اعتماد به نفس در کودکان و نکاتی برای افزایش سریع آن که نمیدانید

زمان تقریبی مطالعه 12 دقیقه
5/5 - (6 امتیاز)

اعتماد به نفس در کودکان

در این مقاله ابرکودک در مورد یک مسئله بسیار مهم به نام اعتماد به نفس در کودکان نکات مهمی قراره گفته بشه. اعتماد به نفس در کودکان می تواند نوعی سکوی پرتاب برای آنان شود . چرا که داشتن اعتماد به نفس در کل باعث نزدیک شدن به موفقیت می شود منتها اعتماد به نفس در کودکان ، تاثیر بیشتری دارد و چه بهتر که از کودکی روی آن ها تمرکز شود .

اعتماد به نفس درکودکان

باید توجه داشته باشیم ، برای اینکه اعتماد به نفس کودکان افزایش یابد ، باید خود والدین نیز دارای اعتماد به نفس بالایی باشند و قبل از پرداختن به کودکان ، باید به افزایش اعتماد به نفس والدین پرداخت . حال در ادامه به روش هایی که موجب افزایش اعتماد به نفس در کودکان و البته والدین می شود ، اشاره خواهیم کرد .

 

نقش خود شناسی در اعتماد به نفس کودکان و والدین

اعتماد به نفس درکودکان

خود شناسی یعنی ما درباره خود چه فکری می کنیم و البته رفتار های ما به این وابسته است که من چه احساسی نسبت به خود داریم .

خود شناسی شامل همه تصوراتی از خودمان است ؛ نظیر اینکه چه می کنیم یا چه نمی کنیم ، چه کسی هستیم و هدفمان چیست . در واقع همه آن چیز هایی که شخصیت ما را با دیگران متفاوت می کند . افرادی که خودشناسی درستی از خود دارند ، معتقدند که با ارزش اند و البته به اندازه دیگران نیز ارزشمند هستند و قادر به انجام همه کار ها به صورت منطقی و درست هستند . ولی کسانی خود شناسی درستی از خود ندارند احساس می کنند که هیچ کاری را نمی توانند به درستی انجام دهند و به اندازه کافی خوب و ارزشمند نیستند .

اعتماد به نفس در کودکان

خود شناسی ما در طول زندگی و البته از دوران کودکی ما شروع می شود . ما از تایید شدن از طرف افرادی که برای مان مهم هستند ( نظیر والدین و خانواده ) پی می بریم که موجودی ارزشمند هستیم یا خیر . بنابراین این موضوع می تواند تاثیر زیادی در اعتماد به نفس در کودکان شود .

آنچه والدین درباره خود به عنوان انسان و آنچه فرزندانشان درباره خود چه فکری می کند ، می تواند بر اعتماد به نفس در کودکان تاثیر زیادی داشته باشد .

بر فرض مثال خانواده را در نظر می گیریم که زیاد درباره خود فکر نمی کنند در واقع والدین و فرزندانشان اعتماد به نفس و عزت نفس پایینی دارند و خود را قبول ندارند . اما بعضی روز ها که بهتر از روز های دیگر است و اوضاع به خوبی پیش می رود ، والدین احساس بهتری در مورد خود پیدا می کنند و اتفاقا همین حس نیز به کودکان نیز منتقل می شود . این موضوع نشان دهنده این است اعتماد به نفس والدین می توانند تاثیر در اعتماد به نفس در کودکان خود شوند .

در ادامه به روش هایی را مرور خواهیم کرد که عزت نفس و اعتماد به نفس خود را به گونه ای شکل دهید که خود شناسی درستی از خود داشته باشید . توجه داشته باشید که رفتار های ما ، تحت تاثیر احساس ما نسبت به خودمان است و همین موضوع بر نوع رفتار ما با فرزندان خود موثر است . بنابراین اگر احساس خوبی از خود داشته باشیم ، از طریق رفتاری که بر فرزندان خود داریم ، می توانیم این احساس را بر فرندان خود نیز انتقال دهیم تا اعتماد به نفس در کودکان مان افزایش یابد.

کار این مقاله به دو بخش تقسیم شده که بخشی از آن در مورد افزایش اعتماد به نفس در والدین و بخشی از آن نیز در مورد افزایش اعتماد به نفس در کودکان می باشد . ولی به طور کلی هر دو بخش برای والدین و کودکان می تواند موثر واقع شود .

 

پایه ریزی اعتماد به نفس در والدین

بگذارید روی احساسی که والدین نسبت به خود دارند ، شروع کنیم . پس می توانیم به چیزی بپردازیم که به والدین کمک می کند تا تفکر مثبت تری نسبت به خود داشته باشند .

 

افزایش تفکرات مثبت در والدین نسبت به خودشان

اعتماد به نفس در کودکان

این نکته مهمی است که سعی کنید علی رغم آنچه پیرامون شما می گذرد ، به گونه ای مثبت در مورد خودتان فکر کنید . شما باید به خود احترام بگذارید و قبول داشته باشید که فردی اثر گذار هستید . گاهی اوقات این نوع فکر کردن کار مشکلی است . در واقع ، بسیاری از مردم اصلا تامل و تفکر در مورد خود را مشکل می دانند ، مگر اینکه کمبود و نقصی در خود بیابند.

اجازه بدهید با دریافتن شیوه تفکر شما در مورد خودتان شروع کنیم . سعی کنید فهرستی از تمام توانایی هایتان و آنچه در خود ارزشمند می دانید تهیه کنید . مانند صبر و شکیبایی ، حس شوخ طبعی و یا مهربانیتان و … .

احتمالا این کار برایتان مشکل است . گاهی اوقات که ما این تمرین را با دیگران انجام می دهیم ، نمی توانند هیچ نکته مثبتی در باره خودشان بگویند . اگر من از شما می خواستم تا فهرستی از تمام نکات منفی تان تهیه کنید ، احتمالا می توانستید یک صفحه پر کنید . اگر مثبت فکر کردن نسبت به خودتان خیلی مشکل است از همسر یا یکی از دوستان خود بخواهید تا نکات مثبت شما را بازگو کند .

روی فهرست توانایی های خود کار کنید. با گذشت زمان قادر خواهید بود نکات بیشتری را به این فهرست اضافه کنید و نسبت به خودتان مثبت اندیش تر و مطمئن تر خواهید شد.

ما اغلب اوقات اجازه می دهیم که اتفاقات روزمره بر احساس ما درباره خودمان تاثیر بگذارد . برخی امور به خوبی پیش نمی رود و ما احساس می کنیم که نا توان و ضعیفیم ، ولی وقتی امور به خوبی پیش می رود احساس خوبی نسبت به خود داریم و اعتماد به نفس بیشتری کسب می کنیم . اغلب اوقات اتفاقات روزمره اهمیت نا چیزی در تعیین هویت شما دارد و نباید از آن به عنوان معیار سنجش خود استفاده کنیم .

 

احساس بد والدین در مورد خودشان

تفکر نادرست در مورد خودتان ، اعتماد به نفس تان را تضعیف خواهد کرد . اگر خود را شکست خورده در نظر بگیرید ، خود را در معرض شکست قرار داده اید . اگر شما فکر می کنید که به اندازه کافی خوب نیستید و توانایی انجام هیچ کاری را ندارید، موفقیت کمتری هم خواهید داشت .

ولی اگر مثبت فکر کنید و خود را در انجام امور توانا بدانید موفقیتتان بیشتر خواهد بود لذا تفکر مثبت درباره خود و اینکه قادر به عمل هستید اهمیت بسزایی دارد . کودکانی که به موفقیت های والدین خود افتخار می کنند اعتماد به نفس خیلی بالاتری نسبت به کودکان دیگر دارند .

اعتماد به نفس در کودکان

 

دیگران و تاثیر آن ها بر اعتماد به نفس در کودکان

احتمال زیادی وجود دارد که دیگران از رفتار کودک شما و کاری که خودتان انجام می دهید ، ایراد بگیرند . همچنین احتمالا وقتی چنین اتفاقی رخ می دهد احساس بدی نسبت به خود پیدا می کنید . ممکن است در اثر این انتقاد حسابی نا امید شوید . ممکن است وسوسه شوید که به آن ها بگویید حواسشان به کار خودشان باشد یا اینکه بخواهید تسلیم شوید و دست از تلاش بردارید . ممکن است بخواهید که با خشم بر سر آنان فریاد بزنید و یا آنقدر خسته و بی حوصله شوید که حتی توانایی توضیح دادن در مورد مشکل فرزندتان را نداشته باشید .

وقتی کسی از شما انتقاد می کند چند کار میتوانید بکنید . می توانید او را نادیده بگیرید و یا اینکه در مورد وضعیتی که در آن قرار دارید و تلاشی که برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان خود می کنید، توضیح دهید. آرام باشید و ضمن رعایت ادب به آن ها بگویید که می دانید چه کاری می کنید و چه نتیجه ای ی خواهید بگیرید.

 

احساس گناه والدین در مورد کمبود اعتماد به نفس در کودکان خود

اعتماد به نفس در کودکان

کمبود اعتماد به نفس در کودکان ، احساس شما درباره خودتان را تحت تاثیر قرار می دهد . اگر فرزندتان دردسر به بار آورد ، شما احساس گناه می کنید . این نکته مهم است که به آسانی قبول نمی کنید که برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان تسلیم نشوید . شما باید در مورد احساسات خود کار کنید و برای کمک به افزایش اعتماد به نفس در کودکان تلاش کنید که اوضاع را تغییر دهید تا مجددا با مشکل موجه نشوید .

والدین کودکان بدون اعتماد به نفس در معرض احساس گناه و احساس شکست اند .والدین اغلب از خود می پرسند که نکند مشکلات فرزندشان به رفتار آنان مربوط باشد . به عنوان والدین کودک با اعتماد به نفس ضعیف ، رویکرد مثبت خود را حفظ کنید و هر عقب نشینی در کار را به عنوان فرصتی برای یادگیری چیز دیگری در مورد چگونگی کمک به افزایش اعتماد به نفس در کودکان خود بدانید .

این نکته مهم است که زمان و انرژی برای تامل درباره خود و پرورش حس اعتماد به نفس در کودکان و احترام به خویش صرف کنید . به این طریق یک حس قوی خود شناسی کسب خواهید کرد . اگر احساس مثبت و مطمئنی نسبت به خود داشته باشید ، به شما در انجام هر کاری نظیر کمک به افزایش اعتماد به نفس در کودکان خود یاری خواهد کرد .

 

پایه ریزی در اعتماد به نفس کودکان

کودکانی که اعتماد به نفس کمی دارند می دانند که بیشتر مواقع کار ها را غلط انجام میدهند و آگاهند که دیگران و به ویژه خانواده شان از رفتار آن ها خسته و نا امید شده اند . این کودکان احساس خیلی خوبی در مورد خودشان ندارند و این یک دلیل بد رفتاری در کودکان با اعتماد به نفس ضعیف است . آن ها باور ندارند که می توانند کاری را به درستی انجام دهند و وقتی با رفتار خوب نمی توانند جلب توجه کنند ، شروع به جلب توجه با رفتار بد می کنند .

بخاطر داشته باشید در رفتار فرزندتان بر اموری تمرکز کنید که می پسندید و به اشتباهات او خیلی کم توجه کنید یا اصلا نادیده بگیرید . سعی کنید رویکردی مثبت نسبت به فزندتان داشته باشید و حتی کوچکترین کار خوب او را تحسین کنید .

مهم است بخاطر داشته باشیم که می توانیم رفتار دیگران را با رفتار خودمان تحت تاثیر قرار دهیم . به یاد داشته باشید که رفتار های ما متقابل است و تغییر رفتار ما رفتار فرزندمان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین تغییر در شیوه رفتار خودتان به منظور تغییر در شیوه رفتار فرزندتان اهمیت دارد.

 

تحسین و تشویق کردن

اعتماد به نفس در کودکان

در مورد استفاده از تحسین برای تشویق رفتار مثبت باید بگویم ، زمانی که سعی داریم تا اعتماد به نفس کودک را پایه ریزی کنیم ، تحسین اهمیت بالایی دارد. بیشتر فرزندتان را تحسین کنید ؛ برای مثال به او بگویید که چقدر خوب با ماشین هایش بازی می کند و یا چقدر خوب بشقاب ها را در ظرف شویی می گذارد.

به فرزندتان نشان دهید که به او احترام می گذارید . از مداخله کردن در کار فرزندتان وقتی سعی دارد مشکلی را حل کند ، خودداری کنید ، چون باعث تضعیف اعتماد به نفس در کودکان خود می شود  و به این معناست که او برای حل مسئله شایستگی ندارد.

با تشویق به اینکه خودش برای حل مسئله فکر کند به او کمک کنید و این نشان خواهد داد که او را به قدر کافی توانا می دانید . اگر فرزندتان را باور داشته باشید ، باعث می شود او نیز خودش را باور کند . بگذارید فرزندتان بداند که به او ایمان دارید ؛ جنبه های مثبت و موفقیت هایش را متذکر شوید و نه کمبود ها و شکست هایش و به این گونه اعتماد به نفس در کودکان خود را پایه ریزی کنید.

برای افزایش حس اعتماد به نفس در کودکان، مهم است که کودک احساس کند سودمند است . با کمک به او برای یافتن جنبه های مثبت که در آن تواناست و تشویق او برای استفاده از این مهارت ها می توانید حس سودمند بودن و اعتماد به نفس در کودکان خود را افزایش دهید.

سعی کنید فرزندانتان را هنگامی که سعی در انجام کاری هستند تشویق و تحسین کنید و منتظر نتیجه نباشید . چرا که آن وقت کودک احساس می کند که وقتی ارزشمند است که کار های او به کمال برسند و وقتی موفق به انجام کاری پس از تلاش بسیار نشود ، فکر می کند که همه آن زحمات بی نتیجه بوده  این باعث ناراضی بودن کودکان از خود و در نتیجه تضعیف اعتماد به نفس در کودکان می شود .

بنابراین در هنگام تلاش در انجام کاری شروع به تشویق و کمک به او کرده و به او بگویید که خوب عمل می کند و بخاطر به او و کار هایش افتخار می کنید . روش های دیگری را برای تشویق او پیدا کنید و هنگام دیدن تلاش فرزند ، از هیچ فرصتی برای اظهار نظر مثبت نسبت به او و کار او، دریغ نکنید.

 

ارزش دادن

اعتماد به نفس در کودکان

در هر رابطه ای احترام گذاشتن خیلی مهم است و در رابطه با فرندان خود نیز ، باید به او با تمام وجود ابراز کنید که او را با تمام عیب هایش دوست دارید . هر چند که در آن فکر هستید که ای کاش بهتر از این می بود. ولی اگر فرزندانتان متوجه شوند که او را با این شخصیت دوست ندارید ، اعتماد به نفس آنها به شدت کاهش میابد. از خود متنفر شده و حتی باعث می شود رفتار هایش از قبل نیز بد تر شوند . در نتیجه این موضوع را در ارتباط با اعتماد به نفس در کودکان را خیلی جدی بگیرید .

کودکان اغلب بخاطر مشکلاتی که دارند ، رفتار های نادرستی از خود بروز میدهند . اینکه رفتار های فرزندانتان را از خود فرزند به عنوان انسان جدا کنید بسیار بسیار مهم است . اینکه به فرزند خود نشان دهید که خود او را دوست دارید و به او احترام می گذارید و نشان دهید که بعضی از رفتار هایش را دوست ندارید.

آن وقت باعث می شود که روی رفتار های بد فرزند متمرکز شوید و با جداکردن رفتار و خود فرزند ، باعث میشوید که رفتار های بد تبدیل به شخصیت فرزند نشوند . بلکه تلاش می کنید با قبول خود فرزند و احترام و ارزش گذاشتن به او ، رفتار های بد او را تبدیل به رفتار های خوب کنید . آن وقت نه تنها لطمه ای بر اعتماد به نفس در کودکان وارد نمی شود ، بلکه موجب بهبود آن می شود.

 

واقع بین باشید

بیش از حد از فرزندان خود انتظار نداشته باشید . آنچه را که در هنگام رشد آن ها را کسب خواهند کرد ، نباید از فرزندان خود بخواهید . باید از دید فرزندان خود به دنیا نگاه کنید و با آن ها به مشکلات آن ها اندیشید و شیوه هایی را با کمک به موفقیت آن ها برنامه ریزی کرد . برای مثال چون فرزند همسایه در شش سالگی می تواند بخواند و بنویسد ، ما نیز فرزند خود را در سن کم مجبور به یادگیری خواندن و نوشتن کنیم تا به قول معروف ” کم نیاوریم ” !

 

خواهران و برادران

اعتماد به نفس در کودکان

اگر بیش از یک فرزند دارید ، فکر کردن به ارتباط میان خواهران و برادران بسیار مهم است . این که بچه ای را به جان بچه دیگر بیندازید خیلی آسان است. مانند وقتی که هر کدام کار هایی انجام میدهند و یکی را بیشتر از دیگری مورد تشویق قرار می دهید. البته ایجاد رقابت تا حدودی خوب است ؛ ولی نباید طوری باشد که به هر کدام از آن ها آسیب وارد شود.

به هر یک از فرزندان خود به عنوان فردی منحصر به فرد نگاه کنید و به آن ها کمک کنید تا کاری که در آن استعداد دارند را کشف کنند و آن ها را قانع کنید که هر کسی دارای ویژگی های منحصر بفردی است و به ویژگی هر کدام از آن ها افتخار کنید و ارزش دهید . البته این را در نظر داشته باشید که همه آن ها را به طور مساوی دوست داشته باشید . این باعث می شود اعتماد به نفس در هرکدام از کودکان حفظ شود و لطمه ای وارد نشود.

 

مراقب باشید!(مهم)

با یک دست پیش نکشید و با دست دیگر پس نزنید . خیلی ساده می توان کودکی را تشویق کرد و سپس در پایان با اظهار نظری که باعث تضعیف تلاش او می شود همه آن کار خوب را باطل کرد . نظیر :

امروز واقعا کارت را خوب انجام دادی . چرا نمی تونی همیشه اینطوری باشی ؟

حیف که در منزل اینطور رفتار نمی کنی!

 

یک بیان هشدار دهنده!

اعتماد به نفس در کودکان

از سرزنش کردن کودک به طور مکرر پرهیز کنید . کودکانی که مدام از طرف اطرافیان مورد انتقاد قرار می گیرند دچار سرخوردگی شده و باعث تضعیف اعتماد به نفس کودکان می شود.

 

جمع بندی

  • برای بالا بردن اعتماد به نفس خود ( والدین ) هر کاری که می توانید انجام دهید
  • شما احساس ارزشمند بودن را از رفتار فرزندانتان بدست نمی آورید
  • بهبود رابطه با فرزندانتان بیشتر به نفع شماست تا دستیابی به کمال
  • به فرزندانتان ارزش بدهید و آن ها را همانگونه که هستند بپذیرید
  • رفتار مثبت فرزندان خود را یاد آوری کنید
  • به فرزندانتان نشان دهید که به او ایمان دارید
  • تلاش و پیشرفت ( و نه فقط موفقیت ) فرزندان خود را مورد تشویق قرار دهید
  • از هم کاری فرزندانتان با شما ، قدر دانی کنید
  • از تشویق به موقع استفاده کنید

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

تقویت هوش هیجانی در کودکان و معجزات هوش هیجانی(EQ) که نمیدانید!

آموزش تصمیم گیری به کودکان از روی چک لیست ابرکودک شما

مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با روشهایی پیش پا افتاده

آموزش مدیریت مالی به کودکان با چک لیست آموزشی ابرکودک

5/5 - (6 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک
نویسندگان سایت اَبَرکودک سعی دارند با نوشتن مقالات ارزشمند شما عزیزان را در جهت تعلیم و تربیت فرزندانتان یاری کنند. برای اینکه با مدیر سایت ابرکودک آشنا شوید کافیه است اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه