آموزش کارآفرینی به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

فهرست این مطلب hide
3 ب ) آموزش کارآفرینی به کودکان با ۱۰ روش ابرکودک
زمان تقریبی مطالعه 11 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

هر پدرومادری دوست دارد که فرزندی داشته باشد که در آینده کارآفرین باشد. کارآفرینی کار بسیار سختی است و کارآفرینان هم انسانهای سخت تلاشی هستند. آموزش کارآفرینی به کودکان می تواند زمینه ساز کارآفرین شدن آنها را در آینده فراهم کند.در مقالات ابرکودک همانطور همواره ما سعی میکنیم که موضوعات را نه فقط از دید خودمان بلکه از زاویه شما کاربران هم مورد ارزیابی قرار دهیم. بنابراین در این مطلب که به بررسی آموزش کارآفرینی به کودکان میپردازیم از شما می خواهیم که نظرات تان را در انتهای مطلب قرار دهید و با ما به اشتراک بگذارید.

 

آموزش کارآفرینی به کودکان

از آنجایی که آموزش کارآفرینی به کودکان در مدارس ایران وجود ندارد بنابراین اگر پدرومادری بخواهد فرزندی کارآفرین از دوران کودکی بار بیاورد مجبور است که او را در کلاس ها و یا دوره هایی که در بیرون از محیط مدارس برگزار می شود ثبت نام نماید. یا اینکه خود آن پدرومادر کارآفرین باشند تا بتوانند فرزندشان را در زمینه کارآفرینی آموزش دهند. ادامه مطلب را با ابرکودک تا انتها دنبال کنید تا بتانید نکات جالبی را در این زمینه که بعضا مدارس بزرگ دنیا در حال بکارگیری آن میباشند را فرا بگیرید.

 

 آموزش کارآفرینی به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

آشنا کردن کودکان با محیط کار و آموزش کارآفرینی به کودکان

برای آموزش کارآفرینی به کودکان در کنار مدیریت بهتر وقت خود می توانید فرزندانتان را کنار خود در شغل خود در سنین پایین ببرید و با محیط کار آشنا کنید وببینید محیط کسب و کار شما چگونه می تواند به فرزندان شما کمک کند که در زندگی موفق باشند. نه تنها داشتن فرزندانتان در دفتر کاری که برای شما انجام می دهد این است که کمی وقت اضافی با شما می گذراند بلکه این به شما کمک می کند تا فرزندتان به موفقیت در زندگی برسد. آموزش در مورد کارآفرینی در سنین کودکی و نوجوانی می تواند به کودک در رشد مهارت های زندگی کمک کند. مهارت هایی مانند ارتباطات و شبکه می توانند آنچه را که در آنها قوی هستند کشف کنند ، شور و اشتیاق کار پیدا کنند.

 

 آموزش کارآفرینی به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

الف ) چگونه می توانید فرزندان خود را در مورد این مهارتهای کارآفرینی آگاه کنید ؟

خودتان دست به کار شوید و شروع کنید تا به کودکان کوچک خود در مورد کارآفرینی آموزش دهید. چگونه بچه ها از مهارت های کارآفرینی بهره مند می شوند. کودکان می توانند از کودکی بیاموزند که یک کارآفرین در یک سازمان باشند اما والدین می توانند بجای اینکه منتظر بمانند تا کودکان بزرگ شوند و به دانشگاه بروند تابلکه دانشگاه برای پرورش ذهنیت کارآفرینی ، به بچه ها مهارتهای ارزشمندی را که با کارآفرینی در ارتباط است ، از جمله خلاقیت و تاب آوری آموزش دهد خودشان می توانند از کودکی بر روی اموزش کارآفرین شدن فرزندانشان در خانه یا در موسسات بیرونی کار کنند.

 

نقش مداری در کارآفرین شدن فرزندان

مدارس با مشارکت در پروژه هایی از جمله اجرای رستوران و بوفه خود ، شروع به آموزش کارآفرینی به بچه ها می کنند. اما والدین نیز می توانند این مهارت ها را به بچه ها یاد دهند. کارآفرینی از مهارتهایی مانند نوآوری ، خلاقیت ، تاب آوری ، تفکر انتقادی و ارتباطات بین فردی ناشی می شود.

 

 آموزش کارآفرینی به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

ب ) آموزش کارآفرینی به کودکان با ۱۰ روش ابرکودک

حقیقت این است که الگوی سنتی اخذ مدرک دانشگاهی و به دنبال آن شغل پایدار و پیشرفت مداوم در نردبان شغلی همیشه این روزها اتفاق نمی افتد. افزایش جمعیت ، بحران اقتصادی ، جهانی شدن ، کاهش قدرت درآمدی و بازارهای اشتغال پویا بدان معنی است که نسل امروز واقعاً وظیفه ترسناکی را در بازار کار دارد و آینده نیز آینده خوبی به نظر نمی رسد.

 

چه کسی نمی خواهد فرزندش مستقل و موفق باشند؟

دانشجویان در حال فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های برتر هستند و ماه ها (یا حتی سالها) در تلاش هستند تا شغل مناسبی پیدا کنند. دوره های کارآموزی بدون حقوق در سراسر جهان رایج است و در ایران هم در حال رشد است و حتی بعد از شش ماه هیچ نتیجه ای نیز به همراه ندارد.

چگونه می توانیم به جوانان در مقابله با این شرایط سخت کمک کنیم؟

پاسخ این است که :

به بچه ها در مورد کارآفرینی در اوایل دوران کودکی آموزش دهید

تا بتوانند با فرا رسیدن زمان آن فرصت های شغلی و کاری خود را ایجاد کنند.

 

آموزش کارآفرینی به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

رهبران کارآفرین و پرورش فرزندپروری مثبت با آموزش کارآفرینی به کودکان

کارآفرینی کودکان را به رهبر تبدیل می کند. آنها را به جای کارمندان به کارفرمایان تبدیل می کند و به آنها کمک می کند تا زندگی مؤثر و مستقلی را از طریق شرکتهای هدفمند ایجاد کنند. این گزینه به فرزندان گزینه های مناسب می دهد تا در یک دنیای شلوغ و خشن ، زندگی مناسبی کسب کنند. ویژگی های اساسی وجود دارد که هر کارآفرین برای موفقیت باید به آن نیاز داشته باشد. این وظیفه شما به عنوان والدین است که به فرزندانتان در توسعه شغلی و فکری و پرورش آنها کمک کند. در ادامه مطالب ابرکودک برخی از این ویژگی ها و اینکه چگونه می توانید کارآفرینی را در فرزندان خود پرورش دهید بیان میکنیم.

 

۱- سواد مالی را در کودکان خود ایجاد کنید.

سواد مالی چیزی است که امروز همه کودکان باید داشته باشند. متأسفانه ، مدارس اغلب در آموزش کودک شما به این حوزه توجه کافی نمی کنند. این نکته را به صورت اتفاقی عبور نکنید. به فرزندان خود در مورد پول از سنین کودکی بیاموزید تا به آنها پایه و اساس محکمی در امور مالی بدهید. فرزندان خود را در مورد پس انداز و سرمایه گذاری آموزش دهید و به آنها نشان دهید که چگونه می توان از آنها برای کسب درآمد بیشتر استفاده کرد. اگر دیدید که آنها سکه ها را دور می زنند ، به آنها بگویید که آنها را انتخاب کنید. بچه ها باید بدانند که هر سکه و پولی که حساب می شود زحمت زیادی را داشته است.

 

هنگامی که با شریک زندگی خود و یا با خود صحبت می کنید در مورد چگونگی هزینه کردن پول خود ، چقدر برای یک چیز خاص پس انداز کنید ، می گویند تعطیلات و مواردی از این دست ، به بچه های خود اجازه دهید که در آن شریک شوند و آموزش ببینند. به عنوان مثال ، از فرزندان خود بخواهید درمورد آنچه که باید پس انداز کنید ، مشاوره دهند. دادن این سطح از اعتماد و مسئولیت به آنها کمک می کند تا حس پول خوبی را پرورش دهند و ذهن کارآفرینی خود را پرورش دهند.

 

 آموزش کارآفرینی به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

۲- آموزش پیداکردن و جستجوی فرصت ها را به کودکان فراموش نکنید

به بچه های خود کمک کنید تا دریابند که دنیای اطراف آنها پر از فرصت های شغلی است ، و پیدا کردن آنها فقط نیاز به مشاهدات دقیق ، خود و خلاقیت دارد. آنها واقعاً نیازی به اشتغال ندارند. بنابراین دفعه دیگر که فرزندان شما برای خرید یک اسباب بازی مورد علاقه پول می خواهند ، از آنها بخواهید راه های ایجاد پول از طریق کارآفرینی را جستجو کنند. والدین در مورد چگونگی رشد فرزند خود به عنوان کارآفرین آموزش دهند و روشهای کارآفرینان موفق را به او بگویند. سپس در خصوص اینکه برای انجام اینکار صحبت می کنند و اینکه برای انجام این کار چقدر باید هزینه کند.

همچنین می توانید با درخواست از بچه های خود ، کارآفرینی را تشویق کنید تا پروژه های کوچک مانند غرفه ای کوچک را شروع کنند یا اسباب بازی های قدیمی خود را بصورت آنلاین از طریق سایت هایی مانند دیوار بفروشند. این به آنها آموزش می دهد که چگونه قیمت ها بازار را به خوبی تعیین کنند و این باعث می شود بچه های شما در دنیای واقعی قرار بگیرند.

 

۳- نگرش های کنجکاوانه و اکتشافی و کنجکاوی کودکان را تشویق کنید.

علاوه بر ترغیب فرزندانتان به کارآفرینی از آنها بخواهید که یک ذهن کنجکاوی را پرورش دهند و دائماً سؤال کنند. اجازه ندهید که با راه حلهای مشابه برای مشکلات خیلی راحت شوند. آنها باید چیزهای زیادی را مطالعه کنند و در مقابل ایده های جدید و روش های جدید انجام کارها باز باشند. اکتشاف و تحقیق درسهای مهمی است. به نظر می رسد بچه های ما در موقعیت هایی که کنجکاوی آنها را به خود جلب می کند شکوفا می شوند و به آنها اجازه می دهند دنیای اطراف خود را با شرایط خاص خود کشف و کشف کنند. قرار گرفتن در معرض یادگیری به کودکان می آموزد که روش های مختلفی برای فکر کردن در مورد هر وضعیت واحد وجود دارد و اینکه شما همیشه مجبور نیستید کارهایی را که همیشه انجام شده اند انجام دهید.

بگذارید بچه های شما در اطراف اجتماع خود قدم بزنند

اجازه دهید باملاحظات واضح و احتیاط های ایمنی با افراد مختلف درگیر زندگی شوند.

شما هرگز نمی دانید چه فرصتهایی را می توانند در آنجا پیداکنند.

 

 آموزش کارآفرینی به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

۴- تنظیم و برنامه ریزی هدف را آموزش دهید.

تنظیم اهداف و برنامه ریزی ها بخشی جدایی ناپذیر در موفقیت کارآفرینی است. اینها عادات مثبتی هستند که وقتی در روانی فرزندتان غنیمت شمرده می شوند ، مفید واقع می شوند. هرچه زودتر کودک شما یاد بگیرد که چگونه برنامه ریزی کند ، اهداف واقعی را تعیین کند و مراحل تکمیل شده را به اتمام برساند ، بهتر خواهد بود. به بچه ها بیاموزید که اهداف S.M.A.R.T (خاص ، قابل اندازه گیری ، دستیابی ، واقع بینانه و به موقع) را تعیین کنند و آن اهداف را انجام دهند. از آنها بخواهید که پنج هدف یا هدف برتر خود را تعریف و یادداشت کنند. مطالعات نشان می دهد که اهداف کتبی بیش از ۸۰٪ احتمال دستیابی دارند.

بعد از آنها بخواهید که :

با دقت در نظر بگیرند و پنج عمل لازم برای تحقق این اهداف را بنویسند.

در کل آنها را تشویق و حمایت کنید تا به اهداف تعریف شده خود برسید.

این باعث افزایش عزت نفس کودکان می شود.

همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس و احساس کلی فرزند شما می شود.

 

۵- ترغیب کار تیمی شوید تا آموزش کارآفرینی به کودکان را عملی بدهید

هیچ کس کاملاً خودکفا نیست. همه ما گاهی اوقات برای رسیدن به اهداف خود به کمک نیاز داریم. موفق ترین کارآفرینان از حجم کار سنگین پیشی می گیرند و با دیگران که عقاید آنها را برای ماندن در مسیر و موفقیت در نظر می گیرند ، گروهی کار می کنند. کودک شما همچنین برای رسیدن به اهداف مشترک باید یاد بگیرد که چگونه با دیگران خوب بازی کند. یکی از بهترین راه های پیشبرد کار تیمی از سنین پایین ، ترغیب فرزندانتان برای شرکت در ورزش است. ورزش می تواند یک کلاس عالی برای اصول و ارزشهای کارآفرینی باشد. ورزش های گروهی می آموزد که کار تیمی چقدر مهم است.

 

 آموزش کارآفرینی به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

۶- پاداش ابتکار شخصی و کار با کیفیت را به کودکان بدهید

اصرار داشته باشید که بچه های شما هر بار ابتکار عمل را انجام دهند و کارهای باکیفیتی را انجام دهند. خواه در کارهای خانه یا فعالیتهای فوق برنامه باشد. به دست آوردن بهترین تلاش خود در هر کاری که انجام می دهند ، این است که بچه ها مسئول و قابل اعتماد هستند و این به موفقیت کلی آنها کمک می کند. حتی تعقیب های انفرادی مثال زدنی یا اشتیاق هایی مانند پیاده روی برای بچه های بزرگتر می تواند به آنها کمک کند بدون نیاز به نظارت به یک فرد خود محور و قابل اعتماد تبدیل شوند.

کوهنوردی را برای تبدیل شدن به یک کارآفرین میتوان یک ورزش خوب دانست.

البته این بیشتر برای آموزش کارآفرینی به کودکان نوجوانان و جوانان است.

کوهنوردان بسیار شبیه کارآفرینان هستند.

آنها آماده هستند تا خود را در شرایط خطرناکی قرار دهند.

یکبار مراقب باشید و محتاط باشید.

سعی در کاهش و از بین بردن خطر آن داشته باشید.

 

۷- آموزش کارآفرینی به کودکان تحت تأثیر قرار دادن بچه ها برای یادگیری هنگام عدم موفقیت.

در مدرسه کودکان یاد می گیرند که شکست بد است. اما ، در عرصه کارآفرینی ، اگر یک درس مثبت یاد بگیرید. شکست می تواند خوب باشد. هر خرابی با خود یک بذر سود برابر یا بیشتر دارد. به جای این که فرزندان خود را به دلیل ناکامی در کاری مورد سرزنش یا مجازات قرار دهید سعی کنید با آنها درمورد عواملی که منجر به عدم موفقیت است با آنها گفتگو کنید. به آنها بگویید که شکست کاملاً بد نیست زیرا فرصتی برای یادگیری از اشتباهات و ایجاد راههای جدید برای تحقق اهداف فراهم می کند. اصرار کنید که آنها هرگز تسلیم نشوند بلکه همیشه در هر شرایط نامطلوب درس بدهید.

به این ترتیب وقتی یک چیز به نتیجه نرسد شکست و ترس به خود راه نمیدهند.

افرادی که به موفقیت دست پیدا کرده اند نیز در کاری شکست خورده اند.

صبر و استقامت برای موفقیت مهم است.

 

 آموزش کارآفرینی به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

۸- تقویت مهارت های ارتباطی مؤثر یک نکته مهم در آموزش کارآفرینی به کودکان است.

این یک مهارت بسیار مهم است که هر جوان باید بیاموزد. برقراری ارتباط موثر به بچه ها امکان می دهد ایده های خود را بیان کنند. ذهن خود را به شکلی بیان کنند که آنچه می گویند به وضوح درک شود. این امر به آنها برتری در زندگی شخصی و حرفه ای آنها می بخشد.

به فرزندان خود آموزش دهید که همیشه مودب و با احترام باشند.

به آنها بگویید که جسورانه صحبت کنند.

از نظراتشان قانع کننده حمایت کنند.

از همه مهمتر ، به آنها نشان دهید که :

چطور می توانند تماس چشمی را هنگام صحبت کردن حضوری حفظ کنند.

هنگامی که تلفنی صحبت میکنید به آنها یاددهید که آرام و واضح و بااطمینان صحبت کنند.

وقتی ارتباط کتبی به میان است کودکان را ترغیب کنید که جملات صحیح بنویسند.

از کلمات و عبارات مختصر که ممکن است باعث سوء تفاهم شوند خودداری کنید.

اینها بعنوان بزرگسالان و صاحبان مشاغل در آینده بسیار مفید خواهند بود.

 

 آموزش کارآفرینی به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

۹- حمایت از آموزش کارآفرینی به کودکان در جامعه

موفقترین و خوشحالترین مردم روی زمین به جامعه باز می گردند.

چرا در صورت عدم پشتیبانی یک تجارت آغاز نکنید؟

به فرزندانتان ارزش کمک به دیگران را یاد دهید. زندگی همیشه مربوط به شما ، نیازها و راحتی شما نیست. زندگی همچنین به معنای ترک جهان به مکانی بهتر از آن است که شما پیدا کردید. به فرزندان خود دائماً یادآوری کنید که مشاغل موفق بیشتر از صاحبان آنها مزایایی را ارائه می دهند. به آنها بگویید افرادی که در موفقیت دیگران سهیم هستند در موفقیت خودشان سهیم هستند و زندگی شاد و برآورده تری می گذرانند. از آنها بخواهید تا با بخشی از درآمد حاصل از آنها ، یک خیریه یا علت ویژه برای حمایت از خود انتخاب کنند. و وقتی که فعالیتهای داوطلبانه را برای شرکت در جامعه پیدا کردند از صمیم قلب از آنها حمایت کنید. به این ترتیب کودکان شما زندگی راضی و سرشار از معنا و خدمت به بشریت را پشت سر می گذارند.

 

 آموزش کارآفرینی به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

۱۰- رهبری کردن را به آنها یاد دهید این یک نکته مهم آموزش کارآفرینی به کودکان است

در پایان ، بسیاری از کارآفرینان می گویند مهمترین چیزی که باعث الهام و انگیزه آنها در دستیابی به موفقیت کارآفرینی شده است ، تأثیری است که از والدین خود داشته اند. آنها بیشتر آنچه را که از والدین خود بیان می کنند که آموخته ند رهبری و مدیریت است. به عنوان مثال: برای آقای بلان والدین وی بیشترین تأثیر را در کارآفرینی وی داشتند. من نمونه های زندگی کارآفرینان را دیدم. رهبری کنید و همیشه آنچه را موعظه می کنید تمرین کنید. بچه های شما به دنبال شما هستند. وقتی به بچه های خود می گویید که سخت کار کنند و از اشتباهات خود بیاموزند ، به آنها نشان دهید که شما نیز سخت کار می کنید و از اشتباهات خود درس می گیرید.

وقتی به آنها می گویید که صبر و احترام داشته باشند خود را صبور و احترام بگذارید.

شما بزرگترین الگوی نقش فرزندانتان هستید و احتمالاً در کل زندگی آنها باقی خواهد ماند.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

تقویت فن بیان کودکان با چک لیست های نکات گفتاری ابرکودک

عزت نفس در کودکان یک عامل مهم رشد و پرورش فرزندان

شکست کودکان و راهکارهای آموزش برخورد کودک با شکست

5/5 - (1 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه