اوتیسم در کودکان از علائم و نشانه ها تا روشهای درمان و معالجه

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 9 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

اوتیسم چیست؟ اوتیسم در کودکان که اختلال طیف اوتیسم (ASD) هم نامیده می شود ، یک بیماری پیچیده است که شامل مشکلات ارتباط و رفتار است. این می تواند طیف گسترده ای از علائم و مهارت ها را درگیر کند. ASD می تواند یک مشکل جزئی یا ناتوانی باشد که نیاز به مراقبت تمام وقت در یک مرکز ویژه داشته باشد. کودکان مبتلا به اوتیسم در برقراری ارتباط مشکل دارند. آنها در درک آنچه دیگران فکر می کنند و احساس می کنند مشکل دارند. این باعث می شود که آنها خود را بیان کنند ، چه با کلمات و چه از طریق حرکات با بیان صورت و لمس کردن.

کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است در یادگیری مشکل داشته باشند. مهارت های آنها ممکن است به طور ناهموار توسعه یابد. به عنوان مثال ، آنها می توانند در برقراری ارتباط مشکل داشته باشند اما از نظر هنری ، موسیقی ، ریاضی یا حافظه به طور غیرمعمول خوب باشند. به همین دلیل ، آنها ممکن است به خصوص در تست های تجزیه و تحلیل یا حل مسئله خوب باشند. در این مقاله از ابرکودک به بررسی اوتیسم در کودکان می پردازیم.

 

اوتیسم در کودکان

در دنیای امروزی تعداد بیشتری از کودکان نسبت به گذشته به اوتیسم مبتلا شده اند. نه به این معنی که بیشتر کودکان اختلال دارند.

 

 اوتیسم در کودکان از علائم و نشانه ها تا روشهای درمان و معالجه

 

تربیت فرزند با اوتیسم : اوتیسم در کودکان و تربیت کودکان مبتلا به اوتیسم

اگر فرزند شما – یا فرزند دوست صمیمی یا خویشاوندی – به تازگی تشخیص اوتیسم را دریافت کرده است ، احتمالاً احساس ناراحتی و اضطراب می کنید. هرگز نمی توان تحمل کرد که کسی که دوستش دارید از نظر سلامتی یا رشدی مشکل جدی دارد. یادگیری همه چیزهایی که می توانید در مورد این اختلال – و از اینکه از کجا کمک بگیرید – ترس و سردرگمی شما را کاهش می دهد. همچنین می تواند ابزار مورد نیاز خود را برای یافتن حمایتی که کودکان مبتلا به اوتیسم – و شما – واقعاً نیاز دارند ، فراهم کند. بنابراین با ابرکودک تا انتها همراه شوید تا بر دانش تان در این مورد اضافه شود. نظر فراموش نشود!

 

 اوتیسم در کودکان از علائم و نشانه ها تا روشهای درمان و معالجه

 

الف ) علائم و نشانه های اوتیسم

اوتیسم معمولاً قبل از اینکه کودک 3 ساله باشد ظاهر می شود. برخی از علائم اوتیسم ممکن است در اوایل 10 تا 12 ماه و مطمئناً تا 18 ماه مشهود باشد. علائم اوتیسم معمولاً قبل از روی کار آمدن کودک ظاهر می شود. برخی از افراد از بدو تولد علائمی را نشان می دهند. علائم و نشانه ها در کودکان مبتلا به اوتیسم به طور گسترده ای متفاوت است. علائم در کودکان مبتلا به اوتیسم معمولاً شامل مواردی است که در ادامه بیان میشود.

 

 اوتیسم در کودکان از علائم و نشانه ها تا روشهای درمان و معالجه

 

چک لیست نشانه ها و علائم شایع اوتیسم شامل موارد زیر است:

1- عدم تماس چشمی
2- طیف محدودی از علاقه ها یا علاقه شدید به موضوعات خاص
3- انجام کاری بارها و بارها ، مانند تکرار کلمات یا عبارات ، حرکت به عقب یا چرخاندن اهرمی
4- حساسیت بالا به صداها ، لمس ها ، بوها یا دیدنیها
5- نگاه نکردن یا گوش دادن به افراد دیگر
6- وقتی شخص دیگری به آنها توجه نمی کند به چیزها نگاه نکنید
7- مایل به نگه داشتن یا نوازش کردن نیست
8- در درک یا استفاده از گفتار ، حرکات ، بیان صورت مشکل دارد
9- صحبت با آواز خواندن ، آهنگ صاف یا رباتیک
10- سازگاری با تغییرات روزمره
11- مهارت های ارتباطی مختل شده
12- ایجاد مشکل در تماس چشمی
13- رفتارها و فعالیتهای تکراری مانند ضربه زدن به بازو ، سرزدن به سر
14- رفتار سفت و سخت و دشوار درتغییر و انتقال
15- محدوده علاقه ها و فعالیتها

 

 اوتیسم در کودکان از علائم و نشانه ها تا روشهای درمان و معالجه

 

اختلالات طیف اوتیسم در کودکان

برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم نیز ممکن است دچار تشنج شوند. این ممکن است تا بزرگسالی شروع نشود. زمانی تصور می شد که این نوع اختلال شرایط جداگانه ای دارد. اکنون ، آنها در محدوده اختلالات طیف اوتیسم قرار دارند. و شامل موارد زیر هستند:

سندرم آسپرگر :

این کودکان با زبان مشکلی ندارند. در حقیقت ، آنها تمایل دارند که در تست های اطلاعاتی در حد متوسط ​​یا بالاتر از حد متوسط ​​قرار بگیرند. اما آنها دارای مشکلات اجتماعی و دامنه محدودی از علایق هستند.

اختلال اوتیسم در کودکان:

این همان چیزی است که بیشتر مردم هنگام شنیدن کلمه “اوتیسم” به آن فکر می کنند. این به مشکلات تعامل اجتماعی ، ارتباطات و بازی در کودکان کمتر از 3 سال اشاره دارد.

اختلال فروپاشی کودکی:

این کودکان حداقل 2 سال از رشد و نمو معمولی برخوردار هستند و سپس برخی یا بیشتر مهارتهای ارتباطی و اجتماعی خود را از دست می دهند.

اختلال رشد فراگیر (PDD یا اوتیسم آتیپی):

پزشک شما ممکن است اگر کودک شما دارای رفتارهای اوتیستیک مانند تأخیر در مهارتهای اجتماعی و ارتباطی باشد ، از این اصطلاح استفاده کند ، اما در گروه دیگری جای نمی گیرد.

 

 اوتیسم در کودکان از علائم و نشانه ها تا روشهای درمان و معالجه

 

ب ) چگونه کودکان مبتلا به اوتیسم را شناسایی کنیم

اوتیسم نوعی اختلال رشدی است که در اوایل کودکی ظاهر می شود. اوتیسم شایعترین بیماری در صورت فلکی مرتبط با اختلالات شناخته شده به عنوان اختلالات طیف اوتیسم است که به آن ASD نیز گفته می شود. سایر اختلالات طیف اوتیسم شامل سندرم آسپرگر و اختلال رشد فراگیر یا PDD است. تشخیص اوتیسم و ​​سایر اختلالات طیف اوتیسم می تواند دشوار باشد ، زیرا علائم و درجه اختلال – از خفیف تا شدید – برای هر کودک متفاوت است. اوتیسم در کودکان به مراقبت فراوان نیاز دارد. برخی از نشانه های اوتیسم در کودکان در ادامه ذکر می شود.

 

برخی از ویژگی های اوتیسم عبارتند از:

  • برداشت اجتماعی
  • مشکلات ارتباط کلامی یا غیر کلامی
  • رفتار سفت و سخت و تکراری

در موارد شدید ، کودک اوتیستیک ممکن است هرگز یاد نگیرد که صحبت کند یا با او ارتباط برقرار کند.

اما بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم و ​​سایر اختلالات طیف اوتیسم قادر به زندگی نسبتاً عادی هستند.

 

 اوتیسم در کودکان از علائم و نشانه ها تا روشهای درمان و معالجه

 

ج ) چه عواملی باعث اوتیسم در کودکان می شود؟

کارشناسان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث اوتیسم می شود. در گذشته مردم والدین را مقصر می دانستند ، و این باعث افزایش بار گناه و شرم بر والدین می شد. امروزه اکثر دانشمندان معتقدند که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی باعث اوتیسم می شود. تحقیقات اخیر ناهنجاری های ژنتیکی متعددی را تأیید می کند که می توانند شخص را به اوتیسم مستعد کنند. چندین ژن دخیل بوده است. علاوه بر این ، ممکن است عوامل متابولیکی یا بیوشیمیایی وجود داشته باشد که می تواند باعث اختلالات طیف اوتیسم شود. تحقیقات دیگر به بررسی عوامل محیطی ، از جمله قرار گرفتن در معرض ویروس های خاص است. اما تعدادی از مطالعات جامع ، ارتباط ادعا شده بین واکسن ها و ASD را کاملاً نادیده گرفته اند.

 

محققان در حال بررسی منشأ اوتیسم در کودکان و شیوع و درمان آن هستند.

طی یک دهه گذشته ، تعداد قابل توجهی از موارد تشخیص داده شده اوتیسم در کودکان در سراسر جهان افزایش چشمگیر داشته است. کارشناسان نمی دانند که این به چه دلیل است که این اختلال در واقع رو به افزایش است ، یا اینکه پزشکان به سادگی آن را به طور موثرتری تشخیص می دهند. ما باید طی چند سال آینده پاسخ های بیشتری به سؤالاتی از این دست بیاموزیم. به این دلیل است که بسیاری از محققان در حال بررسی منشأ اوتیسم ، شیوع و درمان آن هستند.

 

 اوتیسم در کودکان از علائم و نشانه ها تا روشهای درمان و معالجه

 

5 کاری که والدین می توانند برای کمک به کودک مبتلا به اوتیسم انجام دهند

1- اول از همه ، مطمئن شوید که لحظه ها را دوست دارید.

کمی وسایل سرگرم کننده بخرید. سپس نفس عمیق بکشید

با کودک مبتلا به اوتیسم به مرحله بعدی زندگی خود بروید.

2- مهم نیست که چقدر خسته هستید فرزندتان را برای دیدن جامعه بیرون ببرید.

3- سعی کنید والدین بچه هایی را که در حال دوست داشتن کودکان مبتلا به اوتیسم هستند را پیدا کنید.

4- اگر توانایی مالی دارید یک پرستار برای بررسی برنامه مدرسه فرزندتان استخدام کنید.

یک فرد تازه ممکن است چیزهایی را ببیند که نیاز به بهبود دارند

یا ممکن است به شما اطمینان دهند که کارهایی را که برای فرزندتان انجام میدهید انجام میدهند.

5- در صورت امکان داوطلبانه در مدرسه فعالیت کنید.

این یک روش عالی برای آشنایی بهتر با معلم فرزند شما و مدیران مدرسه است.

همچنین ممکن است با والدین دیگر نیز دوست شوید.

 

 اوتیسم در کودکان از علائم و نشانه ها تا روشهای درمان و معالجه

 

ت ) یافتن یک درمان درست اوتیسم در کودکان

والدین نزدیک به 400 نوع درمان مختلف برای فرزندان خود که مبتلا به اوتیسم هستند ، استفاده می کنند. نه همه آنها می توانند اشتباه باشند. نه همه آنها نمی توانند درست باشند. اوتیسم در کودکان می تواند درمان داشته باشد. اما سرعت تحقیقات علمی معالجه اوتیسم در کودکان بسیار ناامیدکننده است. سال گذشته شبکه اوتیسم تعاملی جهانی (IAN) را راه اندازی کردند. در حال حاضر خانواده های تقریباً 8000 کودک مبتلا به اوتیسم ثبت نام کرده اند ، ثبت نام هدفمند در مطالعات تحقیقاتی ، بازخورد سریع در مورد آنچه که آموخته می شود ، و فرصت های شبکه ای را ثبت کرده است. این واقعیت که آنچه اکثر مردم آن را “اوتیسم” می نامند در واقع طیفی از اختلالات است که ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد یا نباشد. به همین دلیل متخصصان اصطلاح اختلال طیف اوتیسم در کودکان یا ASD را ترجیح می دهند.

 

اوتیسم در کودکان ، ASD هیچ دلیل شناخته شده ای ندارد

به طور معمول ، این شامل تشخیص های خاص اختلال اوتیسم در کودکان ، سندرم آسپرگر و اختلال رشد فراگیر – غیرقابل توصیف یا PDD-NOS است. یک مورد که تحقیقات اوتیسم در کودکان را پیچیده می کند این است که ممکن است اختلالات مختلف طیف اوتیسم در کودکان علل مختلفی داشته باشد ، ممکن است به درمانهای مختلف بهتر پاسخ دهد و شاید یک روز درمانهای مختلفی داشته باشد. با این حال ، امروز ، ASD هیچ دلیل شناخته شده ای ندارد ، هیچ درمانی با اندازه یکسان و هیچ درمانی ندارد.

 

 اوتیسم در کودکان از علائم و نشانه ها تا روشهای درمان و معالجه

 

ث ) تحلیل رفتار کاربردی (ABA) در مورد اوتیسم در کودکان

این یکی از روشهای بسیار رایج در مورد کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم است. آموزش ABA در صورت شروع كودكان از كودكان كمتر از 5 سال مؤثر است ، اگرچه كودكان بزرگتر با ASD نیز می توانند از مزایای آن استفاده كنند. روش ABA به آموزش رفتارهای اجتماعی ، حرکتی و کلامی و همچنین مهارت های استدلال کمک می کند و برای مدیریت رفتار چالش برانگیز تلاش می کند. این مبتنی بر آموزش این مهارت ها از طریق مشاهده و تقویت مثبت است. برای به دست آوردن بیشترین سود از تجزیه و تحلیل رفتارهای اعمال شده ، کودک شما به مدت 20 تا 40 ساعت در هفته به یک وعده درمانی گسترده نیاز دارد. یک اشکال این است که این نوع درمان فشرده و گران است.

 

یادگیری و بکارگیری روش ABA برای درمان اوتیسم در کودکان

اگر والدین آموزش ببینید آموزش ABA بسیار مؤثرتر می شود.

از این طریق می توانید به فرزند خود بیاموزید و مرتباً رفتارهای مثبت را تقویت کنید.

با این وجود استفاده از آن بسیار زمان بر است و برای به درستی مهارت زیادی لازم است.

اما این به فرزند شما کمک می کند مهارتهای آموخته شده را در او تعمیم دهد.

همچنین به پایین آمدن احتمال اینکه کودک شما درگیر رفتارهای ناسالم یا منفی باشد کمک خواهد کرد.

 

 اوتیسم در کودکان از علائم و نشانه ها تا روشهای درمان و معالجه

 

 

ح ) مداخله توسعه روابط (RDI) در درمان اوتیسم در کودکان

آموزش RDI یک درمان علامت تجاری نسبتاً جدید برای اختلال طیف اوتیسم است. توسعه دهندگان درمان فکر می کنند که آموزش RDI وقتی کودک در سن کم شروع به درمان می کند ، بیشترین تأثیر را دارد ، اما می تواند برای افراد در هر سنی مفید باشد. هدف از آموزش RDI این است كه به كودكان یاد دهد چگونه با انعطاف پذیری فكر كنند و در روابط اجتماعی با افراد دیگر درگیر شوند. به طور معمول ، آموزش RDI با کمک به فرزندان در ایجاد روابط با والدین و سایر اعضای خانواده آغاز می شود. این روش بسیار شبیه به سایر روش های درمانی برای ASD است ، زیرا در آن توجه به نقص اساسی این اختلال – مهارت های اجتماعی و تعامل قرار دارد.

درگیری والدین در این روش درمانی برای معالجه اوتیسم در کودکان مهمترین موفقیت آن است.

به والدین آموزش داده می شود که چگونه از همه فرصت ها به عنوان “لحظات قابل تعلیم” استفاده کنند.

این لحظه ها فرصتی برای درگیر کردن فرزند شما و ایجاد مهارت های اجتماعی مناسب تر هستند.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

ورزش برای کودکان را با این 10 نکته ابرکودک جذاب کنید

خواب دیدن کودکان چه وقت تبدیل به کابوس دیدن در خواب می شود؟

ناخن جویدن در کودکان یکی از شایعترین اختلالات روانی است

5/5 - (1 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه