آموزش نظم به کودکان با روشهای فرزندپروری مثبت ابرکودک

فهرست این مطلب hide
زمان تقریبی مطالعه 10 دقیقه
5/5 - (3 امتیاز)

آموزش نظم به کودکان یکی از آموزشهایی است که بهتر از همزمان با شروع دوران مدرسه کودکان به آنها داده شود. نظم و انضباط کودک روشهایی است که برای پیشگیری از مشکلات رفتاری آینده در کودکان به کار می رود. کلمه انضباط به عنوان دانش و مهارت منتقل می شود و به عبارت دیگر آموزش است. به معنای کلی آن ، نظم و انضباط به دستورالعمل منظمی که به یک شاگرد داده می شود ، اشاره دارد. نظم و انضباط به معنای دستور دادن به فرد برای پیروی از یک آیین نامه خاص رفتار است. در این مقاله ابرکودک با آموزش نظم به کودکلن آشنا می شوید تا انتها همراه باشید و نظر را فراموش نکنید.

 

الف ) آموزش نظم به کودکان با هدف فرزندپروری مثبت

نظم و انضباط توسط والدین مورد استفاده قرار می گیرد تا فرزندان خود را در مورد انتظارات ، دستورالعمل ها و اصول آموزش دهند. لازم است که کودکان به طور منظم نظم و انضباط را انجام دهند تا درست از اشتباه یاد بگیرند و در امان باشند. نظم و انضباط کودک می تواند پاداش و مجازات هایی را برای آموزش خود کنترل ، افزایش رفتارهای مطلوب و کاهش رفتارهای نامطلوب در پی داشته باشد. در حالی که هدف از نظم و انضباط کودک رشد و تحریک عادتهای اجتماعی مطلوب در کودکان است ، هدف نهایی پرورش قضاوت و اخلاق سالم است تا کودک در طول بقیه زندگی خود نظم و انضباط خود را حفظ کند.

آموزش نظم به کودکان یکی از فاکتورهای لازم برای فرزندپروری مثبت میباشد در این مقاله ابرکودک روشهایی را برای دادن نظم و انضباط به کودکان فرامیگیرید.

 

آموزش نظم به کودکان با روشهای فرزندپروری مثبت ابرکودک

 

طیف گسترده علاقمندی ها نیازمند آموزش نظم به کودکان است

از آنجا که ارزش ها ، اعتقادات ، تحصیلات ، آداب و رسوم و فرهنگ های مردم بسیار متفاوت است ، در کنار سن و مزاج کودک ، روش های نظم و انضباط کودک بسیار متفاوت است. نظم و انضباط کودک موضوعی است که از طیف گسترده ای از زمینه های علاقه مند ، مانند فرزندپروری ، تمرین حرفه ای تجزیه و تحلیل رفتار ، روانشناسی رشد ، کار اجتماعی ، و دیدگاههای مختلف مذهبی ناشی می شود. در سالهای اخیر ، پیشرفت در درک والدین دلبستگی زمینه جدیدی از درک نظری و درک بالینی و عملی پیشرفته از اثربخشی و نتیجه روشهای فرزندپروری را فراهم کرده است.

 

مفهوم فرزندپروری مثبت و آموزش نظم به کودکان

در جامعه غربی ، در سالهای اخیر بحث در مورد استفاده از مجازات بدنی به طور کلی در کودکان مطرح شده است ، و توجه بیشتر به مفهوم “فرزندپروری مثبت” که در آن رفتار خوب مورد تشویق و پاداش است ، افزایش یافته است. قوام ، استحکام و احترام ، همه مؤلفه های مهم نظم و انضباط مثبت هستند. هدف از نظم و انضباط مثبت ، آموزش ، آموزش و راهنمایی کودکان است به طوری که آنها یاد بگیرند ، خودکنترلی را تمرین کنند و توانایی مدیریت احساسات خود را پرورش دهند و در مورد رفتار شخصی خود انتخاب های عاقلانه ای انجام دهند.

 

آموزش نظم به کودکان و مباحث فرهنگی

اختلافات فرهنگی در بین اشکال مختلف نظم و انضباط کودک وجود دارد. شرم آور نوعی نظم و انضباط و اصلاح رفتار است. کودکانی که در فرهنگ های مختلف پرورش یافته اند ، از جهات مختلف نظم و انضباط و شرم را تجربه می کنند. این به طور کلی بستگی به این دارد که آیا جامعه فردگرایی را ارزیابی می کند یا خیر.

 

 آموزش نظم به کودکان با روشهای فرزندپروری مثبت ابرکودک

 

ب ) نکاتی در خصوص آموزش نظم به کودکان

نظم و انضباط به کودک شما کمک می کند که چگونه رفتار کند

همچنین اینکه چگونه نباید رفتار کند.

وقتی با فرزند خود رابطه گرم و دوست داشتنی برقرار می کنید ، بهترین کار را میکند.

انضباط به معنای مجازات نیست. در واقع استراتژی نظم و انضباط مثبت است.

آنها برای صحبت کردن و گوش دادن ساخته شده اند.

 

نظم و انضباط کودکان را به سمت جلو راهنمایی می کنند:

دانستن اینکه چه رفتاری مناسب است. خواه در منزل یا خانه دوست یا مهد کودک یا مدرسه باشند. مدیریت رفتارهای کودکان و توسعه مهارتهای مهمی مانند توانایی همیاری با دیگران و یادگیری درک ، مدیریت و ابراز احساسات شان از جمله مزایای آموزش نظم به کودکان می باشد.

 

 آموزش نظم به کودکان با روشهای فرزندپروری مثبت ابرکودک

 

انتخاب رویکرد به نظم و انضباط

انتخاب رویکرد برای نظم و انضباط در مورد یافتن تعادل مناسب است. داشتن یک نظم و انضباط کافی ، باعث می شود کودکان احساس ناامنی نکنند و والدین احساس کنترل کنند. داشتن نظم و انضباط زیاد بسیار منفی است و تحسین و پاداش کافی ممکن است کودکان را به خوبی به سمت رفتار مثبت هدایت کند اما این ممکن است از ترس باشد. این می تواند منجر به بروز مشکلات در عزت نفس و اضطراب کودکان در زندگی بعد شود. انضباط بهترین کار را می کند وقتی محکم اما منصفانه باشد. این بدان معناست که شما برای رفتار فرزندتان محدودیت ها و عواقب خود را تعیین می کنید در ضمن تشویق رفتار خوب با ستایش پاداش و سایر راهکارها را نیز در کنار نظم و انضباط انجام می دهید.

 

رویکرد والدین در ایجاد نظم و انضباط کودکان

رویکرد شما در مورد نظم و انضباط نیز به مواردی مانند سبک فرزندپروری ، مرحله رشد فرزندتان و خلق و خوی کودک بستگی دارد. تنبیه بدنی – به عنوان مثال ، بدرقه کردن – به کودکان نمی آموزد که چگونه رفتار کنند. وقتی والدین از تنبیه بدنی استفاده می کنند ، کودکان احتمالاً رفتار چالش برانگیزی ، اضطراب یا افسردگی دارند. این خطر نیز وجود دارد که ترکیدن سیگار ممکن است به کودک شما آسیب برساند.

 

 آموزش نظم به کودکان با روشهای فرزندپروری مثبت ابرکودک

 

پ ) نظم و انضباط در سنین مختلف

روشهایی که شما از انضباط استفاده می کنید بسته به اتفاقاتی که برای فرزند شما در مراحل مختلف رشد اتفاق می افتد تغییر خواهد کرد.

1- آموزش نظم به کودکان – نوزادان

نوزادان کارهایی را برای آزمایش مهارتهای در حال رشد خود انجام می دهند.

آنها همچنین از وقوع اتفاقات لذت می برند. به عنوان مثال ، نوزاد شما احتمالاً دوست دارد

وقتی موهای شما را می کشد واکنش نشان دهد.

اما نوزادان عواقب آن را نمی فهمند. آنها همچنین تفاوت بین درست و غلط را نمی دانند.

این بدان معناست که پیامدهای منفی یا مجازات برای نوزادان کار نمی کند.

درعوض ، نوزادان نیاز به مراقبت گرم و دوست داشتنی دارند تا احساس امنیت کنند.

بنابراین ، هنگامی که کودک شما موهای شما را کشید ممکن است بگویید “نه” و به او نشان دهید که چگونه موهای شما را به آرامی لمس کند. احتمالاً باید بارها و بارها این کار را انجام دهید زیرا ممکن است کودک شما از یک زمان دیگر به خاطر نیاورد.

 

 آموزش نظم به کودکان با روشهای فرزندپروری مثبت ابرکودک

 

2- آموزش نظم به کودکان – کودکان نو پا

کودکان نو پا اغلب با احساسات بزرگی مانند سرخوردگی و عصبانیت مبارزه می کنند. مهارتهای اجتماعی و عاطفی آنها فقط در حال پیشرفت است و ممکن است استقلال رو به رشد آنها را آزمایش کند. شما می توانید با تنظیم کردن احساسات خود ، تغییر محیط ، دور کردن او از او و برنامه ریزی برای موقعیتهای چالش برانگیز ، به فرزند خود کمک کنید. نکات و ابزارهای ما برای مدیریت رفتار کودک نو پا ، این و سایر راهکارهای نظم و انضباط را توضیح می دهد.

 

3- آموزش نظم به کودکان – پیش دبستانی ها

از سن سه سالگی ، بیشتر کودکان پیش دبستانی شروع به درک آنچه می کنند رفتار قابل قبول است و اینکه چه چیزی درست نیست. آنها رفتارهای متفاوتی را آزمایش می کنند ، و ممکن است بیش از یک بار رفتاری را تکرار کنند تا در مورد عواقب آن بیاموزند. شما می توانید با تنظیم مرزها و شفاف بودن در مورد رفتاری که می خواهید ببینید ، به کودک پیش دبستانی خود کمک کنید. نکات و ابزارهای ما برای مدیریت رفتارهای پیش دبستانی ، اطلاعاتی در مورد تطبیق راهبردهای نظم و انضباط در رفتار کودک شما دارد.

 

4- آموزش نظم به کودکان – کودکان در سن مدرسه

کودکان در سن مدرسه ممکن است بدانند که چگونه در مکانهای مختلف رفتار کنند – به عنوان مثال ، مدرسه ، خانه یا کتابخانه. اما آنها هنوز هم به شما احتیاج دارند تا آنها را به این محدوده ها یادآوری کرده و به خاطر رفتار خوب به آنها پاداش دهید. نکات و ابزارهای ما برای مدیریت رفتار در سن مدرسه شما را از راه های استفاده از نظم و انضباط با فرزند خود می برد.

 

 آموزش نظم به کودکان با روشهای فرزندپروری مثبت ابرکودک

 

ت ) چهار قدم به سمت نظم و انضباط و رفتار بهتر کودک

انتظارات روشن از رفتار فرزند شما پایه و اساس نظم و انضباط برای فرزند شما است. در اینجا نحوه شروع کار آمده است.

 

1- در مورد قوانین خانواده تصمیم بگیرید.

کودکان در سن سه سالگی می توانند به شما در تنظیم قوانین کمک کنند و در مورد چرا خانواده شما به آنها احتیاج دارند صحبت کنند. خانه مکان خوبی برای شروع با ۴-۵ قانون خانواده است.

به عنوان مثال : قوانین خانواده شما ممکن است. مواردی مانند:

ما با یکدیگر خوب صحبت می کنیم.
ما مراقب افراد دیگر هستیم.
همه به اطراف خانه کمک می کنند.
ما به دنبال متعلقات خود هستیم.

 

 آموزش نظم به کودکان با روشهای فرزندپروری مثبت ابرکودک

 

2-برای رفتاری که انتظار دارید یک الگوی نقشی باشید

کودکان با تماشای آنچه انجام می دهید یاد می گیرند. نشان دادن فرزندتان رفتاری که دوست دارید با انجام این کار به خودتان کمک کند تا کودک شما یاد بگیرد. به عنوان مثال ، اگر می خواهید کودک شما برای غذا خوردن بنشیند ، نشستن در کنار هم برای خوردن وعده های غذایی خانوادگی می تواند به کودکان در یادگیری این رفتار کمک کند.

 

3- فرزند خود را بخاطر رفتار خوب ستایش کنید

ستایش وقتی است که به فرزند خود بگویید چه چیزی راجع به رفتار او دوست دارد.

وقتی فرزند شما از رفتار خوب ستایش می کند. به احتمال زیاد می خواهد خوب رفتار کند.

ستایش توصیفی هنگامی است که شما به کودک خود می گویید دقیقاً چه چیزی را دوست دارد. بهترین کار برای تشویق رفتار خوب است. به عنوان مثال ، علی ، من واقعاً دوست دارم که چطور قبلاً از شما استفاده کردید و از شما سپاسگزارم. رفتار عالی!

 

۴- محدودیت ها و پیامدهای مشخص را تعیین کنید.

در مورد عواقب نقض قانون خانواده تصمیم بگیرید.

به عنوان مثال: اگر هشت ساله شما کارهای خانگی خود را انجام نداده است. نتیجه آن می تواند از دست دادن پول جیب برای این هفته خود باشد. وقتی هر بار از عواقب مشابه و به همان رفتار استفاده می کنید فرزند شما می داند چه انتظاری را دارد.

 

آموزش نظم به کودکان با روشهای فرزندپروری مثبت ابرکودک

 

ث ) بهترین راه برای نظم دادن به فرزند من چیست؟

به عنوان والدین ، ​​یکی از شغل های شما برای آموزش فرزندتان به رفتار است. این شغلی است که به زمان و صبر نیاز دارد. اما ، این به یادگیری راهبردهای نظم و انضباط مؤثر و سالم کمک می کند. در اینجا چند نکته از آکادمی اطفال آمریکایی (AAP) در مورد بهترین راههای کمک به فرزندتان برای یادگیری رفتارهای قابل قبول در هنگام رشد ، آورده شده است.

استراتژی های انضباط سالم و آموزش نظم به کودکان که کار می کنند

آکادمی اطفال AAP استراتژیهای نظم و انضباط مثبت را پیشنهاد می کند که به طور مؤثر به کودکان می آموزد که رفتار خود را مدیریت کنند و ضمن ارتقاء رشد سالم ، از آسیب در امان بمانند. این شامل:

نشان بدهید و بگویید. کودکان را از اشتباه با کلمات و اعمال آرام یاد دهید.

رفتارهایی را که دوست دارید در فرزندانتان مشاهده کنید الگوبرداری کنید.

محدودیت ها را تعیین کنید

قوانینی روشن و منسجم داشته باشید که فرزندان شما می توانند از آنها پیروی کنند.

حتماً این قوانین را با اصطلاحات متناسب با سن توضیح دهید.

 آموزش نظم به کودکان با روشهای فرزندپروری مثبت ابرکودک

 

عواقب بدست آورید اگر رفتار نکنند ، با آرامش و قاطعانه عواقب آن را توضیح دهید.

به عنوان مثال ، به او بگویید که اگر اسباب بازی های خود را انتخاب نکرد ، شما آنها را برای بقیه روز کنار می گذارید. آماده فوراً دنبال کنید. پس از چند دقیقه پس دادن آنها تسلیم نشوید. اما به یاد داشته باشید ، هرگز چیزی را که فرزندتان واقعاً به آن نیاز دارد ، مانند وعده غذایی ، از بین نبرید. گوش دادن مهم است به فرزندتان اجازه دهید قبل از کمک به حل مسئله ، داستان را تمام کند. مواقعی را تماشا کنید که رفتار نادرست الگویی داشته باشد. مانند وقتی که کودک شما حسادت می کند. با فرزند خود در مورد این موضوع صحبت کنید نه اینکه فقط نتیجه بگیرید.

 

به آنها توجه کنید.

قدرتمندترین ابزار برای نظم و انضباط مؤثر توجه – تقویت رفتارهای خوب و دلسردی دیگران است. به یاد داشته باشید ، همه کودکان توجه والدین خود را می خواهند. گرفتن آنها خوب است. کودکان باید بدانند که چه کاری بد انجام می دهند – و چه کاری خوب انجام می دهند. به رفتار خوب توجه کنید و به آن اشاره کنید ، ستایش موفقیت و تلاشهای خوب. خاص باشید

 

 آموزش نظم به کودکان با روشهای فرزندپروری مثبت ابرکودک

 

بدانید چه موقع پاسخ ندهید.

تا زمانی که کودک شما کاری خطرناک انجام نداده و برای رفتار خوب توجه زیادی را به خود جلب می کند ، نادیده گرفتن رفتار بد می تواند راهی مؤثر برای متوقف کردن آن باشد. نادیده گرفتن رفتار بد همچنین می تواند عواقب طبیعی اعمال خود را به کودکان بیاموزد. به عنوان مثال ، اگر فرزند شما به طور هدفمند کوکی های خود را رها کند ، به زودی دیگر کلوچه دیگری برای غذا نخورد. اگر اسباب بازی خود را پرتاب کند و بشکند ، دیگر نمی تواند با آن بازی کند. طولی نکشید که او یاد می گیرد کوکی های خود را رها نکند و با اسباب بازی های خود به دقت بازی کند.

 

برای دردسر آماده شوید.

برای موقعیت هایی برنامه ریزی کنید که کودک شما ممکن است در رفتار خود مشکل داشته باشد. آنها را برای فعالیتهای آینده و نحوه رفتار آنها بخاطر داشته باشید.

 

تغییر رفتار بد.

بعضی اوقات کودکان به دلیل اینکه حوصله شان سرمیرود یا نمیدانند چکار کنند بدرفتاری میکنند.

چیز دیگری را برای انجام دادن فرزندتان پیدا کنید.

آموزش نظم به کودکان را فراموش نکنید.

 

 آموزش نظم به کودکان با روشهای فرزندپروری مثبت ابرکودک

 

وقت تلف کردن

زمانی که یک قانون خاص نقض شود به عنوان زمان ویژه می تواند مفید باشد.

این ابزار نظم و انضباط بهترین کار را می کند

با هشدار دادن به کودکان که اگر آنها متوقف نشوند وقت خود را تلف می کنند.

به آنها یادآوری کنید که : در حد امکان آنها را از وضعیت اشتباه قبل خارج میکنید.

طول مدت زمان (۱ دقیقه در هر سال سن قانونی خوب است).

کودکانی که حداقل ۳ سال سن دارند.

میتوانید به فرزندان اجازه دهید به جای تعیین یک تایمر وقت خود را سپری کنند.

فقط می توانید بگویید:

وقت خود را سپری کنید و وقتی احساس کردید آماده هستید برگردید.

این استراتژی که میتواند به کودک در یادگیری و تمرین مهارت های خودمدیریتی کمک کند برای کودکان و نوجوانان بزرگتر نیز مناسب است.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

فواید کتابخوانی برای کودکان تا سن 9 سالگی چیست؟

تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با رعایت نکات ابرکودک

آموزش آداب معاشرت به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

کتابخوان کردن کودکان با نکات کتابخوانی ابرکودک برای کودکان

5/5 - (3 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه