افسردگی در کودکان از نشانه ها و علت ها تا درمان و معالجه سریع

فهرست این مطلب hide
2 چند مورد از مهمترین نشانه ها و علت های افسردگی در کودکان که والدین باید بدانند
زمان تقریبی مطالعه 12 دقیقه
3/5 - (2 امتیاز)

 

در این مقاله در مورد نشانه های افسردگی در کودکان ، اختلال‌ افسردگی در کودکان ، علت های افسردگی در کودکان ، عوامل تاثیرگذار در افسردگی در کودکان ، روش برخورد با موضوع افسردگی در کودکان و کودکان افسرده ، راه حل های درمان و معالجه افسردگی در کودکان و به طور کلی در خصوص موضوع افسردگی در کودکان با شما صحبت می کنیم. امیدواریم بتوانیم با ارائه این مفتهیم و مطالب کمک شایانی به درمان و معالجه کودکان افسرده کنیم. همانند سایر مقالات ابرکودک از شما کاربران عزیر ابرکودک درخواست داریم تا با ارائه راهکارهای خودتان به خصوص تجربیاتی که در این زمینه داشته اید ما و سایر کاربران را مطلع نمایید. بدون شک اشتراک گذاری تجربیات هر کدام از ما می تواند برای دیگران مثمر ثمر و بهبود بخش باشد.

 

افسردگی در کودکان از نشانه ها و علت ها تا درمان و معالجه سریع

 

والدین و پدرومادرها و مدرسین و معلمین و مسئولین مهدها و مدارک بی شک در زمینه برخورد با کودکان و رفتارهای کنشی و واکنشی آنان آگاهی بیشتری دارند. همانگونه که طیف وسیعی از کاربران ابرکودک را نیز همین افراد تشکیل می دهند. موضوع افسردگی در کودکان که در این مقاله به آن می پردازیم مانند سایر موضوعات و مشکلات رفتاری کودکان که تا کنون در مورد آن گفته ایم قابل حل توسط والدین خواهد بود. در ادامه با ابرکودک همراه باشید تا بتوانید افسردگی در کودکان را در صورت مشاهده به سرعت تشخیص دهید و درکمترین زمان ممکن به درمان و معالجه آن بپردازید.

 

افسردگی در کودکان از نشانه ها و علت ها تا درمان و معالجه سریع

 

افسردگی در کودکان

افسردگی در کودکان معمولا یه بیماری روحی زودگذر می باشد و در اکثر مواقع بعد از گذشت مدت زمانی رفع و درمان می شود. گرچه مواردی هم وجود دارد که ممکن است مدت زمان افسردگی در کودکان مقداری به طول بیانجامد. اما در اکثر مواقع دیده شده است که این حالت رفتاری در کودکان موقتی و زودگذر می باشد.

افسردگی در کودکان جز آن دسته از مشکلات رفتاری می باشد که در حالت کلی چه در بزرگسالان و چه در کودکان امکان درمان سریع آن وجود دارد. برای درمان افسردگی در کودکان ابتدا شما باید بتوانید تشخیص دهید که کودک یا کودکان مورد نظر دچار افسردگی شده اند. بنابراین باید از نشانه های افسردگی در کودکان مطلع و آگاه باشید. در ادامه به بیان مهمترین نشانه های افسردگی در کودکان می پردازیم.

چند مورد از مهمترین نشانه ها و علت های افسردگی در کودکان که والدین باید بدانند

افسردگی در کودکان یکی از اختلال‌های دوران کودکی است که در صورت تشخیص سریع و به موقع به سرعت قابل درمان است.

یکی از شایع‌ ترین اضطراب‌ های اجتماعی کودکان خجالتی و گوشه گیر بودن است نقش خانواده به‌عنوان عاملی مهم در ایجاد اختلال اضطراب کودکان، همیشه قابل توجه است. یکی از راه های ایجاد اختلال های رفتاری در کودکان الگوسازی است . انتقال اضطراب از پدر و مادر به کودک، بر اثر مشاهده و الگوسازی رفتارها صورت‌می‌گیرد. بنابراین والدین و پدرومادرها باید به شدت به این قضیه توجه کنند.

۱ – احساس تنفر از خود و بیان این احساس با جملات یک نشانه رایج افسردگی در کودکان

همه کودکان در طول دوره‌ی زندگی‌ کودکی ممکن است افسردگی را در یک مرحله و سن خاص تجربه کنند. اختلال افسردگی در کودکان با افزایش سن، در دختران، بیش‌تر از پسران دیده می‌شود. افسردگی، بطور کلی زمانی در افراد از جمله کودکان ایجاد می‌شود که احساس و تصور بدی از خود داشته باشند و این احساس، زمانی‌که به اوج خود برسد، تبدیل به یک بیماری می‌شود. به عبارت ساده وقتی فردی یا کودکی از خودش بدش بیاید به احتمال زیاد دچار افسردگی می شود. در این حالت ممکن است بگویند : من از خودم متنفرم ، من از خودم بدم میاد و جملاتی از این قبیل.

۲- عوامل خانوادگی و زیستی و محیطی عامل دیگر در بروز افسردگی در کودکان

از آنجایی که یک کودک بیشتر از ۷۰ درصد وقت و زمان روزانه و سنین کودکی را در محیط خانواده می گذراند بنابراین عوامل خانوادگی و زیستی، بیش‌ از عوامل دیگر در بروز افسردگی نقش دارند. افسردگی در دوران کودکی، پیامدهای منفی بسیاری را به‌همراه دارد. ازجمله پیامدهای افسردگی‌ در دوران کودکی می توان به : افسردگی در ادوار آینده، عدم سازگاری‌های اجتماعی، مشکلات تحصیلی و در برخی موارد نادر حتی اقدام به خودکشی نام برد.

به طور کلی محیط هایی که کودکان و افراد وقت و زمان بیشتری را در آنجا می گذرانند در بروز اختلالات رفتاری افراد از جمله کودکان و از جمله افسردکی نقش بیشتری دارند. بنابراین یکی از راه های درمان این اختلالات رفتاری و معالجه ان توسط متخصصان توجه به این محیط ها و نقش آن می باشد.

 

افسردگی در کودکان از نشانه ها و علت ها تا درمان و معالجه سریع

 

۳- انواع نشانه‌های افسردگی در کودکان عبارتند از:

نشانه‌های عاطفی

ناامیدی، خشم، درماندگی، اضطراب، نوسانات خلقی، احساس گناه و غمگین بودن

نشانه‌های جسمی

به‌هم خوردن ساعات خواب، بی‌اشتهایی و یا خوردن افراطی، یبوست، افزایش و کاهش وزن

نشانه‌های رفتاری

بدون دلیل گریه‌کردن، کناره‌گیری از دوستان، سریع خشمگین شدن و کاهش انگیزه

نشانه‌های تخریب‌گرایانه

خود را سرزنش‌کردن، احساس بازنده بودن، امیدوار نبودن به آینده و بلاتکلیفی

نکاتی که برای درمان افسردگی در کودکان میتوان به آنها توجه کرد:

این اختلال‌ها در بزرگسالان، با طیف وسیع‌تر و پیچیده‌تری خود را نشان‌می‌دهند.
عده‌ای معتقدند سوابق خانوادگی و وراثت، در افسردگی نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.
شروع افسردگی زودرس در کودکان، بیش‌تر تحت‌تأثیر عوامل خانوادگی و وراثت است.
با وجود این، ازهم‌گسیختگی خانوادگی، ارتباط تنگاتنگی با افسردگی کودکان دارد.
ازهم‌گسیختگی خانوادگی را میتوانیم در رفتار سرد روابط متقابل کودک و پدرومادر به‌وضوح ببینیم.

 

افسردگی در کودکان از نشانه ها و علت ها تا درمان و معالجه سریع

 

۴- اگر کودکان تان دچار اختلال خواب شده اند و یا می خوابند اما باز خسته هستند

مثلا سرشب که همه از خواب بعد از ظهرشان بیدار شده اند و قبراق و سرحال هستند آنها میل به خوابیدن دارند. آنها بدموقع و در ساعاتی که باید سرحال باشند خسته هستند. این خستگی ممکن است در مسیر زندگی آموزشی و اجتماعی کودکان قرار بگیرد.

بعضی کودکان می خواهند کل بعدازظهرشان را به چرت زدن بگذرانند.

افرادی که افسردگی دارند، معمولا زود از خواب بیدار می شوند.

بعد از بیدار شدن نمی توانند دوباره به خواب روند. بعد از خواب بازهم کسل اند.

خوابشان تقویت کننده نیست. یعنی مهم نیست چقدر می خوابند.

بعد از بیداری از خواب شبانه احساس نشاط نمی کنند. خوابهای بدموقع دارند.

معمولا کودکان و نوجوانان، احساس خستگی و آشکار شدن تاثیر آن را گزارش می کنند.

به کارهایشان دیر می رسند یا به کل فراموششان می کنند.

تکالیفشان را به خاطر خوابیدن زیاد انجام نمی دهند.

بنابراین نحوه زندگی شان دچار مشکل می شود.

۵- یکی دیگر از نشانه ها و علایم افسردگی در کودکان احساس و اظهار بی ارزشی است.

اگر کودکتان جملاتی مانند: هیچکس مرا دوست ندارد یا من برای همه بی ارزشم و … را به کار برد، باید نگران شوید. در چنین مواقعی یک مشاور می تواند کمک کند این افکار منفی از کودکتان دور شود. پیدا کردن علت ناهنجاری های عامل افسردگی و یافتن راهی بهتر برای بهبود آنها می تواند کمک کننده باشد.

 

افسردگی در کودکان از نشانه ها و علت ها تا درمان و معالجه سریع

 

۶- عدم ارتباط کودکان با هم سن و سالها و اهمیت نداشت این امر در نگاه آنها

یکی از نشانه های افسردگی در کودکان می تواند نداشتن میل و علاقه به ایجاد ارتباط و دوستی با هم سن و سالهای خود باشد. آنها نه علاقه به دوستی دارند و نه برایشان مهم است که با دیگر کودکان دوست شوند و ارتباط برقرار کنند. بیشتر متمایل به مجزا کردن خود از دیگران هستند. کودکان ممکن است دیگر به سمت آن هم سال خود که افسرده است نروند. در چنین مواقعی ممکن است کودک تنها شده، زیاد به روی خودش نیاورد و حتی ابراز علاقه نکند که با همسالانش در ارتباط باشد.

اما نکته مهم این است که این قضیه بدان معنا نیست که کودک از این شرایط لذت می برد. دور ماندن کودک از همسالان، می تواند او را اجتماع گریز و افسرده کند.

۷- نشانه دیگر افسردگی در کودکان عدم پذیرش برنامه های جذاب و جالب است

با وجود استرس کارهای مدرسه، قهر با دوستان، عملکرد در ورزش و دیگر موارد، این طبیعی است که گاهی فرزندتان احساس بی حالی کند. اما اگر کارهایی که استرس او را رفع می کنند، دیگر نتوانند شادش کنند باید نگران شوید. یا اگر کارهایی که همیشه او را شاد می کرد دیگر نتواند او را شاد کند نگران کننده است.

مثلا: همه کوکدکان از رفتن به شهربازی و محیط های مفرح و سرگرم کننده لذت می برند. در صورتی که کودکی علاقه و میلی به رفتن به این مکان های مفرح را نداشته باشد می تواند یک نشانه افسردگی در کودک باشد. حتی از این فراتر اینکه با راضی شدن و رفتن به شهربازی لذتی از آن مکان نمی برد

ما با دوستانمان به تفریح و گردش می رویم چون چنین فعالیت هایی روحیه مان را بهبود می بخشد. افراد افسرده به این کارها واکنش خوبی نشان نمی دهند یا حس می کنند خوشی آنها را ناراحت می کنند چون می خواهند طوری واکنش نشان دهند که دیگران می خواهند، اما نمی توانند.

۸- سابقه افسردگی درخانواده خود دلیلی بر افسردگی در کودکان می باشد

درست ات که برخی کودکان بدون داشتن سابقه افسردگی درخانواده دچار این اختلال می شوند. اما متخصصان می گویند این مورد ( سابقه خانوادگی ) در ابتلا به افسردگی تاثیر دارد. پس اگر در خانواده سابقه ابتلا به افسردگی دارید احتمال اینکه کودکان در مقطعی گرفتار افسردگی شوند بیشتر می شود نه اینکه حتما دچار افسردگی شوند . این قضیه فقط احتمال را بالا می برد.

 

افسردگی در کودکان از نشانه ها و علت ها تا درمان و معالجه سریع

 

۹- بی تفاوت شدن یک نشانه از افسردگی در کودکان

بی علاقه شدن به کلاس فوتبالی که او را در آن ثبت نام کردید، فقط یک نشانه است. افسردگی می تواند باعث شود یک کودک به هیچ چیز اهمیت نشان ندهد، از رفتن به مدرسه گرفته تا وقت گذراندن با دوستانش. افسردگی فقط یک چیز را در زندگی هدف قرار نمی دهد بلکه همه چیز را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

۱۰- اگر کودک بیش از هر زمان دیگری گریه کند می تواند نشانه ای از افسردگی در کودکان باشد

گریه کردن یکی از راه های سالم بیان احساسات است. اما اگر کودکانی که آرام هستند بیش از هر زمان دیگر گریه کنند. ابتدا مواردی که باعث تحریک او می شوند را بسنجید. اگر حس کردید مشکلی وجود دارد، آن را نادیده نگیرید.

موارد دیگر مانند علاقه نشان ندادن به کارهایی که قبلا دوست داشته، می تواند دلیل بر افسردگی کودک باشد.

 

۱۱- یکی از نشانه های دیگر افسردگی در کودکان می تواند نداشتن میل و علاقه به دلداری باشد

احساس ناراحتی داشتن یک امر طبیعی است. مخصوصا بعد از یک اتفاق ناراحت کننده.

اما افراد عادی دوست دارند در دوران سختی که می گذرانند حمایت شوند.

یک کودک افسرده ممکن است با در آغوش گرفته شدن، از خودش ناراحتی نشان دهد چون می داند این کار غصه هایش را از بین نمی برد.

در آغوش گرفتن افراد ناراحت و دلداری دادنشان با پاسخ متشکرم همراه است، اما یک فرد افسرده شاید بگوید این کارت باعث می شود حالم بدتر شود، من دوست دارم بهتر شوم ولی نمی توانم.

 

۱۲- تغییر در اشتها و نظم غذاخورن و به ظورکلی تغییر عادت های غذایی یک دلیل برای افسردگی در کودکان

تغییر در اشتها می تواند از نشانه های افسردگی باشد. ممکن است ناگهان کودک کم غذایتان شروع به پرخوری و خوردن غذاهای شیرین کند یا اگر خوب غذا می خورده حالا کم خوراک شود. رابطه کودک با غذا همگام با بزرگ شدنش به صورت طبیعی دچار تغییر می شود اما اگر این تغییر، با دیگر نشانه های افسردگی همراه بود باید نگرانش شوید.

کم خوراک شدن یا پرخور شدن به خودی خود می تواند دلایل زیادی داشته باشد، پس با دیدن تنها یک نشانه برچسب افسردگی روی فرزند خود نزنید.

 

افسردگی در کودکان از نشانه ها و علت ها تا درمان و معالجه سریع

 

۱۳- در مورد بسیاری از مسائل کوچک رفتاری پرخاشگرانه داشته باشد

ناراحتی در افراد بالغ از نشانه های افسردگی است اما در کودکان ممکن است رفتار پرخاشگرایانه باشد، به همین خاطر تشخیصش سخت است. ممکن است یک کودک بعد از مدرسه کمی بهم ریخته باشد اما بعد از مدتی دوباره حالش خوب شود. در این مورد با یک تغییر خلق و خوی ساده روبرویید اما اگر کودک به خاطر کوچک ترین چیزی تحریک شد و رفتاری پرخاشگر داشت باید به دنبال دیگر نشانه های افسردگی باشید.

۱۴- یادآوری و مرور خاطرات شاد لذت بخش گذشته او را شاد نکند

بعضی کودکان به صورت مزمن شاد نیستند، اما از نظر بالینی افسردگی ندارند. برای اینکه تفاوت را بسنجید، ببینید وقتی از خاطرات خوش صحبت می کنید کودکتان چه واکنشی نشان می دهد. فردی که ناراحت است، وقتی از دورانی خوش یاد می کنید حالش بهتر می شود اما یادآوری، کودکان افسرده را شاد نمی کند.

اگر درباره خاطره ای خوش صحبت شود دوباره حال خوب را به نوعی تجربه می کنیم اما پاسخ یک فرد افسرده به این خاطرات چنین است: به خاطر نمی آورم، این برای زمانی دیگر بوده!

یکی از عوارض افسردگی دوران کودکی این است که تمرکز را سخت می کند‎.

 

افسردگی در کودکان از نشانه ها و علت ها تا درمان و معالجه سریع

 

خلاصه علائم افسردگی در کودکان که هشداردهنده می باشند

 1. علائم بیرونی مانند اختلال در خوردن، خواب و فعالیت‌های دیگر.
 2. انزوای اجتماعی، مانند دوری از خانواده.
 3. صحبت درباره‌ی خودکشی، ناامیدی و بی‌پناهی.
 4. افزایش بروز رفتارهای نامطلوب (جنسی/ رفتاری).
 5. افزایش رفتارهای پرخطر.
 6. رخداد تصادف و حادثه.
 7. سوءمصرف مواد مخدر.
 8. تمرکز بر افکار منفی و مریض.
 9. صحبت درباره‌ی مرگ و مردن.
 10. افزایش گریه یا کاهش ابراز احساسات.
 11. بخشیدن اموال و تعلقات.

افسردگی در کودکان از نشانه ها و علت ها تا درمان و معالجه سریع

درمان و معالجه سریع افسردگی در کودکان پس از تشخیص و دیدن نشانه های فوق

اگر چند مورد از رفتارها و نشانه های افسردگی در کودکان را که در بالا ذکر نمودیم را مشاهده کردید و احتمال بروز افسردگی را در کودکان دیدید و یا اینکه تشخیص دادید که کودک دچار افسردگی شده است اولین و مهمترین کاری که باید انجام دهید رفتن پیش یک مشاور متخصص و یا پزشک متخصص می باشد. بنابراین تاکید می شود اولین کار در واکنش به مشاهده افسردگی در کودکان باید انجام دهید مراجعه به متخصص مرتبط می باشد.

در ادامه با ما همراه باشید تا راهکارهایی جهت درمان سریع افسردگی در کودکان را به شما معرفی نماییم. شما کاربران ابرکودک هم اگر تجربه و راهکاری برای درمان افسردگی در کودکان دارید می توانید در قسمت نظرات همین مطلب با ما و سایر کاربران سایت ابرکودک به اشتراک بگذارید.

درمان افسردگی در کودکان با تغییر سبک زندگی کودکان و ورزش

تغییر سبک زندگی یکی از ساده‌ترین و در عین‌ حال مهم‌ترین روش‌های بهبود افسردگی می باشد.

حتی سایر روش‌های درمان نیز در سایه‌ی تغییر سبک زندگی بهتر عمل خواهند کرد.

گاهی‌ اوقات تغییر سبک زندگی بیمار باعث می‌شود که به پیگیری درمان هیچ نیازی نداشته باشد.

ورزش روزانه به‌اندازه‌ی درمان دارویی می‌تواند اثربخش باشد.

برای درمان افسردگی در کودکان آنها را در کلاس های ورزشی ثبت نام کنید

سعی کنید ارتباطات کودکان خود با دیگر کودکان را گسترش بدهید.

به طور کلی سعی کنید کودکان افسرده را از انزوا دور کنید

منزوی بودن یکی از عوامل اصلی افسردگی است.

 

افسردگی در کودکان از نشانه ها و علت ها تا درمان و معالجه سریع

 

درمان سریع افسردگی در کودکان با راه حل های ساده

 

از جمله کارهایی که برای رهایی از افسردگی در کودکان می توانید انجام دهید، ثبت نام او در یک کلاس ورزشی مورد علاقه اش برای افزایش فعالیت بدنی او است. ورزش در روحیه تمام افراد نقش بسیاری دارد از جمله در شاد کردن کودکان می تواند بسیار موثر باشد.

در ادامه با ابرکودک همراه بشید تا چند روش درمان غیر دارویی افسردگی را برایتان ذکر کنیم.

۱- رفتن با کودک به مکان مورد علاقه آن : کودکان را در محیط دوست داشتنی شان قرار دهید

قرار دادن کودکان در محیط و مکان موردعلاقه شان تاثیر بسزایی در کاهش افسردگی در کودکان دارد. مثلا : اگر کودک شکا علاقه مند به ورزش فوتبال یک روز اور را بردارید و به استادیوم بروید و یک بازی مهم را از نزدیک تماشا کنید.

این کار تاثیر خوبی روی روحیه او دارد .

به خصوص اگر بازی تیم موردعلاقه کودک باشد و ورزشگاه پر از تماشاگر باشد.

دیدن این همه جمعیت و شورو هیجان و نشاط او را به وجد خواهد آورد.

۲- گشت زدن بی‌هدف و مشاهده آنچه که به چشم می خورد و صحبت کردن در خصوص آنها

کودک را بردارید و به پرسه زدن در کوچه و خیابان های شهر و بازار بپردازد.

بیشتر سعی کنید به مکانهایی بروید و گشت بزنید و پیاده روی کنید که صحنه های مفرح بیشتری مشاهده کنید. نظیر رفتن به پارک و شهربازی و پیست های ورزشی که هیجان و شور بالایی دارند.

همه کودکان از رفتن به پارک و شهربازی لذت می برند.

سعی کنید شما هم بررای یک روز که شده کودک درون خود را روشن و بیدار کنید.

۳- منحرف کردن ذهن کودک از انزوا و فکر کردن راه دیگر در درمان افسردگی در کودکان

یکی دیگر از راه‌های مصرف انرژی منفی و منحرف کردن ذهن‌تان، گشت زدن یا راه رفتن بی‌هدف به هر کجاست.

سوار اتوبوس یا مترو شوید و به یک طرف حرکت کنید. در بازارها و مراکز خرید بگردید.

در یک رستوران بنشینید و هر چه دوست دارید بخورید یا بیاشامید.

تا وقتی کاملاً خسته نشده‌اید به خانه برنگردید.

با این کارها خودتان هم اگر افسرده باشید تا حد زیادی بهبودی پیدا می کنید چه رسد به کودک.

۴- قرار دادن کودک در کنار هم سن و سال های خود و بردن او پیش دوستان همسال

از جمله روش های غلبه بر افسردگی این است که او را پیش یکی از دوستان مدرسه ای یا هم محله ای ببرید و از آنها بخواهید که باهم بازی کنند

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

وسواس در کودکان از علت تا روش هایی برای درمان آن که باید بدانید.

ترس‌ در کودکان ، نشانه ها ، علل ، انواع ، پیشگیری و درمان (مرجع)

کودکان گوشه گیر ، علتها و عوامل ، ویژگیها و علایم ، درمان و معالجه

درمان خجالت در کودکان ، ویژگی کودکان کمرو و راه حل های سریع معالجه

3/5 - (2 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه