اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه