بازی با کودکان از تولد تا 12 سالگی،معجزه بازی که نمیدانید (جامع)

زمان تقریبی مطالعه 11 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

بازی با کودکان

بازی با کودکان علاوه بر اینکه باعث می شود تا وقت شان سپری شده و انرژی شان تخلیه شود ، اگر بازی ها هدفمند باشند ، می تواند موجب تقویت هوش و خلاقیت کودکان نیز شود. همچنین بازی با کودکان باعث می شود تا آن ها با استرس و اضطراب مقابله کنند و بازی های تخیلی نیز باعث تقویت حافظه کودکان می شود .

بازی با کودکان راهی است تا والدین رابطه غنی تری با کودکان خود بر قرار کنند و اگر این اتفاق بیفتد باعث می شود تا کودکان به والدین خود دل ببندند و موجب کاهش لجبازی و پرخاشگری آنان شده و قوانین را از سوی والدین آسان تر قبول کنند.

 

چگونگی بازی با کودکان

گاهی اوقات دیده شده که والدین شاغل و بی حوصله تنها کاری که برای فرزندان خود می کنند این است تلویزیون را برای آنان روشن کنند . اما این راه خوبی برای داشتن فرزندی با ایده آل های همان والدین نیست . بهتر است برای فرزندان خود وقت بگذارند و قبل از روز پر مشغله شان برنامه ریزی کرده و زمانی برای بازی با کودکان خود اختصاص دهند .

در ادامه توضیح خواهم داد که چه بازی ها و چه اسباب بازی هایی برای چه سنینی مناسب هستند و چه نکاتی را هنگام بازی با کودکان باید رعایت کرد .

 

نحوه بازی با کودکان تا سن 2 سالگی

کودکان تا سن 2 سالگی دوست دارند بصورت فردی کنند . به این صورت که با اعضای بدن ، یک اسباب بازی و یا با وسایل خانه ساعت ها مشغول می شوند و به تجزیه و تحلیل آن می پردازند ! بازی های این کودکان بیشتر جنبه اکتشافی دارند و کنجکاو اطراف خود و وسایل اطراف خود را بررسی می کنند و در این سن تنها والدین می توانند اسباب بازی های مناسب سن آن ها را تهیه کرده و توجه داشته باشند که اکتشافات کودک خود را سرزنش نکنند . زیرا در واقع خلاقیت شان را سرکوب می کنند .

اسباب بازی های مناسب برای کودکان تا سن 2 سالگی به صورت زیر می باشند :

-اشکال یا وسایل ساده ، سیاه و سفید ، اشیاء با خطوط رنگی و متمایز و جغجغه برای کودکان زیر 3 ماه مناسب است .

-وسایل ها و عروسک های نرم ، صدا دار و پارچه ای برای کودکان 4 تا 7 ماهگی مناسب است .

-بازی با عروسک های بزرگ ، استفاده از سطل جمع آوری اسباب بازی و اسباب بازی هایی که با فشار دادن صدا ایجاد می کنند ، برای کودکان 8 تا 12 ماه مناسب هستند .

-بازی با میخ های بازی که با چکش فرو می روند ، توپ برای پرتاب و گرفتن ، ابزار های نقاشی مانند ماژیک پهن ، مداد رنگی و … ، کتاب داستانی ساده با عکس های بزرگ و هرم هوش که به کودکان چینش حلقه ها را از بزرگ به کوچک را یاد می دهند ، برای کودکان 1 تا 2 ساله مناسب هستند .

 

نحوه بازی با کودکان از سن 2 تا 3 سالگی

بازی با کودکان

بازی این کودکان به شکل بازی موازی است و این بازی به این صورت است که دو تا از آن ها کنار هم نشسته و هر دو یک نوع بازی مانند ماشین بازی می کنند . گاهی آن دو نگاهی به هم می اندازند و و گاهی نیز ماشین هایشان با یکدیگر عوض می کنند . غیر از این ها هیچ تعامل دیگری با یکدیگر ندارند.

همچنین کودکان در این سن به شکل نمادی بازی می کنند . به این صورت است که بیشتر تخیل خود را به کار میگرند و با آن سرگرم می شوند . برای مثال ممکن است کودکی خیار را گرفته و با آن به عنوان تلفن همراه استفاده می کنند . حتی ممکن است از والدین بخواند که آن ها نیز با تلفن آن ها حرف بزنند . در این موقع بهتر است به خوبی با تخیل آن ها همراه شده و به آن ها توجه کنند .

اسباب بازی ها و بازی های مناسب این سن می توانند اسباب بازی های تقلیدی وسایل مانند وسایل آشپزی ، تلفن ، ماشین ، عروسک و کالسکه ، تاب بازی و بازی های همراه با کار دست مانند نقاشی ، خمیر بازی ، باز و بسته کردن پیچ و مهره و پازل های ساده باشند که برای تقویت حافظه و رشد صحیح او نیز موثر می باشند .

 

نحوه بازی با کودکان از سن 3 سالگی به بعد

بازی با کودکان

در این دوره کودکان بیشتر تمایل دارند تا با همسالان خود بازی کنند و جالب این جاست بر عکس بازی موازی ، کودکان دائما در حال تعامل اند و بصورت مشارکتی و دسته جمعی بازی می کنند . در این حال کودکان با شاخصه های جدیدی به نام رعایت نوبت و برد و باخت آشنا می شوند . در این سن اهمیت وجود همبازی خیلی زیاد است و والدین باید تلاش کنند تا شرایط مورد نیاز را فراهم کنند . برای مثال رفتار درست با دیگران به او یا دهند تا دوست بیشتری پیدا کند و او را در خانه حبس نکنید .

حال در ادامه به بازی هایی که مخصوص کودکان این دوره است ، اشاره کرده و توضیح می دهم . این بازی ها و سرگرمی ها عبارت اند از :

در جست و جوی گنج! (این بازی عاااالیه)

کودکان عاشق یافتن گنج هستند . پس بد نیست کمی آن ها را با جست و جوی گنج سرگرم کنیم . این بازی به این صورت است که ابتدا یک نقشه گنج کشیده ( نقشه برای داخل خونه که بچه بتونه بفهمه ها! چیزی نباشه که فیلسوف ها هم ازش سر در نیارن! ) و آن را چند تیکه می کنیم . سپس تکه ها را در جاهای مختلف خانه مخفی کرده تا کودکان به کنار هم گذاشتن آن ها به گنج برسند . سپس نشانه هایی برای یافتن تکه های گنج به کودک می دهیم تا دست بکار شود !

گنج مورد نظر می تواند یک خوراکی و شکلات و یا هر چیز دیگری باشد . ولی این بازی نه تنها به مدت طولانی آن ها را سرگرم می کند ، بلکه باعث می شود تا تاثیر خوبی بر روی ذهن و مغز آن ها بگذارد و باعث میشود تا در بزرگسالی هم برای رسیدن به اهدافشان اهل تفکر و صبر باشند.

گویندگی

بازی با کودکان

می توانید برای بازی با کودکان یک استودیو کوچک برای آن ها مثلا با پتو درست کنید . سپس کودک با چند بالشت دیگر به عنوان میز می تواند پشت آن ایستاده و در حالی که چراغ ها خاموش است ، با استفاده از نور چراغ قوه برای شما داستان بخواند . فقط توجهات لازم را به عمل آورید تا کودک دلسرد نشود ! این بازی برای آماده کردن کودک برای کنفرانس دادن در بزرگسالی خیلی موثر خواهد بود . چرا برای بیشتر افراد اولین بارشان است و دچار استرس می شوند . همچنین باعث می شود تا دایره لغت کودکان بالا رود .

بازی هایی با استفاده از مداد و کاغذ

برای بازی با کودکان ، نیازی نیست حتما اسباب بازی یا چیزی بخرید که گران باشد . می توانید با کاغذ و مداد بازی های بسیار و جذابی را انجام دهید . بازی هایی همچون موارد زیر که توضیحات آن ها را در صورت نیاز میتوانید بخوانید :

بازی تانک تانک

این بازی دو نفره بوده و به این صورت است که کاغذی را از وسط تا کرده و در دو طرف آن بصورت پراکنده تانک رسم می کنید . سپس هر نفر که شروع می کند ، در میدان خود نقطه ای را رسم می کند . سپس کاغذ را تا کرده به طوری که تانک ها دیده نشوند ، سپس از نقطه ای رسم کرده بود ، آن نقطه را از پشت کاغذ پر رنگ می کند تا رد آن روی میدان حریف بیفتد . اگر به تانک های حریف بخورد ، می ترکند !

اسم-فامیل

بازی با کودکان

این بازی بسیار معروف و محبوب است و همه میشناسند پس از توضیح در مورد نحوه اجرای آن صرف نظر میکنم.

ساختمان سازی

برای ساختمان سازی هم نیاز نیست حتما اسباب بازی های گران تهیه کنید . از چوب بستنی و کارت های بازی هم متوانید استفاده کنید . برای ایجاد رقابت می تواند اعلام کنید که هر کس بلند ترین برج را بسازد ، برنده است . این بازی برای افزایش تمرکز کودکان می تواند خیلی موثر باشد .

شعبده بازی با لیوان!

همانطور که گفته شد ، برای بازی با کودکان حتما نیاز نیست پول خرج کنیم . می توانید چند لیوان را برعکس گذاشته و درون یکی از آن ها چیز کوچکی مانند سکه درون لیوان قرار داده و جابجا کنید و بعد آن از کودک بخواهید تا آن را پیدا کند.

این بازی هم برای افزایش و تقویت تمرکز کودکان فوق العاده است.

لی لی بازی

بازی با کودکان

این بازی را نیز برای سرگرم کردن کودکان در حیاط و یا حتی در خانه انجام دهید . برای کشیدن خانه ها نیز می توانید از نوار چسب کاغذی کمک بگیرید.

بازی حفظ تعادل

کودکان خیلی دوست دارند دائما تعادل خود را محک بزنند . بار های فکر کنم دیده اید که بجای رفتن از صراط مستقیم ! از روی جدول ها راه می روند!بیایید با نوار چسب یک خط روی زمین حیاط یا خانه بکشید و از بچه ها بخواهید که دقیقا روی آن راه بروند و هر کس بدون تکان خوردن به مقصد برسد برنده است . حتی میتوانید برای سخت تر کردن از آن ها بخواهید که با یک پا بروند!

این بازی هم برای تقویت تمرکز کودکان شما فوق العاده است.

بولینگ برای بازی با کودکان

برای بازی کردن آن حتی در خانه ، می توانید از چند بطری آب کمک بخواهید و با استفاده از چسب یا … نقطه شروع را تعیین کنید . برای سخت تر کردن می توانید بجای بطری تو خالی از بطری های تو پر استفاده کنید . بعد با استفاده از یک توپ ، بازی خود را شروع کنید . هر کس که بطری ها بیشتری را بزند و امتیاز بیشتری کسب کند، برنده است .

مجسمه بازی برای بازی با کودکان

بازی با کودکان

برای این بازی ، از کودکان بخواهید هنگام پخش کردن آهنگی ، شروع به ورجه وورجه و بپر بپر کنند و هر حرکاتی که دوست دارند بکنند . ولی به آن ها بگویید به محض اینکه آهنگ قطع شد ، در همان حالت ثابت بمانند؛ حتی اگر روی یک پای خود باشند . هر کس که بیشتر از همه مجسمه ماند ، برنده است.

سیب زمینی داغ !

این خود روش خوبی برای بازی با کودکان است . طرز این بازی به این صورت است که باید افراد بصورت دایره ای بنشینند . سپس وسیله ای مانند توپ ( برای طبیعی تر شدن می تونید خود سیب زمینی رو هم بدین ! ) را به یکی از آن ها داده و شروع به پخش موسیقی می کنید . با پخش موسیقی باید سریع آن را به یکدیگر بدهند . بعد از قطع شدن ناگهانی موسیقی ، سیب زمینی دست هر کس باشد ، باید از دور خارج شود و نفری که در آخر بماند ، برنده است . این یک بازی خوب برای بازی با کودکان است که باعث واکنش سریع کودکان به وقایع اطراف می شود .

قایم موشک

بازی با کودکان

بی شک همه شما با این بازی آشنا هستید ( و عجب خاطره ها که از اون ندارید) . این بازی را ( همانطور که خودتان مستحضر هستید ! ) می توان در خانه ، بیرون ، پارک و … انجام داد . ولی نکته ای بگویم تا بازی را جذاب تر و هیجانی تر کند . می توانید در خانه چراغ ها خاموش کرده و تاریک کنید . سپس می توانید به کسی که به دنبال قایم شده ها می گردد چراغ قوه ای بدهید و او نیز از طریق آن به دنبال قایم شده ها بگردد . فقط از قبل با دقت نگاه کنید که چیز خطر آفرینی روی زمین نباشد و مطمئن شوید که کاملا امنیت برقرار است .

جعبه اسرار آمیز !

برای این بازی ابتدا باید جعبه ای را تهیه کنید . سپس در قسمت کناری جعبه ، سوراخی را ایجاد کنید به اندازه ای که دست بتواند به درون آن برود . سپس می توانید وسیله ای مانند شانه را درون آن قرار دهید و از کودکان بخواهید تا دست خود را درون جعبه اسرار آمیز ! فرو برده و تشخیص دهند که چه چیزی درون آن است.

کارشناس نقشه !

می توانید به عنوان بازی با کودکان به آن ها یک نقشه بدهید و از او بخواهید کوه ها ، پارک ها ، خیابان های اصلی و … برای شما نشان دهد . این بازی علاوه بر تقویت هوش کودکان ، باعث می شود تا اطلاعات عمومی او نیز بالا برود . به عنوان رقابت ، هر کس که بیشترین اطلاعات را بدهد ، برنده است.

در بازی ها اجازه دهید کودکان هم گهگداری برنده و گهگداری بازنده شود.و همیشه برنده یا بازنده نباشد.

بازی گوش دادن

بازی با کودکان

برخی بازی های مانند این ، علاوه بر سادگی ، بسیار سرگرم کننده بوده و باعث تقویت هوش کودکان می شوند . این بازی به این صورت است که ابتدا وسایل هایی را به کودکان نشان می دهید . سپس چشم آن ها را بسته و با استفاده از ( مثلا ! ) قاشق ، روی آن ها ضربه می زنیم تا صدا تولید کنند . سپس از کودک چشم بسته می خواهیم تا نام وسیله را بگوید . این وسیله های می توانند شانه ، قابلمه ، بالشت و … باشند .

 

توصیه هایی برای والدین هنگام بازی با کودکان

 1. بازی با کودکان تنها وظیفه مادران نیست و حتما باید پدران نیز همکاری کنند .
 2. هیچگاه با دغدغه های کاری و تلفن همراه روشن وارد بازی با کودکان نشوید .
 3. در ابتدای بازی برای کودک تعیین کنید که چقدر بازی می کنید .
 4. باید کودک را در بازی ها مختار کنید . اجازه دهید خودشان شخصیت ها ، نقش ها و حتی خود بازی را تعیین کنند . حتی اگر بازی تکراری باشد .
 5. در بازی ها سعی کنید با خیال پردازی او همراه شوید و پیش بروید . هیچگاه خیال پردازی های او را سرکوب نکرده و طوری نشان ندهید که خیال پردازی های آن ها مسخره است . حتی اگر کودک بخواهد نام کسی یا چیزی را تغییر دهد . این بیشتر خلاقیت کودک را نشان می دهد .
 6. نباید کاری را انجام دهید که کودک بر انجام دادن آن قادر باشد . چرا که آن وقت کودک احساس بی مصرفی و نا توانی می کند . ولی بر عکس اگر بجای آن منتظر بنشینید ، صبر کنید و او را برای انجام آن تشویق کنید ، علاوه بر اینکه بر انجام آن قادر خواهد شد ، باعث می شود احساس توانمندی کند .
 7. در بازی ها از استفاده ” باید ها ” و ” نباید ها ” پرهیز کنید .
 8. اگر کار هایی که کودک انجام می دهد ، ممکن است به وسایل خانه ، خود یا دیگران آسیب بزند ، محدودیت هایی را برای او تعیین کنید .
 9. هنگام وضع محدودیت ها و قوانین ، لحن صحبت ما باید عاری از خشونت و البته مقتدارنه باشد.

جمع بندی

بازی با کودکان باعث می شود تا عامل مخرب آنان ، یعنی استرس و اضطراب از بین برود ، رابطه میان والدین و کودک عمیق تر شده و پیش زمینه ای می شود برای ورود کودک به دنیای بزرگسالی . فقط باید این نکات را توجه داشته باشید که :

 1. همه باید با بازی با کودکان همکاری کنند.
 2. با دغدغه های کاری وارد بازی با کودکان نشوید.
 3. کودک باید مختار باشد.
 4. با خیال پردازی کودک همراه باشید.
 5. استفاده نکردن از ” باید ها ” و ” نباید ها “
 6. تعیین محدودیت محدود!

همچنین باید سعی کنیم نسبت به سن کودک بازی کنیم و اسباب بازی تهیه کنیم . تقریبا می توان گفت تا سن 3 سالگی نیازی به بازی با کودکان نیست و فقط باید اسباب بازی های مناسب را تهیه کرد و رفتار درست با آن ها داشته باشید . بعد 3 سالگی نیز می توانید بازی های زیر را با کودکان انجام دهید که توضیحات هر کدام داده شده است :

 1. بازی گوش دادن
 2. کارشناس نقشه
 3. جعبه اسرار آمیز
 4. سیب زمینی داغ
 5. مجسمه بازی
 6. بولینگ
 7. بازی حفظ تعادل
 8. لی لی بازی
 9. انواع بازی ها با کاغذ و مداد
 10. قایم موشک

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

بازی فکری کودکان را متناسب سن انتخاب کنید!

بازی های مضر کودکان را بشناسید و بر بازی کودکان نظارت کنید

کاردستی برای کودکان یک ابزار مهم پرورش خلاقیت می باشد

 

5/5 - (1 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک
نویسندگان سایت اَبَرکودک سعی دارند با نوشتن مقالات ارزشمند شما عزیزان را در جهت تعلیم و تربیت فرزندانتان یاری کنند. برای اینکه با مدیر سایت ابرکودک آشنا شوید کافیه است اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه