افزایش تمرکز در کودکان با روش هایی که نمیدانید!🤯

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 11 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

بهترین روش افزایش تمرکز در کودکان

شاید بارها به کودک خود گفته باشید کمتر شیطنت کند و به کاری که به او سپردید توجه کند اما کودکتان به راحتی تمرکزش را از دست دهد یا به بازی کردن و جنب و جوش مشغول شود ، راهکار های مختلف نیز وجود دارد که والدین می توانند از آن برای افزایش تمرکز در کودکان نیز استفاده کنند.

 

چرا باید روش متفاوتی برای افزایش تمرکز در کودکان پیش گیریم؟

افزایش تمرکز در کودکان

دلیل حواس پرتی کودک طبیعی است و به دلیل ساختار متفاوت افکار اوست اگر کاری که انجام می دهد برایش جالب نباشد خیلی زود از آن خسته می شود و رهایش می کند مثل تکالیف مدرسه که معمولا بلای جان والدین است از این رو ساختار متفاوت و افکار متفاوت نیازمند یک روش متفاوت برای سازماندهی و متمرکز شدن دارند.

 

چطور بازی کردن به افزایش تمرکز در کودکان کمک می کند؟

افزایش تمرکز در کودکان

بازی کردن به دلیل جالب بودن و بر انگیختن پویایی کودک یکی بهترین روش های تقویت توجه و افزایش تمرکز در کودکان است، برای بازی کردن سعی کنید کودکتان را تا حد امکان از تمام وسایل الکتریکی، تلوزیون، تلفن هوشمند و اینترنت نیز دور کنید و به بازی های سنتی و اسباب بازی ها روی بیاورید زیرا که تحقیقات محققین نشان داده تلوزیون، اینترنت و تلفن هوشمند نیز به مرور باعث کاهش تمرکز کودک بر موضوع نیز می شود.

 

بازی هایی برای افزایش تمرکز در  کودکان

افزایش تمرکز در کودکان

بازیهایی که نیازمند تمرکز فکر و جمع کردن حواس دارند نظیر پازل جورچین حروف، مکعب روبیک، جدول کلمات و بازی های تقویت حافظه و برخی بازی های سنتی نظیر صندلی بازی باعث پیوند حس های مختلف کودک شده و توجه و افزایش تمرکز در کودکتان را به همراه دارد.

بازی های جمعی

نمونه ای از این نوع بازی ها را می شود به صندلی بازی اشاره نمود  که در آن کودکان باید همینطور که به دور صندلی هایی که تعدادشان کمتر از تعداد خودشان هست می دوند  به پایان موسیقی یا کلام شخصی که زمان پایان را اعلام می کند نیز توجه کنند و به موقع روی صندلی بنشینند پیوندی که بین بینایی و شنوایی برقرار می شود باعث بالا رفتن تمرک کودک می شود.

بازی های فکری

دیگر بازی های فکری از جورچین کلمات گرفته تا مکعب روبیک، پازل ها و سایر بازی های فکری که رده های سنی مختلف دارد مثل شطرنج که می توان به کودکان در سنین بالا تر آموخت تأثیر بسزایی در شکل گیری و رشد حافظه و تمرکز در کودکان نیز خواهد شد که البته شما نیز در یاد دادن آن به فرزندتان و کار کردن با او نیز کاملاً دخیل هستید این بازی ها را می توانید با کودکان خود از سنین پایین تر یعنی از 3 سالگی نیز تمرین کنید .

 

چه بازی هایی مناسب کودکان سنین 3تا6 سال است ؟

 می توان از بازی هایی که نیاز به تعقیب اشیاء دارند نیز استفاده کرد می توانید بادکنکی در هوا بندازید و از او بخواهید تا قبل از زمین خوردن آن، محل افتادن آن را نیز در نظر بگیرد و قبل از به زمین خوردن ، آن را بگیرد. یا می توانید از یک چراغ قوه یا لیزر نیز استفاده کنید نور را روی دیوار یا سطح مورد نظرتان بیاندازید و از او بخواهید بدنبال نور برود و آن را بگیرد .

می توانید با توپ هم بازی ها و تمرینات فوق العاده ای نیز انجام دهید. خودتان را محدود نکنید بازی های جدید ابداع کنید و از بازی کردن و تمرین کردن با کودکان خود لذت ببرید.

مثلاً می توانید مقابل هم با فاصله بنشینید و از وی بخواهید توپ را با پا و دستش دقیقاً به گونه ای قل بدهد و یا پرتاپ کند که دقیقاً توپ به طرف خودتان بیاید و اگر هر کدام درست انجام دادید یک امتیاز بدهید .

توجه: در هریک از بازی ها تمرینات که ذکر کردم و نمونه های بعدی که ذکر خواهم کرد بازی ها را تا جایی ادامه دهید که برای کودکان شما جالب است و خسته نشده اند. اگر کودک از بازی و تمرینات خسته شده باقی بازی ها و تمرینات را می توانید به روز دیگر یا ساعات آتی موکول کنید.

مرتب کردن و ترتیب بندی

افزایش تمرکز در کودکان

 از دیگر تمرینات می توانم به مرتب کردن اشیاء یا حروف با توجه به ترتیبی مقرر کردین یا تصمیم گرفتین اشاره کنم که می توانید از کودکان خود هم نظر دریافت کنید یا با هم به مرتب کردن بپردازید. می توانید به عنوان مثال از او بخواهید اسباب بازی هایش را به ترتیب حروف الفبا به صف کند و مرتب کند یا حتی به ترتیب بزرگ به کوچک یا رنگ تیره به روشن و دیگر انواع ترتیبات نیز می توانید بهره ببرید .

توجه: در تمامی تمرین ها و حتی بازی ها از سیستم جایزه دادن و امتیاز دادن نیز می توانید به خوبی بهره ببرید که در بخش سیستم جایزه و امتیاز که یکی از بخش های مهم است مفصل در اینباره توضیح خواهم داد.

کاردستی بسازید

افزایش تمرکز در کودکان

 از تمرینات ساختنی قافل نشوید زیرا این تمرینات خلاقیت کودک را بیشتر بر می انگیزد و برای او می تواند بسیار نو آورانه و جدید باشد می توانید چند اوریگامی یاد بگیرید و آنها را به او هم یاد بدهید و از او بخواهید  او هم مشابه شما آن را بسازد ابتداً از اوریگامی های بسیار ساده شروع کنید مثل قایق کاغذی یا موشک کاغذی و بعد تنوع را زیاد تر کنید.

افزایش تمرکز در کودکان

تمامی موارد بالا مواردی هستند که بیشتر حس بینایی را در گیر کرده و توجه را از طریق این حس متمرکز می کنند ، از درگیر کردن دیگر حس ها مثل شنوایی لامسه قافل نشوید و چون علاوه بر افزایش تمرکز حس های مختلف او را هم تقویت کردید.

 

بازی شنیداری

حدس بزن من چی ام؟

می توانید اشیاء مختلف را بکار بگیرید و از او بخواهید چشمانش را ببندد و هر وقت شما صدایی را از شی درآوردید حدس بزنید چی وسیله ای در دستان شماست یا می توانید خودتان صدای حیوان یا وسیله هایی را در بیاوید مثلاً افتادن یه سنگ، حرکت هلیکوپتر و به نوبت این بازی را انجام دهید علاوه بر این می توانید تصویر هایی مقابلش قرار دهید و بخواهید صدای مورد نظر مربوط به کدام  تصویر است.

 

بازی های مناسب سن 6 سالگی به بعد:

کودکان در این سنین آمادگی ذهنی بسیار خوبی برای فراگیری بازی های ذهنی پیچیده تر دارند بازی هایی مثل شطرنج مکعب روبیک و پازل های چند تکه کلاس های چرتکه و دیگر تمرینات و ورزش های  مشابه بسیار در تمرکز کودکتان مؤثر است اگر خودتان می توانید به آنها آموزش دهید از این کار دریغ نکنید اگر هم نمی توانید آنها را به کلاس بفرستید.

سیستم جایزه و امتیاز

خب رسیدیم به یکی از بخش های مهم مقاله ی امروز سیستم امتیاز و جایزه ، یادتون باشه که همیشه تعیین هدف یکی از عوامل مهم برای متمرکز کردن ذهن کودک بر روی موضوع مورد نظر است و به طبع آن امتیازبندی و تعیین جایزه یکی از عوامل ضروری برای ترغیب کودک است.

توجه: در جایزه دادن همیشه از جایزه های مادی مثل فلان غذا یا خوراکی ، فلان اسباب بازی یا فلان مقدار پول نیز استفاده نکنید با اینکارتان کودک را شرطی می کنید و جنبه تمرینی برای کودکان از بین میرود و تمرکزش بیشتر روی هدف نهایی که فلان دوچرخه یا فلان ماشین کنترلی یا فلان عروسک هست منعطف شود اینکار جنبه ی تربیتی کار را از بین می برد و به جای افزایش تمرکز در کودکان موجب می شود کودک شرطی شود.

افزایش تمرکز در کودکان

پس از چه نوع جایزه و امتیازی در تشویق کودک استفاده کنیم؟

به جای استفاده از این جایزه های مادی از جایزه هایی استفاده کنید که بیشتر می تواند جنبه های تربیتی کودک را در بر بگیرد مثل رفتن به فلان پارک یا درست کردن فلان غذا اگر تمرینات و تکالیفش را در زمان مقرر انجام داد اجازه دارد مدت زمانی را به کاری که به آن علاقه دارد بپردازد و تفریح کند و دوباره ادامه ی کار را شروع کند.

زمانی که کودک بر روی کاری تمرکز می کند نباید زیاد باشد زیرا که مقدار زمان تمرکز بر روی یک کار در کودکان و بزرگسالان متفاوت است طبق تحقیقات کودک نمتواند بیش 15 تا 20 دقیقه بر روی موضوعی تمرکز کند این در صورتی است که یک فرد بالغ 40 دقیقه می تواند روی موضوعی نیز تمرکز کند.

جدول امتیازات

بگذارید راهی نشانتان بدهم که می توانید با استفاده از آن کودکان را به راحتی در راستای هدفمان که افزایش تمرکز در کودکان است قدم بگذارند و کار ها را درست و به وقت انجام دهند ؛ در جدول امتیاز کودک یاد میگیرد سلسله کار هایی را برای رسیدن به امتیاز انجام دهد و با رسیدن به هدف آن کار شما یک امتیاز به او می دهید این امتیاز می تواند در قالب یک کارت صد آفرین یا یک برچسب باشد.

 وقتی تعداد بر چسب ها نیز کامل شد هدف که مثلاً خرید فلان کتاب یا رفتن به آن سفر تفریحی که قبلاً تصمیمش را برایش انجام دهید ، البته به یاد داشته باشید عیبی ندارد که گاهی هم برای افزایش تمرکز کودک از اهداف مادی مثل آن دوچرخه ی قرمز در آن فروشگاه بزرگ هم استفاده کنید اما یادتان باشد همان طور قبلاً ذکر کردم در اینکار افراط نکنید.

 

استفاده از قوه تخیل برای افزایش تمرکز در کودکان

افزایش تمرکز در کودکان

 

از قوه تخیل کودکان غافل نشوید و برای پرورش فکرش از آن بهره بگیرید می توانید از او بخواهید با هم چشم هایتان را ببندید بعد جایی را تصور کنید مثلاً یک مدرسه، بعد به نوبت هر کس بگوید چه چیزی در این مدرسه ی خیالی می بیند. با این کار ذهن کودک بر روی وسایل درون یک مدرسه معطوف خواهد شد و اگر درست حدس بزند هرکس یک امتیاز از دیگری جلو می افتد.

ایجاد حس رقابت به همراه تمرکز و خلاقیت نتیجه ی خوبی به همراه دارد اما به یاد داشته باشید در ایجاد حس رقابت زیاده روی نکنید.

 

چه کار کنیم کودک بر تکالیف و مشق هایش تمرکز کند؟

توافق دو جانبه حلال مشکلات

با کودک خود گفت و گو کنید موضوعی را انتخاب کنید که اگر وی تکالیفش را انجام دهد شما هم به عنوان مثال اجازی بازی کردن با بچه ها و دوستانش که سر کوچه مشغول بازی کردن هستند را به او می دهید.

یادآوری وظایف

یاد آوری وظایف به این معنی نیست که همیشه وظایف او را در مواقعی که از حل تمرینات و تکالیفش سر پیچی می کند برایش تکرار کنید ، شما در اینجا باید وظایف خود را برایش بگویید و به بفهمانید که حتی اگر کاری شما را خسته می کند آنرا به خوبی به اتمام می رسانید ، غذا می خرید کار می کنید  لباس می خرید و آشپزی می کنید و او هم باید بداند که تنها وظیفه ای که دارد تمرکز بر روی تکالیف و مشق هایش است.

اصول را رعایت کنید او شما را می بیند!

افزایش تمرکز در کودکان

بله ،  همان طور که می دانید شما الگوی کودکان خود هستید پس خودتان باید بر روی کارهایتان طبق اصول تمرکز کنید مثلاً این که هر پنجشنبه بعد از ظهر باید یک ساعت تا دو ساعت ورزش کنید  و این کار را هم در موعد مقرر انجام دهید در هر صورت شما به عنوان اولین و بزرگترین الگو نقش بسیار مهمی در افزایش تمرکز کودکتان ایفاء می کنید.

عوامل حواس پرتی را به حداقل برسانید

خب ازتون می خواهم شرایطی را که باز گو می کنم را متصور بشوید. از مدرسه تعطیل شده و زمانی رو برای ناهار یا استراحت یا حتی هر دو می پردازد. وقت آن رسیده تکالیفش را حل کند اما در همین حین برنامه ای که دوست دارد از تلویزیون پخش می شود و علی هم که همسایه و یکی از دوستانش است زنگ میزند می گوید دارن بازی می کنند و از او هم دعوت می کند بازی کند و همین تازگی ها بازی جدیدی برای پلی استیشن خریده آیا با این همه حواس پرتی تمرکز بر روی تکالیف میسر است آیا می شود در چنین شرایطی تمرکز کودک را افزایش داد؟ قطعاً خیر.

افزایش تمرکز در کودکان

این وظیفه ی شما است که در زمانی که موقع انجام مشق ها رسید آن بازی جدید و استفاده از آن را به ساعتی مقرر موکول کنید و بازی کردن در غروب با بچه ها را به نوشتن مشق ها و دیدن مشق ها توسط شما باید صورت بگیرد. تلویزیون را خاموش کنید و نگذارید به حال خودش و محیط را آماده کنید.

توجه: بازی های کامپیوتری و پلی استیشن فقط به عنوان مثال مورد توجه بوده و به عنوان پاداش پیشنهاد نمی شود اما اگر هم کودک گوشی هوشمند یا امکانات نظیر این را برخوردار است سعی شود بازی هایی را برایش فراهم کنید که فکری باشند و نیاز به تمرکز داشته باشند.

مکان مخصوص تکالیف داشته باشد

وقتی حرف از مکان مخصوص میشه شاید همان اول یک اتاق که برای انجام تکالیف اوست متصور شوید که البته غلط هم نیست اما لزوماً قرار نیست اینطور باشد چون ممکن است بسیاری از این امکانات برخوردار نباشند لذا منظور می تواند میز مطالعه ای باشد که گوشه ی حال  یا حتی اتاق خواب است باشد جایی که حواس پرتی های محیط به حداقل رسیده باشد یا اگر اتاق جدا گانه ای برخوردار است بسیار عالیست و باید شرایط در آن اتاق فراهم شود.

تمام وسایل مورد نیاز را برای انجام تکالیف فراهم کرده و سعی کنید در کنار او و در دسترسش باشد که مجبور نشود هر بار برای گرفتن وسیله ای بلند شود و تمرکزش را بهم بریزد.

به او آزادی انتخاب روش بدهید:

به یاد داشته باشید کودک شما حتماً نباید به گونه ای که مرسوم هست متمرکز شود و تکالیف و کار ها را انجام دهد ، همانطور که می دانیم روش های مطالعه افراد با هم متفاوت است مثلاً من دوست دارم آرام مطالعه کنم و با خودم در رابطه با موضوع فکر کنم دوستی دارم که دوست دارد وقتی می خواند نوت بر می دارد و می نویسد یا شخصی دوست دارد بلند بلند درس بخواند یا شخصی فقط  در سکوت می تواند مطالعه کند یا کسانی که فقط در کتابخانه ها و سالن  مطالعه به مطالعه و درس خواندن می پردازند.

او هم از این قاعده مستثنی نیست و ممکن است روش خودش را برای تمرکز داشته باشد سعی کنید در این راه سخت نگیرید و کمکش کنید روش خودش را پیدا کند.

 

تغذیه مناسب و دریافت انرژی

افزایش تمرکز در کودکان

یکی دیگر از موارد مهمی که به تقویت کودک و در نتیجه افزایش تمرکز کودکان تأثیر دارد و بسیار مهم تغذیه مناسب است ، میوه های تازه یا در صورت امکان میوه های مورد علاقه اش هم برای تشویق  و هم برای دریافت انرژی باقی تکالیف مهم است. مقداری میوه برایش بگذارید  از مغز های خوراکی مثل بادام و پسته که البته این روز ها قیمتش سر به فلک کشیده استفاده کنید از مویز و کشمش و سویا و سایر تنقلات سالم غافل نشوید و سعی کنید او را به این تنقلات علاقه مند کنید.

انرژی زاهای غیر طبیعی ممنوع

درست است که بر روی دریافت انرژی تأکید داشتم اما به یاد داشته باشید که از انرژی های مصنوعی مثل نوشابه های انرژی زا پرهیز کنید حتی از قهوه دادن به آن ها و اجازه قهوه خوردن را به انها ندهید بسیار بهتر است زیرا طبق تحقیقات کافئین موجود در این نوشیدنی ها چه طبیعی باشد چه غیر طبیعی برای کودکان مناسب نیست و مضر است. می توانید به جای این نوشیدنی ها از شیر و ترکیب آن با خرما یا موز و از این دست ترکیب های عالی و انرژی زا استفاده کنید.

توجه: مطمئن شوید بدنش به اندازه کافی پروتئین ها ، گوشت و ویتامین ها را نیز دریافت کند  و وعده های غذایی کاملی از این موارد داشته باشد و برنامه غذایی متنوع و مفیدی داشته باشد.

جمع بندی و نتیجه گیری:

خب پس فهمیدیم که ذهن کودک و این عدم تمرکز کودکان بر روی مسائل جز موارد طبیعی است برای افزایش تمرکز در کودکان باید از وقتی در سنین پایین تر هستند خلاقیت نشان دهید و بازی ها و تمرین هایی را با هم انجام دهید که نیاز تمرکز و تفکر دارد  و همچنین  کاری کنید  که تمرین ها و تکالیف را انجام دهند. راه مجاب کردن را همانطور که توضیح دادم استفاده از زور نیست. از سیستم هایی مثل سیستم جایزه و امتیاز و سایر سیستم ها و موارد توضیح  داده شده بهره ببرید.

 شرایط محیط بسیار در افزایش تمرکز در کودکان تأثیر دارد سعی کنید محیط مناسب را برایش فراهم کنید با هم توافق کنید و قوانین بگذارید و خودتان الگوی مناسبی برایش باشید.

با همه ی اینها یادتان باشد ساعت و زمانی را به کار مورد علاقه اش اختصاص دهید از او نخواهید زمان طولانی پشت هم برای انجام کار صرف کند 15 تا 20 دقیقه تمرکز بر موضوعی برای آن کافی است با انجام دادن تمامی موارد بالا برای کودکان خود، شما به افزایش تمرکز آن نیز کمک کردید اما یادتان باشد او در انتخاب روشش آزاد است.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

تقویت هوش کودکان؛تقویت هوش جنین، نوزاد و کودک با روش های معجزه آسا

تقویت و پرورش خلاقیت کودکان برای تضمین موفقیت کودکان با راهکارهای بینظیر

تقویت حافظه کودکان با شاه کلیدهایی که باید بدانید(جامع)

رشد مغز کودکان ؛ برترین روش ها و خوراکی ها برای تقویت ذهن کودکان

5/5 - (2 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک
نویسندگان سایت اَبَرکودک سعی دارند با نوشتن مقالات ارزشمند شما عزیزان را در جهت تعلیم و تربیت فرزندانتان یاری کنند. برای اینکه با مدیر سایت ابرکودک آشنا شوید کافیه است اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه