آموزش آداب معاشرت به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

زمان تقریبی مطالعه 8 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

پایه و اساس آموزش آداب معاشرت به کودکان را مهارت های اجتماعی تشکیل می دهد. در این مطلب از ابرکودک مهارتهای اجتماعی و رشد آنها را در سالهای کودکی تعریف خواهیم کرد. همچنین به این مسئله خواهیم پرداخت که چرا مهارت های اجتماعی برای کودکان بسیار مهم است و برای آموزش آنها چه راهکارهایی استفاده می شود. نکات و آموزش آداب معاشرت به کودکان را به شما خواهیم آموخت.

مهارتهای اجتماعی چیست؟

مهارت های اجتماعی راه های برخورد با دیگران است که به آن اداب معاشرت نیز گفته میشود که تعامل سالم و مثبت ایجاد می کند. کودکانی که مهارت های اجتماعی دارند می توانند به وضوح ، آرام و با احترام ارتباط برقرار کنند. آنها احساسات و علاقه های همسالان خود را مورد توجه قرار می دهند. آنها مسئولیت اقدامات خود را به عهده می گیرند قادر به کنترل خود هستند و در صورت لزوم قادر به ادعای خود هستند. با افزایش مهارت های اجتماعی کودکان و همچنین آموزش آداب معاشرت به کودکان میتوان روابط اجتماعی انها را بهبود داد. کودکان مهارت های اجتماعی را از طریق تجربیات با همسالان ، مثال ها و دستورالعمل های والدین و زمان با بزرگسالان فرا می گیرند. بنابراین لازم است آموزش آداب معاشرت به کودکان تا حد زیادی به صورت تجربی و عملگرا باشد.

 

آموزش آداب معاشرت به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

لزوم دادن آموزش آداب معاشرت به کودکان

استفاده از مهارت های اجتماعی برای کودکان بسیار حیاتی است زیرا آنها راهی برای ایجاد و توسعه روابط هستند. آنها برای غنی سازی تجربیات اجتماعی مورد نیاز هستند و احتمال تعامل منفی را کاهش می دهند. مهارتهای اجتماعی به عنوان ابزار محکم ساختن دوستی ها ، به کودکان این فرصت را می دهد که از همسالان خود بیاموزند و یاد بگیرند که چگونه در ارتباط و معاشرت با کسانی که در آینده با آنها ملاقات می کنند مورد توجه قرار گیرند. با تأثیر مثبت بر تجربیات زندگی ، مهارتهای اجتماعی نیز به کودکان اعتماد به نفس و تسلط بر محیط خود می بخشد. مهرات های اجتماعی و آموزش آداب معاشرت به کودکان باید در سنین کودکی به آنها اموخته شود.

توسعه اجتماعی با آموزش آداب معاشرت به کودکان

کودکان بلافاصله با تکیه بر دیگران وارد جهان می شوند. چند ماه پس از تولد کودکان با خواسته ها و نیازهای شخصی خودشان را به عنوان افراد آگاه می کنند. آنها همچنین با خانواده خود پیوند می خورند و آنها را نسبت به غریبه ها ترجیح می دهند و هنگام جدا شدن احساس اضطراب می کنند. ممکن است نوزادان از راه دور سایر نوزادان را تماشا کنند اما به محض ورود به پیش دبستانی اولین فرصتهای لازم برای تعاملات اجتماعی در سن مشابه فراهم می شود. این همچنین زمانی است که کودکان به آرامی عادت می کنند از والدین خود جدا شوند. وقتی پیشرفت به همان شکلی که باید پیش می رود و به کودکان آموزش دقیق داده می شود ،آنها همچنان به رشد مهارت های اجتماعی خود ادامه می دهند.

طی دو سال کودکان شروع به شناختن خواسته ها و احساسات کودکان دیگر می کنند.

بعد از این ۲ سال آموزش آداب معاشرت به کودکان از اهمیت زیادی برخوردار میشود.

به آنها فرصتی داده می شود که :

یادبگیرند چگونه ازمنظر دیگری چیزها را ببینند چرخش کنند و همچنین سازش کنند.

 

آموزش آداب معاشرت به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

استراتژی های تدریس و آموزش آداب معاشرت به کودکان با نکات ابرکودک

برخی از کودکان تمایل دارند که به طور طبیعی به سمت تعاملات اجتماعی سالم گرایش پیدا کنند. در حالی که برای سایرین ممکن است خیلی راحت نباشد. اما در همه موارد این ترکیبی از رشد سالم و یادگیری است که آن مهارت ها را پرورش می دهد. خبر خوب این است که حتی هنگامی که کودکان با مهارت های اجتماعی دست و پنجه نرم می کنند ابزارهای بسیاری وجود دارد که والدین و معلمان می توانند از آنها برای پیشرفت در آموزش آداب معاشرت به کودکان استفاده کنند.

بیایید برخی از استراتژی ها را مرور کنیم که :

در مورد مهارت ها و نحوه استفاده از آنها به کودکان به ما نکاتی را یاد میدهد.

فرصت هایی برای تعامل اجتماعی فراهم کنید

قبل از هر چیز کودکان باید از طریق تجربه نحوه تعامل با دیگران را یاد بگیرند.

میتوانید برای کمک آموزش آداب معاشرت به کودکان را دردستور کارتان قراردهید.

آنها همچنین باید این مهارت را داشته باشند که مهارتهای آموخته شده را تمرین کنند.

خوب است که والدین فرزندان دیگر را به خانه دعوت کنند و اوقات خوش فرزندانشان را فراهم کنند.

رفت و آمدها به ویژه برای کودکانی که در خانه تحصیل می کنند بسیار مهم است.

راهکارهای معدودی وجود دارد که برای آموزش مهارتهای اجتماعی مفید است

زیرا تجربه ، دستیابی کودک در زمینه توسعه آداب معاشرت را افزایش میدهد.

 

آموزش آداب معاشرت به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

آموزش آداب معاشرت به کودکان با استفاده از کلمات به جای اقدامات

کودکان می توانند با پرخاشگری یا سرخوردگی از لحاظ جسمی احساساتی شوند و از بین بروند.

آنها باید بیاموزند که چگونه خود را آرام و کنترل کنند

سپس چگونه کلمات را پیدا کنند تا احساس خود را بیان کنند.

اگر کودک گریه کند یا شلاق بخورد :

والدین می توانند او را آرام کنند و از او بخواهند آنچه را که فکر می کند به اشتراک بگذارد.

برای کودک مهم است که یاد بگیرد به جای اینکه پرخاشگر شود به آنچه احساس میکند ابراز کند.

والدین می توانند فرزندان خود را ترغیب کنند تا افکارشان را با آنها به اشتراک بگذارند و آنچه را که لازم دارند بپرسند. والدین می توانند در مورد درخواست های وی با کودک صحبت کنند. وقتی بحث گسترش می یابد می تواند به کودک یاد بدهد که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کند. این اهمیت آموزش آداب معاشرت به کودکان با رفتار را میرساند.

به عنوان مثال :

به جای اینکه مادر به کودک پاسخ دهد ، “شما این کار را انجام نمی دهید زیرا من این را گفتم “

او می تواند برخی از دلایل تصمیم خود را توضیح دهد.

 

آموزش آداب معاشرت به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

چک لیست ابرکودک: ۵ راه برای بهبود مهارت های اجتماعی فرزندتان

افراد کوچک شما روزی که چشم خود را در این جهان مادی باز می کنند با چالش های بسیاری روبرو هستند. توسعه مهارت های اجتماعی و تعامل با دنیای اطراف آنها ، بخشی مهم از موفقیت و خوشبختی آنها ، حتی مهمتر از نتایج تحصیلی آنها خواهد بود. آیا شما برای کمک به آنها در توسعه مهارتهای اجتماعی مطلوب آماده هستید؟ آیا میخواهید آموزش آداب معاشرت به کودکان را از همان ابتدا شروع کنید؟

آداب معاشرت و مهارتهای اجتماعی به عنوان مثال: صحبت کردن به طور مؤثر ، تعامل با افراد غریبه ، شروع مکالمه ، گوش دادن ، همراهی ، مسئولیت رفتارشان ، دوست داشتن (و حفظ آنها) نیز ، برخورد با موقعیتهای ناراحت کننده ، اذیت کردن ، زورگویی ، بی حوصلگی یا غیرقانونی بودن ، پیوند زدن ، تعامل ، پذیرش و پیدا کردن پذیرش ، همدلی و دادن تعارف و غیره

برخی از بچه ها به طور طبیعی نسبت به سایرین از نظر اجتماعی دارای مهارت بیشتری هستند.

با این وجود ، معاشرت هنری است که هر روز در حال رشد بر آن تسلط دارد.

آموزش فرزندان به مهارت های اجتماعی و برقراری ارتباط خوب یک کار بزرگ برای والدین است.

 

آموزش آداب معاشرت به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

در اینجا راهنمایی آموزش آداب معاشرت به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک وجود دارد:

۵ راه برای بهبود مهارت های اجتماعی در بچه ها:

۱٫- تماس چشمی را تشویق کنید

هنگام صحبت با شخصی ، فرزندان خود را تشویق کنید که به چشمانشان نگاه کنند و برای برقراری ارتباط موثر و ایجاد اعتماد به نفس صحبت کنند. کودکان نوپای شما ممکن است هر روز برای تسلط بر این هنر به تمرین نیاز داشته باشند. بازی هایی مانند “مسابقه خیره کننده” را امتحان کنید ، به فرزندانتان بگویید که با اسباب بازی های نرم خود صحبت کنند ، یا داستانی را که به چشمان شما می رود ، برای شما بازگو کنند.

 

آموزش آداب معاشرت به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

۲- به آنها احساسات یاد دهید

به فرزندانتان اجازه دهید انواع عواطف را تقلید کنند – شادی ، عصبانیت ، ناامیدی ، هیجان ، بدبینی ، عجیب و غریب ، عصبی بودن ، خستگی ، ترس ، خطر ، و غیره. بازی کنید – با ایجاد چهره یا نگه داشتن پلاکاردهایی از شکلک های مختلف ، بازی “احساسات” را شناسایی کنید. این به آنها کمک می کند تا احساسات را متمایز کرده و بهتر بیان کنند. و در هنگام اختلاط با بچه ها یا افراد دیگر سردرگم نشوید. یک مادر افتخارآمیز گفت: “برای یادآوری احساسات ، مهم است که شما نیز به فرزندان خود ارتباط برقرار کنید ، چه چیزی شما را خوشحال و غمناک می کند ، بنابراین وقتی آنها بدرفتاری می کنند صورت مستقیمی ایجاد می کنم و به آنها می گویم که من ناراحت هستم.” پسران.

۳- با آنها ارتباط را برقرار کنید

فرزندان شما باید کلامی یا غیر کلامی باشند ، باید یاد بگیرند که بیان کنند ، تعامل داشته و به محرکهای اجتماعی پاسخ دهند. این مورد نیاز به آموزش آداب معاشرت به کودکان دارد. به فرزندان خود کمک کنید تا سلام و پاسخ های مناسب را بیاموزند. کودکان ممکن است برای تعامل مناسب با دیگران ، غلبه بر کمرویی ، مدیریت پاسخ و بیان احساسات واقعی به کمک یا راهنمایی نیاز داشته باشند. به فرزندانتان اطلاع دهید که آنها قادر به گفتگو ، سؤال ، سوال و ارتباط برقرار کردن نیازها ، خواسته ها ، اعتقادات و ایده های خود هستند. به عنوان والدین و مادربزرگ ها و مادربزرگ ها ، هر روز با آنها صحبت کنید و سخاوتمندانه از کلماتی مانند “لطفا” ، “اجازه دهید” ، “متشکریم” ، “متشکرم” ، و غیره استفاده کنید.

 

آموزش آداب معاشرت به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

۴- به آنها محیط بدهید

یک کودک تنهایی ممکن است در تعامل با جهان با مشکل روبرو شود. به فرزندان خود کمک کنید ، در معرض قرار گیری و شانس تعامل با افراد مختلف باشید. کودکان دارای نقص مهارت های اجتماعی اغلب در خواندن اصطلاحات و تعامل اجتماعی با مشکل روبرو هستند. بنابراین فعالیت هایی که آنها را از این شرایط راحت تر می کند ایده خوبی است. برنامه های مدرسه ای ، کلاس های سرگرمی ، زمین های بازی ، فعالیت های ورزشی و غیره ، فرصتی برای برقراری معاشرت خواهد بود. وقتی بچه ها با بچه ها یا بزرگان دیگر در هم می آمیزند ، طیف وسیعی از مهارت های بین فردی را توسعه می دهند که پایه شخصیت آنها می شود.

 

آموزش آداب معاشرت به کودکان با نکات و روشهای ابرکودک

 

۵- آنها را برای مهارتهای اجتماعی بالاتر آماده کنید

کودکی که می تواند بدون ترس با او ارتباط برقرار کند و خود را ابراز کند ، مسلح است که وقتی بزرگ شد برای مقابله با شرایط پیچیده ، با این چالش ها روبرو شود. بگذارید فرزندانتان کانالهای ارتباطی خوبی را حفظ کنند و مهارتهایی مانند مذاکره ، حل و فصل مناقشه ، برقراری ارتباط غیر کلامی ، ادعا ، چانه زنی ، صحبت کردن عمومی و غیره را انتخاب کنند. “هفت ساله من می تواند برای پدرش ایمیل بنویسد ، خوشحالم آنها وسیله جدیدی برای تعامل پیدا کرده اند. “

ایده های خود را در مورد چگونگی پذیرش فرزندانتان از نظر اجتماعی بیشتر به اشتراک بگذارید.

چگونه می توانید مهارتهای اجتماعی آنها را بهبود بخشید؟

آموزش آداب معاشرت به کودکان را با چه روشهایی انجام میدهید؟

طبق گفته بنیاد راوچ ، ۹۰٪ پایه دائمی کودک برای رشد مغز در سالهای اولیه اتفاق می افتد.

استفاده بیش از حد از اسباب بازی ها فقط می تواند از این رشد جلوگیری کند و تأثیر منفی بر رشد کلی کودک بگذارد.
اگر فرزند شما به جای تعامل با دنیای واقعی ، وقت بیشتری را برای پیمایش و بازی صرف می کند باید قبل از اینکه خیلی دیر شود اقدام کنید.

مقالات زیر میتواند برای شما جذاب باشد:

برای خواندن هر کدام از مقالات زیر کافی است روی نوشته های آبی کلیک کنید.

فواید کتابخوانی برای کودکان تا سن 9 سالگی چیست؟

آموزش نظم به کودکان با روشهای فرزندپروری مثبت ابرکودک

تقویت مهارت های ارتباطی کودکان با رعایت نکات ابرکودک

کتابخوان کردن کودکان با نکات کتابخوانی ابرکودک برای کودکان

5/5 - (1 امتیاز)
0
نوشته شده توسط نویسندگان سایت اَبَرکودک

بدون دیدگاه