آموزش تصمیم گیری به کودکان از روی چک لیست ابرکودک شما

زمان تقریبی مطالعه 12 دقیقه
Rate this post

آموزش تصمیم گیری به کودکان یکی از اصول مدیریتی و کنترل فرزندان و کودکان می باشد که در این مقاله سایت ابرکودک به آن میپردازیم. یکی از مسائلی که باعث می شود والدین نتوانند رفتار بچه هایشان را کنترل کنند آزادی تصمیم گیری در بچه ها است. اگر به بچه ها بیش از حد آزادی بدهیم آن هم قبل از اینکه توانایی تصمیم گیری درستی داشته باشند بچه ها ممکن است با تصمیم گیری نادرستشان آسیب ببینند. اما اگر آموزش تصمیم گیری به کودکان به شکل صحیح و اصولی به کودکان آموخته شود تا حدود زیادی خیال والدین از تصمیم فرزندان و کودکان راحت می شود.

 

آموزش تصمیم گیری به کودکان از روی چک لیست ابرکودک شما

 

آموزش تصمیم گیری به کودکان

تا قبل از سن 9 سالگی نباید بچه ها را آزاد گذاشت تا هر تصمیمی که می خواهند بگیرند زیرا هر وقت از تصمیم گیری های خودشان به نتیجه مطلوبی نمی رسند آنگاه در مورد توانایی های خودشان دچار تردید می شوند و احساس ناامنی می کنند این احساس ناامنی ممکن است در تمام طول زندگی کودکان باقی بماند و او نتواند در زندگی فردی تصمیمات بزرگی بگیرد. بنابراین تا قبل از سن نه سالگی والدین نباید به بچه ها مسئولیت تصمیم گیری را واگذار کنند آنها می توانند خواسته ها و نیازهای خودشان را مطرح کنند ولی تصمیم گیری نهایی به عهده والدین می باشد. حتی تا دوران بلوغ نیز بیشتر تصمیمات نهایی را باید والدین برعهده داشته باشند.

 

آموزش تصمیم گیری به کودکان با تایید والدین

مثلا وقتی فرزند تان برای بیرون رفتن از خانه از شما اجازه می گیرد و می گوید : می تونم بیرون برم ؟ می توانید به او جواب مثبت دهید و اجازه بیرون رفتن از خانه را به او بدهید. وقتی والدین به صورت مستقیم از کودکان می پرسند که چه احساسی دارد و یا چه چیزی می خواهد شاید آنها خودشان تصمیم گیرنده نهایی باشند ولی فرزندشان احساس می کند که فرد مهمی شده است و والدینش به حرف او گوش می کند . پس مواظب باشید این اتفاق نیافتد در روشهای تربیتی جدید ما به والدین توصیه می کنیم که به حرفهای بچه ها گوش کنند و به احساسات و خواسته های آنها بها دهند اما منظورمان از بیان این مطلب این نیست که آنها مستقیما از فرزندشان بپرسند چه احساسی دارد یا چه چیزی می خواهد.

 

تصمیم گیری نهایی به عهده والدین تا قبل از 9 سالگی

گاهی اوقات که تصمیم گیری های نهایی را والدین انجام می دهند پرس و جو در مورد خواسته های بچه ها اشکالی ندارد اما بهتر است بچه ها خودشان در مورد احساسات حرف بزنند به خصوص زمانی که با ما مخالفت می کنند ما می توانیم به نیازهای آنها پی ببریم. بنابراین به جای اینکه از فرزندتان بپرسید : وقتی نمیتونی به پارک بری چه حسی داری؟ به او بگویید : به نظر میرسه از اینکه نمیتونی به پارک بری ناراحت هستی . وقتی این جمله اول را به کودک میگویید و از او در مورد احساسش سوال می کنید او حس می کند که فرد خیلی مهمی است و شما به او بیش از حد توجه می کنید و او می تواند حرف خود را به کرسی بنشاند . تاقبل از نه سالگی نباید به بچه ها اجازه داد خیلی در تصمیم گیری های ما دخالت کنند.

 

تا اینجا دانستیم که تا قبل از سن 9 سالگی اجازه تصمیم گیری به کودکان نباید داده شود . اما باید بدانید که قبل از سن 9 سالگی آموزش تصمیم گیری به کودکان باید در برنامه های آموزشی والدین قرار بگیرد. یکی از روشهای آموزش تصمیم گیری به کودکان این است که والدین ضمن تصمیم گیری های صحیح برای کودکان به فرزندان شیوه تصمیم گیری صحیح را آموزش دهند.

 

آموزش تصمیم گیری به کودکان از روی چک لیست ابرکودک شما

چک لیست آموزش تصمیم گیری به کودکان و مهارت های تصمیم گیری در کودکان

 

1- امکان انتخاب های گوناگون را به کودکان و فرزندان بدهید.

2- اجازه دهید کودکان برای رفع مشکلشان خودشان تصمیم اولیه را بگیرند.

3- در انتخاب غذا و خوراکی یا دسر اجازه انتخاب کامل را برای 2 تا 3 بار به او بدهید.

4- تصمیم گیری در مورد انتخاب پوشاک را برای 3 مرتبه به عهده خودش بگذارید.

5- انتخاب های کودکان و فرزندان تان را ارزیابی و تحلیل کنید.

6- برای انتخاب برنامه های تلویزیونی سعی کنید در انتخابش دخالت نکنید.

7- در انتخاب و نحوه چینش اتاقش دخالت نکنید. یا اینکه از او بخواهید: آیا نیاز به کمک دارد؟

8- مسئولیت بخش هایی از زندگی اش را به خودش واگذار کنید.

8- اگر کودک شما تصمیم خطرناک و مخربی را گرفت او را محدود نکنید.

9- اجازه دهید با عواقب احتمالی آن روبرو شود. این یک اصل در آموزش تصمیم گیری به کودکان است.

10- اگر تصمیم گرفت به علت سیری بقیه غذایش را نخورد پس جایی برای دسر هم نخواهد داشت.

11- اگر لباس مورد علاقه برادرش را میپوشد باید خودش آنرا بشوید و از برادرش عذر خواهی هم بکند.

12- یکی از مهمترین نکات در هنگام تصمیم گیری دارا بودن اعتماد به نفس بالا است.

13- وسایل لازم را خودش پیدا کند یا وسایلی را که برای کلاس فردا لازم دارد داخل کیفش بگذارد.

14- در رفع مشکلات سعی کنید شیوه حل مشکل و آموزش تصمیم گیری به کودکان بدهید

15- برخی مواقع اجازه انتخاب اشتباه به او بدهید البته درصورتیکه خطری نداشته باشد. مانند انتخاب لباس یا غذا

آموزش تصمیم گیری به کودکان از روی چک لیست ابرکودک شما

 

تصمیم گیری صحیح کودکان را تشویق کنید

16- به نقاط مثبت تصمیم او نگاه کنید، و انگشت خود را فقط بر روی اشکالات قضیه نگذارید.

17- برای او خاطر نشان سازید که سوال کردن و کمک خواستن در مواقع حساس بلامانع است.

18- اما در عین حال باید تنها بر اساس عقاید و اعتقادات خود عمل کند.

19- به او توضیح دهید که هر روز تصمیم های زیادی می گیرد

20- تمام تصمیم گیری ها به عنوان تمریناتی برای آمادگی سالهای آینده به شمار می روند.

21- ما باید به فرزندان خود آموزش دهیم که چگونه می توانند از شرایط ارزیابی درستی داشته باشند.

22- آنها باید بتوانند نیازهای خود و تصمیم مورد نظرشان را تشخیص دهند

23- باید قادر باشند تا از میان چند گزینه معقول ترین را انتخاب کنند.

 

آموزش تصمیم گیری به کودکان از روی چک لیست ابرکودک شما

 

رابطه آموزش تصمیم گیری به کودکان با توانایی کودک

24- باید از توانایی های کودک خود پشتیبانی کنید و او را به خاطر تصمیم گیری هایش تشویق نمایید

25- چنین کارهایی به عنوان ابزاری برای بالا بردن اعتماد و اطمینان در کودک شناخته می شوند.

26- به فرزندتان به صورت هفتگی پول توجیبی بدهید و

27- اجازه بدهید که کودک دربار چگونگی خرج کردن پولش تصمیم بگیرد.

28- زمانی که به مشکلی برخورد کرد فورا راه حل را نگویید کمک کنید تا خودش مشکل را حل کند.

29- به کودک خود مهارت حل مسئله را آموزش دهید.

 

آموزش تصمیم گیری به کودکان از روی چک لیست ابرکودک شما

 

قدرت تصمیم گیری در کودکان

تصمیم گرفتن دارای معانی متفاوتی است.

تصمیم گرفتن حتی در لحظات کوچک هم از اهمیت خاصی برخوردار است

فقط مختص لحظات حساس زندگی نمی باشد.

بنابراین آموزش تصمیم گیری به کودکان لازم است.

اکثر ما در طول روز بارها با شرایطی مواجه شدیم که تصمیم گیری در آنها لازم است

اگر فرزند شما به توانایی هایش در مورد کاری که انجام می دهد، اطمینان نداشته باشد، هیچ گاه قادر نخواهد بود که به منظور تصمیم گیری مسائل مختلف را مو شکافی کند. عباراتی نظیر: ” انتخاب بلوز آبی کار بی نظیری بود” یا ” انتخابت برای خوردن نان و پنیر برای صبحانه واقعا عالیه،” اطمینان خاطر دوباره ای را در ذهنشان بیدار می سازد که: آری، آنها هم قادر به تصمیم گیری هستند. اگر می خواهید فرزندانتان کاملا مطمئن باشند، باید به آنها اجازه داده شود که تصمیمات مختلفی در مورد موضوعات متفاوت بگیرند. بنابراین باید آموزش تصمیم گیری به کودکان داده شود.

کودک باید متوجه شود که در هر لحظه از زندگی باید تصمیم های مهمی بگیرد.

انتخاب هایی نظیر اینکه با چه کسی در داخل حیاط بازی کنم

برای صبحانه چه بخورم

تصمیم های مهم تری را که او قرار است در آینده برای زندگیش بگیرد را پایه ریزی می کنند.

 

روش ساده آموزش تصمیم گیری به کودکان

زمانی که کودک بالاخره تصمیم خود را می گیرد و برای بیان آن به سوی شما می آید، اگر مکرر از او ایراد بگیرید و کارهایش را به چشم یک منتقد نگاه کنید، مسلما اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و شما نیز از هدف اصلی خود که همان ایجاد اطمینان در تصمیم گیری است، دور خواهید شد. بنابراین باید آموزش تصمیم گیری به کودکان داده شود. از عباراتی از این دست استفاده کنید: “بذار یک انتخاب دیگه داشته باشیم” یا ” نظرت در مورد یک انتخاب دیگه چیه؟” او را به خاطر تصمیمش تشویق کنید، اما در عین حال زیرکانه او را به سمت انتخاب مجدد رهنمون سازید.

 

آموزش تصمیم گیری به کودکان از روی چک لیست ابرکودک شما

 

تصمیم گیری کودکان

یکی از موثرترین روش هایی که کودکان را برای موفق شدن ، شاد بودن و رضایت داشتن از زندگیشان تشویق می کند ، آموزش روش های صحیح تصمیم گیری به آنهاست. در واقع ، تصمیم های ساده ای که در طی دوران کودکیشان می گیرند ، تجربه ها و درس هایی هستند که آنها را برای ورود به اجتماع و گرفتن تصمیم های مهمتر آماده میکند. بنابراین باید آموزش تصمیم گیری به کودکان داده شود.

 

تصمیم گیری کودکان با انتخاب های مختلف

در زندگی روزمره بارها مشاهده می کنیم که کودکان با تصمیم گیری و انتخاب های متفاوتی که انجام میدهند به تدریج می آموزند که چگونه برای خود غذا ، نوشیدنی ، لباس ، اسباب بازی ، کارتون و کتاب مناسب انتخاب کنند. وقتی کودکان به انتخاب و تصمیم گیری تشویق شوند به خواسته ها ، آرزوها و هدف هایشان می رسند. کودکان مصمم و با اراده می کوشند با ارزیابی هر موضوعی ، مناسب ترین آن را انتخاب کنند. کودکانی که دچار ضعف و ناتوانی در تصمیم گیری هستند همواره از ترس شکست و اشتباه از انتخاب و تصمیم گیری طفره میروند. به همین دلیل میگوییم گاهی اجازه انتخاب و تصمیم گیری اشتباه به کودکان بدهید. کودکان دسته اول متکی به نفس و با تدبیر میباشند و کودکان دسته دوم وابسته و مطیع هستند. درواقع می توان گفت قدرت تصمیم گیری نشان دهنده اندازه بلوغ فکری است.

 

شانس انتخاب کردن

کودکان برای اینکه بتوانند مهارت تصمیم گیری را به خوبی یاد بگیرند لازم است تصمیم گیری را تمرین کنند. والدین میتوانند هنگام انتخاب اسباب بازی ، وسایل نقاشی ، یا لباس برای کودک 2تا4 مورد مناسب را به او معرفی کنند و بخواهند یکی را انتخاب کند. هر چه سن کودک کمتر باشد ، بهتر است تعداد گزینه ها کمتر باشد ، تا گیج و سردرگم نشود. برای مثال: وقتی والدین قصد دارند برای کودک 3 ساله اسباب بازی بخرند ، میتوانند 3 مورد مناسب را انتخاب کنند و از او بخواهند که از بینشان یکی را انتخاب کند. یا وقتی قصد دارند برای کودک 5ساله وسایل نقاشی بخرند ، میتوانند ابتدا 4مورد را انتخاب بعد از کودک بخواهند یکی را انتخاب کند. به این ترتیب ، کودک هم با محدودیت های انتخاب آشنا میشود ، هم به تدریج تصمیم گیری صحیح را یاد میگیرد.

 

آموزش تصمیم گیری به کودکان از روی چک لیست ابرکودک شما

 

تمرین تصمیم گیری

کودکان به تدریج که بزرگتر میشوند با موارد بیشتری برای انتخاب کردن رو به رو میشوند که لازم است برای ارزیابی و گزینش مورد مناسب ، روش های صحیح فکر کردن و تصمیم گیری را به خوبی بیاموزند. باید آموزش تصمیم گیری به کودکان داده شود. آنها باید بتوانند جنبه های مختلف هر گزینه را بررسی کنند و پس از اطمینان حاصل کردن از ارزیابی شان ، یکی را انتخاب کنند . برای نمونه ، هنگامی که کودک قصد دارد از بین سه لباس ورزشی ، یکی را انتخاب کند ، لازم است که درباره ی جنس ، رنگ ، کیفیت و قیمت آنها اطلاعات کافی به دست آورد تا بتواند مناسب ترین را برگزیند.

 

با استفاده از این روش ، کودک به تدریج روش های ارزیابی و مقایسه کردن گزینه ها را با یکدیگر یاد می گیرد و میتواند تصمیم های مهمتری مثل ، انتخاب دوچرخه ، کامپیوتر ، رشته تحصیلی و دوست را در زندگی اش به عهده بگیرد . بدیهی است ، هر تصمیمی که کودک می گیرد ، تاثیری مستقیم بر تصمیم های بعدی او می گذارد . بنابراین ، لازم است که پدر و مادر روش های صحیح ارزیابی کردن جنبه های مثبت و منفی گزینه ها را به تدریج به او بیاموزند.

 

آموزش تصمیم گیری به کودکان از روی چک لیست ابرکودک شما

 

آموزش تصمیم گیری به کودکان با گفت و گو درمورد مشکلات کودک

زمانی که مشکلی بروز می کند، عجله نکنید تا فورا مشکل فرزندتان را شما حل کنید. اگر می بینید فرزندتان با چیزی درگیر است و کلنجار می رود، قبل از اینکه به کمکش بشتابید به فرزندتان فرصت دهید تا آن را خوب بفهمد و از آن سر در بیاورد. برای مثال، اگر فرزندتان با خواهر یا برادرش سر یک اسباب بازی مجادله دارد، به آنها فرصت دهید تا اول خودشان تلاش کنند تا به راه حل مناسب برسند. اگر نتوانستند چنین کنند و موفق نشدند، به آنها کمک کنید تا راه حل مناسبی بیابند. البته اگر نگران ایمنی و سلامت آنها هستید، بی مقدمه باید وارد عمل شوید. در زندگی نقش الگوی مهارتهای حل مسئله را بازی کنید تا به فرزندتان کمک کنید تا در شرایط زندگی واقعی چگونه باید عمل کنند.

 

 

آموزش تصمیم گیری به کودکان با آموزش مهارت حل مسئله

به پیامدهای طبیعی اجازه وقوع دهید زمانی که به بچه ها فرصت داده می شود تا پیامدها و عواقب طبیعی و معمول کار یا تصمیم شان را تجربه کنند، این امر می تواند یک استراتژی تربیتی موثر باشد که مهارتهای حل مسئله را به آنها می آموزد. بروز و مواجهه با پیامدهای طبیعی بدین معنی است که شما به فرزندتان اجازه می دهید تا تصمیمی بگیرد و بعد با عواقب و پیامدهای منفی آن مواجه شود. به هرجهت مهم است که هیچ جای نگرانی به لحاظ امنیت و سلامتی برای فرزندتان وجود نداشته باشد، هرگز فراموش نکنید که اصل سلامت و ایمنی فرزندتان از هر چیزی مهم تر است.

 

آموزش تصمیم گیری به کودکان از روی چک لیست ابرکودک شما

 

آموزش تصمیم گیری به کودکان با مهارتهای کوتاه حل مسئله

بچه ها باید بیاموزند خودشان چگونه مسائل و مشکلات را حل و فصل کنند به بچه ها بیاموزید چگونه مسائل و مشکلات را ارزیابی کنند با بچه ها در مورد نحوه تشخیص و شناسایی مشکل صحبت کنید. گاهی اوقات فقط بیان و ابراز یک مشکل خودش می تواند تفاوت شگرفی را ایجاد کند. برای مثال، بچه ای که می تواند به مادرش بگوید: بچه ها زنگ تفریح مرا اذیت می کنند. ممکن است تا حدودی احساس راحتی و سبکی کند. خیلی مهم است که بچه ها بیاموزند تا پیامدها و عواقب مثبت و منفی احتمالی رفتارشان را تشخیص دهند. زمانی که بچه ای انتخاب های مختلف و پیامدهای احتمالی هریک را بازشناخت، در آن زمان است که می تواند بهترین را انتخاب کند.

زمانی که بچه ها مشکل و مسئله را تشخیص می دهند، به آنها بیاموزید تا فکر کنند.

چندین راه حل ممکن را برای مشکل قبل از اینکه وارد عمل شوند مدنظر بگیرند.

سعی کنند دست کم چهار راه ممکن برای حل مشکل پیدا کنند.

سپس درخصوص دلایل موافق و مخالف هر شیوه بحث کنید.

به کودکان بیاموزید اگر روشی را انتخاب کردند مشکل را حل نکرد میتوانند راه دیگری امتحان کنند.

فرزندتان را تشویق کنید تا مشکل را حل نکرده است دست از تلاش و کوشش برندارد.

 

آموزش تصمیم گیری به کودکان از روی چک لیست ابرکودک شما

 

علتهای اهمیت نیاز کودکان به مهارت حل مسئله

کودکان هرروز با مشکلات و مسائل گوناگونی مواجه می شوند. گستره مشکلات آنها از مشکلات تحصیلی گرفته تا مسائل هم سن و سالان، مشکلات در زمینه های ورزشی، انجام تکالیف و وظایف یا حتی تصمیم گیری درخصوص اینکه چه چیزی بپوشند را شامل می شود، در حل همه این موارد فرایند حل مسئله اصولی و صحیح می تواند خیلی مفید واقع شود.

زمانی که بچه ها مهارت های حل مسئله را نداشته باشند ممکن است:

از انجام و تلاش و تجربه هرکاری یا حتی حل وفصل مسائل امتناع و اجتناب کنند.

به عنوان مثال در آموزش تصمیم گیری به کودکان:

اگر بچه ای را هم سن و سالانش مورد تمسخر قرار دهند و وی نداند که چطور باید عکس العمل نشان دهد، ممکن است آن را هرگز ابراز و عنوان نکند، درعوض ممکن است به مرور از مدرسه زده شود، نمراتش افت کنند، یا حتی ممکن است از دل درد و سردرد شکایت کند.

 

زمانی که بچه ها مهارت های حل مسئله را می آموزند:

قدرت تصمیم گیری بالایی پیدا خواهند کرد

اعتماد به نفس زیادی در توانایی شان برای تصمیم گیری صحیح خودشان کسب می کنند.

کودکانی که فاقد مهارت حل مسئله هستند ممکن است هرگز متوجه حق انتخاب هایی که در حل مشکلات دارند نشوند. این بچه ها ممکن است بدون فکر کردن به انتخابات و تصمیمات شان شتابزده و نسنجیده عکس العمل نشان دهند. کمک به بچه ها در فراگیری و آموزش نحوی تشخیص انتخاب ها و فرصت هایی که در اختیار دارند به آنها کمک می کند تا از اینکه قادرند تصمیمات سالم و درست برای خودشان بگیرند اطمینان حاصل کنند.

برای مثال، بچه ای که دوستش اسباب بازی او را گرفته است

ممکن است تنها راهی که برای پس گرفتن اسباب بازی به نظرش برسد این باشد که :

به او حمله کند و با زدن اسباب بازی اش را پس بگیرد.

او به هیچ وجه نمی داند که می تواند چه انتخاب های دیگری داشته باشد.

 

 

روشها و متدهای حل مسئله با آموزش تصمیم گیری به کودکان

اگر بخواهیم خیلی مختصر و مفید و ساده و آسان مهارت حل مسئله را به کودکان بیاموزیم می توانیم آن را به 6 مرحله تقسیم کنیم. یکی از مشکلات کودک را در نظر بگیرید و با کمک کودک این روشها را چند بار با هم دنبال کنید تا با تمرین زیاد کودک مهرت حل مسائله را از بر شود. سپس برای مشکلی دیگر از او بخواهید خودش این کار را انجام دهد.

۱- تعریف دقیق مسئله : از او بخواهید ابتدا مشکل خود را دقیقا مشخص کند.

۲- شناسایی تمام راه حل ها : با کمک کودک تمام راه حل های ممکن را بنویسید. اجازه دهید خودش راه حل ارائه کند. شما هم می توانید به او پیشنهاد بدهید. به او بگویید به نظرت برای رفع این مشکل چه کارهایی می توان انجام داد؟

3- حذف راه حل های سخت : راه حل هایی که کودک نمی تواند به تنهایی مشکل را حل کند حذف شود.

۳- انتخاب بهترین راه حل : مزایا و معایب تمام روشهای حل مشکل راباهم بررسی کنید و بهترین راه حل را انتخاب نمایید

۴- بکارگیری بهترین راه حل : راه حلی را که به عنوان بهترین راه حل انتخاب کردید را بکاربگیرید.

۵- تحلیل و بررسی نتیجه تصمیم گیری : نتیجه اجرای راه حل را بررسی کنید. اگر مشکل حل نشده بود به مرحله 3 بروید.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

اعتماد به نفس در کودکان و نکاتی برای افزایش سریع آن که نمیدانید

تقویت هوش هیجانی در کودکان و معجزات هوش هیجانی(EQ) که نمیدانید!

مسئولیت پذیری در کودکان زیر ۹ سال با روشهایی پیش پا افتاده

آموزش مدیریت مالی به کودکان با چک لیست آموزشی ابرکودک

Rate this post
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه